دوشنبه, ۲۲ شعبان ۱۴۴۵هـ| ۲۰۲۴/۰۳/۰۴م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

انتخابات پاکستان

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

سوال:

«یکی از مسئولین برجستۀ حزبی گفت که قرار است دو حزب بزرگ پاکستان "الرابطه و الشعب" روز دوشنبه برای گفتگو در مورد تشکیل حکومتی ائتلافی پس از انتخاباتی‌که نتیجۀ قاطع درپی نداشت، در میان نوسان‌های سیاسی و اقتصادی کشور، دور هم جمع شوند.» (منبع: رویترز، 19 فبروری 2024م) لازم به ذکر است که انتخابات پاکستان پس از تأخیری، به تاریخ 8فبروری 2024م برگزار گردید. سوال اینست که آیا دیدار روز دوشنبه که در  فوق یاد شد، به هدف دور نمودن وابسته‌گان تحریک انصاف از حاکمیت است؟ سوال دیگر این که آیا اتهامات تزویر و دست‌کاری در انتخابات واقعیت دارد؟ و دیگر این‌که اوضاع پاکستان اینک پس از انتخابات به کدام جهت خواهد رفت؟

جواب:

انتخابات پاکستان پس از تأخیر چند ماهه برگزار گردید. «نتایج نهائی که روز یک‎شنبه منتشر گردید، نشان داد که کاندیدان مستقل، 101 کرسی را به دست آوردند؛ در حالی‌که حزب مسلم لیگ پاکستان -شاخۀ نواز نوازشریف، نخست‌وزیر پیشین- 75 کرسی، حزب مردم که توسط بلاول بوتو زرداری رهبری می‌شود، 54 کرسی و حرکت قومی متحد 17 کرسی را به دست آوردند.» (منبع: الجزیره نت، 11 فبروری 2024م) این در حالی است که انتظار می‎رفت این انتخابات، پاکستان را پس از مرحله‌ دشوار و پرآشوب، که منجر به سلب اعتماد پارلمان از حکومت عمران خان و برکناری وی به تاریخ 9 اپریل 2022 گردید و پس از وی شهبازشریف، برادر نوازشریف، یکی از اعضای حزب مسلیم لیگ شاخۀ نواز، به صفت نخست‌وزیر تعیین گردید. پس از آن بود که اعتراض‌های گسترده، سراسر پاکستان را فراگرفت.

این‌که اوضاع پاکستان اینک پس از انتخابات به کدام جهت خواهد رفت، در این خصوص باید امور زیر را بررسی نمود:

1. پاکستان یکی از مهم‌ترین سرزمین‌های اسلامی به شمار می‌رود؛ حجم عظیم بشری "250 ملیون نفوس"، آن را تبدیل به یکی از ذخایر بزرگ بشری نموده که در پیشبرد کاروان اقتصادی و نیز فراهم نمودن نیروی بشری برای اردو، نقش بس بزرگ دارد. پس پاکستان یکی از سرزمین‌هایی است که از نیروی بشری و نظامی عالی و نیز موقعیت استراتیژیک برخوردار می‌باشد.

2. پاکستان در حال حاضر یکی از سرزمین‎های فقیر جهان به شمار می‌رود و این در حالی است که این سرزمین دارای زمین‌های زراعتی حاصل‎خیز و آب فراوان می‎باشد، توانایی‎های صنعتی بالا دارد، نیروی بشری کافی برای به حرکت دراوردن بزرگ‎ترین اقتصادهای جهان را دارد. دلیل فقر موجود در پاکستان، سیاست‎های ناکامی است که امریکا در پس آن قرار دارد؛ چنانچه فساد مالی و اداری و نیز همه‎گیر شدن بیماری، اعتماد به بیگانه‎گان مانند چین و امریکا، از هرگونه تلاش برای پیشرفت اقتصادی جلوگیری می‎نماید. چنان‎چه فاجعۀ ناشی از سرازیر شدن سیلاب‌های ویرانگر سال 2022م، که منجر به ویرانی زمین‎های زراعتی گردید و دولت نتوانست هیچ‎گونه راه‎حل مؤثری پیدا نماید، در کنار ناکامی اقتصادی موجود، چندین دهه است که ناکامی در تمام عرصه‎های حکومت‎داری، یکی از برجسته‎ترین ویژگی‎های حاکمیت پاکستان به شمار می‎رود.

3. روحیۀ جهادی اسلامی در پاکستان به گونه‎ای رشد نمود که سراسر جهان را به وحشت انداخت و این روحیه پس از بالا گرفتن قضیۀ کشمیر و نیز اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی و سپس توسط امریکا، رشد نمود. حوادث فراوانی‌که طی چندین دهه رخ داد، روحیۀ محکم و سخت جنگی را برملا نمود که ریشه در اعماق عقیدۀ اسلامی مردم پاکستان دارد؛ چنان‎چه حرکت‎های متعدد اسلامی جهادی به هدف آزادسازی کشمیر و افغانستان در این سرزمین شکل گرفت، فراخوان‎ها برای یاری رسانیدن به مسلمانان در سراسر جهان در همین سرزمین صورت گرفت، جریان‎هایی را که غرب آن را اسلام سیاسی می‎داند و مشهورترین آن دعوت به هدف برپایی خلافت می‎باشد، در پاکستان ریشه‎های عمیق پیدا نمودند. تمام این موارد باعث گردید رشد اسلام‎خواهی در پاکستان، به علاوۀ همسایۀ آن "افغانستان"، این سرزمین را پس از خاورمیانه تبدیل به دومین مرکز ثقل سیاسی اسلامی نماید.

4. اردوی پاکستان یک قدرت نظامی عظیم و مجهز با سلاح‎های کشنده و توانایی‎های هسته‎ای به شمار می‎رود که جهان به شدت از آن حساب می‌برد. کشمکش طولانی میان هند و پاکستان باعث گردیده امریکا اردوی پاکستان را به جانب جنگ داخلی سوق دهد و آن را تحریک می‌نماید تا با گروه طالبان، که در سال 2021م در افغانستان به قدرت رسید، برخورد نموده و با یکدیگر درگیر شوند. در این اواخر امریکا سعی دارد اردوی پاکستان را حتی در مرزهای ایران نیز فعال و درگیر نماید و تمام این تلاش‎ها به این هدف صورت می‎گیرد که هند بتواند در استراتیژی امریکا برای جلوگیری از رشد چین سهم بگیرد و چین را سرگرم دغدغۀ احتمال درگیرشدن با هند نماید. پیش از همۀ این موارد، امریکا موفق شده بود در جریان اشغال افغانستان در میان سال‎های 2001 تا 2021م، پاکستان را تبدیل به گذرگاه خود به جانب افغانستان نماید، اما با وجود تمام این موفقیت‎ها، بازهم چشم امریکا حتی برای یک لحظه هم از خطرهای استراتیژیک موجود در اردوی پاکستان غافل نگردیده و به همین دلیل بود که بایدن، رئیس‎جمهور امریکا، پاکستان را «یکی از خطرناک‌ترین دولت‎های جهان» نامید. (منبع: یورو نیوز عربی، 15 اوکتوبر2022م) امریکا در حالی از جانب اردوی پاکستان احساس نگرانی می‎کند که رهبری نظامی و سیاسی این سرزمین سراپا در خدمت آن قرار داشته و به سادگی از سیاست‌های امریکا استقبال می‎نمایند.

5. یکی دیگر از مواردی‌که به اهمیت پاکستان می‌افزاید، اینست که چین، به عنوان رقیب برجسته جهانی امریکا با چشم خاصی به پاکستان می‌نگرد، چنان‌چه سعی دارد پاکستان را علیه هند کمک کند، کمک‌های تسلیحاتی به پاکستان می‎دهد و ده‌ها ملیارد دالر را به گونۀ قرضه و بعضاً به گونۀ کمک‌های بلاعوض در پاکستان سرمایه‌گذاری می‎کند تا از این طریق به زیربناها، راه‎های مواصلاتی، بندرها و صنعت پاکستان کمک نماید. هرچند زمام امور حکومت در پاکستان در دست امریکا قرار دارد، بازهم تلاش‌ها و سرمایه‎گذاری‎های چین در پاکستان را با دیدۀ شک و تردید می‎بیند.

6. با توجه به حقایق فوق، نخستین مسأله‌ای را که در هنگام بررسی حوادث سیاسی در پاکستان باید در نظر گرفت، اینست که "رأس‌الکفر، امریکا" برای تسلط و نفوذ در داخل پاکستان، تمرکز خود را بالای اردو و رهبری نظامی آن قرار داده و این را اساسی‌ترین کار لازم می‌داند. یکی از برجسته‎ترین نشانه‎های تسلط امریکا بالای اردو و رهبری نظامی پاکستان اینست که توانسته آن را از کشمکش و جنگ با هند دور نماید؛ در حالی‌که اقدامات تحریک‌آمیز هند در کشمیر هم‌چنان ادامه دارد؛ حتی پیوسته درحال گسترش نیز هست. یکی دیگر از این نشانه‌ها اینست که اردوی پاکستان به جنگ داخلی روی آورده و در شمال غرب پاکستان درگیر جنگ برای ازبین بردن مجاهدینی می‎شود که در جریان اشغال افغانستان توسط امریکا، برادران مسلمان افغان شان را یاری می‎نمودند. یکی دیگر از نشانه‌های مذکور، درگیری‌هایی است که هرازگاهی با افغانستان به راه می‌افتد. نشانۀ دیگر این است که جنگ امریکا در افغانستان کاملاً از پاکستان می‌گذشت. بنابر این، تسلط داشتن امریکا بالای رهبری اردوی پاکستان، دولت پاکستان را تبدیل به دولتی مزدور برای امریکا نموده است.

7. اردوی پاکستان دولت را به صورت کامل زیر تسلط خود دارد و در امور سیاسی و حزبی دخالت می‌نماید و هرگاه اوضاع از کنترل بیرون شود، با راه‌اندازی کودتای نظامی مداخله نموده و حکام را برکنار می‌نماید؛ چنان‌چه حکومت پاکستان مدت‌ها میان دو حزب سیاسی، یعنی حزب مسلم لیگ و حزب مردم دست بدست می‌شد. حزب اول به عنوان راست‌گرا و دوم به عنوان حزب چپ‌گرا شناخته می‌شد و مسلم لیگ از حمایت گسترده‌ای در اقلیم پنجاب و حزب مردم از حمایت گسترده در اقلیم سند برخوردار بود. به دلیل ناکامی این دو حزب در طول تاریخ و آلوده شدن رهبرانِ هردو حزب در فساد و تبدیل نمودن رهبری احزاب‌شان به چیزی شبیه به ملکیت فیودالیزم که منجر به ناکامی مزمن و نارضایتی بزرگی در داخل پاکستان گردیده بود و مردم را به جانب جریان‌های اسلام سیاسی جهت می‌داد، اردو به این نتیجه رسید تا این معادله را تغییر دهد. همان شد که عمران خان را بر سر قدرت آورد؛ کسی‌که رهبر حزبی بود که در آن زمان شهرت و گستردگی چندانی نداشت، حزب تحریک انصاف. وی صدایش را علیه فساد بلند نمود و این در حالی بود که اتهامات بزرگ فساد مطرح گردیده بود و محاکمی برای نخست‌وزیر اسبق، نواز شریف رهبر، حزب مسلم لیگ راه‌اندازی گردیده بود تا این که تحریک انصاف آرای پارلمان را به دست آورد و به این ترتیب، عمران خان در سال 2018م نخست وزیر پاکستان شد.

8. محکمه‌های پاکستان نوازشریف، حاکم اسبق را به اتهام فساد تحت تعقیب قرار داده بودند و او در ماه جون سال 2017م در پی محکومیت‌اش توسط دادگاه عالی به اتهاماتی مربوط به گریزمالیاتی و عدم شایستگی در منصب نخست‌وزیری از این منصب استعفا نمود و در ماه جولای سال 2018م به اتهام فساد محکوم به 10سال حبس گردید. «نوازشریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان، قمر جاوید باجوا، فرمانده اردو را متهم نمود که حکومت‌اش را سقوط داده و بالای قوۀ قضائیه فشار آورده و حکومت کنونی را در انتخابات سال 2018م به رهبری عمران خان برسر قدرت آورد.». (منبع: رویترز 17 اوکتوبر 2020م) بنابر این، برکناری نوازشریف و محاکمه نمودن وی و نیز راه‌اندازی انتخابات در حالی‌که شریف پشت میله‌های زندان قرار داشت، با تصمیم اردو صورت گرفت و آوردن عمران خان برسر قدرت بدون در نظرداشت دو حزب فوق با سابقۀ طولانی در پاکستان نیز طبیعتاً با فیصله و تصمیم اردو صورت گرفت.

9. نوازشریف که در حال سپری نمودن مجازات زندان می‌باشد، اجازه یافت تا برای معالجه به انگلیس سفر نماید و با وی توافق صورت گرفت که اجازۀ سفر به این شرط برایش داده می‌شود که بعد از معالجه برگشته و دورۀ محکومیت خویش را کامل نماید. اما زمانی‌که اردو عمران خان را از قدرت برکنار نمود، «که جزئیات آن را در سوال و جوابی زیر عنوان "امریکا و تبدیل نمودن مزدورانش در پاکستان" به تاریخ 5 شوال 1443هـ.ق./5 می2022م توضیح داده بودیم»، تمام موانعی که در برابر برگشتن نوازشریف قرار داشت، برطرف نمود. پس از آن‌که عمران خان در سال 2022 برکنار شد، برادر شریف، "شهبازشریف" به عنوان نخست‌وزیر موقت تا برگزاری انتخابات تعیین گردید. به علاوۀ آن، محکمۀ اسلام‌آباد فیصله‌ای را منتشر نمود و در آن گفت که نوازشریف تا زمان برگشت‌اش به پاکستان با ضمانت آزاد می‌باشد و پارلمان نیز در ماه جون سال 2023م قانونی را صادر نمود که بر اساس آن، عدم صلاحیت کاندیداتوری برای عضویت پارلمان از مادام العمر به 5 سال کاهش یافت و این قانون جدید برای نوازشریف فرصت می‌داد تا به پاکستان برگشته و خوداش را کاندید نماید. به این ترتیب، نوازشریف از خارج برگشت و در محکمه حاضر گردید تا از اتهاماتی‌که علیه او وجود داشت، تبرئه شود و در انتخابات رقابت نماید. (منبع: اندپندنت عربی، 27 اکتوبر 2023م) و چنین هم شد! به این ترتیب، نوازشریف یک بار دیگر به صفت یک سیاست‌مدار "پاک" وارد میدان شد  و از طریق حزب‌اش، "مسلم لیگ" در انتخابات کاندید گردید و این در حالی بود که برادراش شهباز، حکومت موقت را رهبری می‌نمود و بر انتخابات نظارت داشت. «شریف پس از چهارسال تبعید در لندن در هنگام برگشت به پاکستان در اکتوبر گذشته از حمایت اردو برخوردار شد.» (منبع: اندپندنت عربی، 10 فبروری 2024م) هم‌چنین در همین منبع آمده که «از جانب دیگر، گمان می‌رود که نوازشریف پس از "توافق" با دستگاه نظامی، مجدداً وارد دستگاه دولت شده و برای بار چهارم سمت نخست‌وزیری را خواهد گرفت. دو حزب "انصاف" و "مردم" وی را متهم می‌نمایند که استقبال رسمی که از نوازشریف در هنگام برگشت‌اش صورت گرفت، خود دلیل وجود تفاهم میان او و دستگاه نظامی می‌باشد.»

10. این بود در مورد نوازشریف... و اما در خصوص عمران خان باید گفت که او در حال حاضر در زندان به سر می‌برد و حکم زندان وی بر اساس اتهامات متعددی صادر گردید و به همین سبب بود که از کاندید شدن در انتخابات محروم گردید و حزب‌اش "حرکت انصاف" نیز به عنوان یک حزب سیاسی از انتخابات محروم گردید. به این ترتیب، روشن می‌شود که محاسبات و موازین سیاسی در پاکستان چگونه تغییر می‌نماید؛ چنان‌چه عمران خان در حال حاضر(در2024) به دلیل تغییر محاسبات اردو در همان جایی قرار گرفته که نوازشریف در سال 2018 قرار داشت و نوازشریف پس از آن‌که تمام موانع از برابر او دورکرده شد، مجدداً به صدارت رسیده و این واقعیت‌ها نشان می‌دهد که رهبری اردوی پاکستان چگونه انتخابات پارلمانی را به بازی می‌گیرد و چگونه با این احزاب سیاسی که برای رسیدن به قدرت، رضایت اردو را اساس قرار می‌دهند، بازی می‌کند. دیدیم که رهبر اردو، نوازشریف را زندانی نمود و عمران خان را به قدرت رساند؛ سپس عمران خان را زندانی کرد و نوازشریف را مجدداً برگرداند! به این ترتیب است که بر اساس تمایلات امریکا و به هدف رسیدن به چوکی قدرتی‌که پایه‌های سست و ناپایدار دارد، رهبران سیاسی احزاب به بازی گرفته می‌شوند! و زمانی‌که نقش‌شان به پایان می‌رسد، از صحنه دور انداخته می‌شوند و یاهم پشت میله‌های زندان فرستاده می‌شوند!

11. شکی نیست که این رهبری اردو است که دولت را در اختیار دارد و با استفاده از طروق گوناگون، انتخابات را مهندسی می‌نماید؛ چنان‌چه اعتراف صورت گرفت که تماس‌های تلفونی و انترنت برخی مناطق را قطع کردند و دولت ادعا نمود که این کار به هدف جلوگیری از هرج و مرج در روز انتخابات صورت گرفته است. دولت هم‌چنین به خواست و لزوم دید خود و بر اساس احصائیه‌ای که از نفوذ مناطق ارائه می‌دهد، مراکز رأی‌گیری را مشخص می‌نماید و به این ترتیب می‌تواند تعداد مراکز رأی‌گیری را به نفع احزاب مورد نظرش کم یا زیاد نماید! چنان‌چه انتخابات از ماه آگست 2023م به این ادعا که قرار است مراکز رأی‌گیری بر اساس احصائیۀ جدید نفوذ تنظیم و ترتیب گردد تا فبروری 2024م به تعویق افتاد. با این حساب، رهبران احزاب که به ترتیب بر سرقدرت می‌آیند، همه مکلف اند از امریکا تبعیت نموده و در خدمت آن قرار داشته باشند و هرگاه کسی از این نظم و خط‌مش امریکا سرپیچی کند و یا در این راستا تلاشی به خرج دهد و یا با اردو سرناسازگاری بگیرد، فوراً دسیسه‌هایی علیه او به راه می‌افتد که نمونه‌های آن را دیدیم و محکمه‌های فساد برایش برگزار می‌نمایند تا این‌که سرانجام او را پشت میله‌های زندان قرار دهند. بناءً تمام این احزاب زیر چتر رهبری نظامی اردو فعالیت می‌کنند و رهبری اردو خود مزدور امریکاست. احزاب مذکور در میان خود رقابت می‌نمایند تا اردو در نتیجه این رقابت، مناسب‌ترین حزب را برای مرحلۀ بعدی برگزیند.

12. نکتۀ دیگر اینست که رهبری اردو اجازه می‌دهد در اعلان نتایج اختلاف نظرها و زدوبندها صورت گیرد تا چنین وانمود شود که انگار اردو بالای نتایج انتخابات تسلط ندارد! چنان‌چه «نوازشریف و عمران خان که هردو در گذشته سمت نخست‌وزیری را در پاکستان داشتند، در روز جمعه اعلان نمودند که در انتخابات نهایی پیروز گردیده اند.» (منبع: اندپندنت عربی، 10 فبروری 2024م)، طوری‌که حزب "تحریک انصاف" کاندیدان احزاب مستقل، 101 رأی داشته اند و اکثریت مطلق آنان به این حزب وابسته می‌باشند و این بیشترین میزان آرائی را تشکیل می‌دهد که یک کتله می‌تواند به دست آورد و این میزان از رأی به حرکت انصاف اهلیت این را می‌دهد که روند تشکیل حکومت را در اختیار بگیرد؛ اما حزب "مسلم لیگ" به رهبری نوازشریف که 75 چوکی پارلمان را به دست آورده ادعا دارد که به صفت یک کتله در این انتخابات برنده است و این همان چیزی است که رهبر اردو به آن اشاره نمود آنگاه که از تمام احزاب سیاسی "دارای کتله‌های سیاسی" خواست انسجام و وحدت خود را در برابر هرج و مرج حفظ نمایند، به این معنا که حرکت انصاف، که حزب عمران خان می‌باشد، با وجود این که بیشترین چوکی‌های پارلمان را به دست آورده، اما این چوکی‌ها از نظر رسمی سهم کاندیدان مستقل به شمار می‌رود و نه از کدام کتلۀ سیاسی. می‌ماند کتلۀ نوازشریف که "قانوناً" مستحق شمرده می‌شود و می‌تواند روند تشکیل حکومت را از طریق ائتلاف با سایر احزاب به دوش گیرد.

13. هرچند برخی از مسئولین اعتراف نمودند که در انتخابات "تقلب" صورت گرفته؛ «اسلام‌آباد-لیاقت علی نمایندۀ حکومت در شهر راولپندی در جنوب شرق اسلام‌آباد پذیرفت که در نتایج انتخاباتی که زیر نظر او در شهر راولپندی برگزار گردید، تقلب صورت گرفته است.» وی افزود: ما کاندیدان مستقل را که مابین 70 تا 80 هزار رأی به دست آورده بودند، با علاوه نمودن برگه‌های تقلبی شکست دادیم. لیاقت علی در نامه‌ای که با دست‌خط نوشته شده گفته که به زودی از سمت‌اش استعفا خواهد داد؛ زیرا در جنایت خطرناکی که همانا تقلب در انتخابات سال 2024 است، دخیل می‌باشد. کمیتۀ انتخاباتی پاکستان در واکنش به ادعاهای لیاقت علی گفته که "اتهاماتی وارده علیه خود و رئیس خود را به شدت رد می‌کند". کمیتۀ مذکور افزود: «اما کمیتۀ انتخاباتی در زودترین فرصت ممکن در این خصوص تحقیق خواهد نمود.» (منبع: الجزیره، 17 فبروری 2024)

باوجود این همه، وقتی رهبر اردو نوازشریف را از زندان بیرون آورد و به او اجازه داد خوداش را در رأس حزب‌اش کاندید نماید، خود به این معناست که قصد دارد زمینۀ رسیدن او به نخست‌وزیری را فراهم آورد. «یک مسؤول برجستۀ حزبی در اظهارتی گفت قرار است دو حزب بزرگ پاکستان "مسلم لیگ و مردم" روز دو شنبه با یکدیگر دیدار نموده و در خصوص تشکیل حکومتی ائتلافی پس از انتخاباتی با نتایج غیر قاطع و در میان عدم ثبات سیاسی و اقتصادی کشور، گفتگو نمایند. این گفتگوی در روز دوشنبه، پنجمین دور گفتگوها به هدف تشکیل حکومت ائتلافی خواهد بود. در حال حاضر گفتگوهایی جریان دارد به هدف قناعت دادن حزب مردم تا به حکومت پیوسته و در چهارچوب چندین پیشنهاد برای تقسیم قدرت میان دو حزب، سمت چند وزارت را بپذیرد. احتمال می‌رود حکومت جدید با تنش‌های سیاسی بیشتری مواجه گردد؛ زیرا اعضای مستقل پارلمان که از حمایت عمران خان نخست‌وزیر پیشین که در حال حاضر در زندان به سر می‌برد، بزرگ‌ترین مجموعۀ پارلمان را تشکیل می‌دهند.» (منبع: رویترز، 19 فبروری 2023م) پس رهبری اردو هرکی را بخواهد امروز برنده قرار می‌دهد و فردایش او را بازنده اعلان نموده و روانۀ زندانش می‌کند و این بازی را پیوسته ادامه می‌دهد.

﴿أَلَا سَاءَ مَا يَحْكُمُونَ﴾ [نحل: 59]

ترجمه: بدانيد كه چه بد قضاوت مى‌كنند.

14. این بازی گسترده‌ای که توسط رهبری نظامی مزدور و وابسته به امریکا در پاکستان با حکومت‌داری صورت می‌گیرد، طوری‌که فضای هرج و مرج سیاسی را فراهم می‌آورند که می‌تواند ادامه یافته و این سرزمین را همواره بی‌ثبات نگهدارد، این بازی می‌تواند در ذات خود یک انگیزۀ قوی برای مخلصین اردو سراسر پاکستان باشد تا بپاخاسته و به وابسته‌گی این سرزمین به امریکا پایان دهند و حاکمیت الله سبحانه وتعالی را برپادارند که همانا خلافت راشده، وعدۀ الله متعال است:

﴿وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ﴾ [نور: 55]

ترجمه: الله به كسانى از شما كه ايمان آورده و كارهاى شايسته انجام داده‌اند، وعده داده است كه حتماً آنان را در زمين جانشين قرار دهد، همان گونه كه كسانى پيش از ايشان را جانشين كرد.

خلافتی‌که رسول الله صلی الله علیه وسلم بشارت آن را داده که بعد از حکومت‌های جبری، که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، فرا خواهد رسید: «...فقال حذیفة: قال رسول الله صلی الله علیه وسلم:

«ثمّ تکون ملکاً جبریةً فتکون ماشاء الله أن تکون ثمّ یرفعها إذا شاء أن یرفعها ثمّ تکون خلافة علی منهاج النبوّة ثمّ سکت.»

ترجمه: سپس حکومت‌های جبری خواهد بود و تا زمانی که الله بخواهد ادامه خواهد یافت سپس هرگاه الله خواست آن را از میان برداشته و سپس خلافت بر منهج نبوت خواهد آمد سپس سکوت نمود. این حدیث را احمد تخریج نموده.

فرزندان امت اسلامی در اقصی نقاط جهان بی‌صبرانه منتظر برپایی این فریضه می‌باشند؛ به ویژه که فلسفۀ وجودی پاکستان همانا اسلام بوده و از همان ابتدای تأسیس‌اش بر اساس اسلام بنا یافت و عموم مردم و اردوی آن اسلام و مسلمانان را دوست دارند و وابستگی حکام و رهبری اردوی پاکستان به امریکا به مراتب ناچیزتر و آسان‌تر از آن است که بتوانند دوستی و محبت امت را به اسلام تغییر دهند. به این ترتیب، عاقبت از آن متقیان است اگر صداقت پیشه کنند، پشت‌کار داشته باشند، جدی باشند و دین الله را نصرت دهند که در این صورت الله متعال نیز ناصر آنان خواهد بود.

﴿وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ﴾ [شعراء: 227]

ترجمه: و كسانىكه ظالم اند، به‌زودى خواهند دانست كه به كدام بازگشتگاه باز خواهند گشت.

10 شعبان 1445هـ.ق.

20 فبروری 2024م.

مترجم: عبدالله دانشجو

ادامه مطلب...

حضور خانواده‌های شباب دست‌گیر شدۀ حزب‌التحریر در مقابل مجلس نمایندگان

  • نشر شده در اردن

(ترجمه)

صبح چهارشنبه 14/02/2024، خانواده‌های شباب دست‌گیر شدۀ حزب‌التحریر که توسط حکم محکمۀ امنیتی رژیم اردن دست‌گیر گردیده‌اند، در مقابل مجلس نمایندگان دست به تظاهرات زدند و در آن از ریاست شورا و رئیس کمیتۀ آزادی‌های عمومی و حقوق بشر برای آزادی فوری فرزندان شان که به دلیل ابراز عقیده، جایی‌که مرتکب هیچ‌گونه اقدام تروریستی یا جنایتی از نظر امنیتی این رژیم نشده‌اند دست‌گیر شده‌اند. آن‌ها به اتهام انجام یک عمل عمدی که امنیت جامعه را به خطر می‌اندازد، برخلاف قانون پیشگیری از تروریزم به محکمه امنیتی منتقل شده‌اند!

دست‌گیری آن‌ها پس از پخش اعلامیه‌ای از طرف حزب بعد از نماز جمعه در 10 نوامبر 2023 صورت گرفت که در آن اهل قدرت و ارتش را تحت این عنوان خطاب قرار دادند: "ای سربازان در ارتش‌های مسلمانان"

﴿أَلَيْسَ مِنْكُمْ رَجُلٌ رَشِيدٌ   [هود – 78]

(آیا در میان شما مرد رشیدی وجود ندارد؟)، از آنان خواستار حمایت از مردم غزه گردیده بودند. در این نامه خطاب به سربازان ارتش مسلمانان آمده است: «آیا خون برادران و خواهران‌تان که در غزۀ هاشمی ریخته می‌شود، شمارا متأثر نمی‌سازد؟ آیا گریۀ اطفال و توسل زنان و التماس کهن‌سالان شما را به نصرت (حمایت) آن‌ها وا نمی‌دارد؟» طوری‌که در یک اعلامیۀ حزب‌التحریر آمده است: «نهاد یهودی اهل جنگ و مبارزه نیستند. آن‌ها بزدل و محکوم به ذلت و بیچارگی هستند. شما شاهد جوانان مؤمن از منصب خودتان هستید که با سلاح‌های غیرقابل مقایسه با یهودیان با آنان می‌جنگند و تا هنوز جواب آن‌ها را با زور و قوت می‌دهند.»

هیئتی از خانواده‌های دست‌گیر شدگان نامه‌ای را خطاب به ریاست مجلس نمایندگان و رئیس کمیته آزادی ای عمومی شورا به سکرتری عمومی شورا تسلیم نمودند. متن این نامه به شرح ذیل است:

(بسم الله الرحمن الرحیم)

الحمد للله رب‌العالمين، والصلاة والسلام على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين...

-  جناب رئیس محترم مجلس نمایندگان

- جناب رئیس محترم کمیتۀ آزادی‌های عمومی و حقوق بشر.

پس از عرض سلام و احترام:

ما جمعی از خانواده‌های زندانیان هستیم که عقیده خویش را بیان کردند.. جمعه گذشته، دهم نومبر 2023، فرزندان ما پس از آن‌که از نیروهای امنیتی خواستند تا ارتش‌ها را برای حمایت از مردم غزۀ هاشم بسیج نمایند توسط آنان دست‌گیر گردیدند، این در حالیست که ما با چشمان خود میزان کشتار و ویرانی را به دست پسران شرور یهودیان و با همکاری تمام دولت‌های کفر به رهبری آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه مشاهد می‌نماییم.

 شما خود شاهد هستید که با گذشت بیش از چهار ماه از این تجاوز وحشیانه، استقامت عظیم مردم ما، سکوت بین‌المللی، فراخوان‌ها و قطعنامه‌های خواستار توقف تجاوز و ارائه کمک‌ها صورت گرفت در حالی‌که دشمن فریب و جنایات خود را انجام می‌دهد، و صدها نفر از مردم ما هر روز کشته و آواره می‌شوند... بسیاری از مردم این کشور به خوبی متقاعد شده‌اند که هیچ راهی برای متوقف کردن این جنایات علیه مردم ما در غزه هاشم وجود ندارد، مگر با زور، بسیج شدن ارتش‌ها یا حتی تهدید کردن ارتش‌ها برای بسیج شدن.

پس جرم این درخواست و این نظر  که پسران ما مطالبه نمودند چه است که مستلزم دستگیری و حتی دستگیری و بازداشت آن‌ها در محکمه امنیت کشور به گونه‌ای است که گویی تروریست هستند؟!

بنابراین، از شما می‌خواهیم که تقاضای رهایی فرزندان مارا نمایید که بیشتر از سه ماه است که زندانی هستند، زیرا آزادی در این کشور توسط قانون اساسی اردن تضمین شده است و بیان  عقیده و حق ذاتی  در قانون اساسی است.

14 فبروری 2024

  • اسامی پسران زندانی خود را در این‌جا ضمیمه می‌کنیم:

1-      مراد شهر جادم شامیلات                             7- صهیب یاسین سعد الجابر

2-       محمد یحیی منصور الراعی                        8- بلال محمد صالح بادران

3-       علی طیب احمد مجدلوی                          9 - زیاد سلیم محمد ابو رزک

4-       معز عبدالله محمد مرزوقع                         10- فیصل غازی مهیار

5-       احمد خلیل سلیم بکر                               11- علی سلیمان خلیل خلیل

6-       ملک ایوب محمد الفاخوری

 

ختم  نامه

ما به نوبۀ خود در حزب‌التحریر تأیید می‌کنیم که این رژیم هیچ دلیل  برای دست‌گیری این جوانان حزب‌التحریر که  با تقوی  و حامی دین خود هستند، ندارید. ما آن‌ها را چنین می‌پنداریم و در پیشگاه الله متعال ستایش نمی‌کنیم. تنها کاری‌که آن‌ها انجام دادند همان چیزی بود که دین اسلام بر آن حکم نموده است و از ارتش‌ها می‌خواهند که با در مطابقت با این کلام الله متعال از مردم مظلوم غزه حمایت نمایند:

﴿وَإِنِ اسْتَنصَرُوكُمْ فِي الدِّينِ فَعَلَيْكُمُ النَّصْرُ [انفال – 72]

(و اگر از شما در امر دین درخواست نصرت (حمایت مادی) نمودند پس بالای شماست تا نصرت نمایید)

جنگ غزه وارد پنجمین ماه خود شده است، آیا این اقدام مستلزم دست‌گیری و پیگرد قانونی در محکمه دولتی است؟! یا این‌که دعوت به تطبیق احکام اسلام در تضاد با رویکرد رژیم در سکوت در برابر جنایات یهود و حمایت از آمریکاست که هر دو دشمن هستند. بی‌توجهی به این‌که مردم اردن در کنار برادران خود در غزه ایستاده‌اند و بر خلاف آن‌چه در کاخ سفید ادعا می‌کنند، از آن‌چه مجاهدین در 7 اکتوبر 2023 انجام دادند ابراز رضایت نمودند؟

ما جداً در کنار خانواده‌های اعضای دست‌گیر شده شباب خود هستیم و از نهادهای امنیتی می‌خواهیم که فوراً شباب دست‌گیر شده حزب‌التحریر را آزاد نمایند. ما در نامه خانواده‌های جوانان ما به مجلس نمایندگان تأکید می‌کنیم که برای جلوگیری از اتهامات محکمۀ امنیتی این رژیم و رهایی آن‌ها که اتهامات نادرست و غیرعادلانه علیه حاملان دعوت است، تلاش جدی نمایند.

﴿وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ [227 – شعرا]

(و زود است که ظالمان بدانند به چی بازگشتگاهی باز می‌گردند)

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر - ولایه اردن

4 شعبان 1445 هـ ق

چهارشنبه 14 فبروری 2024م

مترجم: عبدالرحمن "قاطع"

ادامه مطلب...

بیان کلمۀ حق

  • نشر شده در سیاسی

جواب به سؤال

به جواب مصطفی علی ابراهیم

(ترجمه)

سؤال: السلام علیکم و رحمة الله و برکاته!

سؤالی دارم و آن این‌که: در آیۀ 90 سورۀ یونس چنین آمده: ﴿فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ﴾ اما در آیۀ 78 سورۀ طه آمده است: ﴿فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ بِجُنُودِهِ﴾. آیا این بدان معنی است که فرمان و عمل حاکم یک چیز به حساب می‌آید؟ که اگر چنین باشد، می‌توانیم‌ بگوئیم که ایستادن در برابر امر حاکم مانند ایستادن در برابر اعمال او است. یعنی وقتی ما کلمۀ حق را در برابر پولیس، نیرو‌های نظامی و یا معاونین آن بیان کنیم؛ این به معنی گفتن کلمۀ حق در برابر خود حاکم است و در تحت مصداق این فرمودۀ رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم شامل می‌شویم: «أَفْضَلُ الْجِهَادِ كَلِمَةُ حَقٍّ عِنْدَ سُلْطَانٍ جَائِرٍ» تشکر. البته شما حق تصرف و تعدیل را در ساختار و طرح سؤال دارید، الله سبحانه وتعالی شما را جزای خیر دهد!

جواب: وعلیکم السلام ورحمة الله و برکاته!

اول: در رابطه به دو آیۀ که در سؤال شما وارد شده که عبارت‌اند از آیۀ مبارکۀ 90 سورۀ یونس: ﴿وَجَاوَزْنَا بِبَنِي إِسْرَائِيلَ الْبَحْرَ فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ بَغْياً وَعَدْواً﴾ و  آیۀ مبارکۀ 78 سورۀ طه: ﴿فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ بِجُنُودِهِ فَغَشِيَهُمْ مِنَ الْيَمِّ مَا غَشِيَهُمْ﴾، انگار که اشارۀ شما به فرق و تفاوت معنی مستفاد از استعمال حرف "واو" و حرف "باء"؛ در الفاظ "وجنوده" و "بجنوده" است، که در آیۀ اول با حرف "واو" و در آیۀ دوم با حرف "باء" ذکر شده است. طوری‌که در کتب تفسیر آمده، معنی "اتبعهم" یعنی به آن‌ها ملحق شد و دنبال کرد، اما حسب لغت از آیۀ اولی﴿فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ﴾ فهمیده می‌شود که فرعون شامل کسانی بود که موسی علیه‌السلام و بنی اسرائیل را دنبال کرد؛ زیرا "واو"در لفظ "جنوده" در این‌جا دلالت بر مشارکت و اشتراک فرعون و لشکر آن در دنبال کردن بنی اسرائیل دارد.

اما آیۀ دوم ﴿فِرْعَوْنُ بِجُنُودِهِ﴾ حسب لغت ممکن است به معنی این باشد، که فرعون با لشکر خود در دنبال کردن موسی علیه‌السلام و بنی اسرائیل شرکت داشته و لشکرش را همراهی کرده است و هم‌چنان؛ حسب لغت ممکن است از آن طوری فهیمده شود که، فرعون با لشکرش مشارکت نداشته و همراه لشکرش بیرون نشده است، بلکه لشکرش را در دنبال کردن بنی اسرائیل هم‌کار بود؛ زیرا "باء" معنی مصاحبت و استعانت را می‌دهد، پس کلمۀ "بجنوده" در این آیۀ مبارکه ممکن است که معنی مصاحبت را حمل کند، که در این صورت فرعون با لشکرش همراه بوده و ممکن است که معنی استعانت را حمل نماید؛ که در این صورت به معنی این است که فرعون همرای لشکرش هم‌کاری نموده ولی عملاً مشارکت نداشته است، یعنی لشکرش موسی علیه‌السلام و بنی اسرائیل را دنبال کرده بدون این‌که خودش در آن دخالت داشته باشد.

و تعیین یکی از دو معنی-مصاحبت و استعانت- از جمع نمودن بین این دو آیۀ مبارکه به گونۀ ذیل معلوم می‌شود:

آیۀ اولی مدلول آن تنها از لحاظ لغت است و آن این‌که فرعون لعنةالله علیه، با لشکرش در دنبال نمودن موسی علیه‌السلام مشارکت و مصاحبت داشت اما آیۀ دوم؛ مدلول آن احتمال لغت مصاحبت در دنبال کردن موسی علیه‌السلام و هم‌چنان احتمال معنی استعانت را دارد، یعنی این‌که فرعون لشکرش را استعانت کرده تا موسی علیه‌السلام را دنبال کنند؛ بدون این‌که خودش همراهی کرده باشد و به دلیل این‌که مدلول هر دو آیت متناقض نیست، پس معنی به جمع کردن بین دو آیه به این شکل صورت می‌گیرد که فرعون در دنبال کردن موسی علیه‌السلام با لشکرش بوده یعنی "باء" در کلمۀ "بجنوده" معنی مصاحبت را افاده می‌کند؛ یعنی این‌که در دنبال نمودن موسی علیه‌السلام لشکرش، را مصاحبت کرده است این نسبت به معنی دو آیه است.

دوم: اما حدیث شریفی‌که در سؤال شما ذکر شده است؛ ترمذی در سنن خود از ابوسعید خدری روایت نموده است که رسول‌الله صلی‌الله علیه و سلم فرموده است:

«إِنَّ مِنْ أَعْظَمِ الْجِهَادِ كَلِمَةَ عَدْلٍ عِنْدَ سُلْطَانٍ جَائِرٍ»

ترجمه: از جملۀ بزرگ‌ترین جهاد، گفتن کلمۀ عدل در نزد پادشاه ظالم است.

ابوعیسی گفته است که این حدیث از این جهت حدیث حسن غریب است. در معجم الکبیر طبرانی از ابوامامه نقل شده است که رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم فرموده است:

«أَحَبُّ الْجِهَادِ إِلَى اللهِ كَلِمَةُ حَقٍّ تُقَالُ لإِمَامٍ جَائِرٍ»

ترجمه: بهترین جهاد در نزد الله سبحانه وتعالی کلمۀ حق است که به امام ظالم گفته می‌شود.

در روایت دیگری در نزد طبرانی از ابوامامه نقل شده است که مردی در در وقت زدن جمره گفت: یا رسول الله کدام جهاد افضل‌تر است؟ رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم فرمود:

«أَفْضَلُ الْجِهَادِ كَلِمَةُ حَقٍّ عِنْدَ سُلْطَانٍ جَائِرٍ»

ترجمه:  بهترین جهاد کلمۀ حق در نزد سلطان ظالم است.

در کتاب عون المعبود در مورد شرح این حدیث چنین آمده است:«… از ابوسعید خدری روایت است که گفت :رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم فرموده است:

«افْضَلُ الْجِهَادِ كَلِمَةُ عَدْلٍ عِنْدَ سُلْطَانٍ جَائِرٍ أَوْ أَمِيرٍ جَائِرٍ»

ترجمه: بهترین جهاد بیان کلمۀ عدل در نزد سلطان ظالم و یا امیر ظالم است.

صاحب عون المعبود گفته است:

"افضل الجهاد" به معنی بهترین جهاد است، به دلیل روایت ترمذی که گفته است از جملۀ بزرگترین جهاد "کلمۀ عدل" است و در روایت دیگری از ابن ماجه کلمۀ حق نقل شده که مراد از این کلمه چیزی است که امر به معروف و یا نهی از منکر را افاده کند؛ توسط بیان باشد و یا توسط کتابت و یا مانند آن. "عند سلطان جائر" یعنی سلطان ظالم، بیان حق در نزد سلطان ظالم افضل الجهاد گفته شده، به این دلیل که شخصی در برابر دشمن جهاد می‌کند، در بین خوف و رجاء متردد است و نمی‌داند، که پیروز می‌شود و یا شکست می‌خورد و صاحب قدرت در حقیقت نسبت به آن به خشم می‌آید؛ پس آن شخص وقتی حق را بیان می‌کند و سلطان ظالم را امر به معروف می‌کند جان خود را به خطر تلف شدن و در معرض از بین رفتن قرار می‌دهد پس این به دلیل غلبۀ خوف افضل الجهاد می‌باشد، خطابی و غیره چنین گفته است.

"او امیرجائر" که گفته شده، به نظر می‌رسد که راوی در خصوص این کلمه شک دارد.»

پس از این حدیث شریف فهمیده می‌شود که افضل الجهاد گفتن کلمۀ حق در نزد سلطان ظالم است نه در نزد اتباع‌اش و منظور از سلطان ظالم امیر ظالم است، خواه رئیس جمهور باشد و یا پادشاه، نخست وزیر و یا والی، پس سلطان جائر که امر به معروف و نهی از منکر می‌شود، لازم است که صاحب صلاحیت وقدرت و یا امارت باشد تا این افضلیت در بیان حق در پیش روی آن مصداق پیدا کند.

اما این به معنی این نیست که بیان حق در پیش روی اتباع حاکم ظالم فضیلت ندارد، زیرا در بیان حق به صورت علنی همیش خیر و فضیلت است، اما افضلیت خاصی‌که رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم در حدیثی‌که مورد بحث ما است؛ افضلیتی است که متعلق به کسی است که خودش صاحب قدرت است؛ زیرا بیان کلمۀ حق در پیش روی صاحب قدرت اهمیت خاص دارد و به دلیل این‌که در بیان حق در نزد صاحب قدرت قبول خطر، جرئت و قوت است. چنانچه بعضی شارحین حدیث نیز چنین بیان کرده اند: «... خطابی گفته است: بیان حق در نزد سلطان جائر افضل الجهاد گفته شده؛ زیرا کسی‌که با دشمن جهاد می‌کند در بین رجاء و خوف متردد است و نمی‌داند که آیا پیروز می‌شود و یا شکست می‌خورد و صاحب قدرت در نزد آن به خشم می‌آید، پس وقتی او حق را بیان می‌کند و آنرا امر به معروف می‌کند در حقیقت خود را در معرض خطر قرار داده و جان خود را به هلاکت می‌اندازد، لذا به خاطر غلبۀ خوف، افضل الجهاد خوانده شده است. المظهر گفته است: بیان حق در نزد سلطان جائر افضل است؛ زیرا ظلم سلطان بالای تمام کسانی‌که در تحت سیاست آن قرار دارند سرایت می‌کند که یک جمعیت کلان است، پس وقتی آنرا از ظلم نهی می‌کند نفع و منفعت را به خلق زیادی می‌رساند به خلاف قتل کافر که از چنین ویژه‌گی بر خوردار نیست.»

پس تمام صحبت از خود صاحب قدرت ظالم است نه از اتباع‌، اعوان و لشکرش.

برادر شما عطاء ابن خلیل ابوالرشته

17 رجب 1445هق

29 جنوری 2024م

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

قدرت‌های استعماری در پی تله‌اندازی طالبان در نظم جهانی!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

قدرت‌های بزرگ جهان اکنون در پی انضمام و ملحق‌ساختن طالبان افغانستان در نظم جهانی فعلی هستند و این هدف قراردادن افغانستان -مقبرۀ امپراطوری‌ها- برای امت تهدید جدیدی است.

نسبت به امریکا، رادیو صدای امریکا در اول فبروری سال 2024م گفت: «ایالات متحده امریکا در حال بررسی امکان حضور کنسولی در افغانستانی است که حرکت طالبان در آن حاکم می‌باشد.» این سخن موافق به وثیقه‌ای است که جدیداً از سوی وزارت‌خارجۀ امریکا تحت عنوان "استراتیژی دولت همه‌شمول" صادر شده و این وثیقه بیان می‌دارد که: «ایالات متحده باید روابط شغلی را ایجاد کند تا از این طریق بتواند به اهداف خود نایل گردد.» اما نسبت به چین، اولین قدرت بزرگی است که روابط دیپلوماسی رسمی خود را با طالبان افغانستان آغاز کرد. وی صاحب برجسته‌ترین منافع در داخل منطقه است. وزارت‌خارجۀ دولت طالبان افغانستان در 8 فبروری گفت: «آقای شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور مردمی چین اعتمادنامۀ مولوی أسدالله، بلال کریمی را به عنوان سفیر و نمایندۀ فوق العادۀ امارت اسلامی افغانستان در چین پذیرفت.» و نسبت به روسیه که دومین صاحب منفعت اقلیمی در منطقه است، خبرگزاری روسیه (تاس) در 28 سمپتمبر 2023م گفت: «روسیه، در آینده احتمالاً حکومت موقت طالبان را به رسمیت بشناسد؛ اما برای نمایندگان آن لازم است که این را از طریق وفاء به التزامات شان کسب کنند.» ضمیر کابلوف، نماینده ویژۀ رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان در مصاحبه با شبکۀ (RTVI) گفت: «توجه اساسی روسیه روی ایجاد حکومت همه‌شمول بوده که مختص به نژاد پشتون نبوده؛ بلکه شامل همۀ نژادهای موجود در دولت‌های جماهیرشوروی سابق و دولت‌های آسیای‌میانه و نژاد تاجیک و ازبیک می‌باشد.»

در حقیقت، استراتیژی دولت‌های بزرگ در قبال افغانستان وقتی با استراتیژی کلی و عمومی خاورمیانه که مبنی بر سیطرۀ استعماری بر جهان اسلام از زمان سقوط خلافت است، مقایسه شود تغییر نکرده و چیز جدیدی در آن به نظر نمی‌رسد. نسبت به افغانستان، طمع قدرت‌های بزرگ به خاطر اینست که آن را سعودی لیتیم می‌شمارند؛ گذشته از ثروت‌های دیگری‌که در زمین‌های کوهستانی آن نهان است.

دولت‌های بزرگ برای تنفیذ استراتیژی‌های خود در افغانستان و تضمین پایبندی به آن‌ها به نظام تنبیه و تشویق متکی شده اند. از مهم‌ترین مشوق‌های شان، کمک‌های هنگفت‌ بشردوستانه، افزایش بودجه، رشد تجارت و اقتصاد و قناعت دادن طالبان به تبنی ارزش‌های اقتصادی بین‌المللی می‌باشد. اما تنبیهات، دربرگیرنده چیزهایی است که حکام مزدور پاکستان را وادار به ایجاد بحران بزرگ پناهندگان افغان کرد؛ طوری‌که ناگهانی بعد از نشست‌شان با مسئولین امریکایی به بیرون راندن صدها هزارتن از مسلمانان افغان پرداختند؛ افغان‌هایی‌که ده‌ها سال در پاکستان به سر برده و اکثریت آن‌ها چیزی از زندگی بیرون از پاکستان نمی‌شناختند؛ علاوه بر درگیری‌های خشونت‌بار میان ارتش پاکستانی و جنگ‌جویان قبائلی و این یک تنبیه خونین و شنیع می‌باشد. اما سر و صداهای زیادی را که دولت‌های غربی دربارۀ حقوق زنان و حقوق اطفال به راه انداخته اند، فقط به هدف فشار آوردن بالای افغانستان بوده و دولت‌های غربی به این حقوق هیچ ارزشی قائل نیستند؛ چنان‌که وضاحت این مسئله را در غزه مشاهده می‌کنیم.

 برخی از قبائل داخل حرکت طالبان علاقۀ خود را نسبت به رشد روابط "سازنده" با غرب ابراز داشتند. شکی نیست که این موقف اشتباه بوده و این قبائل مرتکب اشتباه کشنده‌ای می‌شوند که رهبری‌های دیگر در سرزمین‌های اسلامی با پیوستن شان در صفوف قدرت‌های استعماری مرتکب شده و در نهایت به چهارجوب قوانین و پیمان‌های آن‌ها گیر ماندند. رهبری طالبان باید بداند که سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ از استعمار انفکاک‌ناپذیرست و دیگر این‌که استعمار بعد از آن‌که توسط جهاد از افغانستان از دروازۀ جلوی بیرون رانده شد، اکنون در پی آنست تا از دروازۀ عقبی با استفاده از مؤسسات بین‌المللی وارد شود و امریکا تلاش می‌کند نفوذ خود را در افغانستان از طریق تأثیر اقتصادی و استخباراتی بالای آن و به ویژه از طریق شبکه‌های استخباراتی که بعد از سال 2021م فروپاشید، بازگرداند.

در میان رقابت‌های شدیدی‌که در بین قدرت‌های بزرگ بر سر منافع‌شان راه افتاده است، برای حرکت طالبان سزاوار است تا راه مستقلی را برای امت ترسیم کنند و از مسلک گروه‌های اسلامی که به صفوف قدرت‌های بزرگ پیوسته و سبب تحقق اهداف استعمارگر شده و در نهایت شکست خوردند، عقب‌نشینی و دوری کنند. برای طالبان سزاوار است تا روابط خود را به طور کل با دشمنان مسلمانان و دست‌نشانده‌های شان در جهان اسلام قطع کنند. هم‌چنان سزاوار است تا به شکل کامل در تنها پروژه‌ای که جایگزین نظام کنونی جهان خواهد شد داخل شوند و آن عبارت از پروژۀ اقامه خلافت بر منهج نبوت است که سرزمین‌های اسلامی را در تحت سایه یک دولت وحدت بخشیده و سرزمین‌های دیگر را با دعوت و جهاد با اسلام فتح می‌کند. طالبان باید این امور را مدنظر گرفته و وارد عمل شوند تا این ذلت به عزت و شکست به نصرت منتهی شود. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«مَاتَرَکَ قَومٌ الجَهَادَ إلَّا ذُلُّوا» (رواه أحمد)

ترجمه: هر قومی‌که جهاد را ترک کردند، ذلیل گشتند.

برگرفته شده از شمارۀ 482 جریدۀ الرایه

نویسنده: مصعب عمیر – ولایه پاکستان

مترجم: محمد مزمل

ادامه مطلب...

احیای عالی‌ترین مبادی اخلاقی؛ تنها با تطبیق اسلام!

(ترجمه)

خبر:

داکتر احمد الطیب، شیخ ازهر شریف و رئیس مجلس بزرگان مسلمانان از حمایت شیخ محمد بن زاید، امیر امارات  و پاپ فرانسس، پاپ کلیسای کاتولیک که برای برادری و حرص به نشر ارزش‌های مدارا و همزیستی در جهان همایت می‌کند، قدردانی کرد. وی گفت: «ما همزمان با جشن پنجمین سالگرد میلاد سند برادری انسانی، تأکید می‌کنیم که جهان ما مانند امروز نیاز مبرمی به احیای اصول اخلاقی عالی مندرج در این سند دارد.»

تبصره:

هر شخصی‌که کتاب الله و احادیث رسول الله صلی الله علیه وسلم را بخواند، برایش واضح می‌شود که چگونه اسلام برای علمای مسلمانان اهمیت زیادی را قائل است. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿إنَّمَا یَخشَی اللَّه مِن عِبَادِهِ العُلَمَاءُ [فاطر: 28]

ترجمه: تنها بندگان دانا و دانشمند، از الله ترس آمیخته با تعظیم دارند.

 و رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«إِنَّ العُلَمَاءَ وَرَثَةُ الأَنبِیَاءِ»

ترجمه: میراث‌بران انبیاء علماء هستند.

به اختصار نقش علما همان است که رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرمودند:

«إِنَّ مَثَلَ العُلَمَاءِ فِي الأَرضِ کَمَثَلِ النُّجُمِ فِي السَّمَاءِ یُهتَدَی بِهَا فِي ظُلُمَاتِ البَرِّ وَالبَحرِ فَإِذَا انطَمَست النُّجُومُ أَوشَکَ أَن تَضِلَّ الهُدَاةُ»

ترجمه: مثال علماء در زمین مانند ستارگان در آسمان است که در تاریکی‌های خشکه و دریا هدایت می‌کنند، وقتی‌که ستاره‌ها محو گردد، زوداست که آنانی‌که هدایت شدند گمراه گردند.

یعنی کار علما ارشاد مردم و تعلیم احکام و بازگرداندن آن‌ها به جاده صواب در صورت انحراف است؛ همان‌گونه که ستارگان در سفر شبانه راهنمای می‌کنند. واقعاً مایه تأسف است که ما در این زمان می‌بینیم که بسیاری از علمای امروز به وظیفه‌ای که شریعت بر عهده آن‌ها موکول کرده است، عمل نمی‌کنند و در جایی‌که امت به آن‌ها نیاز داشت، دیده نمی‌شوند. اگر بگویم که امت امروز در یک وادی قرار دارد و علما در وادی دیگر، مبالغه نکرده‌ایم! شیخ ازهر که بسیاری به او احترام می‌گذارند و گمان می‌کنند که برخی از خوبی‌ها در او موجود است، یکی از کسانی می‌باشد که در زمان نیاز امت او را نمی‌یابیم. موقف او در قبال غزه که در معرض نسل‌کشی قرار دارند ضعیف است و رژیم مصر که غذا و دارو را از مردم غزه منع می‌کند، شیخ ازهر تحرکی ندارد و ساکت نشسته است نه حق را می‌گوید و نه ابطال باطل را به زبان می‌آورد! هرگز ارتش مصر را برای حمایت از غزه فرانخواند و امروز به تمجید از این سند می‌پردازد که دین جدیدی را پایه‌گذاری کرد که الله سبحانه وتعالی هیچ مرجعی برای آن نازل نکرده است.

آیا امام (بزرگ؟!) نمی‌داند که اسلام بالاتر و فراتر از آنست و اسلام را الله سبحانه وتعالی رحمت بر جهانیان نازل کرده است؟ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«إِنَّما بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الأَخلَاقِ»

ترجمه: من مبعوث شدم تا اخلاق نیکو را کامل کنم.

هم‌چنان فرمودند:

«إِنَّ مِن أَحَبِّکُم إِلَيَّ وَأَقرَبِکُم مِنِّي مَجلِساً یَومَ القِیَامَةِ أَحَاسِنَکُم أَخلَاقاً»

ترجمه: از شما در روز قیامت کسی نزد من محبوب‌تر و نزدیک‌تر می‌باشد که بهترین اخلاق را دارد.

علاوه بر نصوص شرعی دیگری‌که اهمیت التزام به اخلاقیات آورده شده اسلام ولزوم التزام به معروف و ترک دوری از منکر را نشان می‌دهد.

مطمئناً او همه این‌ها و بیشتر از این‌ها را می‌داند؛ اما بازگشت به اصل  و تغییر از افکار پوسیده برایش خیر و بهتر است. در آنجا چیزی نیست به جز از سندی‌که حاوی تفکری که کفر را تداوم بخشد و به آن دعوت کند و شرک را با توحید یکی کند. سند برادری انسانی یا "خانه ابراهیمی" که شیخ احمد طیب آن را می‌ستاید و کسانی‌که از آن حمایت می‌کنند، از مسلمانان می‌خواهند که دین خود را با آموزه‌های کشیشی که توسط پاپ مسیحی و خاخام های یهودی جنایتکار برای آن‌ها نوشته شده است، جایگرین کنند و آن‌ها را بره‌های حلیم و طعمه‌ای آسان برای گرگ‌های غرب کافر استعمارگر بگرداند.

بناءً اخلاق، مدارا و همزیستی بین اقوام و مذاهب مختلف تنها زمانی حاصل شد که احکام و افکار  اسلامی حاکم بود و تنها اسلام بود که مردم و نژادها را زیر سایه حکومت خلافت که در آن فرد غیرمسلمان در زندگی و مال خود در امنیت قرار داشت و مجبور به ترک دین و عقیده خود نبود، ذوب گردیدند. و اما کسانی‌که مدعی نشر اخلاق، ارزش‌های همزیستی، بردباری و برادری انسانی هستند، در واقع شیاطین انسانی هستند که از عفت و فطرت سلیم  خشمگین می‌شوند و یک تکه پارچه را بر سر زن مسلمان تهدید برای جوامع منحط اجتماعی و اخلاقی خود می‌دانند. پس ای شیخ الازهر، کدام یک از این دو شایسته ستایش و تجلیل است؟ الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَولاً سَدِیداً یُصلِح لَکُم أعمَالَکُم وَیَغفِر لَکُم ذُنُوبَکُم وَمَن یُطِع اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَد فَازَ فَوزاً عَظِیماً [احزاب: 70]

ترجمه: ای مؤمنان! از الله بترسید (و خویشتن را با انجام خوبی‌ها و دوری از بدی‌ها از عذاب او در امان دارید) و سخن حق و درست بگوئید. در نتیجه الله (توفیق خیرتان می‌دهد و) اعمال‌تان را بایسته می‌کند و گناهان‌تان را می‌بخشاید. اصلاً هر که از الله و پیامبرش فرمانبرداری کند، قطعاً به پیروزی و کامیابی بزرگی دست یابد.

نویسنده: ولید بلیبل

مترجم: پارسا امیدی

ادامه مطلب...

آمریکا بدون هیچ بازدارنده‌ای به سرزمین‌های اسلامی وارد شده و پرسه ‌می‌زند!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

ارتش آمریکا در واکنش به حمله‌ای که در اوایل هفته بالای پایگاه آمریکایی "برج 22" در مرزهای اردن و سوریه صورت گرفته بود، بالای  85 هدف مرتبط به سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آن در سوریه و عراق حمله هوایی انجام داد. (منبع: پایگاه خبری المصری الیوم)

خودسری و قلدریی‌که آمریکا با حمله نظامی به سرزمین‌های مسلمانان انجام داده و می‌دهد، چیزی جز به چالش کشیدن احساسات مسلمانان نیست. آمریکا یک متجاوز است؛ زیرا نیروها و پایگاه‌های نظامی آن در سرزمین‌های ما قرار دارد و هر بهانه‌ای‌که برای آن داشته باشد، عذر بدتر از گناه است و این کار را با سوءاستفاده از خیانت حکام و غفلت امت اسلامی انجام می‌دهد... سپس به سرزمین‌ها و اراضی ما حمله کرده و فرزندان‌مان را به قتل می‌رساند، صرف نظر از این‌که چه کسی به آن‌ها حمله کرده و دوستی‌شان با چه کسی است.

چنانچه گفته شده؛ کسی‌که از عاقبت کار خود ترس نداشته باشد، گستاخ و بی‌ادب می‌شود. این مقوله به وضعیت کنونی آمریکا صدق می‌کند؛ زیرا با اتکا به مزدوری، خیانت و سکوت حکام‌ما هر کار غیر اخلاقی را که بخواهد انجام می‌دهد؛ چرا که مطمئن است هیچ‌کس آن را مجازات نمی‌کند. چطور ممکن است توسط نوکرهای خود که آنان را در سرزمین‌های مسلمانان نصب کرده مجازات شود. از این‌رو برآن می‌شود که بدون در نظر گرفتن مردم این سرزمین‌ها به عراق، سوریه و پیش از آن به یمن حمله کند.

 ترس آمریکا بابت دور شدن از اوضاع منطقه و از دست دادن کنترل آن از زمان وقوع حوادث ۷ اکتوبر ۲۰۲۳ و نگرانی آن بابت گسترش چیزی که آن را برخورد در منطقه جهان اسلام می‌نامند، مشاهده نمودیم. تنها ترس آمریکا، حرکت ارتش‌های سرزمین‌های اسلامی برای تاسیس دولت خلافت است؛ چیزی‌که ترس از آن لرزه به اندامش می‌انداز؛  اما الله بینایی و بصیرت را از آنان گرفته است. بنابر این، امریکا برگشته تا خودش با مسلمانان وارد جنگ شود و برگشته تا حماقتی را که در افغانستان و عراق انجام داد، بار دیگر مرتکب شود؛ حماقتی‌که با آن  نتانیاهو را از وارد شدن به جنگ زمینی در غزه برحذر داشت؛ اما نتانیاهو توصیه‌هایش را نادیده گرفت و بدترین کار ممکن را انجام داد. ان‌شاءالله آمریکا نیز به شر اعمال خود گرفتار خواهد شد و ما به او اطمینان می‌دهیم که بیداری اسلامی ناگزیر اتفاق خواهد افتاد و بدون تردید خلافتی‌که آمریکا از آن می‌ترسد، در راه است؛ زیرا وعده الله سبحانه وتعالی و مژده رسول الله صلی الله علیه وسلم است و الله هرگز از وعده خود تخلف نمی‌کند.

بنابر این، تنها خلافت است که آمریکا و دیگر دولت‌های کافر را تأدیب می‌کند و این تنها چیزی است که امن و امان را برای مسلمانان به ارمغان می‌آورد؛ پس به الله سوگند که آمریکا دیگر جرئت نخواهد کرد، به سرزمین‌های ما دست‌درازی کند؛ اگر در حکومت‌های سرزمین‌های ما مردانی وجود داشته باشد که نسبت به دین خود غیور هستند!

نویسنده: سوزان المجرات

مترجم: طه خالد

ادامه مطلب...

امریکا از شما می‌ترسد؛ پس آنچه را که الله سبحانه وتعالی از شما می‌پسندد، نشانش دهید!

(ترجمه)

خبر:

بلنکین پنجمین سفر خود را به خاورمیانه جهت گفتگو در مورد وضعیت غزه آغاز می‌کند... (منبع: بی بی سی عربی)

تبصره:

به محض آغاز رویدادهای غزه در 7اکتبر 2023 میلادی، رهبران غربی برای بازدید از رژیم اشغالگر یهود صف بسته و با بیرون شدن سر یکی از آن‌ها، پای دیگر آن داخل دولت یهود می‌شود. درواقع این عمل‌کرد رهبران غربی بیانگر ترس‌شان از پروژه‌ای می‌باشد که در تن این امت کاشته اند؛ ترسی‌که مبادا سیرت اولیۀ این امت بازگشته و دوباره خلافت بر منهج نبوت تأسیس گردد و بار دیگر رهبری جهان را به دست گرفته و دست غرب و نوکرانش را کوتاه نمایند.

هم‌چنان این بازدید پس از حملات امریکا به برخی از سایت‌ها در عراق، سوریه و قبل از آن در یمن که بدون در نظر گرفتن رژیم‌های این کشورها صورت گرفت، انجام می‌شود؛ زیرا آن‌ها از رهبران کارتونی و دست‌نشاندۀ خود، آگاه هستند که از دستورات اربابان‌شان یک ذره عدول نمی‌کنند.

با لگدمال کردن تمام قوانین و کنوانسیون‌هایی‌که از روی دروغ و فریب، بین‌المللی نامیده شده اند و بدون کدام توجه و ارزش به خون‌هایی‌که ریخته می‌شود و خانه‌هایی‌که بر سر ساکنانش  اعم از اطفال، زنان و سالمندان ویران می‌شود، دست به هر جنایتی می‌زنند. درواقع تمام قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی در نزدشان به بت عجوایی (بتی‌که از خرمای عجوه درست می‌شود) می‌ماند که هر زمان عابد آن گرسنه شود می‌تواند آن را بخورد.

این دیدارها از ترس رژیم‌های مزدورشان در سرزمین‌های اسلامی نه؛ بلکه از ترس فرزندان مخلص این امت است که مشتاق نابودی رژیم سفاک یهود و دستانی‌که تمام مایحتاج آن را فراهم می‌کنند، می‌باشند.

باید یادآوری نمود که امریکا سردمدار نظم کنونی جهان با بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شدیدی‌که یکی پس از دیگری می‌آید، دست و پنجه نرم می‌کند. چه رسد به بقیه دولت‌های غربی که وضعیت شان به مراتب بدتر از خودش می‌باشد. از این‌رو بیم آن دارند که امور از دست‌شان خارج شده و به دست تعداد کثیری از فرزندان مخلص این امت بیفتد و با انقلابی‌که اهل زمین و آسمان خواستارش هستند، دولت خلافت راشده را برپا نمایند؛ دولتی‌که دستان امریکا و غرب را قطع نموده و تمام زمین و ساکنین آن را از جور این نظم متعفن و خائن‌پرور آزاد می‌سازد.

غرب و مزدورانش برای حفظ استعمار و سلطۀ شان و جلوگیری از بازگشت دولت خلافت، به تمام این نسل کشی‌ها و ویرانه شدن‌ها اصلاً اهمیتی نمی‌دهند؛ زیرا می‌دانند دولت خلافت راشده این استعمارگران را به خانه‌های شان خواهد راند؛ اگر خانه‌ای برای شان باقی بماند.

باید خاطرنشان کرد که این دیدارها و آنچه قبل و بعد از آن صورت می‌گیرد، صرفاً به این منظور است که امور از دست شان خارج نشود. بنابر این، پیام من به برادران‌مان، برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های مان در ارتش‌های سرزمین‌های اسلامی اینست که روابط خود را با این رژیم‌های دست نشانده و ذلیل قطع کنند. دست بر دست برادران خود یعنی شباب حزب التحریر با دادن نصرت به ایشان نهاده و دولت خلافت راشده بر منهج نبوت را تأسیس نمایند؛ دولتی‌که عدالت و آرامش را در سراسر کرۀ زمین به جای ظلم و ستم موجودۀ آن، گسترش خواهد داد.

ای افسران و ای فرزندان دلیر این امت، آگاه باشید که اهل قدرت زمان ما، شما هستید و این وجیبۀ شرعی و کامیابی دنیا و آخرت شماست. یگانه راه حمایت شما از برادران‌تان در غزه و اقصی نقاط زمین با رعایت دستور الله سبحانه وتعالی بوده که می‌فرماید:

﴿وَإِنِ اسْتَنصَرُوكُمْ فِي الدِّينِ فَعَلَيْكُمُ النَّصْرُ

ترجمه: اگر در (حفظ) دین (خود) از شما یاری طلبند، بر شماست که آن‌ها را یاری کنید.

ای اهل قدرت! باید شما این رژیم‌های دست نشانده و مطیع غرب را که مانع تأسیس دولت خلافت راشده بر منهج نبوت هستند، از تاج و تخت‌های خیمه شب‌بازی شان سرنگون کنید؛ زیرا اطاعت از مخلوق در معصیت خالق جایز نیست و باید که در این راستا با همدیگر به رقابت بپردازید!

نویسنده: دکتور عبد الإله محمد

یکشنبه 1 شعبان 1445هـ.ق.

مطابق با 11 فبریوری 2024م.

مترجم: محمد یاسین سادات

ادامه مطلب...

کشتارِ مجاز تحت نام مبارزه با تروریزم!

(ترجمه)

خبر:

وزارت امور خارجه امریکا تأیید کرد که اسرائیل حق مبارزه با تروریزم در غزه و کرانۀ باختری را دارد؛ مشروط بر این‌که این کار مطابق با قوانین بین‌المللی انجام شود.

تبصره:

بعد از حملات 11سپتامبر به جنگ‌های صلیبی، عنوان جدیدی تحت نام "مبارزه با تروریزم" داده شد! و تروریزم همیشه جز یک سر پوشی برای ارتکاب جنایت و خونریزی نبوده است. این لقب برای یورش به خانه‌ها، دستگیری، شکنجه و لذت بردن از شکنجه در داخل زندان‌ها، چراغ سبز نشان می‌دهد. ما تاریخ تاریکی در سوریه، عراق و افغانستان از "مبارزه با تروریزم" داریم و دیدیم که به واقعیت در زیر این لقب، مبارزه با اسلام و مسلمین جریان دارد.

در واقع سازمان‌های بین‌الملل برای قانونی ساختن کشتار مسلمانان و اعمال امپریالیزم تأسیس شدند؛ زیرا این سازمان ملل بود که با قطعنامۀ 181به یهودیان این حق را داد که تأسیس کشور خود را اعلام کنند و به امریکا اجازه داد تا به بهانۀ وجود سلاح هسته‌ای و اورانیوم عراق را اشغال کند!

آیا قوانین بین‌الملل نسل‌کشی، هدف قراردادن غیر نظامیان، خبرنگاران، پرسونل پزشکی و قحطی سیستماتیک را ممنوع نمی‌کند؟! ولی زمانی‌که بمب‌ها و گلوله‌ها به سمت مسلمانان نشانه می‌رود‌ همۀ قوانین دود هوا می‌شوند. غزه منافقت این سازمان‌ها را برملا ساخت. معلوم است که از غرب و دنباله‌روانش انتظار خیر نمی‌رود. اما شرم و ناامیدی برای کسانی است که به مصائب نگاه می‌کنند، برادران‌شان را با اطفال، زنان و بی‌گناهان می‌بینند که سلاخی می‌شوند و اصلاً پلک هم نمی‌زنند!

آیا منتظر کمک و حمایت دشمن کمین نشسته‌ای هستید؛ درحالی‌که الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَلَن يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا

ترجمه: و الله هرگز کافران را بر مؤمنان تسلّطی نداده است.

نویسنده: مهندسه زینب بنرحومة

پنج شنبه 27 رجب 1445هـ.ق. مطابق با 8 فبروری 2024م.

مترجم: محمد یاسین سادات

ادامه مطلب...

ارتش‌های امت اسلامی از دشمنان‌شان محافظت می‌کنند!

(ترجمه)

خبر:

پس از صحبت‌های مکرر اطفال غزه با سربازان، ارتش مصر یک دیوار آجری پشت حصار آهنی در مرز با غزه می‌سازد. (منبع: سایت اکس شبکه رصد)

تبصره:

این چنین است حال ارتش‌هایی‌که توسط غلامان حلقه‌به‌گوشی رهبری می‌شوند که دغدغۀ شان فقط اجرای منافع دشمن غربی کافر است.

این ارتش مصر، نوه فاتحان و مجاهدان قهرمانی چون عمرو بن العاص، صلاح الدین ایوبی، الظاهر بیبرس و سیف الدین قطوز، به ارتشی تبدیل می‌شود که از یهودیان اشغالگر سرزمین مقدس فلسطین نور چشم هر مسلمان، محافظت می‌کند. دلیل آن مثل روز برای همه روشن است که و جود رهبری وابسته به غرب استعمارگر کافر است که از دستورش برای محافظت از پایگاه آن (اسرائیل) اطاعت می‌کند.

بنابر این، تلاش برای گرفتن قدرت از دست خائنان و پیروان غرب کافر، به منظور تأسیس دولت خلافت راشده به منهج نبوت و آزادسازی سرزمین‌های اشغال شدۀ مسلمانان یک وجیبۀ شرعی می‌باشد. در غیر این صورت، امت هم‌چنان نظاره‌گر کشتار مسلمانان می‌ماند و به تضرع و استغفار از الله سبحانه وتعالی بسنده می‌کند!

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ [محمد: 7]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! اگر (آیین) الله را یاری کنید، شما را یاری می‌کند و گام‌هایتان را استوار می‌دارد.

نویسنده: عبدالعزیز المنیس

پنج شنبه 27 رجب 1445هـ.ق.

مطابق با 8 فبروری 2024م.

مترجم: محمد یاسین سادات

ادامه مطلب...

امت اسلامی باید این را درک کند که مردم غزه در خطر واقعی اند!

  • نشر شده در سیاسی

 (ترجمه)

هرتزل هالوی، رئیس ستاد ارتش رژیم یهود گفت: «نبرد در نوار غزه، طولانی خواهد شد.» وی پس از آنکه 24 تن از سربازانش در یک روز در یک عملیات خاص مقاومت فلسطین کشته شدند، تأکید ورزید که ما نیازمند دوبارۀ نیروهای احتیاط و ذخیره هستیم. در همین زمینه، هیئت پخش رژیم یهود اظهار داشت که نخست‌وزیر، بنیامین نتانیاهو به وزرای حکومت‌اش اطلاع داده است که مرحلۀ سوم جنگ غزه، 6 ماه طول خواهد کشید؛ تا زمانی‌که ارتش مرحلۀ سوم جنگ را که قبلاً در شمال نوار غزه شروع کرده بود به پایان برساند.

 هم‌چنان از نتانیاهو در آخرین نشست وی با وزرایش نقل شده که گفته است: «همان‌طور که پیشاپیش گفتیم مرحلۀ هوایی 3 هفته ادامه خواهد داشت؛ ادامه یافت و همان‌طور که گفتیم مرحلۀ دوم 3 ماه طول می‌کشد؛ سه ماه طول کشید و به این ترتیب اکنون می‌گوییم که مرحلۀ سوم برای سیطرۀ کامل و پاک‌سازی 5 ماه طول خواهد کشید. (منبع: الجزیره با اندکی تصرف، 23/1/2024م) در تبصره‌ای از دکتور ابراهیم التمیمی، عضو دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-سرزمین مبارک فلسطین در رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب‌التحریر چنین آمده است:

همان‌طور که از نخستین روز این جنگ وحشیانه مشخص است؛ رژیم یهود اهدافی را برای خود تعیین کرده که دستیابی به آن‌ها، شامل نابودی و ویرانی تمام جنبه‌های زندگی در نوار غزه، فشارآوردن برای آواره کردن و ترک مسکن شان، کشتن و زخمی کردن هرچه بیشتر آن‌ها به هدف انتقام می‌باشد. این رژیم به این سیاست خود همواره ادامه داده و از آن عقب‌نشینی نکرده است؛ مخصوصاً در تحت سایۀ اطمینان وی به نظام‌های حاکم در سرزمین‌های اسلامی و توجه شان به این‌که امریکا حامی رژیم یهود است، اطمینان وی به سکوت ایران و ابزارش در لبنان که با رویکرد امریکا بخاطر عدم گسترش درگیری کنترل می‌شود و هم‌چنان تشکیلات نظامی و مرکز سیاسی از این جنگ ویران‌گر که به طمع حفظ امنیت آینده بر تمام جبهات و بازسازی ضرر وارده از حمله هفتم اکتوبر 2023م حمایت می‌کنند! دکتور التمیمی علاوه نمود: رژیم یهود برای این‌که جنگ را بتواند ادامه دهد آن را به یک جنگ هستی مبدل ساخت و آن را " جنگ دوم استقلال" و "جنگ پیروزی مستلزم حیات در خاورمیانه " و "جنگ هستی"... خواند. رژیم یهود از شرایط پیرامون این جنگ استفاده کرد تا بینش امریکا را نسبت به مراحل این جنگ به خود جلب نموده و آن را به تسلیم نوارغزه در نهایت به تشکیلات خودگردان فلسطین ربط دهد. از طرف دیگر، با وجود تمام خسارات و زیان‌هایی‌که نوارغزه متحمل شده، خواست تا جنگ را به پایه اکمال برساند و این توضیح اظهارات رئیس ستاد، شورای جنگ و نخست‌وزیر است.

دکتور التمیمی امت را مورد خطاب قرار داده و گفت که امت اسلامی باید بزرگی خطری را که درحال حاضر متوجه مردم فلسطین به طور کل و متوجه مردم غزه به طور خاص است بدانند! امت اسلامی باید بدانند که این  رژیم جنایت‌کار در جنایت خود با وجود خساراتش و با وجود گیرماندن بیشترش در غزه و با وجود دشواری مقاومت در تحت صلابت مجاهدین و قربانی‌های شان به جنایت خود ادامه می‌دهد و این بر امت واجب می‌سازد که نصرت مردم فلسطین را یک قضیه هستی بدانند؛ چنان‌که رژیم یهود به اکمال رساندن جنگ جنایت‌کارانۀ خود را قضیه هستی دانسته است. امت اسلامی باید فوراً با حزب التحریر برای سرنگونی نظام‌های دست‌نشانده و مزدور و برای اقامۀ دولت خلافت دست به کار شوند؛ دولتی‌که ارتش‌هایی را که تاکنون نتوانسته اند قید و بند خود را بشکنند، برای نصرت مردم غزه و آزادسازی سرزمین مبارکه به حرکت می‌آورد. بلی، امت باید این‌چنین کنند، نه این‌که پشت صفحات تلویزیون در انتظار بنشینند و طبق خواستۀ رسانه‌ها با سرنوشت مردم فلسطین بازی کنند و به امید این باشند که رژیم یهود به ضعف نظامی برسد و جنگ را توقف دهد! برای این جنگی که شاید ماه‌ها طول بکشد و روند نابودی و و یرانی آن ادامه یابد و لحظه‌ای هم متوقف نشود؛ این بدیلی است که برای تان بیان کردیم. بدیلی است در عوض رفتن به سمت راه‌حل امریکایی که متضمن احیای پروژۀ خائنانۀ دو دولت است که پس از تقویت آن و تنظیم مجدد اوراق، نوار غزه را به تشکیلات خودگران فلسطین می‌سپارد!

برگرفتۀ شده از شمارۀ 481 جریدۀ الرایه

نویسنده: دوکتور التمیمی

مترجم: محمد مزمل

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه