چهارشنبه, ۲۰ ذیقعده ۱۴۴۵هـ| ۲۰۲۴/۰۵/۲۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری قمری :3 ذولقعده 1445

تاریخ میلادی : یکشنبه، 12 می 2024م

شماره صدور: شماره: ح.ت.افغ 23/۱۴۴۵

دفتر مطبوعاتی
ولایه افغانستان


اعلامیه مطبوعاتی

پیام تسلیت و غم‌شریکی حزب‌التحریرـ ولایه افغانستان پیرامون سیلاب‌های اخیر در ولایات مختلف

در اثر ریزش باران‌های فصلی و سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایات مرکزی و شمالی افغانستان بیشتر از سه صد نفر کشته شده و ده‌ها تن دیگر ناپدید شده‌اند. همچنان تعداد زیادی از خانه‌ها و زمین‌های زراعتی تخریب گردیده‌اند.
دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر ـ ولایه افغانستان مراتب عمیق همدردی و غم شریکی خویش را با متضررین سیلاب‌های اخیر در ولایات مختلف افغانستان بیان داشته و به بارگاه الله سبحانه وتعالی استدعا می‌دارد تا آنانی را که جان‌های شان را از دست داده‌اند در زمره‌ی شهداء محسوب گرداند، و برای مجروحین شفای عاجل و کامل و برای متضررین صبر جمیل می‌خواهیم.

از ابوهریره رضی‌الله عنه روایت است که رسول الله صلی‌الله علیه وسلم فرمودند:

«الشّهداء خمسة المطعون و المبطون و الغرق و صاحب الهدم و الشهید فی سبیل الله عزّ و جلّ» (متفق علیه)

ترجمه: پنج کس شهید است؛ کسی که با بیماری طاعون درگذرد، کسی که با درد شکم درگذرد، کسی که غرق شود، کسی که زیر آوار درگذرد و شهید در راه الله عزّ و جلّ.

در این جای شکی نیست که زندگی دار الابتلاء و مصیبت‌ها است و هر مصیبتی که از جانب الله سبحانه وتعالی به یک قوم می‌رسد دارای حکمت بوده و موقف مومن در قبال این مصیبت‌ها باید صبر، توکُل و اعتماد به الله سبحانه وتعالی باشد و از این حادثه عبرت لازم را فراگیرد.

در کنار این، اتخاذ تدابیر و رعایت درست امور مسلمانان بالای حاکمی ‌که مسئولیت شان را دارد، واجب می‌‌باشد. مسئولیت حاکم است تا هم قبل از وقوع حادثه برای حفظ جان و مال مردم از حوادث طبیعی دارای پلان و برنامه باشد و هم بعد از وقوع حادثه برای رسیدگی به قربانیان حادثه تلاش لازم و همه‌جانبه نماید. بدون شک یکی از عوامل چنین حوادث، تطبیق نظام سرمایه‌داری و عدم حاکمیت دین الله سبحانه وتعالی در روی زمین می‌باشد، که در نتیجه‌ی آن محیط زیست فاسد گردیده و تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین در سطح جهان اتفاق می‌افتد. نظر به گزارش سازمان ملل متحد، افغانستان سهم 0.08 درصد در تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان دارد، ولی ششمین کشوری است که بیشترین آسیب پذیری را از تغییرات اقلیمی می‌بیند و وضعیت آبی و محیط زیستی در افغانستان حالت پیچیده‌‌تری پیدا کرده است. متأسفانه بدلیل عدم توجه حُکام و نبود زیربناهای اساسی همه ساله همچو حوادث اتفاق می‌افتد، و باران که نعمت الله سبحانه وتعالی است خود به وسیله‌ی نابودی مردم مبدل شده و جان، مال، خانه و مزارع مردم را تخریب می‌کند.

الإِمَامُ رَاعٍ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ

حالا که این مصیبت بر مردم افغانستان وارد گردیده، امید داریم تا همه مسلمانان در همه سطوح دست بدست هم داده و به یاری قربانیان و متضررین حادثه بشتابند.

﴿الّذین إذا أصابتهم مصیبة قالوا إنّا لله و إنّا إلیه راجعون(۱۵۶) أولئک علیهم صلوات من ربّهم و رحمة و أولئک هم المهتدون

ترجمه: کسانی‌که چون مصیبتی به آنان برسد، می‌گویند ما از آن الله هستیم و به سوی او باز می‌گردیم. برایشان درودها و رحمتی از پروردگارشان "باد" و راه‌یافتگان "هم" خود آنان اند.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر ـ ولایه افغانستان

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه