پنجشنبه, ۱۴ ذیقعده ۱۴۴۵هـ| ۲۰۲۴/۰۵/۲۳م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری قمری :21 شوال 1445

تاریخ میلادی : سه شنبه، 30 آوریل 2024م

شماره صدور: شماره: ح.ت.افغ 19/۱۴۴۵

دفتر مطبوعاتی
ولایه افغانستان


اعلامیه مطبوعاتی

روسیه همانند امریکا کشور استعمارگر و دشمن تاریخی اسلام و مسلمانان بوده و گسترش روابط سیاسی با این کشور شدیداً نگران کننده است

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه‌ی پوتین در سفرش به افغانستان با وزیر خارجه ملاقات نمود. در این دیدار وزیر خارجه حکومت سرپرست از موقف حمایتی روسیه در نشست‌های منطقه‌یی و بین‌المللی قدردانی کرد، و ضمن مهم خواندن روابط افغانستان با روسیه، بر تقویت بیشتر روابط سیاسی و تجاری بین دو کشور تأکید نمود. همچنان مرتبط به این سفر معاون نخست‌وزیر قزاقستان نیز به افغانستان سفر نموده و بر گسترش روابط تجارتی میان دو کشور تأکید نمود.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر ـ ولایه افغانستان موقف سیاسی خویش را پیرامون این سفرها به شکل زیر بیان می‌دارد:

اول: ما نزدیک شدن روابط حکومت افغانستان را با روسیه و دست‌نشانده‌هایش مانند قزاقستان که تحت شعار گسترش روابط تجارتی خواهان تعامل سیاسی هستند، شدیداً نگران‌ کننده می‌دانیم و حاکمان فعلی را از عاقبت دنیوی و اُخروی همچو روابط هُشدار می‌دهیم. در واقع روسیه در دشمنی با اسلام و مسلمانان تفاوتی با امریکا، اروپا و چین ندارد. بناء موقف ما در قبال روسیه این باشد که روسیه یک کشور استعمارگر و دشمن تاریخی اسلام و مسلمانان است.

دوم: ما منحیث مسلمان نباید جنایات وحشت‌ناک و تاریخی روسیه را در افغانستان، آسیای میانه، قفقاز خصوصاً چچن و همچنین افریقا فراموش کنیم. ما قتل عام مسلمانان را در سوریه توسط دولت روسیه و پوتین جنایت‌کار هیچ‌گاهی نباید از یاد ببریم. در واقع مسلمانان امت واحد هستند؛ جنگ‌ و صلح شان واحد است. بناء جنایات روسیه علیه مسلمانان خودِ روسیه، علیه مسلمانان آسیای میانه، چچن، سوریه و افریقا درست همانند جنایت آنها در قبال مردم مسلمانان افغانستان دیده شود، نه کمتر.

سوم: بعد از شروع جنگ اکراین، روسیه تحت تحریم‌های اقتصادی و سیاسی غرب قرار دارد. تعامل روسیه و آسیای میانه با افغانستان بخاطر دَور زدن این تحریم‌ها و یافتن مسیرهای جدید ترانزیتی و تجارتی است. در عین حال، روسیه از وجود مجاهدین و مفکوره‌ی جهاد در افغانستان شدیداً نگران است. از این جهت منافع سیاسی روسیه ایجاب می‌کند تا سیاست تعامل و نزدیکی را با حکومت افغانستان در پیش گیرد. در حالی‌که همین روسیه بود که در سال 2003 «حرکت طالبان» را شامل لیست «گروه‌های تروریستی» نمود. ولی حالا با تغییر منافع، چهره‌ای جدیدی را از خود به نمایش می‌گذارد. اما واقعیت امر این است که دشمنی و بغض با اسلام و مسلمانان در قلب‌های سیاست‌مداران روسی زبانه می‌کشد.

ما به کسانی‌که حوادث و اعمال سیاسی کشورها را سطحی می‌نگرند بیان می‌کنیم باید عمیق‌تر شوند و به اقوال، موقف‌ها و سیاست‌های نرم کشورهای استعمارگر فریب نخورند. ما به برادران مجاهد خود تأکید می‌کنیم که از منظر و عینک عقیده‌ی اسلامی به حوادث و واقعیت‌های سیاسی بنگرند، نه از دید واقعیت‌های موجود سیاسی و از عینک منافع ملی. زیرا برای کسانی‌که ادعای اسلام را دارند اجازه نیست که حوادث سیاسی را بغیر از جهان‌بینی و زاویه اسلامی ببینند.

یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الْكافِرِینَ أَوْلِیاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِینَ أَ تُرِیدُونَ أَنْ تَجْعَلُوا لِلَّهِ عَلَیكُمْ سُلْطاناً مُبِیناً [نساء:144]

اى كسانى كه ایمان آورده ‏اید كافران را به جاى مومنان ولى و تكیه گاه خود قرار ندهید، آیا مى ‏خواهید (با این عمل) دلیل آشكارى بر ضرر خود در پیشگاه خدا قرار دهید

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر ـ ولایه افغانستان

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه