شنبه, ۲۸ شوال ۱۴۴۳هـ| ۲۰۲۲/۰۵/۲۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
بسم الله الرحمن الرحيم

امیر حزب التحریر

عالم اصول فقه؛ شیخ عطا بن خلیل ابورشته، امیر حزب التحریر

(ترجمه)

 

رئیس دیوان مظالم حزب التحریر به تاریخ 11 صفر سال 1424هـ.ق مصادف با 13 اپریل 2003 میلادی اعلام نمود که انجنیر و عالم اصول فقه «عطا بن خلیل ابورشته»-ابو یاسین- به صفت امیر حزب التحریر انتخاب گردید. شیخ عطا که توجه زیادی به دعوت دارد، حزب را به بهترین وجه ممکن اداره می‎کند و توانایی‎ها و شادابی جوانان حزب را در پیش برد دعوت به بهترین صورت به کار می‎گیرد و بسیار امیدوار است که الله سبحانه وتعالی وی را به جانب نصرت و پیروزی هدایت و یاری نماید.

مختصری از  زندگی نامه امیر حزب:

عطا بن خلیل بن احمد بن عبدالقادر خطیب ابورشته بوده، به گمان اغلب در سال 1362هـ.ق برابر با 1943م در خانواده‎ای متدین در قریه کوچک(رعنا) از مربوطات الخلیل سرزمین فلسطین چشم به جهان گشود. او در حالی که هنوز کودک بود شاهد اشغال فلسطین توسط دولت یهودیان به کمک انگلیس و خیانت سران عرب در سال 1948م بود. سپس به همراه خانواده اش به کمپ‎های آواره گان در نزدیکی شهر الخلیل نقل مکان نمود.

تعلیمات ابتدایی و متوسطه را در کمپ یاد شده به پایان رسانید و شهادت نامه نخست‎اش موسوم به (مترک اردنی) را در سال 1960م از لیسه عالی حسین بن علی در شهر الخلیل بدست آورد. سپس شهادت نامه دوم و نهایی موسوم به (التوجیهی المصری) را در سال 1961م از مکتب ابراهیمی در شهر قدس شریف کسب نمود. پس از آن وی در سال 1961-1962م شامل دانشکدۀ انجنیری پوهنتون قاهره-مصر شده و دیپلوم لیسانس خود را در سال 1966م در رشته انجنیری ساختمانی (سیول) بدست آورد. پس از فراغت از دانشگاه؛ چند سال به صفت انجنیر در شماری از کشورهای عربی مشغول کار بود. ابورشته کتابی نیز در بخش انجنیری شهری زیر عنوان «الوسیط فی حساب الکمیات و مراقبة المبانی و الطرق»؛ یعنی: محاسبه متوسط مقادیر و مراقبت از ساختمان‎ها و سرک‎ها تألیف نمود.

وی در جریان تعلیمات متوسطه و در نیمه قرن بیستم با حزب التحریر همراه شد. او شکنجه و فشارهای فراوانی را برای اعلای کلمه الله در زندان‎های ظالمان متحمل گردید و در تمام بخش‎های تنظیمی و اداری حزب فعالیت نمود تا این‎که الله متعال خواست تا مسئولیت امارت حزب سر از تاریخ 11 ماه صفر 1424هـ.ق برابر با 13 اپریل 2003م بر دوش وی گذاشته شود و او پیوسته از الله متعال می‎خواهد تا وی را در حمل این بار سنگین کمک و یاری نماید.

عطا بن خلیل ابورشته در علوم اسلامی کتاب‎های ذیل را تألیف نموده است:

1-       تفسیر سوره بقره زیر عنوان (التیسیر فی أصول التفسیر)؛

2-       تحقیقاتی در اصول فقه (تیسیر الوصول إلی الأصول)؛

3-       شماری از جزوه‎ها؛

4-       بحران‎های اقتصادی، واقعیت و راه حل‎های آن از نظر اسلام؛

5-       جنگ جدید صلیبی در جزیره و خلیج؛

6-       سیاست صنعتی شدن و ساختن دولت صنعتی.

حزب تا کنون کتاب‎های زیر را در زمان امارت وی منتشر نموده است:

أ‌-         امور ضروری در تشکیل نفسیه اسلامی؛

ب‌-      قضایای سیاسی سرزمین‎های اشغال شده مسلمانان؛

ت‌-      اصلاح و توسعه کتاب مفاهیم سیاسی؛

ث‌-      اساسات تعلیمات سیستماتیک در دولت خلافت؛

ج‌-       دستگاه‎های دولت خلافت در حکم و اداره؛

از جمله فعالیت‏‎های قابل توجهی که در زمان امارت شیخ عطا صورت گرفته این است که حزب به تاریخ 28 رجب 1426هـ.ق برابر با 2 سپتمبر 2005م نداء عامی را به مناسبت سالروز دردناک سقوط خلافت که هشتاد و چهار سال پیش از آن روز اتفاق افتاده بود، خطاب به مسلمانان جهان سر داد. حزب فریاد این نداء را آن روز پس از نماز جمعه در میان گروه‎های مسلمانان جهان بلند نمود، فریادی که از شرق در کرانه‎های اقیانوس آرام-از اندونیزیا شروع- تا غرب در سواحل اقیانوس کبیر سر داده شد؛ این نداء تأثیر شگفت انگیزی داشت. به علاوه آن؛ حزب فعالیت‎های همه‎گانی دیگری نیز برای بلند نمودن صدای حق انجام داده که شامل کنفرانس‎ها، مظاهره‎ها، سمینارها و سایر موارد می‎گردد.

سال‎های که از زمان امارت امیر فعلی حزب می‎گذرد مملو از خیر و برکت بوده که از الله سبحانه وتعالی می‎خواهیم آن را گسترش و افزایش بخشد. هم‎چنین نشانه‎های نصرت الهی به خواست او تعالی و به رهبری امیر فعلی بالای حزب در حال درخشیدن است و با تمام وجود آرزومندیم زمان فعلی همان زمانی باشد که الله متعال در آن اجازه نصرت را عنایت فرموده است.

از جمله صفات برجسته‎ای امیر جلیل القدر حزب که می‎توان به آنها اشاره کرد: زهد، تقوا، جدیت و پای‎بندی به احکام شریعت، فقاهت و دانش وی است. امیر حزب قبلاً در بخش‎های مختلف رهبری حزب مسئولیت داشته، به ویژه سخنگوی رسمی، معتمد (مسئول ولایت) عضو دفتر امیر قبلی. کار کردن در بخش‎های یاد شده به امیر حزب توانایی بیشتر داده تا حزب را با درک کامل از جزئیات کاری هر بخش و فعالیت‎ها و پیگیری درست امور رهبری نماید. از همین رو است که جوانان حزب در جریان فعالیت‎های شان در سراسر جهان تصور می‎کنند که شخص امیر در همه جا با آنان حضور داشته و حتی در جریان جزئیات کاری شان قرار دارد و همین ویژه‏گی است که به وی فرصت داده تا از توانایی‎های جوانان حزب به بهترین وجه ممکن در راه دعوت استفاده نماید.

شیخ عطا همواره از الله سبحانه وتعالی می‎خواهد وی را کمک و یاری نماید تا امانتی را که بر دوشش گذاشته شده به گونه‎ای که الله و رسولش صلی الله علیه وسلم دوست دارند حمل نموده و در این کار پایدار باقی بماند. هم‎چنان امیدوار است الله متعال نخستین سنگ بنای خلافت راشدۀ ثانی را با دستان وی پایه گذارد نماید؛ بیشک او تعالی شنوا و استجاب کننده است.

Last modified onسه شنبه, 26 سبتامبر 2017

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه