یکشنبه, ۰۶ ربیع الاول ۱۴۴۴هـ| ۲۰۲۲/۱۰/۰۲م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :13 محرم 1444
تاریخ میلادی : جمعه، 02 سبتامبر 2022م

شماره صدور: 3/1444

دفتر مطبوعاتی
هالند

اعلامیه مطبوعاتی

گزارش سازمان ملل متحد در مورد مسلمانان اویغور

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد جدی بودن (نقض حقوق بشر) علیه مسلمانان اویغور توسط چین گزارشی را منتشر کرده است. دفتر کمیساری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد (OHCHR) اظهار داشته است که به شواهد قانع کننده‌ای از شکنجه و سایر موارد نقض حقوق بشر دست یافته که می‌تواند به عنوان "جنایت علیه بشریت" تلقی شود. این گزارش به تفصیل توضیح می‌دهد که چگونه مسلمانان اویغور به شکل سیستماتیک در معرض شکنجه و آزار فزیکی قرار می‌گیرند. به عنوان مثال می‌توان به استفاده از چوکی های شکنجه اشاره کرد که در آن دست و پای فرد بسته و سپس شکنجه می‌شود، زنان و دختران مورد تجاوز قرار می‌گیرند، عقیم سازی و سقط جنین اجباری صورت می‌گیرد و زندان های انفرادی طولانی مدت نیز در انتظار مسلمانان مظلوم اویغور قرار دارد. این‌ها تنها موارد کوچکی از این لیست طولانی جنایات می‌باشد.
انتشار این گزارش کمتر از پنج سال طول کشید تا به این نتیجه برسند که این چیزی بود که مسلمانان اویغور و سایر سازمان‌های‌های حقوق بشر سال هاست که از آن می‌گویند. وضعیت تقریباً غیر واقعی مسلمانان اویغور در کمپ های کار اجباری، ازدواج اجباری زنان مسلمان با غیر مسلمانان چینی و ممنوعیت رسوم و عنعنات اسلامی، این‌ها مواردی اند که سالهاست شناخته شده است. این موضوع دلیلی شد که ما به عنوان حزب‌التحریر هلند در آغاز سال 2019 کمپاین ملی را برای رسیدگی به ظلم دولت چین و رنجی که بالای برادران و خواهران مسلمان ما تحمیل شده است به راه بیندازیم.
این گزارش که پس از سالها سیاست آشکار ضد اسلامی دولت چین منتشر شده، بسیار دیر است. این نشان می‌دهد که رسیدگی به جنایات چین علیه مسلمانان هیچ اولویت مستقیمی ندارد، این درحالیست که رژیم چین صدها و هزارها مسلمان را قربانی کرده است. بنا بر این، زمان انتشار این گزارش توسط دولت با کاری که دولت چین با مسلمانان کرده است همسو نبوده بلکه با منافع آمریکا همسو است، حالا منافع استراتیژیک یا هر چیز دیگر. با توجه به این واقعیت ساده که سازمان ملل متحد ابزاریست در دست آمریکا که بعد از جنگ جهانی دوم توسط آن‌ها به جود آمد تا از طریق "قدرت نرم" نفوذ و سلطه خود را بر بقیه جهان اعمال کند.
زمان انتشار این گزارش را باید در چارچوب استراتیژی آمریکا علیه چین آینده دید. این گزارش به عنوان هرمی در کنار ابتکارات متعدد دیگر در سیاست مهار علیه چین عمل می‌کند. احتمال بسیار کمی وجود دارد از طریق این هرم که به نفع آمریکاست از فشار بالای مسلمانان اویغور کاسته شود. اما مشکل این است که سیاست چین علیه مسلمانان درست مبتنی بر این لفاظی، به اصطلاح "جنگ با ترور" (جنگ علیه اسلام) ، می‌باشد، این آمریکا بود که برای دهه‌ها در جهان اسلام ویرانی به بار آورد. آیا امیدوار بودن به رحمت و شفقت سازمان ملل متحد و آمریکا ساده لوحانه نیست؟! قرار دادن امنیت اسلام و مسلمانان در دست های این نهادها و دولت ها به بُن‌بست می‌انجامد. هیچ چیز واضح‌تر از این نیست که مسلمانان باید امنیت خود و اسلام را با تلاش به سوی یک دولت اسلامی که آن‌ها را وحدت بخشد تضمین کنند، دولتی که به خاطر آن‌ها و بقیه بشریت قیام کند.
اوکی پالا
نماینده رسانه‌ای حزب‌التحریر – هلند
مترجم: عبدالرحمن قاطع

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه