دوشنبه, ۰۶ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۳/۳۰م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

ایدیولوژیی سیکولار ناکام‌تر از آن است که در برابر ویروس کرونا بایستد

 

( ترجمه)

ایدیولوژی سرمایه‌داری که مبتنی بر عقیدۀ جدایی دین از زندگی بناء شده است، در حال حاضر در معرض ویروسِ همه‌گیر کرونا قرار گرفته است. سیاست‌مداران، اقتصاددانان و متفکران در رسانه‌ها سعی دارند ضمن حفظ مراقبت از مردم، راهکارهای معتبری را در خصوص این ویروس ارائه دهند.

نظام سرمایه‌داری همواره در فکر مراقبت از نخبگان ثروت و قدرت بوده و بقیه مردم عادی را به حیثیت چوب سوخت در خدمت این طبقه قرار داده است تا منافع‌شان را تأمین نمایند. سیاست در یک جامعه سیکولار طوری وانمود می‌کند که گویا از تمام افراد جامعه به طور یکسان مراقبت می‌کند؛ در حالی‌که این نظام در خصوص مراقبت از مردم عامه بی‌خیال بوده و تمام توجه‌اش را به مراقبت از حفظ منافع اهل قدرت به کار می‌بندد.

در حالی که خود ویروس بین ثروت‌مندان و فقراء هیچ‌گونه تمیزی قایل نمی‌شود و از سوی هم مراقبت‌های بهداشتی در دسترس قرار دارد. در کنار  این، سیاست‌های مدیریت شیوع و معالجه بیماری می‌تواند بر سلامت مردم یا اقتصاد متمرکز شود. سیاست‌مداران سیکولار امروز به وضوح روشن می‌کنند که بیشتر به چه چیزی نگران هستند. در حقیقت، تریلیون‌ها دلار برای جلوگیری از سقوط بازارها در بازار آزاد وجود دارد؛ ولی تنها بخشی اندکی از آن برای مراقبت‌های پزشکی افزایش یافته هزینه می‌شود.

مفکورۀ مالتوسیایی (توماس مالتوس اقتصاددان انگلیسی که معتقد بود به سبب ازیاد نفوس در دنیا غذایی کافی وجود ندارد) یک بار دیگر چهرۀ منفورش را  در رسانه‌های اجتماعی ظاهر نموده و فوائد نجات از بزرگ‌سالان و مستمندان را به بسیار بی شرمی بیان نمود. از نظر سرمایه داری، توجه به مقیاس بدبختی انسانی از اهمیت کمی برخوردار است.

اقتصادهای سرمایه‌داری غربی مدتی‌ست که در پرتگاه فروپاشی قرار گرفته است؛ اما ایدیولوژیست‌ها (متفکرین) سیکولار از ترس این‌که مبادا مردم جهان به یکبارگی آن را طرد کنند؛ پیوسته تلاش دارند تا روی جسد متفعن آن پرده گذاشته و آن را از خطر نابودی نجات دهند.

برعکس، اسلام هرگز منافع اهل ثروت را بالای مردم اولویت بندی نمی‌کند. مفهوم واقعی سیاست که مراقبت از امور مردم می‌باشد را می‌توان توسط خلیفه‌ای تبارز داد که بر مبنای شریعت اسلامی حکم می‌کند و با بازگشت خلافت بر منهج نبوت ان‌شاء الله جهان به زودی شاهد حالش خواهد بود. رسول الله صل الله علیه وسلم فرمودند:

«أَلاَ كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ فَالأَمِيرُ الَّذِى عَلَى النَّاسِ رَاعٍ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

ترجمه: هان، هرکدام از شما محافظ و مسئول از رعیت خود استید؛  امام (حاکم) محافظ و مسئول در برابر رعیت خود خواهد بود!

یحی نسبت

نمایندۀ مطبوعاتی حزب‌الحریر-بریتانیا

مترجم: ارسلان مبارز

 

ادامه مطلب...

مصیبت واگیرِ کرونا بین اسلام و سرمایه‌داری!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

ویروس کرونا (کوید-19) در شرق و غرب جهان انتشار یافته و مظاهر زندگی امروزی را به چالش کشیده است. انسان‌ها را مجبور نموده تا از ترس مصاب شده به این ویروس در خانه بمانند. نمازهای جمعه و جماعت را متوقف نموده است؛ حتی مسجدالحرام و مسجدنبوی از نمازگذاران و عمره‌کنندگان خالی شده‌اند. ماهرترین تحلیل‌گران و محققان روی زمین نیز خود را قرنطینه نموده‌اند. این‌جاست که این قول الله سبحانه وتعالی مصداق پیدا می‌کند: ﴿وَخُلِقَ الْإِنسَانُ ضَعِيفاً﴾

این بلا و مصیبت متوجه همه‌ی بشریت است و آن‌ها نیازمندی شدیدی به سرپرستی دارند؛ به دولتی‌که واقعاً به امور مردم توجه و وارسی کند. آن‌ها به دولت ضرورت دارند که به همه‌ی بشریت توجه نماید؛ نه تنها به مادیت و منفعت. بشریت به خلیفه‌ی دادگری ضرورت دارد که در گام نخست با مرض به عنوان یک قضیه و امر انسانی برخورد نماید، با صرف نظر از ادیان، مذاهب و نژادهای‌شان. نه به‌عنوان یک قضیه‌ی اقتصادیی‌که در معالجۀ آن مقدار و اندازۀ سود و مفاد فرد برای دولت در نظر گرفته شود. چنان‌چه در نظریۀ "مصونیت طبیعی و جمعی" که انگلیسدر نظر گرفته بود؛ نحوۀ برخوردش با مصیبت کرونا را به نمایش گذاشت.

جهان امروزی به رهبری جدیدی نیازمند است که انسان‌ها را از تاریکی‌ها بسوی نور و روشنایی رهنمون نماید و از استبداد سکولاریزم رهانیده و داخل عدل اسلام و دولت آن (خلافت راشدۀ دوم بر منهج نبوت) گرداند. زمان آن به اذن الله سبحانه وتعالی فرارسیده، به‌ویژه پس آن‌که از سقوط خلافت عثمانی 99 سال سپری شده‌است. این کار بر الله سبحانه وتعالی دشوار نیست. ﴿إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْراً﴾

ما در این صفحه، در دفتر مرکزی مطبوعاتی حزب التحریر، هر آنچه را که حزب التحریر در سراسر جهان پیرامون بحران واگیرِ (کرونا کوید-19) به نشر رسانده است؛ پوشش گسترده خواهیم داد. الله سبحانه وتعالی چی خوب سرپرست و یاری دهند‌ای است.

 

ادامه مطلب...

تمامی مساجد در تاجیکستان به دلیل ویروس کرونا بسته شدند!

(ترجمه)

خبر:

از روز چهارم ماه مارچ  تمام مساجد در پایتخت تاجیکستان، دوشنبه، بسته شدند و فقط برگذاری نماز جنازه مجاز می‌باشد و بس. در روز سوم این ماه در جلسه شورای دانشمندان این کشور که در مورد خطر شیوع ویروس کرونا برگذار شده بود، این تصمیم اتخاذ و بیانیۀ مرتبط به این در وب‌سایت مرکز اسلامی تاجیکستان ارائه گردید. در این بیانیه چنین گفته شده بود: «به منظور جلوگیری از ابتلاء به عفونت و شیوع ویروس در بین تبعۀ کشور، تصمیم براین شده است تا به استثنای نماز جنازه، از برگذاری نمازهای جماعت جلوگیری شود.»

تبصره:

پس از صدور این تصمیم، ساکنان تاجیکستان شروع به ذخیره و خرید موادغذایی در مقادیر زیادی کردند که منجر به جهش قیمت موادغذایی شد و ویدیوهایی در این خصوص در سایت‌های ارتباط جمعی تاجیکستان منتشر و موجب وحشت گسترده در بین مردم شد.

پیش از این افشین موکیم سخنگوی ادارۀ امور مذهبی به "آسیا پلس" گفته بود: «ممکن است در روزهای آینده قرنطینه موقت در کلیه مساجد کشور اعلام شود.» وی ادامه داد: «با توجه به شرایط خاص از جمله درخواست برخی از روحانیون از زائرین مساجد برای خودداری موقت از حضور در نمازهای جماعت، می‌توان گفت که این تصمیم پیش‌گیرانه مستقیم توسط روحانیون و نمایندگان مساجد گرفته شده است. این تصمیم با در نظر گرفتن وضعیت فعلی و توصیه‌های مرکز اسلامی در تاجیکستان اتخاذ گردیده است.» اما در عین حال پی‌گیران امور در حیرت اند که  چرا برای جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا مسئولین، فقط مساجد را بستند، در حالی‌که همه مووسسات آموزشی مانند گذشته فعالیت می‌کنند. با توجه به این واقعیت که طی ده سال گذشته، رژیم رحمانوف هزاران مسجد را بسته و با استفاده از هر دلیلی از هرگونه نماد اسلامی ممانعت می‌کرد، مشخص است که ویروس کرونا دلیل دیگری برای بستن مساجد بود و این تصمیم به هیچ‌وجه دلیل  و یا به خاطر مراقبت‌های صحی از ساکنین این سرزمین نمی‌باشد.

این شباهت را می‌توان در بسیاری از سرزمین‌های دیگر اسلامی و حتی در عربستان سعودی مشاهده کرد. چنانچه مردم از زیارت مکه و عمره باز گشتانده شدند؛ اما در عین حال کلیه برنامه‌های سرگرمی و کنسرت‌های موسیقی در میزان گسترده‌ای در جده ادامه داشته و تاهنوز لغو نگردیده است. درست است که اقدامات قرنطینه بخشی از تدابیر صحی اسلام است و امیرالمؤمنین عمر بن الخطاب رضی الله عنه در دوران خلافت خود در زمان بیماری مشهور همه‌گیر وباء در شام مسلمانان را با اقدامات قرنطینه راهنمائی کرد. با این حال باید اقدامات قرنطینه به ترتیب دنبال شوند، نه این‌که فقط این تدابر در ناحیۀ امور دینی اعمال شود و بس. کینۀ حکام سرزمین‌های اسلامی به حدی رسیده است که حتی برای ممنوعیت بخشی از حیات اسلامی جامعه از مواقع شیوع بیماری‌های همه‌گیر به عنوان یک فرصت و مزیت استفاده می‌کنند. 

نویسنده: منصور شریف

مترجم: علی مطمئن

 

ادامه مطلب...

شیوع بیماری ویروس کرونا(کووید 19)، تأکید بر لزوم حمکرانانی می‌کند که تنها بسوی الله سبحانه وتعالی بخاطر کمک و راهنمایی رجوع می‌نمایند!

(ترجمه)

شیوع بیماری ویروس کرونا(کووید 19) در پاکستان نسبتاً سریع بوده است؛ زیرا مبتلایان بدون آن‌که بدانند در وجودشان ویروس وجود دارد، این مرض را به دیگران منتقل می‌دادند؛ چون علایم دقیق بیماری ویروس کرونا معمولاً دیر ظاهر می‌شود. هرچند اکثریت کسانی‌که مبتلا با کووید 19 شدند، در خانه کاملاً صحت‌یاب خواهند شد و یک تعداد‌شان بیماری خفیف را تجربه می‌کنند؛ ولی اقلیت مبتلایان شدیداً به تکلیف و بیماری ریه/شش دچار خواهند شد که نیاز مبرم به "مراقبت‌های ویژه پزشکی/طبی" دارند.

باتوجه به خوف و ترس از صورت‌حال وبایی یا شیوع این بیماری، باید به‌طور موثر به عوام خطاب شود تا از خریداری وحشت‌زده‌ و اضطراری، استفاده‌ی بی‌مورد خدمات طبی و از تشویش/استرس طویل مدت که مقاومت بدن را در مقابل بیماری کاهش می‌دهد، خود داری شود. بالای حکمران مسلمان واجب است تا امریه و دستوالعملی را بر مقامات دولت، رسانه‌ها و علماء صدور نماید تا درین موقع حساس تصویر درست از اسلام و مفاهیم قوی اسلامی را به عوام گوش‌زد نمایند تا باعث برانگیختن صبری در دل‌های‌مان شود که در گفتن هیچ چیزی دیگر به‌جود نمی‌آید. فلهذا، بر مسلمانان‌ست تا به پیشگاه الله سبحانه وتعالی بخاطر نجات(ازین بیماری) توصل به دعاء نمایند، از بابت بیماری صدقه بدهند و تذکر ببیند که هر ضرری‌که مسلمانان تحمل می‌کنند، ان شاءالله در آخرت اجر و ثواب‌اش را از الله سبحانه وتعالی می‌گیرند. رسول الله صلی الله علیه و سلم می‌فرماید:

«مَا يُصِيبُ الْمُسْلِمَ مِنْ نَصَبٍ وَلاَ وَصَبٍ وَلاَ هَمٍّ وَلاَ حُزْنٍ وَلاَ أَذًى وَلاَ غَمٍّ حَتَّى الشَّوْكَةِ يُشَاكُهَا، إِلاَّ كَفَّرَ اللَّهُ بِهَا مِنْ خَطَايَاهُ»

(رواه بخاری)

ترجمه: هيچ خستگی و مرضی، غم و اندوه و اذيت و شکنجه به مسلمان نمی‌رسد؛ حتی خاری‌که به‌پايش می‌خلد، مگر اين‌که الله (سبحانه و تعالی) در برابر آن گناهانش را می‌آمرزد.

بر مسلمانان یادآوری این نکته لازمی‌ست که یگانه سبب موت(مرگ) در واقع رسیدن اجل است که تنها به دست الله سبحانه وتعالی قرار دارد؛ حال‌آن‌که بیماری‌های هم‌چو سرماخوردگی(Flu)، محرقه(Typhoid)، ملاریا(Malaria) و کووید 19 تنها حالات(احوال) هستند که در نتیجه آن مرگ اتفاق می‌افتد. در رابطه به انتشار بیماری، حکومت پاکستان در شروع بی‌حد شدید غفلت نمود و تااکنون جریان دارد که باعث ضرر و نقصان بی‌شمار شد. حکومت پاکستان زائرین مریض را همراه افراد صحت‌مند که از ایران برگشت نموده بودند را در یک محل قرار می‌داد که از خاطر همین امر، افراد سالم عاری از بیماری نیز شکار ویروس شدند و بعداً حکومت تمام ‌شان را اجازه داد تا به خانه‌های‌شان در سراسر پاکستان برگردند و این خود به انتشار ویروس افرود. علی‌رغم غفلت شدیدش تااکنون این رژیم درس عبرت حاصل نکرده است. حتی رژیم اکنون بخاطر توقف و جلوگیری از اختلاط فرد بیمار با فرد صحت‌مند هیچ تدبیر و برنامه‌ای را روی دست نگرفته است. فلهذا، بر حاکم مسلمان واجب‌ست تا در هنگامی‌‌که "امکان غالب(غلبة الظن) رسیدن ضرر و نقصان بیشر ظاهر می‌شود، تدابیر اختیاطی و لازمی خود را بگیرد.  رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ»

(ابن ماجه)

ترجمه: عامل ضرر نشوید یا ضرر(آسیب) نرسانید.

 ‏هم‌چنین رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

‏«لاَ تُورِدُوا المُمْرِضَ عَلَى المُصِحِّ»

(رواه بخاری)

ترجمه: من‌حیث احتیاط، هرگز یک بیمار را با یک فرد سالم (در یک محل باهم) قرار ندهید.

 ‏بناءً تحت فرموده‌ی حدیث فوق، مسلمانان باید انفصال یا جدا‌سازی بیماران را از صحت‌مندان یقین کنند. در ضمن توجه خاصی را در خصوص اشخاصی‌ بپردازند که معافیت بدن‌شان در مقابل این بیماری ضعیف است؛ به‌طور مثال: کهن‌سالان یا کسانی‌که قبلاً از موجویت بیماری‌های ریه/شش رنج می‌بردند و به آنان در مورد خوردن غذای صحی و فعالیت‌های بدنی یا ورزش توصیه صورت گیرد.

با توجه به معالجه‌ و تداوی شدیداً ضعیف یا عدم داروی مؤثر بر تداوی این ویروس، اکنون در این بحران غفلت سیستم مراقبت بهداشتی(وزارت صحت) تحت رهبری این نظام استعمارگر حاکم، به‌طور غم‌انگیز آشکار شد. ‏نظام استعمارگر این شک را به یقین تبدیل نمود که سهم‌ عظیم از بودجه، به‌عوض این‌که بخاطر رفع امور مردم مانند صحت‌عامه یا مراقبت‌‌های‌بهداشتی مصرف شود، بر سودی‌که مبنی بر بدهی/قرض استوار است، به‌ مصرف می‌رسد. نظام استعمارگر این شک را نیز به یقین تبدیل نمود که پاکستان هیچ‌گاه در خصوص توسعه صنعت طبی و فابریکه‌های مهم توجه لازم را به خرج نداد که به واسطه آن می‌توانستند سامان‌آلات و تجهیزات حیاتی طبی/پزشکی مانند ماشین وینتیلاتور(Ventilator) را برای امراض تنفسی تولید کنند. 

ای مسلمانان پاکستان! رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«فَالإِمَامُ رَاعٍ، وَهْوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

(رواه بخاری)

ترجمه: امام(حاکم) محافظ و مسوول در برابر رعیت‌اش است.

بدین منوال، ‏بدون دولت خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت، ما واقعاً به مثل یتیمانی می‌مانیم که بدون هیچ سرپناه و محافظی در هر بحرانی گیر مانده می‌باشند. ‏بر تمام مان واجب‌ست که بخاطر خاتمه‌ی این امتحان و ابتلای الهی، تحفظ برای صحت‌مندی، شفایابی بیماران و احیای مجدد سپر مان، دولت خلافت که ما آن را 99 سال‌ هجری قبل به‌تاریخ 28 رجب 1342هـ.ق از دست دادیم، دعاء نمایم. فلهذا، بر ما واجب‌است تا برای احیای مجدد نظام حکومت‌‌داری که الله سبحانه وتعالی نازل کرده دعوت و فعالیت نماییم. آن‌گاه‌ست که ضعیفان مان محافظت می‌شوند، برای بیماران مان خدمات صحی ارائه می‌شود و ما می‌توانیم از الله سبحانه وتعالی و رسول الله صلی الله علیه وسلم به‌طور کامل اطاعت و فرمان‌برداری نماییم.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه پاکستان

مترجم: داکتر زکریا

 

#أقيموا_الخلافة

#خلافت را بازگردانید

#YenidenHilafet

ادامه مطلب...

مؤمن زیرک هیچ‌گاه از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود!

(ترجمه)

خبر

در 4 مارچ 2020 ارتش آمریكا اعلام كرد كه چند روز پس از امضای توافق‌نامه صلح تاریخی با گروهی از مسلمانان، حمله هوایی را علیه نیروهای طالبان انجام داده است. "فرمانده سونی لیگت" نمایندۀ ارتش آمريكا در تویتی گفت: «این "حمله دفاعی" برای مقابله با حمله به نیروهای دولتی در افغانستان بود.» این نخستین حمله آمریکا به نیروهای طالبان در 11 روز بود که دو طرف توافق کردند تا خشونت را در دوره پایانی به امضای توافق صلح در پایان هفته گذشته کاهش دهند. (منبع: DW)

تبصره

امریکا هرگز شریک قابل اعتماد نبوده است. پس اینست دوران ترامپ: از توافق هسته‌ای با ایران با وجود مخالفت شدید اتحادیۀ اروپا، چین و روسیه که برای حفظ توافق وجود داشت، کناره‌گیری کرد. با این حال ترامپ می‌خواهد رفتار منطقه‌ای ایران و برنامۀ هستۀ ایران را در یک معامله پیوند دهد که فایده اصلی به دولت یهودی می‌رسد؛ نه آمریکا.

هم‌چنین امریکا از پیمان سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه جدا شد و اظهار داشت كه مسکو پیمان را زیر پا گذاشته است. دلیل اصلی خروج آمریکا تولید نسل جدید سلاح‌های هسته‌ای هوشمند برای مقابله با تسلط نظامی چین است. اما در مورد آینده سیاره زمین، آمریکا با عقب‌نشینی از توافق‌نامه پاریس چندین دهه مواضع مناسب آب و هوا را نقض کرده است؛ تا جایی‌که ترامپ معتقد است که تغییر آب و هوا فقط یک فریب است و تغییر آن یک خرافت بیش نیست.

همان طوری‌که انتظار می‌رفت، امریکا توافق خود را با طالبان نقض خواهد کرد و بسیاری از ناظران حدس می‌زنند که این توافق دوام نخواهد داشت و نیروهای آمریکایی پس از سال 2021 در این کشور خواهند ماند.

با توجه به مطالب فوق باید پرسید: چه چیزی طالبان را وادار کرد تا با کشوری‌که سابقۀ طولانی در مورد شکستن توافق‌نامه‌ها دارد، معامله برقرار کنند؟ به ویژه طالبان، قوی‌ترین حزب در معادله بوده که بارها به آمریکایی‌ها خسارات و ضربات سختی وارد ساخته‌اند. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿فَلَا تَهِنُوا وَتَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ وَأَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ وَاللَّهُ مَعَكُمْ وَلَن يَتِرَكُمْ أَعْمَالَكُمْ﴾

 [محمد: ٣٥]

ترجمه: پس سستى نورزيد و درحالى‌كه شما چيره ايد، به صلح فرا نخوانيد و الله با شماست و اعمال‌تان را در حقّ شما ضايع نخواهد كرد.

به نظر می‌رسد که رهبری پاکستان قوی‌ترین شریک طالبان است؛ زیرا این جنبش را وادار کرده است تا شرایط تحقیرآمیز را بپذیرند و کمکی برای مبارزات انتخاباتی ترامپ قرار گیرند. عمران‌خان آشکارا ادعا می‌کند که قهرمان اسلام است، اما در واقع عمران‌خان طالبان را فریب داده و پیروزی‌های‌شان را در میدان جنگ قربانی مبارزات انتخاباتی ترامپ نمود. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَعَدُوَّكُمْ أَوْلِيَاء تُلْقُونَ إِلَيْهِم بِالْمَوَدَّةِ وَقَدْ كَفَرُوا بِمَا جَاءكُم مِّنَ الْحَقِّ يُخْرِجُونَ الرَّسُولَ وَإِيَّاكُمْ أَن تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ رَبِّكُمْ﴾

[ممتحنه: ١]

ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده‌اید! دشمن من و دشمن خودتان را دوست نگیرید! شما نسبت به آنان اظهار محبّت می‌کنید، در حالی که آنها به آنچه از حقّ برای شما آمده کافر شده‌اند و رسول اللّه و شما را به خاطر ایمان به الله که پروردگار همه شماست از شهر و دیارتان بیرون می‌رانند.

هر فرد عادی پاکستان می‌تواند درک کند که آمریکا دوست مردم پاکستان نه؛ بلکه دشمن‌شان است و دشمنی است که دولت و مردم پاکستان را از پشت خنجر می‌زند و این دشمن درحال یک شکست فاجعه‌بار در افغانستان است. با این حال رهبری غیرنظامی و نظامی پاکستان این واقعیت را نادیده گرفتند و تصمیم گرفتند تا یک‌بار  دیگر زنده‌گی دوباره به امریکا ببخشند.

مسلمانان افغانستان و پاکستان هرگز صلح نخواهند یافت تا زمانی‌که در برابر رهبرانی‌که به صراحت به الله و پیامبرش خیانت می‌کنند؛ سکوت کنند. تنها راه حل برای این مخمصه تأسیس خلافت راشده بر منهج نبوت است. الله متعال می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ﴾

 {انفال: ٢٤}

ترجمه: ای مؤمنان! هنگامی‌که الله و پیامبرش شما را به چیزی فراخواندند که حیاتبخش شماست، اجابت کنید!

نویسنده: عبدالمجید بهاتی

مترجم: احمد صابر "خالد"

 

ادامه مطلب...

نگاه سیاسی به شیوع بیماری‌های مسری

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

در حوزۀ سیاسی دو اصطلاح وجود دارد که درک آن‌ها رابطۀ عمیقی به درک آنچه دارد که امروزه بر مسلمانان سرازیر شده است. باید دانست که این دو اصطلاح عبارت از رأی عام و عرف عام می‌باشند.

رأی عام به فضاگیر شدن و به مقبولیت یافتن عمومی یک فکر در جامعه به وجود می‌آید. این فکر مبنی بر قناعت پذیرفته شده و بدون این‌که به کدام عکس العملی مواجه شود، مخالفت برخی را در پی دارد. مانند دیگاهی‌که در خصوص حکم غذا دادن در خانۀ عزادار به کسانی‌که در عزاداری‌ها شرکت می‌کنند، در اردن تبدیل به رأی عام شده و مقبولیت گسترده‌ای را پیدا کرده است؛ در حالی‌که همواره کسانی ‌را می‌یابیم که در برابر این رأی عام به مخالفت می‌پردازند.

اما عرف عام عبارت از ثبات یک مفکوره و یا یک عمل‌کردی در جامعه می‌باشد که به مخالفت در برابر آن اجازه داده نشده و مخالف آن به عکس العمل شدید مواجه شده و مورد حمله قرار می‌گیرد؛ مانند دود کردن در خانه‌های عزاداری در دهۀ هفتاد، که هیچ کس جرئت مخالفت با این عادت را نداشت؛ زیرا آن عرف عام جامعه بود. هم‌چنان برهنه طواف نمودن مردم مکه در اطراف کعبه در زمان جاهلیت؛ علی رغم این‌که یک عمل‌کرد قبیح و منافی فطرت بود، بازهم عقل عموم را گول زده و جایگاه خویش را به عنوان یک عرف عام طاغوتی تثبیت کرده بود. همان‌طو قوم لوط که در پاسخ به پیامبرشان در میان یکدیگر چنین می‌گفتند:

﴿أَخْرِجُوا آلَ لُوطٍ مِّن قَرْيَتِكُمْ إِنَّهُمْ أُنَاسٌ يَتَطَهَّرُونَ)

ترجمه: لوط و پیروان لوط را از شهر و دیارخود بیرون کنید؛ آنان مردمانی پاکدامن و بیزار از ناپاکی‌ها هستند!

 درحالی‌که پاکدامنی یک عمل نیکو و عکس آن یک عمل قبیح می‌باشد. این عرف عام فاسد آن جامعه بود که پاکدامنی را به دلیل مخالفتی‌که با آن داشت، به عمل قبیح نزد آن قوم تبدیل نموده بود. می‌بایست که در خصوص این حديث رسول الله ﷺ، اندکی تعمق نمود: 

«يَا مَعْشَرَ الْمُهَاجِرِينَ، خَمْسٌ إِذَا ابْتُلِيتُمْ بِهِنَّ وَأَعُوذُ بِاللَّهِ أَنْ تُدْرِكُوهُنَّ؛ لَمْ تَظْهَرْ الْفَاحِشَةُ فِي قَوْمٍ قَطُّ حَتَّى يُعْلِنُوا بِهَا إِلَّا فَشَا فِيهِمْ الطَّاعُونُ وَالْأَوْجَاعُ الَّتِي لَمْ تَكُنْ مَضَتْ فِي أَسْلَافِهِمْ الَّذِينَ مَضَوْا، وَلَمْ يَنْقُصُوا الْمِكْيَالَ وَالْمِيزَانَ إِلَّا أُخِذُوا بِالسِّنِينَ وَشِدَّةِ الْمَئُونَةِ وَجَوْرِ السُّلْطَانِ عَلَيْهِمْ، وَلَمْ يَمْنَعُوا زَكَاةَ أَمْوَالِهِمْ إِلَّا مُنِعُوا الْقَطْرَ مِنْ السَّمَاءِ وَلَوْلَا الْبَهَائِمُ لَمْ يُمْطَرُوا، وَلَمْ يَنْقُضُوا عَهْدَ اللَّهِ وَعَهْدَ رَسُولِهِ إِلَّا سَلَّطَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ عَدُوًّا مِنْ غَيْرِهِمْ فَأَخَذُوا بَعْضَ مَا فِي أَيْدِيهِمْ، وَمَا لَمْ تَحْكُمْ أَئِمَّتُهُمْ بِكِتَابِ اللَّهِ وَيَتَخَيَّرُوا مِمَّا أَنْزَلَ اللَّهُ إِلَّا جَعَلَ اللَّهُ بَأْسَهُمْ بَيْنَهُمْ»

(رواه ابن ماجه فی سننه)

ترجمه: ای گروه مهاجرین، پنج چیز است که ممکن بدان مبتلا شوید و به الله (سبحانه وتعالی) پناه می‌برم؛ از این‌که این موارد را دریابید: هیچگاه فحشاء و هرزگی در جامعه‌ای شایع و علنی نمی‌گردد؛ مگر این‌که طاعون و مصیبت‌هایی‌که هیچ یک از اقوام قبلی آن را تجربه نکرده‌اند، در میان آن‌ها شایع می‌گردد. هر گاه قومی کم فروشی کنند و در ترازو و وزن خیانت نمایند، الله (سبحانه وتعالی) آن‌ها را به دشواری‌ها گرفتار و سال‌های سخت (و خشکی) را عاید آن‌ها می‌کند و حاکم ظالمی را بر آنان مسلط می‌گرداند. هرگاه قومی زکات اموال خود را پرداخت نکنند، الله (سبحانه وتعالی)باران (رحمت) خود را از آن‌ها دریغ می‌دارد و اگر حیوانات نباشند، قطره‌ای باران بر آنان فرو نمی‌فرستد. هر آن قومی‌که پیمان الهی و رسول وی را بشکنند و عهدشکنی نمایند، الله (سبحانه وتعالی) بی‌تردید دشمنی بیگانه را بر آنان مسلط می‌کند که از آنچه دارا هستند، از آن‌ها بگیرد (و اموال آنان را به غارت برد). هر قوم یا جامعه‌ای‌که سران آنان تحت فرامین  الله (سبحانه وتعالی) و قرآن او حکم نکنند، الله (سبحانه وتعالی) آنان را به جنگ‌های داخلی گرفتار می‌کند.

 جملۀ «حَتَّى يُعْلِنُوا بِهَا... تا شایع و علنی گردد...» به این معنی است که فحشاء تبدیل به عرف عام می‌شود که بر جامعه حاکم و عمل‌کرد مردم را تحت تأثیر خود قرار دهد. در این صورت که پیامد و تقدیم این عرف عام سرازیر شدن عذاب‌ها، مجازات‌ها‌ بیماری‌ها و مصیبت‌ها را باخود همراه دارد. بنابر این، درست‌ترین کار در اصلاح این چنین جوامع، ازبین بردن عرف‌های فاسد حاکم در آن‌ها و تغییر آن‌ها می‌باشد. اما معمولاً کسی‌که اقدام به ازبین بردن و تغییر این عرف‌های فاسد می‌نماید، حتماً با عکس العمل‌های خشین این جوامع مواجه می‌شود. لیکن نباید ترس از عکس العمل جامعه مانع قیام در برابر این عرف‌های فاسد شود؛ زیرا دعوت تمام پیامبران برای ازبین بردن عرف‌های فاسد حاکم در جامعه‌ای بوده که برای تغییر آن فرستاده شده بودند؛ عرف‌هایی‌که آن‌ها از پدران خود به ارث برده بودند. رسول الله ﷺ قریش را به این فرموده الله سبحانه وتعالی مورد خطاب قرار می‌دهد:

﴿إنَّكُمْ وَمَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ أَنْتُمْ لَهَا وَارِدُونَ

ترجمه: شما و چیزهایی‌که جز الله می‌پرستید، آتش‌گیره و هیزم دوزخ خواهید بود؛ شما حتماً وارد آن می‌گردید!

رسو الله ﷺ  عبادت بت‌ها را -که عرف عام قریش بود- این‌گونه مورد حمله قرار می‌دهد؛ همان‌طور زنده به گور ساختن دختران،  ترازو زدن و سود را، کاری‌که برادران دیگر رسول الله صلی الله علیه وسلم از پیامبران الله سبحانه وتعالی انجام داده اند. مسلمانان باید بدانند که این عمل از بهترین اعمالی است که باید به انجام آن بپردازند؛ بدون درنظرداشت این‌که مورد پذیرش مردم قرار می‌گیرد یا خیر. برای تأکید بیشتر بر این، می‌بایست این فرمودۀ رسول رسول الله ﷺ را نیز یادآور شد:

«إِنَّ النَّاسَ إِذَا رَأَوا الظَّالِمَ فَلَمْ يَأْخُذُوا عَلَى يَدَيْهِ أَوْشَكَ أَنْ يَعُمَّهُمُ اللَّه بِعِقَابٍ مِنْهُ»

(رواه أَبُو داود والترمذی والنسائی بأسانيد صحيحه)

ترجمه: مردم آنگاه كه ظالم را ببينند و او را باز ندارند، انتظار مى‏رود كه الله (سبحانه وتعالی) همه را به عذاب خود گرفتار سازد.

ما اکنون در یادبود ماه رجب قرار داریم؛ ماهی‌که در آن خلافت سرنگون و در نتیجه عرف‎ها و شیوه‌های فاسد زندگی غربی جامعۀ اسلامی را مبتلاء ساخت. لازم است که همواره مسلمانان را انگیزه داده و یادآورشد که سکوت‌شان بر مصیبت نبود حاکمیت شریعت الله سبحانه وتعالی یک فاجعه و گناه بی‌نهایت بزرگ می‌باشد و این‌که منفعت، این معیار ظالمانه، مقیاس واقعی برای تعیین ارزش مشروعیت دولت‌ها نیست؛ بلکه اقدام به مبنای فرامین الله سبحانه وتعالی و تطبیق شریعت‌اش آن چیزی است که به یک دولت مشروعیت می‌بخشد.  

نویسنده: احمد العلی–ولايه الأردن

مترجم: علی مطمئن

ادامه مطلب...

ویروس کرونا به ظهور "نظام جدید جهانی" بشارت می‌دهد!

(ترجمه)

خبر

ادریس لکرینی در "خلیج امارات" می‌گوید: «معلوم است که جهان پس از وحشت کرونا با تغیرات بزرگی مواجه خواهد شد که منجر به تکان خوردن پایه‌های نظام کنونی جهان می‌شود تا فرصت بزرگی برای تأسیس نظام جهانی جدید ایجاد نماید.» محمد عاکف جمال نیز چنین می‌گوید: «نظامی‌که ما اکنون در چهارچوکات فکری، سیاسی، اقتصادی و اداری آن زندگی مان را سپری می‌کنیم، کم و کان به نظر می‎رسد، در معرض امتحانات جدی قرار گرفته که با قدرت زیاد پایه و اساس‌اش را به تکان در آورده و آن را در بین بحران‌های اقتصادی جهانی، آلودگی محیطی -که خطرات‌اش تمام ساحات محلی و منطقوی را در مخاطره قرار داده- میان گیرودارهای سیاسی -که بیم از تحول درگیری‌های محلی، به منطقوی و بین المللی می‌دهد- و بین امراض مسری‌که قدرت‌های بسیاری در مقابله با آن عاجز مانده اند، در نوسان قرار داده است.» (منبع: بی بی سی)

تبصره

همین مانده که سنگ و چوب نیز؛ مخصوصاً در زمان وقوع مصیبت‌های خورد یا بزرک به صدا در آمده و فریادکنان خطاب به بشریت و در قدم اول به امت اسلامی بگوید: آیا تحمل مصیبت‌های‌ سرازیر شده از سوی این نظم جهانی کنونی که هزارها هزار بار شما را در آتش خود سوختانده، دیگر بس نیست؟ آیا زمان تطبیق نظام ربانی که بی‌گمان شما را از مصیبت‌های دنیا و عذاب آخرت نجات می‌دهد، فرا نرسیده است؟!

نظام جهانی کاملاً به شکست خویش در مبارزه با کوچک‌ترین مخلوق روی زمین اعتراف نموده، بشریت را در بالین مرگ تنها گذاشته و خود در گمراهی خویش به سردرگمی به سرمی‌برد. در حالی‌که قطعاً برای این بیماری هم از لحاظ علمی، طبی و شرعی معالجه‌ای وجود دارد. رسول رحمت صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«لكل داء دواء فإذا أصيب دواء الداء برأ بإذن الله عز وجل»

(رواه مسلم)

ترجمه: برای هر بیماری دواء است؛ همین‌که دوای آن فرا رسد، بیمار آن به اجازه الله (سبحانه وتعالی) شفایاب خواهد شد.

لیکن به دلیل طریقۀ علمی و طبی فاسد و ناکارایی‌که مراکز صحی در آن روان اند؛ طریقه‌ای‌که تنها منفعت مادی در آن حکم فرما می‌باشد، آن‌ها به دوای شفابخشی‌که مردم را به وسیلۀ آن معالجه نموده و از مبتلایان بیشتر جلوگیری نمایند، نمی‌توانند دست یابند. داروهایی‌که این مراکز برای معالجۀ بیماری‌ها می‌سازند؛ مانند: داروی بیماری شکر، فشار... عوارض جانبی آن‌ها از عوارض بیماری بیشتر و بدتر می‌باشد. آن‌ها بیماران را مجبور می‌سازند تا دواهای بسیاری خریداری نموده و در واقع به مشتریان دائمی برای آن‌ها تبدیل شوند. با کمال بی‌وجدانی تعامل‌شان با بیماران یک تعامل شیطانی است.

پس از این‌که نظام جهانی سرمایه‌داری شکست اقتصادی و ناتوانی خویش را در برابر مشکلات اقتصادی ثابت ساخته است، مخصوصاً در موضوع مشکل توزیع دارائی‌ها که میلیون‌ها فقیر، حتی بیشتر از ساکنین جهان، را به جاه گذاشته و گرسنگی بیشتر از یک ملیارد انسان را به مرگ تهدید می‌کند، اکنون به جایگاهی قرا گرفته که به زودی جهان را وارد مرحلۀ رکود بزرگی نماید که تا کنون تاریخ شاهد آن نبوده است. به تأکید یادآور می‌شوم که اقتصاد آزاد یک واهمه‌ای بیش نیست؛ طور مثال: چه‌گونه یک تاجر موفقی می‌تواند باشد؛ آن کسی‌که ادعای ملکیت ملیاردی را دارد؛ اما از تعطیلی یک سال و یک ماه از کارش عاجز است؟! جز این نیست که چنین تاجری از هیچ موفقیت تجاری برخوردار نیست؛ فقط غُرغُر سنگ آسیاب‌اش شنیده می‌شود؛ اما از آرد آن خبری نیست.

برای هیچ مرد و زن در روی کرۀ زمین کدام امیدی به نظام جهانی باقی نمانده است. برای تمام بشریت، در قدم اول برای امت اسلامی، در صف اول برای علماء، اهل فکر و رأی و برای اردوها، واجب است که این بت را شکسته و برای اعلای کلمه توحید و حاکم ساختن آن در اطراف و اکناف کرۀ زمین از هیچ تلاشی دریغ ننمایند. کسی‌که از این مسیر پای خویش را به عقب کشاند، بی‌گمان گنهکار خواهد بود و گناهش کمتر از گناه بزرگان و علم‌داران کفر نخواهد بود.

﴿فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا كَانُوا خَاطِئِينَ﴾

ترجمه: مسلمًا فرعون و هامان و لشکریان‌شان خطا کار بودند.

نویسنده: بلال مهاجر – ولایه پاکستان

مترجم: علی مطمئن

ادامه مطلب...

به مناسبت 99همین سال‌روز سقوط خلافتبه توفیق الله، بسیار زود خلافت را بار دیگر هم‌چو رحمتی به جهانیان برخواهیم گرداند!

 

(ترجمه)

خبر

در ماه رجب امسال (1441هـ/2020م) بیانیه‌ای عالم بزرگوار، شیخ عطاء ابن خلیل ابوالرشته، «امیر حزب التحریر» به مناسبت یادبود از 99همین سالروز سقوط دولت اسلامی؛ یادآوری خاطرۀ دردآور مجرمینی‌که به تاریخ 28 رجب 1342هـ.ق مطابق با 3 مارچ 1924م که بر ملغا ساختن دولت خلافت حکم نمودند، منتشر شد.

تبصره

همه‌ساله خاطره غم‏انگیز و دردآور سقوط دولت خلافت -که در 28 رجب 1342 رخ داده بود- بر ما می‏گذرد و حزب التحریر با تمام نیرو در هر منطقه‌ای از جهان، به خاطر یادبود از سال‌روز سقوط خلافت اسلامی، امت مسلمه را هشدار و تذکر داده و امت را برای بازگشت دولت خلافت فراخوانده است. حزب التحریر اقامه دوبارۀ خلافت اسلامی را بر امت مسلمه فرض دانسته و آن هم چه فرضی (ام الفرائض)! ما این‏جا بر هشدار امت مسلمه که باید در راستای دولت خلافت با تمام نیرو و امکانات تلاش ورزند، ادامه می‏دهیم؛ هرچند در راستای این فرض بزرگ با سختی‏ها و موانعی نیز روبه‌رو ‏شویم. می‏خواهیم بر امت مسلمه و بر تمام اقشار آن، بر گروه‏ها، علماء، فرهنگیان، مردان و زنان تأکید نمائیم:

همانا کار نمودن جهت وحدت امت مسلمه تحت حاکمیت واحد که تنها حکم الله را تطبیق نماید، فرضی است که عامل آن مستحق ثواب و تارک آن مرتکب جرم می‏باشد. بروید در قرآن و سنت، اجماع صحابه و حتی در اقوال علمای گذشته تحقیق و جستجو کنید؛ مطمئناً چیزی جز فرضیت این امر نمی‏یابید. این فرض هرگز با کار کردن فردی نتیجه‌بخش نبوده؛ بلکه کارکرد گروهی و حزبی را می‏طلبد که دارای رهبری با ظرفیت، مخلصانه، با برنامه علمی و بنا یافته بر عقیدۀ امت مسلمه باشد. این گروه در پیش چشمانِ تان بوده و آن حزب التحریر می‏باشد که مدت 67 سال است که فعالیت دارد.

حزب التحریر هیچ‏گاه خلافت را برای خود نمی‏خواهد؛ بلکه برای امت مسلمه در پی این امر تلاش می‏ورزد. این حزب به مثابه احزاب دیگر نیست که تنها به خاطر مفاد حزبی خود تلاش نماید؛ بلکه بر این تلاش دارد تا دولتی را برای امت مسلمه برپا نماید. فرزندان پرهیزگار این امت‌اند که مردان و رهبران آینده این دولت خواهند بود؛ نه تنها شباب حزب التحریر، بلکه شباب حزب التحریر نیز پارۀ از این امت بزرگ است. دولت خلافت هر روز با ضربه‌های از طرف برنامه‏های کفار، همکاران و سفسطه‏سرایان شان -که از فرزندان همین امت اند- برخورد و  مقابله می‏کنند. این مبارزۀ حق و باطل از حالا نه؛ بلکه از هنگامی‌که الله سبحانه وتعالی زمین و آن‏چه بر آن است، خلق نموده ادامه دارد. سنت و روش اهل باطل با حق چنین است! پس شما ای فرزندان امت مسلمه! در صف این کفار نایستید.

فرزندان ناآگاه این امت که با فکر خلافت مبارزه می‏کنند، نسبت به آن عده از فرزندان آگاه که خواهان زنده‏گی در سایۀ دولت خلافت می‏باشند، بسیار کم‌اند. پس کسانی‌که در مقابل خلافت به مبارزه برخاسته، حکام مزدور و هواداران‌شان، علمای سوء و درباری، رهبران امنیتی و استخباراتی که با افکار غربی و کفری تغذیه شده و عده از سران رسانه‌ها هستند. دهقانان، صنعت‏کاران، داکتران، انجینیران، سربازان و مربی‏یان و مسئولین، همه از مجرمِ سفاک "مصطفی کمال اتا ترک" نفرت دارند و نسبت به کسانی‌که بر سبب ظلم حکام بر قوت این نظام می‌فزایند، به مراتب بیشتراند. پس همۀ این‏ها همراه با اسلام و دولت‌شان هستند و به زودی یکی از عجایب را از آن‏ها در امر تأیید و گردآمدن در محور دولت خلافت که به اذن الله برپا خواهد شد، خواهند دید.

در آخر: به ارادۀ الله سبحانه وتعالی دولت خلافت را دوباره به عنوان رحمتی برای جهانیان بر می‏گردانیم؛ چرا که این وعدۀ الله سبحانه وتعالی و بشارت رسول الله صلی الله علیه و سلم است. پس کار نمودن به خاطر اعادۀ آن و بیعت با خلیفه راشده که به همین زودی به اراده الله سبحانه وتعالی خواهد آمد، مصداق همین قول پیامبر صلی الله علیه وسلم و حدیثی‌که از امام احمد در مسند خود از نعمان بن بشیر روایت نموده که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: «قال: ثم تکون الخلافة علی منهاج النبوة» یعنی: سپس خلافت بر منهج نبوت می‏آید.

پروردگارا! ابو یاسین، عطاء بن خلیل ابو الرشته، عالم جلیل القدر و امیرمان را بر قیادت و رهبری حزب التحریر توفیق بده و امت مسلمه را نیز توفیق اقامه دولت خلافت ثانی بر منهج نبوت ارزانی فرما! پرورگارا! بر امیرمان اهل نصرتی از متقیان و فرمانبرانی چون سعد بن معاذ آماده نما! آمین ثم آمین!

نویسنده: استاذ عبدالهادی حيدر

مترجم: عبدالقدیر "مخلص"

 

ادامه مطلب...

پیامدهای ویروس کرونا

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

پرسش:

چین برای نخستین بار به تاریخ 4 جنوری 2020م از مبتلا شدن ده‌ها تن به مرض کورونا به ویژه در شهر ووهان خبر داده و نام این مرض را کوید-19 گذاشت، سپس رفته رفته تقریباً تمام دولت‌های جهان را در برگرفت. بسیاری از دولت‌ها مرزهای‌شان را بستند و منع گشت و گذار اعمال کردند، سپس از متوقف شدن نمازهای جمعه و جماعت خبر داده شد. این بیماری به اقتصاد جهانی ضربه زده و امریکا و چین شروع به رد و بدل نمودن اتهامات برعلیه یک‌دگر نمودند.

پرسش‌هایی که مطرح می‌شود این است که منبع این بیماری واگیر چیست؟ تأثیر عملی آن روی اقتصاد جهان چیست؟ راه معالجۀ درست این بحران کدام است و این‌که آیا جایز است نمازهای جمعه و جماعت به دلیل این مریضی متوقف گردد؟

پاسخ:

نام انگلیسی این بیماری (Crown) است که در فارسی می‌شود "تاج" به دلیل شکل مایکروسکوپی تاج‌مانندی که دارد. این بیماری در سال 1960م و به نام کورونا فیریدی کشف گردید. در سال 2003م ویروس دیگری از همین خانواده در منطقۀ هانگ کانگ چین به نام سارس پدیدار شد که 8422 تن از مبتلایان به آن ثبت گردید که 916 تن از آن منجر به مرگ شد. در سال 2004 و 2005م سلول‌های جدیدی از آن ظاهر شد، در سال‌های بعدی، به ویژه در سال 2012م و 2014م نیز به اشکال مختلف ظاهر گردید، اما در برخی سرزمین‌ها و با میزان‌ اندک. سر انجام یک‌بار دیگر در اوایل ماه دسمبر 2019م بود که در شهر ووهان چین و با شباهت 96 درصد به ویروس سارس2 ظاهر شد.  نام آن را "کورونا 2019" گذاشتند و مختصراً کوید-19 می‌گویند به دلیل ظهور آن در سال 2019م. نخستین افرادی که به آن مبتلا شدند، در بازاری در شهر ووهان چین بود که مخصوص خرید و فروش غذاهای بحری و حیوانی است و سپس در بسیاری از سرزمین‌های همجوار چین منتشر گردید. این ویروس شباهت زیادی به ویروس‌های تاج‌دار خفاشی دارد که این خود احتمال نشأت آن از حیوان خفاش را افزایش می‌دهد. شمار مرگ و میر مبتلایان به این بیماری رفته رفته افزایش یافت و اکثریت آن در چین، تا آن‌که شمار مبتلایان که بیشترشان از چین بودند به بیش‌تر از 81193 مورد و با بیش‌تر از 3 هزار مورد مرگ رسید. پس از چین؛ ایتالیا سپس ایران، اسپانیا، فرانسه و ایالات متحده در رده‌های بعدی قرار گرفتند. رعب و وحشت سراسر جهان را به دلیل سرعت انتشار این ویروس فرا گرفت تا این‌که شمار مبتلایان تا روز 24 مارچ 2020م به حدود 4044000 مورد قطعی و شمار مرگ و میرها به حدود 4 هزار رسید. (منبع: دویچ ویله 25 مارچ 2020م)

انتونیو گوتیریش سرمنشی سازمان ملل در اظهاراتی گفت: «اگر جلو انتشار وبای کوید-19 گرفته نشود، ممکن است میلیون‌ها تن را به قتل برساند.» (منبع: یورو نیوز 19 مارچ 2020م). به همین دلیل بسیاری از دولت‌ها مکاتب، دانشگاه‌ها و تجمعات را منع نمودند و خواستار منع گشت و گذار و قرنطینۀ فراگیر و هم چنین لغو نمازهای جمعه و جماعت شدند. این تحولات منجر به اموری گردید که نیاز به توضیح دارد:

اول: آیا این بیماری توسط کسی ساخته و پرداخته شده و یا مانند سایر بیماری‌ها، قضای الهی است که به دلیل اعمال مردم بالای‌شان آمده؟

دوم: آیا جهان سرمایه‌داری این مشکل را به درستی حل و فصل نموده؟ و این‌که معالجۀ شرعی در چنین مواردی چیست؟

سوم: تأثیر این بیماری "کرونا" بالای قیمت نفت و اقتصاد جهانی چیست؟

چهارم: آیا جایز است که نمازهای جماعت و نمازهای جمعه به دلیل این بیماری متوقف گردد؟

اول: نشأت این بیماری و این‌که چه کسی در پس آن قرار دارد؟

1-   شروع انتشار کورونا "کوید-19" از چین بود و تحقیقات علمی و پزشکی ادعا می‌کند که از حیوانات به انسان سرایت نموده، زیرا در چین مردم معمولاً از تمام انواع حیوانات، حتی حیوانات خبیثه تغذیه می‌نمایند، زیرا آنان کفار بت‌پرست بوده و میان خبیث و طیب فرق نمی‌گذارند. چنان‌که قبلاً اشاره شد؛ گزارش‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد که شهر ووهان چین به عنوان مرکز تجارت این گوشت‌های خبیثه به شمار می‌رود و همین شهر است که خاست‌گاه این بیماری بوده.

به این ترتیب بیماری کورونا در چین منتشر شد و سپس توسط کارگران چینی شرکت راه‌آهن چین که در شهر قم ایران مشغول ساختن راه آهن بودند، به ایران منتقل گردید و ایران مرکز انتشار این بیماری در خاورمیانه به شمار می‌رود. هم‌چنین ایتالیا دروازه‌هایش را برای سرمایه‌گذاری‌های چین، از عرصه‌های زیربنایی گرفته تا وسایل حمل و نقل، باز نموده است و گزارش‌ها نشان می‌دهد، لومباردی و توسکانا دو منطقه‌ای هستند که شاهد بیش‌ترین حجم سرمایه‌گذاری‌های چین بودند و در عین حال همین منطقۀ لومباردی بود که به تاریخ 21 ماه فبروری گذشته شاهد نخستین مورد ابتلا به کورونا بود و همین منطقه تا کنون بیش‌ترین شمار مبتلایان را داشته است.

2-   امریکا چین را به دلیل کوتاهی در مبارزه با این وبا و پنهان‌کار در مورد آن از آغاز پیدایش و هم‌چنین ناکامی چین در مبارزه با آن سرزنش و ملامت نمود. ژائو لیجیان سخن‌گوی وزارت خارجۀ چین در واکنش به سرزنش‌های امریکا با شدت کامل واکنش نشان‌داده و به تاریخ 13 مارچ 2020م در صفحۀ تویتر خود نوشت: «ممکن است این اردوی امریکا باشد که ویروس کورونا را به شهر ووهان چین آورده». (منبع: الشرق الأوسط 13 مارچ 2020). ترامپ رئیس‌جمهور امریکا هجوم‌اش به چین را با این اظهارات تکرار نمود: «جهان دارد بهای سنگین تأخیر چین در دادن معلومات در خصوص کورونای جدید را می‌پرازد». (منبع: یورو نیوز 19 مارچ 2020م).

ترامپ هم‌چنین ویروس کورونا را در تویتی که به تاریخ 16 مارچ در صفحۀ تویتر خود نوشت آن را "ویروس چینی" خواند: «ایالات متحده به عرصه‌هایی که  از ویروس چینی بیش‌تر متأثر شده‌اند کمک زیادی خواهد نمود، مانند عرصۀ هوانوردی».

چین به تاریخ 17 مارچ 2020م و توسط سخن‌گوی وزارت خارجه‌اش چنین پاسخ داد: «این دیدگاه چهرۀ چین را مغشوش می‌کند، ما سخت خشم‌گینیم و با شدت آن را رد می‌کنیم.» (منبع: روسیه امروز 18 مارچ 2020). زمانی که چین شروع به نشر و پخش اتهاماتی نمود که در آغاز کار امریکا را در پس انتشار این ویروس می‌دانست، امریکا سفیر چین را به تاریخ 13 مارچ 2020م فراخوانده و مسؤول وزارت خارجۀ امریکا گفت: «نشر و پخش نمودن دیدگاه‌های دسیسه آمیز بسیار خطرناک و خفت آمیز است. ما خواستیم به حکومت چین هشدار دهیم که ما به خاطر مصلحت مردم چین و سراسر جهان از کنار این اتهامات بی پروا نخواهیم گذشت. چین می‌خواهد انتقادها در خصوص نقش‌اش در شروع گسترش این وبای جهانی بپوشاند». آژانس شین‌هوا تأکید نمود: «اقداماتی را که پکن روی دست گرفت، به شمول قرنطینه نمودن قاطع و جدی میلیون‌ها تن، به جهان "فرصت گران‌بهایی" را داد تا آماده‌‌گی شان را بگیرند و این چیزی است که سازمان صحی جهان به آن اعتراف دارد.» (منبع: روسیۀ امروز 15 مارچ 2020م).

3-   به این ترتیب، جنگ لفظی میان امریکا و چین به دلیل انتشار ویروس تاج‌دار Covid19 – SARS CoV2 آغاز گردید و هر یک از این دو دولت طرف مقابل را متهم می‌کند که سبب انتشار مستقیم این بیماری بوده‌اند. هرچند از نظام‌هایی که در چین و ایالات متحده تطبیق می‌گردد بعید نیست که در پس گسترش این بیماری باشند، اما بعد از تحقیقات، گمان اغلب این است که دلیل محسوسی وجود ندارد که چین یا ایالات متحده عامل انتقال این ویروس و یا طراح و سازندۀ آن باشند که بعداً شروع به انتشار آن در سایر مناطق جهان کرده باشند، به دو دلیل واضح و برجسته:

اول: هر یک از این دو دولت تا بناگوش غرق این بیماری شده‌اند؛

چین به علاوۀ معلوماتی که قبلاً دادیم، آخرین آمار نشان می‌دهد که شمار مبتلایان چینائی به "81272" تن و شمار جان باخته‌گان آن بر اثر این بیماری به "3273" تن می‌رسد. این آمار توسط کمیتۀ ملی صحت چین منتشر گردیده. (منبع: روز هفتم 23 مارچ 2020م). پس اگر چین در پس نشر این بیماری می‌بود، حد اقل خود را از آن محافظت می‌کرد.

  در مورد امریکا؛ بر اساس گزارش منتشر شده توسط "CNN Health" شمار جان باخته‌گان بر اثر این ویروس تا 704 تن افزایش یافته و شمار مجموعی مبتلایان قطعی به 52976 تن می‌رسد. (منبع: سی ان ان عربی 25 مارچ 2020م). ایالات متحده پس از چین و ایتالیا در ردۀ سوم از نظر شمار مبتلایان قرار دارد. هم چنین بر اساس تصامیم اخیر اتخاذ شده در امریکا؛ یک سوم امریکائیان در هفت ایالت وادار شده‌اند در منازل شان باقی بمانند و ایالات‌های لویزیانا و اوهایو روز گذشته محدودیت گستردۀ گشت و گذار وضوع نمود و به این ترتیب به ایالت‌های نیویورک، کالیفورنیا، الینوی، کونیتیکت و نیوجرسی ملحق شدند. (منبع: الجزیره 23 مارچ 2020م). پس اگر امریکا در پس گسترش این بیماری می‌بود، حداقل خود را در برابر آن محافظت می‌نمود.

دوم: ادعای ساخته شدن این ویروس در هر یکی از این دو دولت صحیح نیست، زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که ثابت کند این ویروس در کدام آزمایش‌گاهی ساخته شده باشد، چنان‌چه مجلۀ (nature Medicine) می‌گوید: «از خلال مقایسۀ معلومات تسلسل ژنیتیکی موجود در ساختار ویروس تاج‌دار می‌توان با اطمینان گفت که ویروس تاج‌دار در جریان یک روند طبیعی به وجود آمده». مجلۀ مذکور هم‌چنین می‌گوید: این نظریه را معلوماتی که از ستون فقرات ویروس و ساختار سلولی فراگیر آن به دست آمده به خوبی کمک می‌کند و هرگاه کسی بخواهد چنین ویروسی را در آزمایش‌گاه بسازد، نشانه‌های آن در ستون فقرات ویروس ظاهر خواهد بود». (منبع: https://www.npr.org).   این مسأله بالای هر دولت دیگری مانند روسیه، اروپا، ایران و سایر سرزمین‌های اسلامی صدق می‌کند، زیرا تمام این دولت‌ها به گمان اغلب از یکی از این این دو دولت "چین و امریکا" در خصوص انتقال بیماری متأثر می‌باشند.

بناءً دلیل دیگری باقی نمی‌ماند بجز آن‌چه که الله سبحانه وتعالی در قرآن کریم به آن اشاره نموده:

﴿ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ

[روم: 41].

ترجمه: فساد در دريا و خشكي به خاطر كارهایي پديدار گشته است كه مردمان انجام مي‌داده‌اند. بدين وسيله الله سزاي برخي از كارهایي را كه انسان‌ها انجام مي‌دهند بديشان مي‌چشاند تا اين‌كه آنان(بيدار شوند و از دست يازيدن به معاصي) برگردند.‏

ما همه به خوبی می‌دانیم سرمایه‌داران و امثال‌شان چه شرارت‌هایی را که در جهان به پا نکرده‌اند، زیرا بجز منافع و خواسته‌های خودشان به هیچ چیز دیگری اهمیت نمی‌دهند. حکام امریکا، چین، روسیه، اروپا و... خود دلیل اصلی تمام بدبختی‌های جهان و بدبختی‌های مردم خودشان اند. جنایت‌های آنان در حق بشریت بی‌شمار است. همین‌ها بودند که مردم بی پناه را با بمب‌های هسته‌ای، یورانیوم ذوب شده، بمب‌های آتش‌زا هدف قرار دادند، همین‌ها بودند که قبایل افریقایی را وحشیانه به بنده‌گی گرفتند و از آنان آزمایش‌های بیولوژیکی و کیمیاوی خویش به عنوان آزمایش استفاده می‌نمودند. جنگ‌های نابودی کامل سرخ‌پوستان هند لکۀ ننگی است بر جبین آنان، جنایت‌های چین در حق مسلمانان ایغور سراسر آفاق را فرا گرفت، جنایت‌های روس‌ها و صرب‌ها برعلیه مسلمانان در آسیای میانه، بالکان، سرزمین شام تا هنوز ادامه دارد، جنایت‌های بریتانیا در هند در حق مسلمانان و غیر مسلمانان هم‌چنان پیامدهای تلخ و ناگوارش برجاست. این جنایات به وضوح نشان می‌دهد که این حکام سوار بر گردۀ ملت‌های جهان خود سبب اصلی تمام بدبختی‌های بشریت اند. آری چنان‌که الله قوی و عزیز فرمود:

﴿فَأَصَابَهُمْ سَيِّئَاتُ مَا كَسَبُوا وَالَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْ هَؤُلَاءِ سَيُصِيبُهُمْ سَيِّئَاتُ مَا كَسَبُوا وَمَا هُمْ بِمُعْجِزِينَ

[الزمر: 51]

ترجمه: ‏پس بدي‌هاي اعمال خود را ديدند (و كيفر كارهاي زشت‌شان را چشيدند) و از اينان هم كساني كه ستم مي‌كنند؛ بدي‌هاي اعمال‌شان گريبان‌گيرشان خواهد گرديد و هرگز نمي‌توانند(از چنگال عذاب الهي بگريزند و خداي را) ناتوان كنند.‏

دوم: اشتباه نظام سرمایه‌داری و امثال آن در معالجۀ این مشکل و این‌که معالجۀ درست و صحیح همانا معالجۀ شرعی است:

سرمایه‌داران و امثال شان این مسأله را در سه مرحله به معالجۀ این مشکل پرداخته‌اند:

اول: سر پوش گذاشتن بالای مشکل:

  1. «یک گزارش چینی اعلان نموده که مسؤولین حکومت چین، واقعیت بیماری کشنده‌ای را که خود این مسؤولین قبل از ماه دسمبر 2019م از آن آگاهی داشتند، مردم چین و جهان را از آن بی خبر گذاشتند و تا آخر سال و پس از افزایش شمار مبتلایان به وجود این بیماری اعتراف نکردند. "شانگ وی وانگ" خبرنگار چینی-امریکائی تأکید نمود که مسؤولین چین بازار فروش غذاهای بحری در شهر ووهان را که بیماری مذکور از آن منتشر گردید، تا ماه جنوری تعطیل نکردند. گزارش یاد شده هم‌چنین دریافته که هشت شهروند چینی به دلیل رد و بدل کردن معلومات در مورد بیماری در شروع آن از طرف دولت این کشور بازداشت و متهم به دلیل انتشار معلومات ثابت نشده پا از قانون فراتر گذاشته‌اند. وی علاوه نمود که مسؤولین محلی ووهان اوضاع را طبیعی خوانده و اجازه دادند مراسم سنتی محلی روز 18 جنوری ووهان برگزار گردد، مراسمی که در حدود 40 هزار خانواده در آن اشتراک نمودند». (منبع: سبق اول فبروری 2010م).

  2. هم‌چنین، «مسؤولین چینی مردم‌اش را از خطر بحران پیش آمده تا 31 ماه دسمبر که پکن موضوع را به سازمان صحی جهان گزارش داد، آگاه نکرده بود. حکومت چین در آن زمان گفت: می‌توان این بیماری را وقایه و آن را مهار نمود. به تاریخ 23 جنوری گذشته مسؤولین شهر ووهان را مسدود و تصمیم گرفته شد که هیچ کس به هیچ وجه حق سفر ندارد». (منبع: مصراوی 23 مارچ 2020م).

دوم: قرنطیه و محدودیت جزئی:

  1. «مسؤولین صحی ایالات متحده روز شنبه هشتمین مورد مبتلا به ویروس جدید کرونا را ثبت نمودند. وزارت دفاع امریکا گفت که برای کسانی که از خارج می‌آیند و وضعیت شان می‌طلبد که قرنطینه شوند، مکان بود و باشی آماده خواهد نمود. شهرووهان و سراسر اقلیم هوبی که در وسط چین موقعیت دارد و ویروس در آن ظهور نمود عملاً قرنطینه شد». (منبع: اسکای نیوز عربی 12 فبروری 2020م).

  2. اندروکومو حاکم ایالت نیویورک در ایالات متحده امریکا گفت: «ما در قرنطینه به سر می‌بریم. وی تأکید نمود که شدیدترین اقدامات ممکن را روی دست می‌گیریم. با اعمال قرنطینه در نیویورک، کالیفورنیا، و دو ایالت نیوجیرسی و ایلینوی، اینک بیش‌تر از 85 میلیون تن پیوسته در منازل شان به سر می‌برند، بجز موارد خرید و تفریح کوتاه». (منبع: دویچ ویله 21 مارچ 2020م).

سوم: گوشه نشینی شبه کامل در منازل:

«صدها میلیون تن از مردم جهان در حال حاضر در منازل خویش محبوس شده‌اند به امید این‌که از گسترش ویروس کورونا جلوگیری نمایند، ویروسی که تا کنون بیش از یازده هزار کشته به جا گذاشته. این اقدام بی‌سابقه در طول تاریخ بشر در سرزمین‌های مختلف به درجات متفاوت عملی می‌گردد. بر اساس آمارگیری صورت گرفته توسط فرانس‌پرس؛ بیش از 800 میلیون انسان در بیش از 30 دولت به باقی ماندن در منازل‌شان فراخوانده شده‌اند، چه به دلیل قرنطینۀ عام یا توصیه و یا منع گشت و گذار. چنان‌چه در آلمان مسؤولین سرگرم بررسی تشدید اقدامات برای محدود نمودن زنده‌گی عمومی و وادار نمودن اکثریت مردم به باقی ماندن در منازل شان می‌باشند. ایتالیا، جایی که بیش‌ترین خسارت را در اروپا از این ویروس متحمل گردید و منجر به مرگ چهار هزار تن شده و نخستین دولت در قارۀ پیر بود که اتباع‌اش را وادار به قرنطینه نمود، خود را آمادۀ استحکام اقدامات لازم برای رویارویی با گسترش این بیماری می‌کند، طوری که قرار است اینک پس از اعلام 627 مورد مرگ بر اثر این ویروس در 24 ساعت در ایتالیا، که اوج تلفات از آغاز بحران می‌باشد، تمام مناطق تفریحی و تجمعات را در رخصتی آخر هفته به صورت کامل مسدود نموده و محدودیت‌های بیش‌تری را برای وادار نمودن مردم ایتالیا در منازل‌شان اعمال کند». (منبع: دویچ ویله 21 مارچ 2020م).

با دقت نمودن در این سه نوع معالجه معلوم می‌شود که مشکل را حل نمی‌کند، بلکه روند اقتصادی را ناکام‌تر می‌کند و حجم این بیماری و هم‌چنین حجم خسته‌گی و احساس رنج درد مردم را چند برابر می‌نماید، چنان‌چه معلومات زیادی از چنین حالات در جوامع سرمایه‌داری به گوش می‌خورد...

بناءً معالجۀ درست این بیماری، همانی است که در شریعت الله سبحانه وتعالی گفته شده و آن این‌که دولت باید بیماری را از همان آغاز ظهور آن با جدیت دنبال نموده و اقدامات لازم برای محصور نمودن آن در مکان نشأت و شروع آن روی دست گیرد و سایر مناطق روند کار و تولیدشان را هم‌چنان ادامه دهند.

بخاری در کتاب صحیح خود به نقل از اسامه بن زید و وی از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت نموده که فرمود:

«إِذَا سَمِعْتُمْ بِالطَّاعُونِ بِأَرْضٍ فَلَا تَدْخُلُوهَا وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلَا تَخْرُجُوا مِنْهَا»

ترجمه: وقتی شنیدید که در سرزمینی طاعون ظاهر شده، وارد آن سرزمین نشوید و هرگاه در سرزمینی به سر می‌بردید و در آن طاعون ظاهر گردید، از آن بیرون نروید.

در حدیث دیگری به روایت بخاری و مسلم که الفاظ آن را مسلم روایت نموده از اسامه بن زید روایت شده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«الطَّاعُونُ رِجْزٌ أَوْ عَذَابٌ أُرْسِلَ عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَوْ عَلَى مَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ فَإِذَا سَمِعْتُمْ بِهِ بِأَرْضٍ فَلَا تَقْدَمُوا عَلَيْهِ وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلَا تَخْرُجُوا فِرَاراً مِنْهُ»

ترجمه: طاعون رجز و یا عذابی است که بالای بنی اسرائیل و یا کسانی پیش از شما فرستاده می‌شد، پس هرگاه شنیدید که در سرزمینی ظاهر گردیده، به جانب آن حرکت نکنید و هرگاه در سرزمینی بودید که در آن ظاهر گردیده، از آن فرار نکنید.

هم‌چنین در روایت دیگری بخاری از عایشه رضی الله عنها همسر رسول الله صلی الله علیه وسلم نقل نموده که گفت: من از رسول الله صلی الله علیه وسلم در مورد طاعون پرسیدم و وی فرمود:

«أَنَّهُ عَذَابٌ يَبْعَثُهُ اللَّهُ عَلَى مَنْ يَشَاءُ وَأَنَّ اللَّهَ جَعَلَهُ رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنِينَ لَيْسَ مِنْ أَحَدٍ يَقَعُ الطَّاعُونُ فَيَمْكُثُ فِي بَلَدِهِ صَابِراً مُحْتَسِباً يَعْلَمُ أَنَّهُ لَا يُصِيبُهُ إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ إِلَّا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ شَهِيدٍ»

ترجمه: عذابی است که الله آن را بالای هرکسی که بخواهد می‌فرستد و الله آن را برای مؤمنین رحمتی قرار داده، هر کسی که در صورت ظهور طاعون در مکانی در آن باقی مانده و صبر و خویش‌تن داری پیش گیرد و بداند که چیزی بجز آن‌چه که الله برایش نوشته به او نخواهد رسید، پاداشی برابر با پاداش شهید خواهد داشت.

این خود نوعی از قرنطینه در دولتی است که زمانی پیش‌تاز تمام دولت‌های جهان بود. دولت متمدن و پیش‌رفته‌ای که رهبر آن رسول الله صلی الله علیه وسلم و نبی الله بود. رسولی که به او وحی می‌شد و او اسلام را بر اساس آن تطبیق می‌نمود و در این تطبیق الگوی نیک قرار گرفت. ابن حجر در کتاب فتح الباری نوشته که عمر رضی الله عنه عازم شام بود، زمانی که به منطقه "سرغ" رسید به او خبر دادند که در شام وبائی ظاهر گردیده، عبدالرحمن بن عوف به عمر خبر داد که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده:

«إِذَا سَمِعْتُمْ بِهِ بِأَرْضٍ فَلَا تَقْدَمُوا عَلَيْهِ وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلَا تَخْرُجُوا فِرَاراً مِنْهُ»

ترجمه: هرگاه شنیدید که در سرزمینی ظاهر گردیده، به جانب آن حرکت نکنید و هرگاه در سرزمینی بودید که در آن ظاهر گردیده، از آن فرار نکنید.

عمر با شنیدن این حدیث از سفر به شام منصرف شد و برگشت، یعنی زمانی که خبر انتشار طاعون را شنید مسلمانان را برگرداند

بنابر این، دولت موظف است چنین بیماری‌هایی را در مکان ظهور آن محدود نماید و ساکنین آن مکان را وادار کند که در آن باقی بمانند و ساکنین سایر اماکن وارد آن نشوند. دولت اسلامی باید مسؤولیت شرعی خود را به درستی اداء کند، زیرا دولت رسیده‌گی به امور و امانت‌داری است. هم‌چنان که دولت باید در زمان ظهور وباهای واگیر موظف است اقدامات فوق الذکر را روی دست گیرد، هم‌چنین مکلف است تمام نیازهای بهداشتی، خدمات پزشکی و دواهای لازم را به گونۀ رایه‌گان در اختیار تمام اتباع خود قرار دهد، شفاخانه/بیمارستان‌ها، آزمایش‌گاه‌ها و سایر نیازهای اساسی مانند تعلیم و تربیه و تأمین امنیت را برای اتباع خود فراهم نماید.

اقدامات بهداشتی و صحی در چنین مواردی این است که بیماری واگیر فوراً در مکان ظهور آن محاصره شود، بیماران قرنطینه شده و به گونۀ کاملاً رایه‌گان زیر مداوای لازم قرار گیرند و افراد سالم روند زنده‌گی اجتماعی و اقتصادی را به همان روال قبل از شیوع بیماری واگیر ادامه دهند و نه این‌که زنده‌گی عام مردم متوقف شده و در خانه‌های خود زندانی شوند؛ جون با این کار زنده‌گی اقتصادی متوقف شده و یا در شرف از کار افتادن قرار ‌می‌گیرد که در این صورت، پیامدهای بحران افزایش یافته و منجر به مشکلات دیگری خواهد گردید.

سوم: تأثیر این بیماری "کورونا" بالای قیمت نفت و اقتصاد جهانی:

می‌دانیم که اقتصاد فعلی جهان حتی در اوضاع عادی و نبود وبا روند رشد ضعیف و بطیی دارد، چه رسد به وضعیتی که جهان به طرف قرنطینه و محدودیت‌های کلی و جزئی روان است؟ شکی نیست که این اقدامات، رشد اقتصاد جهانی را اگر کاملاً متوقف و آن را متلاشی نکند، قطعاً از رشد آن کاسته و آن را کندتر خواهد نمود:

این ویروس، حرکت تجارت جهانی را از پای در آورده و قیمت نفت را به سطح بسیار پایینی کشانیده. هم‌چنین باعث شروع جنگ بهای نفت میان روسیه و سعودی گردیده، طوری که روسیه به دلیل این‌که اقتصاد آن تا حد زیادی روی صنعت تولید نفت می‌چرخد وادار شده حجم تولیداش را افزایش دهد. از آن طرف امریکا، سعودی را تحریک نموده میزان تولیداش را برای رویارویی با روسیه افزایش دهد. ترامپ رئیس جمهور امریکا به تاریخ 19 مارچ 2020م روسیه را هشدار داده گفت: «در زمان مناسب در جنگی که بر سر بهای نفت میان روسیه و سعودی آغاز شده مداخله خواهم نمود». (منبع: الحره امریکا 19 مارچ 2020م). سعودی دارد برای تأمین منافع امریکا در سهمیه‌های بازار نفت با روسیه درگیر می‌شود، که نخستین مورد این درگیری همان لغو توافق دو طرف در مهار تولید بود که سه سال ادامه داشت. این دو دولت در حالی دارند با تمام توان نفت تولید می‌کنند که نیاز جهانی به نفت، به دلیل انتشار ویروس کورونا به شدت در حال کاهش است و این کار منجر به کاهش بهای نفت در هفته جاری تا پایین‌ترین حد در 20 سال گذاشته گردیده است. چنان‌چه قیمت هر بشکه مخلوط برنت به 28.75 دالر رسید. هرچند روسیه از وابسته‌گی و ارتباط سعودی به امریکا آگاهی دارد. چنان‌چه میخایل لیونتیف سخن‌گوی شرکت روسنفت آژانس خبری روسیه در اظهاراتی گفت: «تمام کمیت نفتی که در پی تمدید توافق چند بارۀ اوپک پلس کاهش یافت، به سرعت و به صورت کامل در بازارهای جهانی توسط نفت شل امریکا جبران شد». (منبع: رویترز 8 مارچ 2020م)، اما باز روس‌ها نتوانستند هیچ اقدامی در برابر آن داشته باشند، بلکه حتی سعودی بحران را با تصمیم خود مبنی بر عدم تمدید توافق قبلی "کاهش 2.1 میلیون بشکه" و افزایش تولید، در برابر روسیه تشدید و بحرانی‌تر نمود، چنان‌چه «روز دوشنبه نفت بهایش را تا یک سوم از دست داد و به این ترتیب از زمان جنگ خلیج در سال 1991م این بزرگ‌ترین کاهش روزانه‌ای نفت به شمار می‌رود. خرید و فروش نفت خام برنت نیز با 37.05 دالر در هر بشکه تا 22 فیصد کاهش را تجربه نمود در حالی که قبلاً با 31.02 دالر در هر بشکه 31 فیصد کاهش را تجربه نموده بود که این پایین‌ترین حد از 12 فبروری 2016م تا کنون بوده است». (منبع: رویترز 9 مارچ 2020م). سپس امریکا قیمت نفت را برای مزدوران آسیائی خویش 6 دالر کاهش داد! اینک روسیه در جستجوی راهی برای برگشتن به توافق "اوپک پلس" بوده و دارد در کاهش جدید قیمت‌ها مردانه‌گی نشان می‌دهد!

به این ترتیب؛ اقتصاد جهانی در نتیجۀ انتشار ویروس کورونا و کاهش بهای نفت تکان سخت شدیدی خورده و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، اقتصاد جهانی عملاً از هم خواهد پاشید...

چهارم: اما در مورد این‌که آیا جایز است نمازهای جمعه و جماعت در مساجد منع شود، باید گفت:

ترک نمودن نماز جماعت و جمعه در حالت انتشار بیماری‌های واگیر وبائی به گونۀ کامل و عام جایز نیست، بلکه تنها بیماران مبتلا را باید در عزلت قرار داد و به آنان اجازه داده نشود وارد مساجد برای ادای جماعت و جمعه شوند و در عین حال، تدابیر کافی جهت نظافت و ضد عفونی نمودن و در صورت نیاز استفاده از ماسک و سایر تدابیر روی دست گرفته شود. اما افراد سالم بدون وقفه به ادای نمازهای جماعت و جمعه ادامه دهند و اگر لازم باشد باید تیم‌های پزشکی در مساجد حضور یافته و افرادی را که مشکوک به ابتلا به ویروس هستند معاینه نمایند، اما نماز جماعت و جمعۀ افراد سالم مسلمان بدون تعطیلی باید ادامه داشته باشد. دلایلی که در خصوص جماعت و جمعه وجود دارد هیچ اشاره‌ای به توقف دائمی آن نکرده، اما در عین حال این دلایل نشان نمی‌دهد که شمار بسیار زیادی باید حتماً در ادای این احکام حضور داشته باشند، که جزئیات آن را ذیلاً توضیح خواهیم داد و هم چنین برخی از مسلمانان به سبب وضعیت خاصی ذیل از حضور در مساجد معاف می‌باشند:

  1. در خصوص نماز جماعت باید گفت که فرض کفائی است:

نماز جماعت فرض کفائی است که باید برای مردم اظهار گردد؛ ابو دردا رضی الله عنه از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت نموده که فرمود:

«مَا مِنْ ثَلَاثَةٍ فِي قَرْيَةٍ وَلَا بَدْوٍ لَا تُقَامُ فِيهِمْ الصَّلَاةُ إِلَّا قَدْ اسْتَحْوَذَ عَلَيْهِمْ الشَّيْطَانُ، عَلَيْكَ بِالْجَمَاعَةِ فَإِنَّمَا يَأْخُذُ الذِّئْبُ مِنَ الْغَنَمِ الْقَاصِيَةَ»

ترجمه: هرگاه سه تن در یک قریه یا یک بادیه‌ای حضور داشته باشند و نماز در میان شان برپا نگردد، شیطان بالای آنان مسلط خواهد شد، سعی کن همواره در جمع باشی زیرا گرگ به سراغ گوسفند دور افتاده از گله می‌رود.

این حدیث را ابو داود با اسناد حسن روایت نموده که مربوط به نماز جماعت می‌شود. نماز جماعت فرض کفائی است، زیرا بعضی از مسلمانان در زمان رسول الله به نماز جماعت با رسول الله صلی الله علیه وسلم شرکت نکردند و رسول الله پس از آن‌که آنان را هشدار داد که خانه‌های شان را بر سر شان به آتش می‌کشد، آنان را به حال خود شان رها نمود؛ بخاری از ابوهریره روایت نموده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَقَدْ هَمَمْتُ أَنْ آمُرَ بِحَطَبٍ فَيُحْطَبَ ثُمَّ آمُرَ بِالصَّلَاةِ فَيُؤَذَّنَ لَهَا ثُمَّ آمُرَ رَجُلاً فَيَؤُمَّ النَّاسَ ثُمَّ أُخَالِفَ إِلَى رِجَالٍ فَأُحَرِّقَ عَلَيْهِمْ بُيُوتَهُمْ وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَوْ يَعْلَمُ أَحَدُهُمْ أَنَّهُ يَجِدُ عَرْقاً سَمِيناً أَوْ مِرْمَاتَيْنِ حَسَنَتَيْنِ لَشَهِدَ الْعِشَاءَ»

ترجمه: قسم به ذاتی که جانم در قبضۀ اوست، قصد نمودم دستور دهم هیزم جمع‌آوری نمایند؛ سپس دستور ادای نماز دهم و یکی برای نماز اذان دهد. سپس مردی را دستور دهم تا برای مردم امامت دهد و خودم به سراغ کسانی بروم (که در ادای نماز شرکت نکرده‌اند) و خانه‌های‌شان را بر سر شان آتش زنم. قسم به ذاتی که جانم در قبضۀ اوست اگر آنان بدانند که به خوردن غذای چربی (در مسجد) دعوت شده‌اند و یا دو دانه نیزۀ خوب شکار برای شان داده خواهد شد، قطعاً در نماز جماعت خفتن شرکت خواهند نمود.

پس اگر نماز جماعت برای هر فرد مسلمان فرض عین می‌بود، قطعاً رسول الله آنان را بعد از این هشدار به حال خود رهای شان نمی‌کرد. هدف مطمیناً نماز جماعت است، زیرا از نماز خفتن یاد نموده است. کم‌ترین تعداد جماعت دو نفر است به شمول امام و مقتدی به دلیل حدیثی که مالک بن حویرث روایت نموده:

«أَتَيْتُ النَّبِيَّ أَنَا وَصَاحِبٌ لِي فَلَمَّا أَرَدْنَا الْإِقْفَالَ مِنْ عِنْدِهِ قَالَ لَنَا إِذَا حَضَرَتْ الصَّلَاةُ فَأَذِّنَا ثُمَّ أَقِيمَا وَلْيَؤُمَّكُمَا أَكْبَرُكُمَا»

ترجمه: من با یک کس دیگری نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم رفته بودیم، زمانی که خواستیم از نزد وی صلی الله علیه وسلم برگردیم به ما فرمود: هرگاه وقت نماز فرا رسید اذان دهید و بزرگ‌تر تان باید امامت دهد. این حدیث را مسلم روایت نموده است.

نماز جماعت بدون عذر شرعی که نصی در مورد آن آمده باشد، مانند شب سرد یا بارانی، به هیچ وجه ساقط نمی‌شود، به دلیل حدیثی که بخاری از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت نموده:

«كَانَ يَأْمُرُ مُؤَذِّناً يُؤَذِّنُ ثُمَّ يَقُولُ عَلَى إِثْرِهِ أَلَا صَلُّوا فِي الرِّحَالِ فِي اللَّيْلَةِ الْبَارِدَةِ أَوْ الْمَطِيرَةِ فِي السَّفَرِ».

ترجمه: وی صلی الله علیه وسلم دستور می‌دادند کسی اذان دهد سپس می‌فرمود: نمازتان را در شب سرد یا بارانی سفر در مکان خود اداء کنید.

  1. نماز جمعه فرض عین بوده و بدون عذر ساقط نمی‌شود، دلایل آن زیاد است از جمله:

این فرمودۀ الله سبحانه وتعالی:

﴿إِذَا نُودِي لِلصَّلاَةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ

ترجمه: اي مؤمنان! هنگامي‌كه روز جمعه براي نماز جمعه اذان گفته شد، به سوي ذكر و عبادت الله بشتابيد و داد و ستد را رها سازيد. اين براي شما بهتر و سودمندتر است، اگر متوجه باشيد.‏

امر در این آیت بیان‌گر وجوب است به دلیل قرینۀ نهی از مباح که خود بیان‌گر طلب جازم می‌شود. هم‌چنین حاکم در کتاب مستدرک خود به گونۀ صحیحین به روایت طارق بن شهاب و وی از ابوموسی و وی از رسول الله صلی الله علیه وسلم گفت:

«الْجُمُعَةُ حَقٌّ وَاجِبٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ فِي جَمَاعَةٍ إِلَّا أَرْبَعَةٌ: عَبْدٌ مَمْلُوكٌ، أَوِ امْرَأَةٌ، أَوْ صَبِيٌّ، أَوْ مَرِيضٌ»

ترجمه: ادای نماز جمعه حق واجب بر گردن هر فرد مسلمانی در جماعت است، بجز چهار تن: غلامی که در اختیار دیگری است، زن، کودک و مریض. حاکم می‌گوید این حدیث صحیح به شرط مسلم و بخاری است.

جمعه هم‌چنین بالای کسی که از حضور در آن ترسی دارد واجب نیست به دلیل روایتی که از ابن عباس رضی الله عنه از رسول الله صلی الله علیه وسلم نقل گردیده که فرمود:

«مَنْ سَمِعَ النِّدَاءَ فَلَمْ يُجِبْهُ فَلَا صَلَاةَ لَهُ إلَّا مِنْ عُذْرٍ، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللهِ وَمَا الْعُذْرُ؟ قَالَ: خَوْفٌ أَوْ مَرَضٌ»

ترجمه: کسی که ندای اذان را شنید و آن را استجابت نکرد، نمازی از او پذیرفته نخواهد شد؛ مگر در صورت عذر. گفتند: عذر چیست یا رسول الله؟ فرمود: ترس یا مریضی. اين حدیث را بیهقی در سنن کبری روایت نموده است.

 به این ترتیب، جمعه وجیبه‌ای بر گردن هر فرد مسلمان است، بجز کسانی که توسط یک نص شرعی استثنا قرار داده شده‌اند و نماز جمعه بالای کسانی که نص شرعی آنان را استثنا نکرده فرض عین می‌باشد. عذرهای شرعی هم بیان شد و نمی‌توان چیزی را به آن قیاس نمود، زیرا عذر شرعی همان چیزی است که در مورد آن نصی آمده باشد و در عبادات قیاس نمی‌شود، زیرا هیچ نصی علت عبادات را بیان نکرده تا زمینۀ قیاس نمودن آن فراهم باشد. شرط ادای نمای جمعه این است که تعدادی مسلمان حضور داشته باشند و اجماع اصحاب نیز نشان می‌دهد که برای ادای نماز جمعه باید تعدادی حضور داشته باشند. اما تعداد مشخصی شرط نیست، یعنی هر تعدادی که بتوان آن را جماعت خواند و تعدادی شمرده شوند، نماز جمعه صحت پیدا می‌کند، زیرا جماعت بودن آن توسط حدیث طارق که قبلاً ذکر شد ثابت است. هم‌چنین به دلیل عددی که توسط اجماع صحابه ثابت است و هیچ حدیث معتبری وجود ندارد که بیان‌گر تعداد مشخصی در جمعه باشد. اما از آن جایی که جماعت به سه و فراتر از آن اطلاق می‌شود، دو جماعت خوانده نمی‌شود. بنابر این برای این‌که نماز جمعه صحت پیدا کند، باید حد اقل سه تن از کسانی که جمعه بالای شان واجب است حضور داشته باشند و اگر کمتر بودند صحت ندارد و جمعه گفته نمی‌شود به دلیل عدم وجود تعداد لازم و در مورد این‌که برای ادای جمعه باید تعدادی وجود داشته باشند اجماع اصحاب صورت گرفته.

به این ترتیب در دولت خلافت نماز جمعه و جماعت به هیچ وجه تعطیل نمی‌شود، بلکه تنها کسانی که عذر شرعی دارند در آن شرکت نمی‌کنند و سایر افراد باید شرکت نمایند. اما این ادعا که ممکن است همه در معرض ابتلا به بیماری‌های واگیر قرار گیرند و هیچگونه تدابیری هم نمی‌تواند مانع آن شود. باید گفت که این احتمال بسیار ضعیف است، به ویژه با توجه به این‌که کم‌ترین تداد در نماز جماعت دو و در نماز جمعه سه نفر می‌باشد و این به گمان اغلب محقق است و اگر فرض کنیم چنین احتمالی هم وجود دارد، تنها در همان منطقه اعمال می‌شود و بس. از این رو مسأله باید با دقت تمام و امانت داری کامل ضبط و بررسی گردد، طوری که اگر تعداد با گمان اغلب محقق بودن نماز جمعه و جماعت تعطیل نمی‌شود، بلکه تدابیر کافی و احتیاط لازم صورت می‌گیرد، زیرا احتراز به معنای ترک فرض نیست، بلکه به این معنای است که فرض باید ادا شود اما در عین حال احتیاط و تدابیر کافی و لازم برای جلوگیری از سرایت مریضی روی دست گرفته می‌شود.

حکم برتر در این مسأله همین بود که بیان گردید و اگر دولت بدون به خرچ دادن توان در تحقق گمان اغلب چنان که در فوق بیان گردید، اقدام به بستن مساجد نماید و مردم را از رفت و آمد در مساجد برای ادای جمعه و جماعت منع کند، قطعاً مرتکب گناه کبیره شده که ناشی از تعطیل نمودن نماز جمعه و جماعت می‌باشد.

در خاتمه باید گفت: آن‌چه دردآور است، این است که حکام سرزمین‌های مسلمانان گام به گام کفار استعمارگر را دنبال می‌کنند، طوری که اگر دولت‌های کفار در حل و معالجۀ مشکل و بیماری مشخصی دچار سردرگمی شوند، این حکام نیز از آنان پیروی می‌کنند و اگر راه حلی را طراحی نمایند، حتی اگر راه حل درستی هم نباشد، این حکام خائن سرزمین‌های اسلامی به آن کف زده و آن را صحت و شفای واقعی تلقی می‌نمایند! واقعاً جای اندوه و درد است که این وباء "کورونا" باعث رکود و جمود در میان سرزمین‌ها و بنده‌گان الله شود، در حدی که نزدیک است زنده‌گی عام مردم متوقف گردد در حالی که سرزمین‌های مسلمانان قبلاً هم چنین موارد زیادی را تجربه نموده، طوری که در سال هشتم هجری در حالی که مسلمانان سرگرم جنگ نفس گیری با روم در سرزمین شام بودند، دچار طاعون شدند.

هم‌چنین این امت در نیمۀ قرن ششم هجری با بلای "شقفه" که امروزه جمره نامیده می‌شود، مورد ابتلا قرار گرفتند که از شام تا المغرب را در بر گرفته بود، بیماری که در حال حاضر از جمله بیماری‌های جدی به شمار می‌رود که توسط مکروب‌های خوشه‌ای "نوعی باکتریا" از یک فرد به دیگری سرایت می‌کند. هم‌چنین مسلمانان در نیمۀ قرن هشتم هجری "749ه" با طاعون بزرگی در دمشق دچار شدند. اما در هیچ یک از این حالات هرگز دروازه‌های مساجد بسته نشد و نمازهای جمعه و جماعت متوقف نگردید و مردم در خانه‌های شان محبوس نگردیدند، بلکه تعامل طوری بود که بیماران از افراد سلام جدا می‌شدند و افراد سالم به کار و فعالیت‌شان اعم از جهاد و آبادانی زمین ادامه می‌دادند، به مساجد می‌رفتند، نماز اداء می‌کردند و به درگاه الله سبحانه وتعالی دعا می‌نمودند تا آنان را از شر بیماری‌ نجات دهد. به علاوۀ معالجۀ لازمی که انجام می‌دادند و به توجه و رسیده‌گی کافی که برای بیماران به خرج می‌دادند. این است راه حق.

﴿فَمَاذَا بَعْدَ الْحَقِّ إِلَّا الضَّلَالُ

آيا سواي حق جز گمراهي چیزی دیگری است‌؟

 

 

ادامه مطلب...

آشفته‌گی مسلمانان هند در نبود خلافت اسلامی

(ترجمه)

خبر:

نیویارک تایمز مقاله‌ای از سردبیر مجلۀ "ذی کارافان" هاتروچ سینگ، در دهلی‌نو، منتشر کرد که در آن گفته شده‌است: «خشونت‌های فرقه‌ای، منجر به آتش کشیدن چهار مسجد، 46 کشته و بیش از 250 نفر زخمی گردید. این خشونت‌ها هم‌زمان با سفر رئیس جمهور دونالد ترامپ به هند اتفاق افتاد. سینگ در مقالۀ خود که توسط "عربی 21" ترجمه شده و در تاریخ 3/3/2020 در وب‌سایت مجلۀ "ذی کارافان" با عنوان: «چرا پولیس دهلی مانع حمله به مسلمانان نشده است؟» منتشر کرده است که می‌گوید: «خشونت‌هایی‌که سه‌روز و سه‌شب در مناطق مسلمانان در شمال‌شرقی دهلی به طول انجامید، تعجب‌آور نیست. پس از آن‌که شش‌سال گذشته نخست وزیر نریندرا مودی و همکارانش در حزب ملی‌گرای هندو، بهاراتیا جاناتا (BGB) و ارتش آن‌ها از پشتیبانان الکترونیکی و بزرگ‌ترین شبکه‌های تلویزیونی هند با ایجاد نفرت، شکاکیت و خشونت نسبت به اقلیت مسلمانان در هند شروع کردند.» این نویسنده خاطر نشان می‌سازد که: «این قتل عام سازمان‌یافته در دهلی؛ پس از آن صورت می‌گیرد که دولت مودی در ماه دسامبر قانون شهروندی نژادپرستانه را تصویب نمود و هندی‌ها؛ به ویژه مسلمانان به این قانون اعتراض کردند و قبل از قتل عام در دهلی، 19 نفر در تظاهرات در ایالت همسایۀ اوتار پرادش کشته شدند، که تحت ادارۀ حزب BGB بودند.»

تبصره:

به هر طرف از شرق تا غربِ زمین که نظر بیندازیم، شاهد خون‌های جاری از زخم‌های امت اسلامی هستیم. هم‌چنان شاهد ذبح شدن، کشته شدن، آوارگی و حمله به اماکن مقدس و جنایات وحشیانه‌ای که بالای مسلمانان در اثر نفرتِ مدفون و دشمنی آشکار انجام شده است، می‌باشیم. مسلمانان هند نیز از این جنایت، وحشی‌گری و دشمنی؛ به ویژه با قدرت گرفتن مودی محفوظ نیستند. کشتار مسلمانان به دلیل اتهاماتی؛ از قبیلِ: خوردن گوشت گاو، ذبح و تجارت با گاوها افزایش یافت و بسیاری از شهرهایی‌که دارای اسامی اسلامی هستند تغییر نام داده شد و برخی از کتاب‌های درسی برای کاهش سهم مسلمانان در هند تغییر یافت.

جنایاتی‌که در این اواخر هندوها علیه مسلمانان در هند انجام داده‌اند، خارج از سیاست‌های دولت هند نبوده و دشمنی آشکارِ آن دولت را با اسلام و مسلمانان نشان می‌دهد. هم‌چنین جنایاتی‌که علیه مسلمانان در کشمیر صورت می‌گیرد؛ نیز گواهی بر این امر می‌باشد. قوانین نژادپرستانۀ آن کشور علیه مسلمانان که آخرین آن‌ها تصویب قانون شهروندی است، میزانِ بالای تبعیض در مناطق مسلمان‌نشین، این امر به معنای محرومیت از خدمات زندگی، مشاغل و تحصیلات است، که این اقدامات تنها دشمنی دولت هند با اسلام و مسلمانان را نشان می‌دهد. براساس گفته‌های هاتروچ سینگ در "نیویورک تایمز" اتفاقات و وقایع اخیر در ایالت دهلی هند تحت نظر کامل پلیس؛ حتی با مشارکت آن‌ها رخ داده است.

در 2 مارچ سال 2020م، بی‌بی‌سی گزارشی را منتشر کرد که در آن شهادت زنان مسلمان، صحنه‌های ترور، خشونت و آتش‌سوزی اماکن مقدس و مسکونی مسلمانان را نشان می‌دهد که در جریان جنایات افراطی‌های هندی صورت گرفته بود. همچنین چگونگی پناهندگی با فرزندان‌شان در یکی از سالن‌های متعلق به تاجر مسلمان را بیان کرد. آن‌چه در یکی از شهادت‌ها بیان شده این است: «آتش‌سوزی خیلی زود همه اطراف ما را فوران کرد. آن‌ها کوکتل‌های موتلوف و سیلندرهای گاز را به سمت دکان‌ها و خانه‌های مسلمانان پرتاب می‌نمودند و هیچ آسیبی به خانه‌های هندوها وارد نمی‌کردند‌. ما هرگز فکر نمی‌کردیم که چنین خشونتی در آن‌جا اتفاق بیفتد و تنها اشتباه ما این است که ما مسلمان متولد شده‌ایم.» یکی دیگر از گفته‌های تأثیر برانگیزی‌که بسیاری از خانم‌ها روایت می‌کردند، این بود که: «اعمال مهاجمان به تجاوزهای جنسی نزدیک‌تر بود؛ زیرا روسری‌های‌مان را برداشته و لباس‌های‌مان را پاره‌پاره می‌کردند. «لاحول ولا قوة الا بالله»

ما در ماهی زندگی می‌کنیم که دو تاریخ با هم یک‌جا رخ داده‌اند (3 مارچ میلادی) و ( 28 رجب هجری)، در این ماه خلافت نابود شد که در نبود خلافت، ما مانند یتیمانی شدیم در کنار سفره‌های خسیسان؛ معانی غرور، عزت، شکوه و هیبت را گم کرده‌ایم، کافران جرأت ریختن خون ما را می‌کنند، مقدسات ما را زیر پای می‌نمایند، عزت و شرف ما را مورد حمله قرار می‌دهند و این حالت تغییر نمی‌کند؛ مگر به احیایی دوبارۀ خلافت راشده بر منهج نبوت و ما از الله سبحانه‌وتعالی می‌خواهیم که ما را از سربازان و شاهدین‌اش گرداند.

﴿وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ*بِنَصْرِ اللَّهِ يَنصُرُ مَن يَشَاء وَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ﴾

[روم: 4]

ترجمه: آن روز مؤمنان به يارى خدا شادمان شوند. هر كه را خواهد يارى مى‌كند و او پيروزمند مهربان است.

نویسنده: برائه مناصره

مترجم: احمد صابر خالد

 

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه