چهارشنبه, ۱۸ رجب ۱۴۴۴هـ| ۲۰۲۳/۰۲/۰۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :18 جمادی الاول 1444
تاریخ میلادی : دوشنبه، 12 دسامبر 2022م

شماره صدور:24 / 1444

دفتر مطبوعاتی
مرکزی

اعلامیه مطبوعاتی

خاطرۀ تقسیم شدن پاکستان و بنگله‌دیش یک خاطرۀ دردناک است، مسلمانان باید آن‌ها را دوباره وحدت دهند

در چنین روزهایی در سال 1971 پاکستان به دو بخش تقسیم گردید که یکی پاکستان و دیگری بنگله دیش نامیده می‌شد، این در حالی بود که این دو سرزمین برای قرن‌ها به عنوان سرزمین واحد به هم گره خورده بودند. این تقسیم بندی بر اساس نقشۀ دردناک انگلیس بوده که خواهان تقسیم شبه قاره هند به ایالت‌های متعدد بود تا از این طریق بتواند به راحتی از راه دور، با هزینۀ کم آن‌ها را به وسیلۀ حکام دست نشاندۀ این ایالات که برای مزدوری به لندن دست به سینه ایستاد بودند کنترول نماید. این پس از آن بود که انگلیس در سال 1947  تصمیم خروج نظامی از منطقه را گرفت. بدین ترتیب انگلیس بدخواه میان اقوام و مذاهبی که برای قرن‌ها بدون اختلاف و درگیری همزیستی مسالمت آمیزی داشتند جنگ و کشمکش‌ها را بر انگیخت. این به منظور تحمیل پروژۀ تقسیم‌بندی انگلیس بر این اقوام و مذاهب مختلف بود. این نقشۀ تقسیم بندی توسط حکام و رهبرانی که به عنوان رهبران قهرمان شبه قاره در جامعه معرفی گردیده بودند به شکل محلی صورت گرفت. اما در واقع آن‌ها از نظر قلب و روح مخلوقات استعمارگر انگلیس بودند. اکثریت آن‌ها کسانی بودند که در مکاتب و پوهنتون‌های انگلیس تحصیل و پرورش یافته بودند. حامیان مالی این پروسۀ تقسیم بندی انگلیس، آمریکا و چین بود، سه گانه‌ای که مراقب امت اسلامی و وحدت آن‌ها بودند.

ای مسلمانان شبه قاره، هند، پاکستان و بنگله دیش! الله سبحانه و تعالی می‌فرماید: ﴿إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ﴾  (همانا این امت شما امت واحد است و من پروردگار شما هستم، پس مرا پرستش نمایید) [انبیاء -92] . الله سبحانه و تعالی می‌فرماید: ﴿إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرحَمُونَ﴾  (به تحقیق مؤمنان برادر یک‌دیگر اند، پس در میان برادران تان مصالحه نمایید تا بالای تان رحم صورت گیرد) [حجرات – 49]  . شما از جملۀ بهترین امت هستید امتی که خالق ما آن را به خیر امت متصف نموده است، الله سبحانه و تعالی می‌فرماید: ﴿کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ﴾ (شما بهترین امت هستید که برای مردم بیرون آمده اید) [آل عمران – 110]  . اسلام عزیز موانع قومی و ملی گرایانه را از میان شما برداشته و شمارا در یک ظرف واحد ذوب ساخته و شما را و حدت بخشیده است. هیچ یک از شما بر دیگری برتری ندارد مگر به تقوا، که رسول الله صلی الله علیه و سلم برای تأیید این سخن می‌فرماید:

«يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَلَا إِنَّ رَبَّكُمْ وَاحِدٌ وَإِنَّ أَبَاكُمْ وَاحِدٌ أَلَا لَا فَضْلَ لِعَرَبِيٍّ عَلَى أَعْجَمِيٍّ وَلَا لِعَجَمِيٍّ عَلَى عَرَبِيٍّ وَلَا لِأَحْمَرَ عَلَى أَسْوَدَ وَلَا أَسْوَدَ عَلَى أَحْمَرَ إِلَّا بِالتَّقْوَى»

(ای مردم، بدانید که پروردگار تان یکی است و این‌که پدرتان یکی است، آگاه باشید که هیچ برتری عرب بر عجم و عجم بر عرب و سفید بر سیاه و سیاه بر سفید نیست مگر به تقوا)   (احمد)  

ای مسلمانان شبه قارۀ هند! الله سبحانه و تعالی اسلام را برای تان ارزانی داشت و شما هؤیت آن را کسب نموده و برای قرن‌ها تحت حاکمیت آن وحدت داشته اید. امروز فریب غرب و مزدوران آن را نخورید، کسانی‌که صدای دلخراش تفرقه را در میان شما زمزمه نموده و کشمکش و جهل را دامن می‌زنند.

از ابو داود روایت است که رسول الله صلی الله علیه و سلم می‌فرماید:

«لَیْسَ مِنَّا مَنْ دَعَا إِلَی عَصَبِیَّةٍ، وَلَیْسَ مِنَّا مَنْ قَاتَلَ عَلَی عَصَبِیَّةٍ، وَلَیْسَ مِنَّا مَن مَاتَ عَلَی عَصَبِیَّةٍ»

(از ما نیست کسی‌که به تعصب دعوت می نماید و از ما نیست کسی‌که برای تعصب می‌جنگد و از ما نیست کسی که برای تعصب می‌میرد)

همچنان وی صلی الله علیه و سلم ما را در مورد نشنلیزم هشدار داده است طوری‌که می‌فرماید: «دَعُوهَا فَإِنَّهَا مُنْتِنَةٌ» (آن را رها نمایید که آن گندیده است) [بخاری و مسلم]  و همچنان وی صلی الله علیه و سلم می‌فرماید: «مَنْ تَعَزَّى بِعَزَاءِ الْجَاهِلِيَّةِ فَأَعِضُّوهُ وَلَا تَكْنُوا» (هر کسی‌که خود را به جاهلیت آراسته نماید، پس به وی بگویید که اندام خصوصی پدرش را دندان بگیرد، و این را به طور کنایه نگویید).

ای مسلمانان پاکستان و بنگله دیش! الله سبحانه و تعالی حقیقت را بیان نمود زمانی‌که فرمود: ﴿وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ﴾ (در کارهای نیک با هم‌دیگر یاری رسانید و در کارهای بد و گناه هم‌دیگر را یاری نکنید، و از الله تقوا نمایید هر آیینه الله سخت ترین کیفر دهندگان است) [مائده – 2] . کدام تقوا بهتر از وحدت بخشیدن مسلمان با برادر مسلمان‌اش تحت حاکمیت ما أنزل الله است؟ بدون شک کسانی هستند که بهتر از همۀ ما هستند، کسانی‌که در این امر از همۀ ما پیشی گرفتند. بعد از این‌که قبیلۀ اوس و خزرج با هم وحدت پیدا کردند مهاجرین و انصار نیز با هم متحد گردیدند. این در حالی بود که دشمنی و جنگ بین آن‌ها غالب گردیده و همه چیز را سوختانده بود و چیزی را باقی نگذاشته بود که بسیاری از مردم در این راه کشته شده بودند. همکاری و معاونت در راه وحدت بخشیدن مسلمانان یکی از مقتضیات ترس (تقوا) از الله سبحانه و تعالی  می‌باشد. بناءً ما در حزب‌التحریر، شما را دعوت می‌نماییم تا زیر پرچم توحید "لا اله إلاالله محمد رسول الله" (هیچ معبودی به جز الله نیست و محمد فرستادۀ الله است) در پرتو خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت وحدت یابید، خلافتی‌که رسول الله صلی الله علیه و سلم به بازگشت آن بشارت داده است، از شما دعوت می نماییم تا دستان تان را بالای دستان ما بگذارید و همانند انصار چیزی‌را که آن‌ها از رسول الله صلی الله علیه و سلم شنیده بودند و گفتند، شما نیز بگویید «وَ لَا یَسبِقَنَّکُم إِلَیه» (و نگذارید کسی از شما در این امر پیشی گیرد...) پس اطمینان حاصل نمایید که شما در اقامۀ خلافت در کشور تان پیش‌قدم هستید، قبل از این‌که دیگران در برپایی آن در کشور خود از شما پیشی گیرند و تا زمانی‌که عزت دنیا و آخرت را به دست نیاورده‌اید از هیچ نوع همکاری با ما دریغ نورزید.

ای نیرو های نظامی پاکستان و بنگله دیش! شما اهل قدرت و حمایت امت تان هستید. طوری‌که مردم انصار الله سبحانه و تعالی و رسولش را حمایت مادی نمودند انصار الله نامیده شدند فقط بخاطر این‌که الله و رسول‌اش را در تأسیس دولت اسلامی در مدینه حمایت مادی نمودند، این وجیبۀ شما نیز است تا الله و کسانی‌را که در راستای تأسیس دولت اسلامی در کشور های‌تان کار و فعالیت می‌نمایند حمایت مادی نمایید. طوری‌که مسلمانان شبه قاره هند در هند، پاکستان و بنگله دیش مشتاق بازگشت به حاکمیت اسلام هستند مشتاق پیدا کردن وحدت در میان خود نیز هستند. آن‌ها با وحدت پیدا کردن تحت حاکمیت اسلام به رهبری حزب‌التحریر یک نقطۀ قوی را برای خلافت راشده شکل می‌دهد که یک بار دیگر تمام مسلمانان شبه قاره هند را وحدت خواهند بخشید. طوری‌که این منطقه یک نقطۀ حمایت برای وحدت بخشیدن تمام سرزمین‌های اسلامی نیز خواهد بود، سرزمین های‌که فعلا توسط حکام مضر حاکمیت می‌گردد، که از اندونیزیا در شرق شروع الی مراکش و اندلس در غرب را دربر می‌گیرد.

ای عساکر ارتش، ای اولاده‌ای محمد بن قاسم! بدانید که شما توانایی نصرت دادن (حمایت مادی) به حزب‌التحریر برای تأسیس دوباره خلافت را دارید. بدانید که شما توانایی مقابله با چالش‌های ممکن و احتمالی را دارید زیرا شما امت جهاد و مبارزه هستید. مردانی در میان مردان این امت وجود دارد. در میان این امت نعمت‌ها، ثروت‌ها و منابعی وجود دارد که این امت‌را در مدت چند سال محدود به یک دولت رهبر جهان تبدیل خواهد کرد. از فرصت کسب رضایت پروردگار تان خود را محروم نسازید تا یک جا با انصار (حامیان مادی) در گذشته به بهشت وی داخل شوید.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ

[انفال – 24]

ترجمه: (ای مؤمنان ! الله و رسولش را اجابت نمایید زمانی‌که شما را به چیزی فرا می‌خوانند که به شما حیات می‌بخشد، و بدانید که الله در میان مرد و قلبش قرار می‌گیرد و این‌که به سوی او حشر خواهید گردید)

انجنیر صلاح‌الدین عضاضة

رئیس دفتر مرکزی مطبوعاتی حزب‌التحریر

مترجم عبدالرحمن قاطع

 

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه