جمعه, ۱۴ ربیع الاول ۱۴۴۵هـ| ۲۰۲۳/۰۹/۲۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری قمری :15 محرم 1445

تاریخ میلادی : چهارشنبه، 02 آگوست 2023م

شماره صدور: شماره: ح.ت.افغ ۰۲/۱۴۴۵

دفتر مطبوعاتی
ولایه افغانستان


اعلامیه مطبوعاتی

اعتمادسازی با امریکا؛ صدمه رساندن به اعتماد خویش در میان امت است!

«توماس ویست» و «رینا امیری» فرستادگان ویژه‌ای امریکا برای افغانستان و «کرن دکر» نماینده‌ای امریکا برای مأموریت افغانستان مقیمِ سفارت امریکا در قطر، با هیئت امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی وزیر امور خارجه و تکنوکرات‌های حرفه‌ای به مدت دو روز در دوحه، پایتخت قطر دیدار کردند. بر اساس بیانیه‌ای وزارت امور خارجه‌ امریکا، در این دیدار بالای «منافع مهم» بحث، بررسی و تبادل نظر صورت گرفته است. این موارد مهم ایجاد اعتماد میان دو طرف، برداشتن گام‎های عملی در این زمینه، ارزیابی تعهدات امنیتی، حکومت همه‌شمول، حذف لیست سیاه و تحریم‎ها، آزادسازی سپرده‌های «د افغانستان بانک»، حفظ ثبات اقتصادی افغانستان، مبارزه با مواد مخدر، حقوق بشر و نیازهای بشری ذکر گردیده است. همچنان توماس ویست مذاکرات دوجانبه را مفصل و صادقانه خوانده و ادامه‌ای آن را برای حفظ منافع امریکا و افغانستان ضروری دانسته است.

با در نظر داشت موارد فوق، دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر - ولایه افغانستان نکات ذیل را لازم به ذکر می‌داند:

۱.  آخرین مذاکراتِ نمایندگان امریکا با امارت اسلامی در واقع فصل جدیدی سیاست امریکا در دو سال گذشته است که همان پالیسی تعامل (تنبیه و تطمیع) می‌باشد. به هر اندازه‌ای که در این مذاکرات با دشمن پیش‌رفت حاصل گردد، به همان اندازه امارت اسلامی به نظم بین‌المللی به رهبری امریکا نزدیک‌تر می‌شود؛ که این امر به نفع اسلام و امت اسلامی نمی‌باشد، بلکه گامی‌ست بالای نقش قدم‌های نظام‌های جبریه‌ای حاکم در سرزمین‌های اسلامی!

۲. امریکا، سازمان ملل، کشورهای غربی و نهادهای بین‌المللی از یک سو در گزارش‌های خویش از افغانستان به طور مرتب از سیاست‌ها و رفتار امارت اسلامی انتقاد می‌نمایند، و از سوی دیگر امارت اسلامی به هر اندازه‌ای که در سیاست‌های خود از دید آنها اصلاحات ایجاد می‌نماید به همان اندازه سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی استراتیژی‌ و برنامه‌های تعامل خویش را بیشتر می‌سازند. آخرین مثال آن چارچوب استراتژیک «یوناما ۲۰۲۳ الی ۲۰۲۵» برای افغانستان و نیز گزارش اخیر بانک جهانی می‌باشد، که این امر استقلالیت افغانستان را زیر سوال برده و پس از آزادی از اشغال، زمینه ‌را برای استعمار جدید از سوی کشورهای استعمارگر‌ مساعد می‌سازد.

۳. در میان هیأت امارت اسلامی جدایی تکنوکرات‌ها و مقامات طالبان توسط هیئت امریکایی همچنان زنگ خطرِ دیگری‌ست که باید امارت اسلامی به آن توجه جدی داشته باشد. زیرا امریکا می‌خواهد که در خصوص نهادهای اساسی دولت، بالای مجاهدین امارت اسلامی نه، بلکه بالای تکنوکرات‌ها اعتماد نموده و به اساس مطالبات، گزارشات و ضمانت‌های آن‌ها عمل کند. امریکا، سازمان ملل و نهادهای اقتصادی بین‌المللی این راه‌حل را اولاً تحت عنوان استقلالیت در رهبری بانک مرکزی عملاً به پیش می‌برند و می‌کوشند که امور بانک مرکزی به دستِ افرادی قرار گیرد که به‌جای امارت اسلامی به امریکا، سازمان ملل، صندوق وجهی پول، بانک جهانی و سایر سازمان‌های بین‌المللی متعهد بوده و بعد از آن به استعمار اقتصادی خویش در افغانستان ادامه دهند.

با در نظرداشت تاریخچه‌ای حاکمیت گروه‌های جهادی در میان امت اسلامی، ما بار دیگر به امارت اسلامی هشدار می‌دهیم، طریقه‌ای را که شما برای ارتباط با جهان انتخاب کرده‌اید در میان امت اسلامی تجربه شده است، که بارها مسلمانان و مجاهدین ‌را از تطبیق اسلام منحرف نموده و در نهایت منجر به بدنامی و سقوط شده است. پس قبل از این‌که بار دیگر از این سوراخ گزیده شوید در روابط خود با آن‌ها تجدید نظر نمایید، و سیاست داخلی خویش را تنها به تطبیق کامل اسلام و سیاست خارجی خود را بر اساس دعوت و جهاد بنا کنید. به‌جای امریکا، سازمان ملل و سایر قدرت‌های کفری و سازمان‌های بین‌المللی دیگر، به الله سبحانه وتعالی و ظرفیت‌های امت اسلامی اعتماد نمایید. اعتمادی که برمبنای آن خلافت بر منهج نبوت را تأسیس و سرزمین‌های اسلامی را یکی پس از دیگر وحدت بخشیم. «لا يُلْدَغُ المُؤْمِنُ مِن جُحْرٍ واحِدٍ مَرَّتَيْنِ» (متفق علیه). ترجمه: مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود!

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-ولایه افغانستان

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه