پنجشنبه, ۱۵ جمادی الاول ۱۴۴۴هـ| ۲۰۲۲/۱۲/۰۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :1 ربیع الاول 1444
تاریخ میلادی : جمعه، 30 سبتامبر 2022م

شماره صدور:10 / 1444

دفتر مطبوعاتی
بخش زنان

اعلامیه مطبوعاتی

وبا(طاعون) مردم سوریه را از بین می‌برد، پس کجاست دولت حامی؟!

وزارت صحت/بهداشت دولت سوریه روز دوشنبه اعلام کرد که شیوع وبا در مناطق مختلف منجر به کشته شدن 29تن شده است. بر اساس احصایه بدست آمده توسط انجمن خیریه اداره بهداشت دولت سوریه (GOS) تلفات و مجروحین در شمال شهر حلب متمرکز گردیده است که تا حال مرگ 25 تن تأیید شده و الی تاریخ 19 سپتمبر چندین هزار مورد مشکوک در شمال و شرق سوریه گزارش شده است. این واقعه پس از آن اتفاق افتاد که سازمان ملل در ماه جاری اعلام کرد که شیوع این بیماری به آبیاری محصولات با استفاده از آب آلوده و نوشیدن آب غیرصحی از رودخانه فرات، که از شمال به شرق سوریه می‌گذرد، ارتباط دارد.

فاجعه و رنجی‌که ناشی از جنگ سوریه است، گسترده می‌باشد؛ زیرا نزدیک به نیمی از تأسیسات بهداشتی و درمانی را ویران کرد و علاوه بر آسیب جدی به زیر ساخت‌ها، باعث کمبود منابع آب در بسیاری از مناطق آسیب دیده شد. این امر بسیاری از مردم را به تکیه بر منابع آب غیرصحی سوق داده که به نوبۀ خود شیوع امراض ساری را سرعت می‌بخشد و این‌که این مرض به ویژه مردم حلب را که بزرگ‌ترین پایگاه مخالفان رژیم اسد است، درگیر خود کرده، واضح و آشکار است. هدف قرار دادن مناطق پر جمعیت، که در آن اطفال، زنان، جوانان و کهن‌سالان کشته شدند و به دلیل هدف قرار دادن مکاتب/مدارس آن‌ها و یا هم نقل مکان خانه‌های آن‌ها هزاران دانش‌آموز از ادامه تحصیل محروم شدند، ایجاد ناامنی غذایی و گسترش گرسنگی و سوء تغذی در میان هزاران طفل از مواردی هستند که نباید فراموش شوند.

ادعای سازمان‌هایی‌که مبنی بر مراقبت از وضعیت انسانی در سوریه خود را انسان‌دوستانه می‌خوانند، صحت ندارد. هدف آن‌ها آن‌قدر که می‌خواهند از مسئولیت رژیم جنایت‌کار بعث و کسانی‌که دستان‌شان نیز با این جنگ وحشیانه -که قدرت‌های بزرگ علیه مردم شام را که در مقابل  ظلم و ستم قیام کرد، اعلام کرده اند و آلوده شده- کاسته شود، آن‌قدر از رنج مردم نمی‌خواهند بکاهند. روشن است، همانطوری‌که کشورهای سرمایه‌داری هیچ نیت صادقانه‌ای برای نجات مسلمانان در یمن، میانمار، فلسطین، کشمیر و دیگر سرزمین‌های مسلمانان ندارند، پس آن‌ها نیت صادقانه‌ای برای مردم سوریه نیز ندارند؛ زیرا بر اساس معیارهای سرمایه‌داری پوسیدۀ آن‌ها از توقف یا پایان دادن به کشتار کودکان و غیر نظامیان بی‌دفاع هیچ‌گونه منافع سیاسی یا اقتصادی حاصل نمی‌شود.

ای مسلمانان! طوری‌که می‌دانید، در حال حاضر یک فاجعه انسانی توسط افرادی‌که بر مردم ما در سوریه تأثیرگذار هستند، رخ می‌دهد؛ زیرا ممکن است که در نتیجه موادی‌که در صنعت و زراعت توسط مردم استفاده می‌شود، مانند فلزات سنگین، سرب وغیره... آلوده شود. مواد کیمیاوی و ترکیبات خطرناک مانند آفت‌کش‌ها و کودها هم‌چنان ممکن است که در نتیجه مواد با منشأ طبیعی مانند فلز آرسنیک یا مایکرو ارگانیزم‌های مرض‌زا مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و کرم‌های مانند یک سلولی و حشره‌ها آلوده شود. این موارد در صورت عدم تداوی و درمان باعث ایجاد طیف وسیعی از امراض می‌شود که اضرار بزرگی به صحت انسان وارد خواهد کرد. بر اساس گزارش سازمان جهانی صحت، بیش از یک میلیاردتن در سراسر جهان از آب آشامیدنی صحی محروم هستند و حد اقل چهار میلیون تن که بیشتر آن‌ها اطفال هستند، سالانه به اثر مریضی‌های ناشی از آب آشامیدنی آلوده؛ مانند تب حصبه، وبا، شیستوزومیازیس، اسهال خونی و سایر امراض اسهالی جان‌های خود را از دست می‌دهند.

بنابر این، با توجه به مبانی گسترده قانونی که بیان می‌کند که "هیچ ضرری نباید وجود داشته باشد" و طبق روایات احادیث که آلودگی آب‌های عمومی متعلق به همه مسلمانان را منع می‌کند و نظارت بر کیفیت آب آشامیدنی و اطمینان از عدم وجود آلودگی در آن وظیفه دولت است که مراقب پاکیزگی منابع آب باشد؛ اما کجاست آن دولت حامی و عادل؟!

بلی، این وضعیت امت اسلامی در نبود دولتی می‌باشد ‌که به امور آن رسیدگی و از آن دفاع کند. این امت هم‌چنان در انحطاط باقی خواهد ماند تا این‌که درک کند که سعادت و رستگاری‌اش از طریق شناخت دینش و اجرای آن در زندگی است، تأسیس دولتی‌که از عقیده شان سرچشمه گرفته و احکام و مقرراتی‌ را که به آن باورمند هستند، تطبیق کند؛ خلافت راشده بر منهج نبوت!

﴿وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ (4) بِنَصْرِ اللَّهِ يَنصُرُ مَن يَشَاءُ وَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ﴾ [روم: 5-4]

ترجمه: و در آن روز است که مؤمنان از یاری و نصرت الله شادمان می‌گردند. هرکی را بخواهد نصرت می‌دهد و او شکست‌ناپذیر مهربان است.

بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب‌التحریر

مترجم عبدالرحمن قاطع

 

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه