پنجشنبه, ۲۴ ربیع الاول ۱۴۴۱هـ| ۲۰۱۹/۱۱/۲۱م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

دولت ضعیف، رژیم ناکام و گروه فاسد؛ این همه در لبنان!!

 • نشر شده در لبنان

(ترجمه)

در پی اعلامیۀ حکومت به‌روز سه‌شنبه، ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ م، با تصویب مالیات تازه، این‌بار روی رسانه‌های اجتماعی اما با معافیت ارائه‌دهنده‌گان این خدمات؛ هزاران تن از مردم در شب جمعه، ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹م، به خیابان‌های بیروت و شمال و جنوب لبنان سرازیر شدند. آنان به سقوط رژیم و تنفر از عوامل بقای این نظام ناکام شعار سر می‌داند. برعلاوه،‌ اعتراضات در میدان ریاض الصلح بیروت نیز به درگیری میان مردم و نیروهای امنیتی انجامید.

افراد فاسد  و مالیه‌اندیش مدام به فکر افزایش مالیات طاقت‌فرسا بر مردم و غارت جیب آنان استند. اتخاذ سیاست‌های نادرست اقتصادی، به بهانۀ ثبات اقتصادی، سبب کاهش بهای لیرۀ لبنان شده‌است، حال‌آن‌که بانک مرکزی و دولت سقوط ارزش لیره را به مقایسۀ دالر در بازار انکار می‌کنند. این، ظاهراً، یک سیاست عمدی و نظام‌مند است برای:

 • کشیدن ارزهای قوی، مخصوصاً دالر از مارکیت‌ها؛ به‌منظور بازپرداخت قرضه‌های دولت از جیب مردم؛
 • حفظ همان مقام‌ها و دستمزدهایی‌که حکومت به‌منظور رسیدن به اهداف سیاسی‌اش تعیین کرده‌است؛ به‌این ترتیب، متفکرین فاسد راه‌حل را در کاهش بهای لیره در مقایسه به دالر یافتند، که باعث تجمع بیشتر اسعار قوی ازطریق تبادل ارز در بانک مرکزی می‌شود؛
 • تبدیل معاملات بازار از دالر به لیره برای بانک مرکزی دشوار است، حتی ادامۀ این حالت سبب گرفتن توان خرید مردم می‌شود.

نتیجتاً خزانه‌های دولت پر از دالر خواهد شد، حتی اگر به فقیرسازی مردم و تضعیف توان خریدشان نیز بینجامد. برعلاوه، این وضعیت بانک مرکزی را واداشت تا نرخ سود را تا مرز ۱۳درصد افزایش دهد تا سرمایه‌گذاران پول‌شان را در بانک حفظ کنند و بازار و تجارت را به‌خاطر منفعت اندک مختل نکنند.

ای مردم! شما امروز برخاسته‌اید و از خواست‌ها و شدت رنج‌تان می‌گویید! ما شما را نیز همانند تمام انقلاب‌هایی‌که در کشورهای مجاورتان علیه بی‌عدالتی برخاسته بودند هشدار می‌دهیم. ما شما را از افتادن در دام چنین خطرات هشدار می‌دهیم:

 • خطر رؤسای فاسدی‌که خواهان مدیریت و رهبری موج شما استند و می‌کوشند تعهدات غلط‌شان را باور کنید؛ منظور ما مراکز سیاسی فاسد است؛
 • خطر فساد شدن خواست‌های جنبش‌تان توسط جلادان، اعضاء و شرکای این رژیم؛ منظور ما احزاب رژیم است؛
 • خطر توقف و محو جنبش‌تان توسط حکومت؛ منظور ما تمام حکومت‌های قبلی، فعلی و آتی است.

آگاه باشید که ریشۀ فساد حقیقی در چنین مواردی است:

 • فرقه‌گرایی منزجر کننده‌ای که کشور و مردم را مدیریت می‌کند و مانع مبارزه علیه فساد می‌شود. جنبش شما عملاً برای رد آن فرصت دارد؛
 • مشکل لبنان ناشی از دولت است، بناءً اساسی‌ترین مرحلۀ تغییر، تغییر بنیادی و نه تشریفاتی، باید در خود دولت انجام شود، تا سرانجام تمام سرزمین‌های مسلمانان از چنین وضع و محیطی فاصله بگیرند؛
 • نظام اقتصادی دولت، نظام سرمایه‌داری مبتنی بر سود و رباء، عامل ناکامی این سرزمین است، و هنوز یکی پی دیگری بحران می‌آفریند؛

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ * فَإِن لَّمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَإِن تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِكُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ﴾

[بقره: ۲۷۸ – ۲۷۹]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! از (مخالفت فرمان) الله (سبحانه و تعالی) بپرهیزید و آن‌چه از (مطالبات) ربا باقی‌مانده‌است رها کنید؛ اگر ایمان دارید. اگر (چنین) نمی‌کنید، بدانید الله (سبحانه و تعالی) و رسول‌اش (صلی الله علیه و سلم) با شما پیکار خواهند کرد؛ و اگر توبه کنید، سرمایه‌های شما از آن شماست؛ نه ستم می‌کنید و نه بر شما ستم وارد می‌شود.

﴿يَمْحَقُ اللَّهُ الرِّبَا وَيُرْبِي الصَّدَقَاتِ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ كَفَّارٍ أَثِيمٍ﴾

[بقره: ۲۷۶]

ترجمه: الله (سبحانه و تعالی) رباخوار را نابود می‌کند و صدقات را افزایش می‌دهد؛ و الله (سبحانه و تعالی) هیچ انسان ناسپاس گنهکاری را دوست نمی‌دارد.

 • نظام سرمایه‌داری از سیاسیون و احزاب‌شان همچون وسیله‌ای برای خدمت به منافع بانک‌ها و شرکت‌ها استفاده می‌کند؛
 • لبنان در طی سال‌ها حاکمیت این نظام توسط سیاست‌های مالی اسعار خارجی، خصوصاً دالر، ارز دولت بادار این کشور، به گروگان گرفته‌شده‌است.

اگر از این خطرات آگاه باشید و مبنای فساد واقعی را بدانید، خودتان را از زیر استثمار سیاسیون فاسد بیرون خواهید کشید و راه را برای ایجاد یک مرکز سیاسی در میان خود، که از شما و از خواست‌های مشروع‌تان برای دست‌یافتن به شکوه و امنیت نماینده‌گی می‌کند، هموار خواهید کرد.

در واقع، مشکل در اساس و ترکیب این دولت است؛ حال‌آن‌که اگر سیاست‌مداران این کشور واقعاً صادق استند، بایست چنین اقداماتی را در پیش گیرند:

 • پرداخت سود به بانک‌ها را متوقف کنند و اصل سرمایۀشان را بازگردانند؛
 • وابستگی خود را به دالر و دیگر اسعار خارجی ازبین ببرند، و معیار طلا و نقره را همچون پوششی در برابر تورم در به‌کار گیرند؛
 • تهداب اقتصاد را بر صنعت و زراعت بنا کنند، نه بر میزان بلند وارد با هزینۀ حاصل از صادرات، که سبب رکود تجارت شده‌است.

در حقیقت، سیاسیون این دولت همان تاجران و صاحبان بانک‌های دولت اند. آنان فکر می‌کنند که این کشور و مردم‌اش مزرعۀ خود و فرزندان‌شان است؛ بناءً هیچ گامی در جهت مقابله با آن‌چه آن‌ها را تهدید می‌کند برنمی‌دارند.

بنابرین، حزب‌التحریر – ولایه لبنان برنامۀ سیاسی‌اش را در این خصوص برای‌تان یادآوری می‌کند، یگانه برنامه‌ای که لبنان و در حقیقت جهان، را از مرداب چنین رژیم‌های دست‌نشانده و فاسد نجات می‌دهد. برنامه‌ای برای ایجاد دولتی‌که قوانین سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اسلام را تطبیق می‌کند، اهداف والای بقای جامعه را، مانند عقل، شأن، ملکیت، دین و امنیت بشر، حفظ و مراقبت می‌کند. دولتی‌که امور مردم را مطابق فرامین و حدود الله سبحانه وتعالی تنظیم می‌کند؛ همانا آن دولت خلافت راشده به‌طریقۀ نبوت است، دولتی‌که در آن همۀ مردم، چه مسلمان چه غیرمسلمان، زیست دارند و برای‌شان امنیت و آرامش فکری را تضمین می‌کند؛ چون این نظامی از جانب پروردگار آسمان‌ها و زمین، الله سبحانه و تعالی، است.

﴿وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَٰكِن كَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُم بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ﴾

[أعراف: ۹۶]

ترجمه: و اگر اهل شهرها و آبادی‌ها  ایمان می‌آوردند و تقوا پیشه می‌کردند، برکات آسمان و زمین را بر آن‌ها می‌گشودیم؛ ولی (آن‌ها حق را) تکذیب کردند، ما هم آنان را به کیفر اعمال‌شان مجازات کردیم.

حزب‌التحریر – ولایه لبنان

مترجم: محمد حارث پویا

ادامه مطلب...

خودجوشی معترضان، پرده از چهره‌های سیاسیون فاسد برداشت

 • نشر شده در لبنان

 (ترجمه)

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان دیروز حدود ساعت ۶ عصر با سخنانی اندوهگین درمورد وضعیت غم‌انگیز حاکم در کشور گفت که وی خشم مردم را در اعتراض به این وضعیت درک می‌کند. حال‌آن‌که وقتی می‌خواست راه‌حل ارائه کند، به خود این زحمت را نداد که جهت رفع بی‌عدالتی‌های موجود و یاهم انجام برخی اصلاحات عملی، گامی بردارد. در عوض، او ضرب‌العجل ۷۲ ساعته‌ای به خود و مردم داد! گویی‌که دوام این وضع در طول سی سال گذشته کافی نبود و باید سه روز دیگر نیز بر آن‌ها افزوده می‌شد؛ و گویی مردم بر روی بالشتک‌های ابریشمی در خیابان‌ها در راحتی و رفاه به‌سر می‌برند!

برعلاوه، امروز حسن نصرالله بیرون آمد تا به مردم بگوید: «ما به خیابان‌ها جهت تظاهرات نخواهیم آمد... و ای مردم! پیام شما با قوت به همه رسیده‌است... ما خواهان استعفای حکومت نیستیم... این پیمان پا برجا می‌ماند و ساقط نخواهد شد... حکومت تکنوکرات‌ها پیروز نخواهد شد.» در حقیقت، او با این سخنان‌اش اظهار کرد که: این دولت و این پیمان از آن ماست و حتی اگر به خیابان‌ها نیز بریزید، سقوط نخواهد کرد!

جبران باسیل، رویاپرداز وراثت کشور، نیز پیش از آنان اعلام کرد كه این تظاهرات به سود خود دولت و تقویت آن است! او همانند دیکتاتوران و ظالمان منطقه، به معترضانی‌که علیه دولت به خیابان‌ها ریخته‌اند، هشدار داد.

برعلاوۀ تمام این معامله‌گری‌های طبقۀ سیاسی حاکم که کشور و مردم را به اختناق آورده‌است، آنان احزاب حکومت را مقصر می‌پندارند تا جایی‌که بعضاً تصور می‌کنند این حکومت و این پیمان همانی نیست که در موردش بحث شده‌است، یا صحبت از حکومت یک کشور دیگر در میان است که با مزاج فرعونی به اذهان مردم بی‌اعتنایی می‌کند. چنان‌چه الله سبحانه‌وتعالی در این مورد می‌فرماید:

﴿فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ﴾

[زخرف: ۵۴]

ترجمه: پس (فرعون) قوم خود را فریب داد ( گمراه کرد).

ای مردم! ای معترضانی‌که حق‌تان را می‌خواهید! شما به طور خودجوش و مسالمت آمیز همان‌طور که طی روزهای گذشته اثبات شده است، اعتراض کردید. درحالی‌که احزاب حاکم سعی در مداخله در این تظاهرات دارند و می‌خواهند که سمت و سوی آن‌را منحرف و قیام‌تان را نقش بر آب کنند تا بلآخره شما از موقف خود در قبال این طبقۀ فاسد و بدنام، که امروز با سخنان خود تقاضاهای شما را پایمال کرده‌ و ثابت کرده‌اند که به‌هیچ عنوان از شما نمایند‌گی نمی‌کنند، دست بکشید. در واقع، در جریان ضرب‌العجل ۷۲ ساعته، مقامات بر شما یورش آوردند و شما را در میدان ریاض الصلح سرکوب کردند؛ افراد و اراذل اوباشان منسوب به احزاب دخیل در حکومت به خیابان‌ها ریختند و  با مهمات خود، مخصوصاً در شهرهای تایر (سور) و نباتیه، به‌جانب‌تان شلیک کردند. پیش از آن، معاون حکومت و افرادش، هنگامی‌‌که بر روی‌شان آب ریختید، صبرشان را در مواجهه با شما از دست دادند و به‌سوی شما شلیک کردند. در حقیقت، این سیاست‌مداران با این عمل بی‌شرمانۀشان، فقط جدایی خود را از شما و آرمان‌های‌تان انعکاس دادند. بنابراین به اعتراضات خود در مقابل این ظالمان ادامه دهید و با شیرینی سخنان‌شان اغوا نشوید.

ای مردم! ای معترضانی‌که حق‌تان را می‌خواهید! وقایع اخیر به صراحت نشان داد که این خود سیاست‌مداران بر قایق سوار اند، و مطمئناً از نظر آنان، شما در خارج از این قایق قرار دارید. موقف همۀ آنان چنین است: آنان همگی بر ابقاء در دولت تبانی و توافق کرده‌اند و بدون کم‌ترین توجه و نگرانی درمورد نارضایتی و اعتراض‌تان به حکومت خود ادامه می‌دهند. اگر آنان واقعاً با شما می‌بودند، حتی یک روز دیگر هم پس از این تظاهرات در قدرت باقی نمی‌ماندند؛ اما این واقعه در کشورهایی‌که حکام‌شان ادعا می‌کنند که از طریق صدای مردم به قدرت رسیده‌اند، عادی است. درحالی‌که واقعیت چیز دیگریست، زیرا آن‌ها با رضایت و نفوذ غرب، به خصوص آمریکا وارد شده و سُکان رهبری لبنان را در دست گرفته‌اند. به همین جهت، حتی دو خط از جانب سفارت آمریکا، معادلات سیاسی در این کشور را تغییر می‌دهد، و دشمنی و فریاد را به دوستی و مصالح مشترک بدل می‌کند.

آری، ای مردم! به نظر می‌رسد که اشارۀ امریکا این‌گونه به دولت رسیده‌است: "هم‌اکنون هیچ برنامه‌ای جهت سرنگونی حکومت‌تان وجود ندارد و شما در قدرت خواهید ماند. برای خاتمه به این حرکات کار کنید و کنترل خیابان‌های‌تان را در دست بگیرید." در غیر این صورت، آن‌ها جرأت نمی‌کردند که با این اندازه تکبر برای حفظ قدرت خود تلاش کنند. شایان ذکر است که این کشورهای مداخله‌گر، به‌خصوص امریکا، که حاکمیت خود را در سرزمین‌های‌مان تحمیل می‌کنند، با گذشت روزها از وقایع، هیچ کلمه‌ای بر زبان نیاوردند؛ شاید امریکا در پی این باشد که به دولت و احزاب دخیل در حکومت فرصت دهد تا بر حسب لزوم، با وقایع اخیر مقابله کنند. پس ای مردم! بسیار محتاط باشید. به نظر می‌رسد که امریکا مراقب دولت است، و امکان دارد مقامات برای برخورد با معترضان از شیوه‌های ستمگرانه‌ای استفاده و برای سرکوب آن‌ها جداً تلاش کنند.

ای مردم! ای معترضانی‌که حق‌تان را می‌خواهید! برخی از ماهیت‌های فرقه‌گرایی و مذهب‌گرایی از میان شما رخت بسته‌است، و این در کشوری که پایۀ آن بر اساس فرقه‌گرایی بنا نهاده شده‌ گامی روبه جلو است. بلی، این پدیده‌ای تازه متولد شده در بین شماست، هرچند که تا به‌حال به وضوح در بین‌تان متبلور نشده است؛ اما در واقع، این گامی در راه درست است.

واقعیت موجود، سیاستمدارانی را که ردا و ابای فرقه‌گرایی و مذهب‌گرایی می‌پوشند، ترسانده‌است، بر علاوه، فرانسه و آمریكا را نیز که ادامۀ کار همراه این لباس پاره پودۀ فرقه‌گرایی را، ‌که مدت‌هاست بر روی شانه‌های‌مان سنگینی می‌کنند، می‌خواهند می‌ترسانند. این مفکوره‌ها را کاملاً رد کنید و از کشیده شدن مجدد به این سمت، هوشیار باشید. در غیر آن، درخشش آن‌چه را که انجام داده‌اید از دست می‌دهید، و فرقه‌گرایان نهایت سود را از آن خواهند برد. به یاد آورید که شما کسانی هستید که جیب‌های‌شان غارت شده است. پس در مقابل رهبران فاسد و فرقه‌گرا و یا آن‌هایی‌که در برابر فساد سکوت اختیار کرده‌اند، بپاخیزید، زیرا این اولین وسیله برای تغییر است.

﴿إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّىٰ يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ﴾

[رعد: ۱۱]

ترجمه: الله (سبحانه‎وتعالی) سرنوشت و حالت هیچ قوم (و ملتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آن‌که آنان آن‌چه را در خودشان است، تغییر دهند.

سرانجام، در جهت درستی و انتظام جنبش‌تان اظهار می‌کنیم که:

- جهت کسب خواسته‌های مشروع خود در قالب یک حرکت مسالمت‌آمیز و خودجوش ادامه دهید. با این کار، رهبران‌شان به‌گونۀ فزاینده‌تری در معرض دید قرار می‌گیرند، ماسک‌های دروغین‌شان نابود می‌شوند و مهم‌تر از همه، پروژه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر علیه امت، افشاء خواهد شد و حتی ممکن است بتوانید پیشرفت این پروژه‌ها را، جهت تثبیت حکومت و هم‌پیمانان فاسد و ناعادل‌شان، به تأخیر اندازید.

- به کارتان جهت ریشه‌کن کردن فرقه‌گرایی ادامه دهید تا حکومت فاسد این حکام خائن سقوط کند.

- به خونی‌که برادران‌تان در این راه فدا کرده‌اند، حرمت بگذارید؛ آن‌را فدای پروژه‌هایی‌که مفسدین در پی ایجاد آن هستند نکنید، و هم‌چون برادران دینی، بندۀ مخلص الله سبحانه‌وتعالی باشید.

پس از این تأیید می‎افزاییم که:

- ارتش و نیروهای امنیتی برادران و فرزندان‌تان استند و آن‌ها نیز از آن‌چه شما رنج می‌برید، رنج می‌برند. بنابراین آن‌ها را در محراق درگیری قرار ندهید.

- و ای سربازان! مردان، کودکان، زنان و سالخوردگانی‌که به خیابان‌ها آمده‌اند، مردم خودتان اند و بیگانه نیستند. بنابراین، با گفتمان توطئه‌گرایانه و فریب‌گرایانه‌ای‌که مقامات جهت استدلال به آن درحال ترویج‌اند، وسوسه نشوید و خون مردم بیگانه را نریزید.

و سرانجام، حزب‌التحریر–ولایه لبنان می‌کوشد تا خط مستقیمی را در برابر این خطوط کج و منحرف، جدا از این‌که به چه اندازه کوچک استند، ترسیم کند. حزب‌التحریر شما از شما دعوت می‌کند تا برنامه‌ها و قانون اساسی که در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تبنی کرده‌است عملی و حمل کنید تا حکومت‌های فاسد را به‌وسیلۀ آن از میان بردارید. این برنامه‌ جهت تأسیس دولتی است که بر اساس عدالت و فطرت انسانی استوار باشد و عدالت را در بین همۀ مردم، بدون درنظر داشت هیچ‌گونه تبعیض، تأمین می‌کند. در نتیجه، امنیت و آرامش را برای همۀ کسانی‌که تحت چتر این دولت عادل زندگی می‌کنند، تضمین می‌کند، تا آن‌چه ما و شما در پی آن هستیم تحقق یابد. به اذن الله سبحانه‌وتعالی، یک تغییر اساسی‌که منشأ و تعلق شما به این امت بزرگ را منعکس می‌کند در جریان است، و بادهای تغییر و تحول در این اقیانوس عظیم و عمیق، بدون درنظر داشت مرزها و سدهای جغرافیایی و ظلم ستمگران مفسد، در چرخش خواهد بود.

﴿وَإِنَّ هَٰذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاتَّقُونِ﴾

[مؤمنون: ۵۲]

ترجمه: و این امت شما امت واحدی است و من پروردگار شما هستم؛ پس، از مخالفت فرمان من بپرهیزید.

حزب‌التحریر-ولایه لبنان

مترجم: مرصاد مرصوص

ادامه مطلب...

احادیثی‌که بیان‌گر نماز رسول الله صلی الله علیه وسلم بر عبدالله بن اُبی بن سلول است، عقلاً مردود می‌باشد

 • نشر شده در فقهی

(ترجمه)

پرسش

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

در صفحۀ ۲۸ جزء سوم کتاب شخصیۀ اسلامی(کتاب اصول فقه) در باب "لاحُکم قبل ورودالشرع"  چنین تصریح شده است: «بناء هر عملی‌که از انسان صادر و یا به عمل انسان تعلق گیرد، در شریعت جایگاه و حکمی دارد و هر حکمی دلیلی دارد که از خطاب شارع بر آن دلالت کرده است؛ زیرا حکمی قبل از ورود شرع و خطاب شارع به وجود نمی‌آید، از اینرو قبل از بعثت و بعد از بعثت رسول الله صلی الله علیه وسلم هیچ حکمی بدون دلیل شرعی وجود ندارد؛ مگر توسط دلیلی‌ از رسالتش که آن را رسول الله صلی الله علیه وسلم آورده و به طور معين به آن حکم کند.

سوال این است که چگونه بین قاعدۀ "لاحکم قبل ورود الشرع" (یعنی هیچ حکمی قبل از وارد شدن شریعت وجود ندارد) و بین آنچه که در تفسیر قرطبی در خصوص آیۀ مبارکه ذیل آمده است جمع می‌شود؟

﴿وَلَا تُصَلِّ عَلَىٰ أَحَدٍ مِّنْهُم مَّاتَ أَبَداً وَلَا تَقُمْ عَلَىٰ قَبْرِهِ إِنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَمَاتُوا وَهُمْ فَاسِقُونَ﴾

[توبه: ۸۴]

ترجمه: هرگاه يكی از آنان مُرد اصلاً بر او نماز نخوان و بر سر قبرش(برای دعا و طلب آمرزش و دفن او) نه ايست؛ چرا كه آنان به الله (سبحانه وتعالی) و رسولش باور نداشتهاند و در حالی مردهاند كه از دين الله (سبحانه وتعالی) و فرمان او خارج بودهاند.

چنانچه قرطبی در خصوص آیه فوق ذکر یازده مسئله را ذکر نموده‎است:

اول: روایت است که این آیه در مورد عبدالله ابن اُبی ابن سلول و نماز رسول الله صلی الله علیه وسلم نازل شده است، این مسئله در صحیح‎بخاری و صحیح‎مسلم و غیر از آن‌ها در دیگر کتب حدیث ثابت شده‎است، در ظاهر امر روایات نشان می‌دهد که رسول الله صلی الله علیه وسلم بر عبدالله ابن ابی نماز خواند و بعداً این آیۀ مبارکه نازل شده است. از انس بن مالک روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم وقتی می‌خواست به ابی ابن سلول نماز جنازه بخواند؛ جبرئیل علیه السلام نزد وی آمد، لباسش را گرفت و به عقب کشید و برای رسول الله صلی الله علیه وسلم این آیۀ مبارکه را تلاوت نمود، پس رسول الله صلی الله علیه وسلم از نماز منصرف شده و نماز نخواند؛ روایاتِ ثابت خلاف این روایت است. در بخاری از ابن عباس روایت شده است که رسول الله صلی الله علیه وسلم برای آن نماز خواند؛ ولی بعداً منصرف شد. مدتی نگذشت که دو آیه از سورۀ "توبه" نازل شد و مانند این روایت از ابن عمر روایت شده است که این روایت را مسلم تخریج نموده، ابن عمر می‎گوید: «وقتی عبدالله ابن ابی ابن سلول مُرد، پسر آن عبدالله نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم آمد و خواست که پیراهن خود را بدهد تا پدرش را با پیراهن رسول الله صلی الله علیه وسلم کفن کند و سپس بر آن نماز بخواند، رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌خواست بر ابن ابی نماز بخواند عمر رضی الله عنه استاده شد و لباس رسول الله صلی الله علیه وسلم را گرفت و گفت، یا رسول الله! آیا بر این نماز می‌خوانی در حالی‌که از نماز بر آن نهی شدی! رسول الله صلی الله علیه وسلم گفت: مرا الله سبحانه  وتعالی اختیار داده است، سپس این آیه را تلاوت نمود:  ﴿اسْتَغْفِرْ لَهُمْ أَوْ لَا تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ إِن تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ سَبْعِينَ مَرَّةً﴾ [توبه: ۸۰] ترجمه: چه برای آنها استغفار کنی و چه نکنی، (حتّی) اگر هفتاد بار برای آنها استغفار کنی. سپس فرمود: «من از هفتاد مرتبه بیشتر طلب استغفار خواهم نمود.» حضرت عمر رضی الله و عنه گفت او منافق است. بعد از آن  رسول الله صلی الله علیه وسلم بر آن نماز خواند و الله سبحانه وتعالی این آیه مبارکه را نازل فرمود: «به هیچ یکی از این‌ها نماز نخوان و بر سر قبر آن استاد نشو!» رسول الله صلی الله علیه وسلم نماز را ترک کرد، بعضی علماء گفته اند که رسول الله صلی الله علیه وسلم بنابر ظاهر اسلام عبدالله ابن ابی بر آن نماز خواند و سپس این نماز را به دلیل نهی شدن آن ترک کرد. اقتباس از تفسیر قرطبی در مورد آیه ۸۴ سورۀ توبۀ تمام شد.

آیا نماز رسول الله صلی‎الله علیه وسلم بر عبدالله ابن ابی ابن سلول توسط این آیۀ مبارکه منسوخ گردیده است؟ و آیا در آن وقت حکمی قبل از ورود شرع، خلاف قاعدۀ عمومی" لا حکم قبل ورود الشرع" موجود بوده است؟ از شما سپاس‌گذاری می‎کنم! امید است که در این باره توضیح دهید.

پاسخ

وعلیکم السلام و رحمت الله و برکاته!

سوال شما این است که اگر نماز رسول الله صلی الله علیه وسلم به ابن ابی منسوخ شده باشد آیا این مسأله با قاعدۀ " لا حکم قبل ورود الشرع" (حکمی قبل از وارد شدن خطاب شارع نیست.) نمی‌باشد؟

برادر محترم! طوری‌که در جزء اول کتاب شخصیه اسلامی در باب "عدم جواز اجتهاد رسول الله صلی الله علیه وسلم" ما به این مسئله پرداختیم، در آنجا احادیثی‌که نماز رسول الله صلی الله علیه وسلم را برای عبدالله ابن ابی بیان نموده واضح ساختیم که این احادیث عقلاً مردود است؛ زیرا این احادیث با نصوص قوی‌تر از خود یعنی با قرآن کریم در تناقض قرار می‌گیرد، در این خصوص در صفحۀ ۱۵۰ الی ۱۵۲ متن ذیل ذکر شده است: «و اما این فرمودۀ الله سبحانه وتعالی:

﴿وَلَا تُصَلِّ عَلَىٰ أَحَدٍ مِّنْهُم مَّاتَ أَبَداً وَلَا تَقُمْ عَلَىٰ قَبْرِهِ إِنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَمَاتُوا وَهُمْ فَاسِقُونَ﴾

[توبه: ۸۴]

ترجمه: هرگاه يكی از آنان مُرد اصلاً بر او نماز نخوان و بر سر قبرش(برای دعا و طلب آمرزش و دفن او) نايست؛ چرا كه آنان به الله (سبحانه وتعالی) و رسولش باور نداشتهاند و در حالی مردهاند كه از دين الله (سبحانه وتعالی) و فرمان او خارج بودهاند.

این آیۀ مبارکه بعد از این قول الله سبحانه وتعالی آمده است:

﴿فَإِنْ رَجَعَكَ اللَّهُ إِلَى طَائِفَةٍ مِنْهُمْ فَاسْتَأْذَنُوكَ لِلْخُرُوجِ فَقُلْ لَنْ تَخْرُجُوا مَعِيَ أَبَداً وَلَنْ تُقَاتِلُوا مَعِيَ عَدُوّاً إِنَّكُمْ رَضِيتُمْ بِالْقُعُودِ أَوَّلَ مَرَّةٍ فَاقْعُدُوا مَعَ الْخَالِفِينَ وَلَا تُصَلِّ عَلَى أَحَدٍ مِنْهُمْ﴾

ترجمه: هرگاه الله (سبحانه وتعالی) تو را (از جنگ تبوك) بسوی گروهی از آنان بازگرداند و ايشان از تو اجازه خواستند كه در ركاب تو بسوی جهاد حركت كنند، بگو: هيچگاه با من به جهاد نخواهيد آمد و هيچ وقت همراه من با هيچ دشمنی نخواهيد جنگيد(و اين افتخار نصيبتان نخواهد شد) چرا كه شما نخستين بار به كناره‌گيری و خانه‌‌نشينی خوشنود شديد، پس با كناره گيران و خانه نشينان بنشينيد(و با پيرمردان و زنان و بيماران و كودكان باشيد)!

از این آیه واضح می‌شود که رسول الله صلی الله علیه وسلم منافقین را در غزوات با خود نمی‌برد تا بدین وسیله منافقین خوار و ناچیز گردند و با شرف جهاد و خروج با رسول الله صلی الله علیه وسلم نائل نگردند و در آیۀ بعد از این آیه به صورت مستقیم بیان نموده است:

 ﴿وَلَا تُصَلِّ عَلَى أَحَدٍ مِنْهُمْ﴾

ترجمه: یعنی بر ایشان نماز نخوان.

 که این آیه بر ناچیز شمردن و خوار ساختن منافقین افزود و این خوار ساختن در وقت حکم کردن بر ایشان بوده است، پس این آیه و آیۀ قبل و بعد از آن، احکام منافقین و چگونگی تعامل بر ایشان را نشان می‌دهد. این آیات نشان می‌دهد که نباید منافقین در منزلت مؤمنین قرار گیرند و این آیه دلالت بر این را ندارد که گویا رسول الله صلی‎الله علیه وسلم در مسئلۀ نماز بر ابن اُبی  اجتهاد نموده است؛ بلکه این آیه بر خلاف این مسئله دلالت دارد. حالا آنکه این آیه در برابر منافقین تشریع شده است و با آیات دیگری‌که در این سوره ذکر شده‎، انسجام کامل دارد. پس به هیچ‌وجه از صراحت و دلالت این آیه نه منطقاً و نه مفهوماً چنین چیزی دانسته می‌شود و این آیه دلالت بر آن ندارد که گویا اجتهاد و یا خطای رسول الله صلی الله علیه وسلم را تصحیح کرده باشد.

اما احادیثی‌که در مورد شأن نزول این آیه آمده است، روایات آحادی می‌باشند که دلیلی برعقیده نبوده و نمی‌تواند با دلیل قطعی(قرآن کریم) در تعارض قرار گیرد و دلیل قطعی‌که تبلیغ رسول الله صلی الله علیه وسلم را در مورد احکام ثابت می‌سازد این است که رسول الله صلی الله علیه وسلم جز وحی از دیگر چیزی پیروی نمی‌نمود. علاوتاً این احادیث طوری دلالت دارند که گویا عمر ابن خطاب رضی الله عنه تلاش نموده تا رسول الله صلی الله علیه وسلم را از نماز جنازه بر "ابن ابی" منع نماید، این بدین معنی است که وی می‌خواسته تا رسول الله صلی الله علیه وسلم را از یک عملی‌که توسط آن یک حکم را تشریع نماید، منع کند و یا این‌که رسول الله صلی الله علیه وسلم را از عملی منع نماید که از منظر شریعت یک عبادت به حساب می‌آمد؛ اما رسول الله صلی الله علیه وسلم در برابر این عمل عمر رضی الله عنه سکوت کرده است و بعداً این آیۀ مبارکه نازل شد که چنین مسئله‌ای در حق رسول الله صلی الله علیه وسلم جائز نمی‌باشد، بناءً عمل نمودن به این احادیث با نبوت و رسالت رسول الله صلی الله علیه وسلم در تعارض بوده، عقلاً مردود است.

حدیثی دال بر این است که رسول الله صلی الله علیه وسلم پیراهن خود را برای عبدالله ابن ابی داد و می‌خواست بر آن نماز بخواند در حالی‌که او رئیس منافقین بود. عبدالله ابن ابی را الله سبحانه وتعالی بعد از غزوۀ بنی مصطلق رسوا نمود. پسر ابن ابی نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم آمد تا رسول الله صلی الله علیه وسلم آن منافق را بشناسد و از قتل آن دست کشید و الله سبحانه وتعالی سورۀ منافقین را بعد از غزوۀ بنی مصطلق نازل کرد و برای رسول الله صلی الله علیه وسلم بیان کرد:

﴿هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ﴾

[منافقون: ۴]

ترجمه: پس از آنان بر حذر باش! الله آنها را بکشد، چگونه از حق منحرف می‌شوند؟!

﴿فَطُبِعَ عَلَى قُلُوبِهِمْ﴾

[منافقون:۳ ]

ترجمه: بر دلهای آنان مهر نهاده شده و حقیقت را درک نمی‌کنند!

﴿وَاللَّهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَكَاذِبُونَ﴾

[منافقون:۱]

ترجمه: ولی الله (سبحانه وتعالی) گواهی میدهد كه منافقان در گفتۀ خود دروغگو هستند(چرا كه به سخنان خود ايمان ندارند)!

 سپس رسول الله صلی الله علیه وسلم آمد و پیراهن خود را برای رئیس منافقین داد و تلاش می‌نمود که بر رئیس منافقین نماز بخواند و عمر رضی الله عنه آن را منع نمود این چنین حدیثی بر آیات مبارکه در تناقض است. آیۀ سورۀ توبه در سال نهم یعنی چند سال بعد از سورۀ منافقین نازل شده است؛ لذا احادیثی‌که از عمر رضی الله عنه و در مورد پیراهن رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت شده ویا دیگر احادیثی‌که با چگونگی تعامل منافقین بعد از غزوۀ بنی مصطلق و آیات مبارکه در تناقض قرار دارد، عقلاً این احادیث مردود اند.» ختم متن کتاب شخصیه.

وقتی‌که این احادیث مردود باشد پس نسخ این احادیث توسط این آیۀ مبارکه:

﴿وَلَا تُصَلِّ عَلَىٰ أَحَدٍ مِّنْهُم مَّاتَ أَبَداً وَلَا تَقُمْ عَلَىٰ قَبْرِهِ إِنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَمَاتُوا وَهُمْ فَاسِقُونَ﴾

[توبه: ۸۴]

ترجمه: هرگاه يكی از آنان مُرد اصلاً بر او نماز نخوان و بر سر قبرش(برای دعا و طلب آمرزش و دفن او) نايست؛ چرا كه آنان به الله (سبحانه وتعالی) و رسولش باور نداشتهاند و در حالی مردهاند كه از دين الله (سبحانه وتعالی) و فرمان او خارج بودهاند.

معنی ندارد؛ زیرا با رد این احادیث حکمی باقی نمی‌ماند که رسول الله صلی الله علیه وسلم بر منافقین(عبدالله ابن ابی سلول رئیس منافقین) نماز خوانده باشد؛ لذا حکمی باقی نمی‌ماند که با نزول آیۀ مبارکه منسوخ شده باشد، بناءً به دلائلی‌که در فوق بیان نمودیم، نمازی بر"ابن ابی" باقی نمی‌ماند، از این‌رو کدام حکمی قبل از وارد شدن خطاب شارع نبوده و کدام نسخی در آن زمان به وجود نیامده است. این بود جواب سوال تان، الله سبحانه وتعالی در همه امور با حکمت و آگاه‎تر است.

برادر تان عطاء ابن خلیل ابوالرشته

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

لبنان در راه‌پیمایی‌ها

 • نشر شده در لبنان

(ترجمه)

امروز جمعه، ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹م، نهمین روزی‌ست که از آغاز قیام مردم لبنان می‌گذرد. مردم در این اعتراضات خواستار مبارزه با فساد و تأمین حقوق اساسی‌شان استند؛ خواسته‌هایی‌که حکومت‌ها یکی پی دیگری در حدود ۳۰ سال از آن غافل بوده‌اند. این اعتراضات تا آن‌جا بالا گرفته‌است که مردم خواهان سرنگونی دولت و نمادهای فرقه‌گرای سیاسی از میان رهبران و احزاب حاکم شده‌اند. این در دولتی‌که از زمان پیدایش‌اش براساس فرقه‌گرایی و اعتراف‌گرایی استوار بوده‌است یک پدیدۀ جدید است!

سیاستمداران سنتی می‌خواهند، با لیستی از اصلاحات خیالی، چهرۀشان را نزد اعتراض‌کننده‌گان سفید کنند؛ چنان‌که بعضاً در مورد سعد حریری نوشته‌اند: در نبود خیابان، اعتراضی هم وجود نمی‌داشت؛ یا در خصوص جعجع، فرماندۀ نیروهای امنیتی، نگاشته‌اند: او همراه با اعتراضات، از وزرای حکومت خواسته‌است که استعفای‌شان را پیش کنند؛ یا در مورد ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست پیش‌رو، که گفته‌است: در حکومت باقی می‌مانم و تلاش می‌کنم حریری را همراه خودم به استعفاء ترغیب کنم؛ ویا در خصوص حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، نوشته‌اند: می‌خواهد مردم را از تخریبات و انجام کارهای بزرگی که سبب تغییر معادلات می‌شود تهدید کند و بترساند. آخرین یافته‌ها در خصوص این موضوع در یک نقل قول غیرمستقیم مضبوط از رئیس‌جمهوری لبنان در بعدازظهر پنج‌شنبه، مورخ ۲۴ اوکتوبر / اکتبر ۲۰۱۹ م به‌دست آمده است؛ او اشاره کرده‌است که رژیم نیاز به پیشرفت دارد و تغییر از خیابان‌ها و میدان‌ها شروع نخواهد شد! وی گفت که من اولین‌بار خواستار مبارزه با فساد شدم، و تجدید نظر در مورد وضع فعلی حکومت را الزامی می‌دانستم! همچنان، او خاطر نشان کرده‌است که مردم اطمینان خود را به حلقه‌های سیاسی از دست داده‌اند –گویا که خودش یکی از آن‌ها نباشد!– و از سیاهۀ اصلاحات ترتیب شده توسط حکومت ستایش کرده‌است.

این موضوع حتی از نهان هویداست که تقاضاهای نهاد‌هایی تحت نام جامعۀ مدنی، در تضاد با خواست‌های مردم برای اعاده حقوق‌شان قرار دارد. برعلاوه، آن‌ها دولت و مدل حکومتداری سکولار را می‌خواهند و این را با رقص و آهنگ در خیابان‌ها منعکس می‌کنند، حتی اگر این کارها با ماهیت و ارزش‌های شهرهای بزرگ کشور، مانند طرابلس، در تناقض باشد؛ همانند میدان "النور" در طرابلس که یکی از بزرگ‌ترین محلات تجمع این اعتراضات است.

سپس قدرت‌های بزرگ، مانند امریکا، فرانسه و انگلیس، بعد از خاموشی به ابراز نظر پرداختند. واشنگتن در بیانیه‌ای از اصلاحات اقتصادی در لبنان حمایت کرده‌است؛ قسمی‌که در روزنامه "الشرق‌الاوسط" در ۲۴ اوکتوبر / اکتبر ۲۰۱۹ م به نقل از یک مقام ارشد دولت امریکا گزارش شده‌است: «ما رسماً از اصلاحات حمایت می‌کنیم، اما تصمیم نمی‌گیریم که چه‌چیز در جهان اتفاق ‌بیفتد.» همچنان، روزنامۀ "النهار" در مقاله‌ای در ۲۴ اوکتوبر / اکتبر ۲۰۱۹ م منتشر کرده‌است که: «رئیس‌جمهوری فرانسه، واحدی به‌نام اتاق بحران برای تعقیب پیشرفت‌های لبنان ایجاد کرده‌است... تماس‌هایش را با بیروت آغاز کرده‌است... تا دریابد چگونه سعد حریری را حمایت کند... شکستی که باوجود تلاش‌های‌شان از زمان کنفرانس سدار ادامه دارد.» همچنان، این روزنامه در همین تاریخ به نقل از سفارت انگلیس نگاشته‌است: «مردم لبنان خشم مشروع‌شان را اظهار می‌کنند و باید به آن پاسخ داده شود، اصلاحات ضروری باید سریعاً انجام شود.»

ای مردم و ای کسانی‌ که به‌خاطر حقوق اساسی‌تان اعتراض می‌کنید! شریعت به برآورده کردن خواسته‌های مردم تأکید کرده‌است. ما در آغازین روزهای این اعتراضات گفتیم که این حالت، در نتیجۀ ظلم شدیدی که از آن رنج می‌بردید، به شکل خودجوش شروع خواهد شد. با ورود این اعتراضات به دومین هفته، شما حق این بیانیه را بر ما دارید، پس نباید بیش‌از این در انتشارش تعلل صورت گیرد.

در واقع، حب قدرت و حکومت بر قلب‌های این سیاست‌مداران حاکم است. بناءً عجیب نیست که نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند از حکومت دل بکنند، حتی اگر کسانی‌که برای‌شان رأی داده‌اند نیز بخواهند، چون آنان تنها به اجازۀ باداران‌شان، خصوصاً امریکا، کنار می‌روند، که هنوز خواهان بقای این حلقۀ فاسد در آیندۀ لبنان استند. بناءً از تمام آنان، بدون استثناء و از نظامی که تطبیق می‌کنند بیزاری جوئید. اجازه ندهید این قیام‌ها شما را به واقعیتی دچار کند که، پیش‌از شما، کشورهای بزرگ در این سرزمین آزمایش کرده‌اند، تا این‌که از یک بحران گذر کنید و با یک بحران دیگر، همچون بحران پیش‌بینی شدۀ سال ۲۰۲۰ م، دست به گریبان شوید. واقعیت این است که نهادهای جامعۀ مدنی با تلاش‌های نظام‌مند و حمایت جامعۀ جهانی می‌کوشند تا شما را با تجاوز به ماهیت و شکل محافظه‌کارانۀ جوامع‌تان، به سمت یک دولت سکولار روان کنند و این را یک راه‌کار می‌پندارند. آن‌ها این هدف را در قالب چنین اعتراضات پی‌گیری می‌کنند، تا نتایجی را درپی داشته باشد که شایستۀ انقلابی که مردم وقت، انرژی و نفقۀ خانوادۀشان را در آن‌جا مصرف می‌کنند نیست؛ بل باید کاملاً جدی و استوار باشد.

کشورهای بزرگی که شما را تماشا می‌کنند، سخنان‌شان از ترمنولوژی اصلاحات منحرف نمی‌شود. آنان حلقۀ سیاسی فاسد حاکم را برحال نگه خواهند داشت تا زمان بلوغ رهبران جایگزین فرارسد و آن‌ها را سریعاً برجسته کنند؛ سپس، افسار این رهبران را محکم و از سیاسیون سنتی و برحال صرف نظر خواهند کرد؛ همچون تخمی که به زمین می‌پاشند و حاصل‌اش را می‌گیرند. بدانید که اگر این کشورها را از سرزمین خود از دروازه بیرون کنیم، از پنجره پس برخواهند گشت. بنابر این، متوجه این کشورها و متوجه ساخت و باخت آن‌ها باشید، که این‌گونه با چهره‌های جدید ولی با سیستم حکومت‌داری فاسد می‌خواهند کنترول ظرفیت‌ها را، مانند نظام کنونی، به‌دست گیرند.

ای مردم! راهی را که برای تغییر و تحول انتخاب کرده‌اید، گامی‌ست در رد این واقعیت فاسد و کارگذاران آن؛ بناءً آن را پایان نداده و نگذارید که آن واقعیت دردآور دوباره برگردد. اصلاح نظام و شیوۀ حکومت‌داری، فقط احیای این رژیم و نظام را سبب می‌شود؛ اما چهره‌های جدید که شیوۀ تفکر و رهبری غربی را بروز می‌دهند، برای واقعیت این سرزمین و تاریخ‌اش اصلاً مناسب نیست.

ای مسلمانان! اعتراضات خود را فقط به نیازهای اساسی زنده‌گی‌تان خلاصه نکنید تا تمرکز بر ظلم و بی‌عدالتی را از یاد ببرید، خصوصاً شما که غم و اندوه فراوانی را در این کشور تحمل کرده‌اید. بناءً بر راه‌حل‌های ضعیف، مانند دولت مدنی، جدایی دین از زنده‌گی (سکولاریزم)، دسترسی به قوانین احوال شخصی و وراثت، مشروعیت همجنس‌گرایی، وغیره، اکتفاء نکنید. این به معنای محو و تخریب هویت‌تان است و باعث خاموش‌کردن صدای حق، که بدان وسیله قوانین الله سبحانه و تعالی حاکم خواهد شد، می‌شود.

باوجود تمام این فشارها و سختی‌ها، شما نباید خطوط کج، بل بایستی خطوط راست و مستقیم را دنبال و برای حاکم کردن قوانین اسلامی تلاش کنید؛ چرا که این تنها راه برای حل مشکلات بشریت و نه فقط مسلمانان است و طریقۀ تحکیم آن همانا از سرگیری زنده‌گی اسلامی، زیر چتر دولت اسلامی‌ست. دولتی که غیرمسلمانان نیز زیر چتر آن زنده‌کی کرده‌اند؛ بناءً حضورشان در سرزمین‌های اسلامی، نتیجۀ توجه و پاسبانی دولت اسلامی از ایشان بوده‌است. پس ای مسلمانان از فشار و غرور باطل نهراسید. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقاً﴾ [اسراء: ۸۱]

ترجمه: حقا که باطل نابودشدنی است.

بناءً، اعتبار خود را حفظ کنید، عدم پذیرش بی‌عدالتی و فساد را در اسلام، پخته‌گی راه‌حل‌های آن، و موضع سیاسی، اقتصادی و راه‌حل‌های اجتماعی آن برای تمام مردم نشان دهید. این را در محراق توجه‌تان قرار دهید و برای ساختن آن در بین مردم عام که خواستار تغییر اند فعالیت کنید.

﴿وَلَا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُوا الْحَقَّ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ﴾ [بقره: ۴۲]

ترجمه: حق را با باطل میامیزید و با آن‌که حقیقت را می‌دانید، کتمان‌اش مکنید.

حزب‌التحریر – ولایه لبنان

مترجم: تمیم افشار

ادامه مطلب...

اگر فقر انسان می‌بود؛ می‌کشتم‌اش!

(ترجمه)

خبر:

بر اساس دسته بندی‌های محققان امریکایی؛ نزدیک به 38 ملیون از شهروندان این کشور زیر خط فقر به سر می‌برند که 12 ملیون‌شان را اطفال تشکیل می‌دهند. (منبع: صفحه تویتر کانال جزیره، به نقل از بیانیه‌ای در سازمان ملل 2 نومبر 2019)

تبصره:

اخبار و ارقام پیرامون فقر و شگاف بزرگ در توزیع سرمایه‌ها در امریکا قابل دید و محسوس است و این تنها در امریکا نه بلکه از اساس نظام سرمایه‌داری است که با سایۀ سیاه‌اش بر تمام جهان خیمه افگنده است.

انسان امروز نیاز مبرم به نمونۀ از زندگی جدید دارد نمونة که موافق با فطرت باشد و عقل را قانع سازد و برای انسان زندگی با کرامت و سعادت‌مند عنایت کند و این بجز از جانب خالق انسان ممکن نخواهد بود.

﴿أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ(سوره ملک آیه 14)

ترجمه: مگر کسی‌که (مردمان را) می‌آفریند (حال و وضع ایشان را) نمی‌داند؟ در حالی‌که او دقیق‌بین و باریک‌بین است.

اکنون باید گفت که "از بررسی احکام شرعی مربوط به اقتصاد واضح می‌شود که اسلام در مورد قدرت مردم در بهره گیری از سرمایه‌ها راه حل ارائه می‌کند و از دید اسلام این یکی از مشکلات اقتصادی در جامعه است، و زمانی‌که از اقتصاد بحث می‌کند در مورد بدست آوردن سرمایه (ملکیت) و قرار دادن آن در دسترس مردم و توزیع آن در میان‌شان بحث می‌کند.

توزیع سرمایه‌ها در میان مردم به طور طبیعی به اسباب دارائی‌ها و معاملات برمی‌گردد اما از آنجای‌که انسان‌ها در توانائی‌ها و نیازمندی‌ها برای اشباع متفاوت می‌باشند؛ سبب تفاوت در توزیع ثروت‌ها می‌گردد و امکان خطا در این توزیع وجود دارد که این خطا در توزیع سرمایه‌ها باعث جمع شدن مال نزد عدۀ و محرومیت عدۀ دیگر می‌گردد و سبب می‌شود ابزار و آلات داد و ستد متراکم گردد؛ از این لحاظ شریعت داد و ستد سرمایه‌ها را تنها و تنها در میان ثروتمندان منع قرار داده و دوران آن را میان تمام مردم واجب می‌گرداند و متراکم ساختن طلا و نقره را منع می‌کند اگر چه زکات آن اداء گردد.

این فقره با تصرف از کتاب نظام اقتصادی اسلام که مؤلف آن تقی الدین نبهانی رحمه الله و از  منشورات حزب التحریر می‌باشد نقل شده است و هرآن‌که فقط در عناوین فهرست کتاب، صرف نظر از مقدمه کمیاب نظر اندازد؛ عمق و فراگیری بخش‌های گوناگون اقتصادی را درمی‌یابد.

این احکام و غیر از این‌ها، احکام و نظام‌های مورد نیاز برای تأسیس دولتِ سزاوار اسلام و پیروانش است که از مدت‌ها بدین سو حزب التحریر با برداشت از آن برای تطبیق آن کار می‌کند؛ تا برای امت برنامه‌ای را برای حرکت تقدیم کند که با تأسیس خلافت بر منهج نبوت زندگی اسلامی دوباره تحقق یابد و مردم را از تنگنای دنیا به سوی فراخنای دنیا و آخرت و از ظلم و ستم نظام سرمایه‌داری به سوی عدالت اسلام بیرون گرداند.

مترجم: حبیب الرحمن محمدی

ادامه مطلب...

زندگی با امنیت و آرامش، تنها زیر چتر خلافت اسلامی ممکن است

بسم الله الرحمن الرحیم

(ترجمه)

از انس بن مالک رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«أُمِرْتُ أَنْ أُقَاتِلَ النَّاسَ حَتَّى يَشْهَدُوا أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، وَأَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ، فَإِذَا شَهِدُوا أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، وَأَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ، وَاسْتَقْبَلُوا قِبْلَتَنَا، وَأَكَلُوا ذَبِيحَتَنَا، وَصَلَّوْا صَلَاتَنَا، فَقَدْ حَرُمَتْ عَلَيْنَا دِمَاؤُهُمْ، وَأَمْوَالُهُمْ، إِلَّا بِحَقِّهَا لَهُمْ مَا لِلْمُسْلِمِينَ وَعَلَيْهِمْ مَا عَلَيْهِمْ» (متفق علیه)

ترجمه: امر شده‌ام با مردم بجنگم تا شهادت دهند که معبود برحقی جز یک الله نیست و محمد رسول و فرستاده الله است، هرگاه به این کلمه شهادت دادند، قبله ما را قبول نمودند، از ذبیحه ما استفاده کردند و مثل ما نماز ادا نمودند، هرآئینه بر ما خون‌ها ومال‌های‌شان حرام می‌گردند؛ مگر به حق آن، هرآن چه (از امتیازات و احکام) بر مسلمانان داده شود بر آنان نیز اجرا می‌شود.

مفهوم حدیث

در این حدیث از قبولاندن اسلام بالای مردم یعنی اقرار به وحدانیت الله متعال سخن گفته شده، اصل موضوع طوری است که از طرف دولت یا خلافت اسلامی برای کفار پذیرش اسلام پیشنهاد می‌شود، طوری‌که:

اول: پذیرفتن دین اسلام بصورت کامل؛ یعنی مسلمان شدن.

دوم: تسلیم شدن به حاکمیت اسلام، یعنی برکفر خویش باقی بمانند با پرداختن جزیه.

سوم: در صورت نپذیرفتن اسلام یا جزیه، آمادگی جنگ را با مجاهدین یا ارتش امت اسلامی داشته باشند.

و کفار آزاد هستند که هریکی از این پیشنهادات سه گانه را که خواسته باشند بپذیرند، یا به عبارت دیگر جبراً یکی از این پیشنهادات بالای شان قبولانده می‌شود و این آزادی صرف در مسلمان شدن ویا ذمی شدن است، در غیر آن جهاد و قتال همراه‌شان حتمی است که در این صورت بازهم یاکشته می‌شوند یا اسیر؛ اگر اسیر شدند ــ طبق رأی خلیفه مسلمین ــ غالبًا حکم غلام و کنیز بالای‌شان اجرا می شود...

خلاصه حدیث

تحت چتر دولت اسلامی برای همه مسلمانان وکفاری که به حاکمیت اسلام و پرداخت جزیه راضی شده اند، ضمانت امنیت، حفاظت از مال، خون‌ها، آبرو وحیثیت‌شان را می‌نماید، مگر به حق شرع (مانند: قتل، زنا، سرقت و...)، پس مسلمان باید به حدود و مقررات اسلام پابند باشد و کافر با جزیه دادن حاکمیت اسلام را بپذیرد؛ اگر به پرداخت جزیه حاضر نشود جنگ وقتال با وی حلال می‌شود.

ادامه مطلب...

بانک جهانی؛ مارِ خوش‌خط و خال

 

(ترجمه)

خبر:

بانک جهانی تصمیم دارد تا هیئتی را جهت همکاری‏های لازم به پایتخت مؤقت یمن (عدن) بفرستد. (منبع: کانال تلویزیونی بلقیس الفضائیة، 19/10/2019)

تبصره:

بانک جهانی سازمان استعماری‌ست که غرب کافر خصوصا امریکا کشور اول جهان از آن بهره می‌گیرد و جهت مطیع کردن کشورهای ضعیف از آن استفاده می‌کند و این یک روش استعماری متفاوت از روش‏های قدیمی است. در وقتی‏که یمن تحت بحران‏های مرگبار و مصیبت‏های دردناک به سر می‏برد و فریاد و ناله‏های اطفال آن درنتیجۀ کشمکش‏های انگلیس و امریکا طنین انداخته است، بانک جهانی تصمیم دارد تا هیئتی را جهت همکاری‏های لازم به پایتخت مؤقت عدن بفرستد! و این سازمان استعماری چی کمکی می‌خواهد بکند؟! بجز از فرستادن کمک‌های غیر مفید و غیر توسعوی که تنها فایدۀ‌شان به حکومت دست نشاندۀ خودشان می‌رسد تا از این طریق مشکلات اقتصادی‌شان را جبران کرده و از فروپاشی آن جلوگیری گردد. درحالی‌که این کمک‏ها را تحت نام پروژه‌های سرک‌سازی، ساختن مدارس و شفاخانه‌ها ارسال می‌کنند، که درحقیقت این نوع پروژه‏ها هزینۀ دولت‏ها را افزایش می‌دهد؛ زیرا این کمک‌ها از طریق وام‌های سودی پرداخته می‏شوند که برعلاوه اصل پول باید سود آن نیز از طرف کشور مقروض پرداخته شود و این نوع سودها را تحت نام خدمات بدهی اخذ می‏کنند و علاوه بر سود آن یک بخش عظیمی از این بدهی صرف پرداخت معاشات مأمورین و کارکنان این سازمان‌ها و مصارف‌شان می‏گردد.

در واقع همین ارتباط کشورهای جهان با سازمان‏های استعماری مانند صندوق پول، بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی و غیره سازمان‏های نشأت گرفته از سازمان ملل است که باعث جهان سوم شد‌شان گردیده است و سرمایه‌های‌شان بدست استعمارگران به باد می‌رود و اهل یمن از جملۀ همین دولت‏هاست. درحقیقت همین اعمالی حکام خائن و گشودن دروازه‏ها به روی غرب کافر وسازمان‏های آن است که سبب بحران‏های اقتصادی و جنگ‌های ویرانگرشده است.

ما خود را به دامن کفار انداختیم و در مقابل کفار با سرنوشت و ثروت امت بازی کردند؛ ثروتی‌که سرزمین سخاوت‌مند یمن از آن سرشار می‌باشد و تمام این مشکلات فقر، بی‏کاری، گرسنه‏گی وغیره نیست؛ مگر نتیجه روی آوردن به غیر اسلام و پذیرفتن نظام‌های غرب در روند زنده‏گی. راه بیرون رفت از آتش فراگیر نظام سرمایه‌داری برای اهل یمن و دیگر مسلمانان وجود ندارد، مگر تطبیق شریعتِ بی نقضِ پروردگار با شیوه درست و نظام سالم آن؛ نظام خلافت راشده بر منهج نبوت، که حزب التحریر به یاری الله سبحانه وتعالی در راستای اقامۀ آن تلاش می‏نماید تا آن که الله سبحانه وتعالی نصرت خویش را شامل حال امت اسلامی گرداند.

﴿وَاللّهُ غَالِبٌ عَلَى أَمْرِهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يَعْلَمُونَ

ترجمه: و الله بر کار خود چیره و غالب است، ولی بیشتر مردم نمی دانند.

مترجم: یاسین سادات

ادامه مطلب...

ایتایل از دیدگاه اسلام

 • نشر شده در فقهی

(ترجمه)

پرسش:

 السلام علیکم و رحمة لله و برکاته!

قابل توجه عالم بزرگ عطاء بن خلیل أبو الرشته – حفظه الله ورعاه، در صورت امکان می‌خواهم در رابطه به ایتایل از دیدگاه اسلام توضیحات نموده که آیا ایتایل شراب محسوب می‌گردد یا خیر؟ البته با عدم توجه به استفاده و کمیت آن به گونه تنهایی و یا هم در محلولِ مانند: نوشابه‌ها، عطرها و غیره و هم‎چنان پرسش دیگر من نیز در بارۀ واقعیت ایتایل در میوه جات است؟ الله سبحانه وتعالی اجرتان دهد!

پاسخ:

و علیکم السلام و رحمة الله و برکاته!

چنانچه از متخصصین علوم الکل معلومات دارم که ایتایل دو نوع است: ایتایل‎الکل و میتایل‎الکل، پس اگر پرسش در مورد ایتایل باشد؛ پاسخ آن چنین خواهد بود:

1-    نوع از الکل به نام میتایل یاد می‌شود و برای من گفته شده است که این نوع نشه آور نبوده؛ بلکه مسموم کننده و کشنده است و سبیرتوی آتش‌زا از همین نوع می‌باشد که از بوره چوب ساخته می‌شود و نوشیدن آن باعث نابینایی و متعاقباً از بین رفتن فرد در مدت چند روز می‌شود؛ بناًء میتایل شراب نبوده و از نقطه نظر نجاست و حرمت در حکم شراب داخل نمی‎گردد؛ مگر از لحاظ استفاده حیثیت سَم و مواد زهری را داشته و بنابر قاعدۀ "ضرر" استفاده از آن درست نمی‌باشد.ابن ماجه از عباده بن صامت رضی الله و عنه روایت می‎کند که می‎فرماید:

«أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم، قَضَى أَنْ لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ.»

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: زیان رسانیدن و زیان پذیرفتن در اسلام جای ندارد.

2-    و نوع دیگر آن ایتایل می‌باشد که در نوشابه‌های نشه‌آور و معطر از آن استفاده به عمل می‌آید که سبیرتوی طبی از همین نوع است. هم‎چنان الکل ایتایل در صنعت نجاری به گونه محافظ بعضی از مواد به عنوان مادۀ ضد رطوبت و مذاب برای بعضی از قلویات، ادویه جات، عطریات مانند: کلونیا و خوشبویی‎ها و روغنیات جهت مقاومت در برار انجماد مورد استفاده قرار می‌گیرد که استعمال این به سه گونه است:

أ‌)      الکل فقط به شکل ذوب کننده و یا مخلوطی از موادی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث از میان رفتن ماهیت و خصوصیت الکل نمی‌گردد؛ بلکه بعد از ترکیبِ هم خصوصیت نشه آور بودن آن پا برجاست، بناًء استعمال این نوع ماده حرام می‌باشد؛ مانند: کلونیا که استعمال آن حلال نمی‌باشد و نجاست با آن مخلوط گردیده و نشه‌آور بودن الکل به حال خودش باقیست؛ چون این ماده با شراب مخلوط گردیده و شراب نجس می‌باشد و دلیل به اثبات این ادعا حدیث الخشني می‌باشد که دار قطنی روایت می‌کند که:

«قُلْتُ: يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّا نُخَالِطُ الْمُشْرِكِينَ وَلَيْسَ لَنَا قُدُورٌ وَلَا آنِيَةٌ غَيْرُ آنِيَتِهِمْ، قَالَ: فَقَالَ: «اسْتَغْنُوا عَنْهَا مَا اسْتَطَعْتُمْ فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فَارْحَضُوهَا بِالْمَاءِ فَإِنَّ الْمَاءَ طَهُورُهَا ثُمَّ اطْبُخُوا فِيهَا»

ترجمه: گفتم: ای رسول خدا ما با مشرکین یکجا زندگی می‌کنیم و ظروفی برای پخت پز بجز از ظروف ایشان نداریم، سپس – رسول الله صلی الله علیه وسلم – گفت: تا قدر توان از ظروف آنان بپرهیزید؛ اما اگر یافت نکردید آنها را با آب بشوید؛ چون آب پاک کننده آن هاست، بعد از آن در ظروف ایشان غذا درست کنید.

      در این مورد رسول الله صلی الله علیه وسلم می‎گوید:«آب پاک کننده آن است» یعنی آن ظرف قبلاً با استفاده از شراب نجس گردیده بود و بعد از شستن پاک گردیده است. و این خود دلیلی برآن است که شراب نجس و ناپاک می‌باشد و سوال متعلق به ظرفی بود که در آن شراب قرار داده شده است. هم‎چنان در روایت خشنی در ابو داود از ابو ثعلبه خشنی موجود است که:

«أَنَّهُ سَأَلَ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم قَالَ: إِنَّا نُجَاوِرُ أَهْلَ الْكِتَابِ وَهُمْ يَطْبُخُونَ فِي قُدُورِهِمُ الْخِنْزِيرَ وَيَشْرَبُونَ فِي آنِيَتِهِمُ الْخَمْرَ، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم: «إِنْ وَجَدْتُمْ غَيْرَهَا فَكُلُوا فِيهَا وَاشْرَبُوا، وَإِنْ لَمْ تَجِدُوا غَيْرَهَا فَارْحَضُوهَا بِالْمَاءِ وَكُلُوا وَاشْرَبُوا»

ترجمه:  وی از رسول الله صلی الله علیه وسلم سوال نموده گفت: ما با اهل کتاب یکجا معاشرت داریم و آنان در دیگ‌های‌شان گوشت خوک پخته می‌کنند و در ظروف‌شان شراب می‌نوشند، رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «اگر غیر از ظروف آنان را در یافتید در آن تناول نماید؛ ولی اگر پیدا نکردید با آب شسته و از آن ها استفاده نماید.»

   بدین لحاظ شراب و گوشت خوک نجس و ناپاک می‌باشند و ظرف با استفاده از این دو نیز نجس می‌گردد که باید قبل از استعمال با آب شسته شود.

ب‌)  نوع دیگر آن قسمی است که الکل از ماهیت اصلی خود تغییر می‌یابد و خصوصیت نشه آور بودن آن از بین می‌رود و در نتیجه از آن مواد دیگری غیر از الکل به وجود می‌آید که سمی نمی‌باشد و این مادۀ جدید حکم شراب را به خود نگرفته و مطابق قاعدۀ فقهی که می‎گوید: «تا به هنگامی که دلیل حرام بودن چیزی به اثبات نرسد، ذاتاً مباح می‌باشد.» یعنی پاک و عاری از نجاست است.

ت‌)  قسمی دیگر آن به گونۀ است که الکل از ماهیت و اصلیت خودش تغییر می‎یابد و خصوصیت نشه آور بودن آن از بین می‌رود و در نتیجه از آن مواد دیگری به وجود می‌آید که ویژگی‌های الکل را دارا نمی‌باشد؛ اما سَمی بوده و در حکم سَم داخل می‌گردد که پاک بوده؛ ولی نوشیدن و استعمال آن از جهت ضرر به خود و یا به دیگران حرام می‌باشد.

3-     اگر ایتایل همراه با مواد دیگری مخلوط گردید، حکم آن بر می‌گردد به شناخت این مخلوط که آیا ایتایل خاصیت نشه آور بودن خود را بعد از مخلوط سازی از دست داده است یا خیر؟ و آیا این مخلوط سَمی است یا نه؟ که شناخت این مسئله بر می‌گردد به نتیجۀ تحقیق متخصصین این بخش، پس اگر به شکل علمی و عملی ثابت گردید که این مخلوط نشه آور است، دلالت به آن می‌کند که ایتایل خاصیت و ماهیت خود را از دست نداده و در حکم شراب داخل می‌گردد؛ اما اگر ثابت گردید که نشه آور و سَمی نیست، حکم شراب و سَم را به خود نمی‌گیرد و اگر سَمی بودن این مخلوط به اثبات رسید در حکم شراب نه بلکه در سَم داخل می‌گردد. ولی اگر مخلوط به دست آمده مانند کلونیا نشه آور بود، بناًء به حدیثی که بخاری و مسلم از ام المومنین عایشه رضی الله عنها روایت می‌کند که حکم شراب را به خود می‌گیرد:

«كُلُّ شَرَابٍ أَسْكَرَ فَهُوَ حَرَامٌ»

ترجمه: هر نوشابهای که نشه آور باشد حرام است.

و در حدیثی که مسلم از ابن عمر روایت کرده است که رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید:«كُلُّ مُسْكِرٍ خَمْرٌ، وَكُلُّ مُسْكِرٍ حَرَامٌ...»، وفي روایه أخرى لابن عمر «كُلُّ مُسْكِرٍ خَمْرٌ، وَكُلُّ خَمْرٍ حَرَامٌ»

ترجمه: هر چیزی نشه آور شراب، و نشه آوری حرام است. در روایت دیگری از ابن عمر آمده است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده اند: «هر نشه آوری شراب و همه انوع شراب حرام میباشد.»

تنها نوشیدن شراب حرام نیست؛ بلکه حرمت آن در ده حالت ثابت گردیده است، چنانچه ترمذی از انس بن مالک روایت می‌کند که گفت:

«لَعَنَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم فِي الخَمْرِ عَشَرَةً: عَاصِرَهَا، وَمُعْتَصِرَهَا، وَشَارِبَهَا، وَحَامِلَهَا، وَالمَحْمُولَةُ إِلَيْهِ، وَسَاقِيَهَا، وَبَائِعَهَا، وَآكِلَ ثَمَنِهَا، وَالمُشْتَرِي لَهَا، وَالمُشْتَرَاةُ لَهُ»

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه وسلم ده کس را در رابطه به شراب لعنت فرموده اند: فشار دهنده، شیره گیرنده، نوشنده، حمل کننده، حمل شده به آن، ساقی، فروشنده، مصرف کننده پول، خریدار و خریداری شده به آن.

4-    مگر پرسش شما در رابطه به ایتایل در میوه جات واضح نیست! اگر هدف‌تان از این پرسش میوه‌جات مانند نارنج باشد که بعد از پخته شدن در بالای درخت به شکل طبیعی و فطری در آن‎ها مقداری از ایتایل وجود دارد، به دور از اشکال خواهد بود؛ چون الکل در آن‎ها به گونه محلول نشه آور مخلوط نبوده؛ بلکه الله سبحانه وتعالی آن‌ها را با همین خصوصیت خلق نموده است. ولی اگر مراد میوه‌جاتی باشد که در آن‌ها ایتایل وجود داشته و باعث ضرر به دیگران گردد، مطابق به این قول رسول الله صلی الله علیه وسلم که ابن ماجه از عباده بن صامت روایت می‎کند که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: «ضرر رسانید و ضرر پذیرفتن در اسلام نیست» خوردن آن جایز نمی‌باشد.

اما اگر هدف از پرسش چیزی غیر از این‌ها باشد، لطفا توضیح بیشتری دهید تا بدان پاسخ داده شود. إن شاء الله.

برادرتان عطاء بن خلیل أبو الرشته

ادامه مطلب...

رفع تعارض دو نص در کتاب نظام حکم

 • نشر شده در فقهی

(ترجمه)

پرسش

السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته!

در نظام حکم دو گونه عبارت وجود دارد، آیا این دو عبارت با هم متعارض نیستند؟

پاسخ

وعلیکم السلام ورحمت الله وبرکاته!

نصی را که شما از کتاب (الخلافة) یادآوری کردید، هم‌چنان در نسخه عربی "نظام حکم" صفحه (60) موجود می‌باشد و این نص بیانگر حکم شرعی می‌باشد که هرگاه خلافت اسلامی در یکی از سرزمین‌هایی‌که شروط چهارگانه را داشته باشد، قایم گردد و آن سرزمین با خلیفه بیعت نمود، پس خلافت در آن سرزمین منعقد و حاکم خواهد بود، حتی اگر آن کشور ممثل اهل (حل و عقد) در بیشتر سرزمین‌های اسلامی نباشد. پس اگر در کشور شما با خلافت اسلامی بیعت صورت گیرد، نظام خلافت در آنجا برپا خواهد شد، حتی اگر بیشتر مردم شما از پیکرۀ امت و یا اهل عقد نبوده باشند، چون اقامۀ خلافت اسلامی فرض کفایی می‌باشد و کسی‌که به این فریضه به صورت درست آن اقدام می‌کند، در حقیقت به واجبی عمل نموده است، بناءً دیگران ملزم به تبعیت آن خواهند بود.

اما نص دیگر در نسخۀ عربی "نظام حکم" صفحه (85) چنین صراحت دارد: «پس برای کسانی‌که جهت دست‌یابی به قدرت اقدام نموده اند، جایز است تا شخصی شایسته‌ای را که دارای ویژگی‌های انعقاد خلافت باشد، از میان مسلمانان بخاطر به دوش کشیدن اداره امور و رهبریت، نامزد دهند و همه و یاهم بیشتر از اهل (حل و عقد) در آن سرزمین گردهم آمده و خواهان بیعت با آن شخص گردند تا به حیث خلیفه گزیده شود، بعدا اهل (حل و عقد) با رضایت و اختیار، مطابق کتاب الله و سنت رسولش با آن شخص بیعت می‌نمایند که با این بیعت آنان خلافت منعقد می گردد.»

پاسخ این مسئله به چگونگی انعقاد بیعت در آن سر زمین تعلق دارد. لذا موضوع نخست از دومی متفاوت است.

اول) پاسخ به پرسشی‌که چنین مطرح شده است: آیا بخاطر تأسیس خلافت اسلامی باید اکثر اهل (حل و عقد) از میان امت اسلامی بیعت نمایند؟ یعنی اگر در کشور شما خلافت تأسیس گردید، باید بیشتر کشورهای عربی و اسلامی بیعت نمایند تا خلافت منعقد گردد؟ و به گونه مثال اگر مصر بیعت نکرد، آیا خلافت منعقد نشده است؟

پاسخ: نخیر! این‌گونه نیست، بلکه تأسیس خلافت اسلامی در هرکشوری‌که شروط آن را دارا باشد و بیعت اهل آن کشور با شخص واجد شرایط، باعث انعقاد خلافت صحیح می‌شود و بالای بقیه مسلمانان بیعت اطاعت و داخل شدن در این دولت واجب می‌گردد.

دوم: در پاسخ به این پرسش: چگونه در کشور شما خلافت تأسیس می‌گردد؛ در حالی‌که پاسخ نخست صراحت دارد که خلافت در کشور شما منعفد می‌گردد؛ حتی اگر متباقی مسلمانان بیعت نکرده باشند؟

پاسخ: اگر مسلمانان و یا اهل قوت مسلمان به قدرت فایق آمدند و بخاطر اجرای احکام اسلامی حاکم را که نظام کفر را بالایشان تنفیذ می‌کرد، به زیر کشیدند و شخص مسلمان را که شروط خلافت را داشته باشد، کاندیدا نمودند و از همه اهل (حل و عقد) و یا بیشتر آنان مطابق قرآن و سنت خواهان بیعت با آن شخص شدند، خلافت منعقد می‌گردد. پس این دو موضوع متمم یکدیگرند، نه متعارض هم.

برادرتان عطاء بن خلیل ابوالرشته

 

ادامه مطلب...

آیا واقعاً بغدادی کشته شده؟

 • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

آنچه مهم است، اینست که از ابتدای انقلاب بیشتر از یک ملیون انسان در سوریه از بین رفته است و قاتل هم معروف است و ابزار جنایت نیز بزرگ‌تر از اینست که رسانه‌ها بتوانند از آن چشم‌پوشی کنند... این بشار اسد جنایت‌کار است که به طور مداوم مناطق تحت تصرف‌اش را به خاک یکسان می‌کند و طیاره‌ها/جنگنده‌های او و جنایت‌کار روسیه، سوریه را زیر بمب گرفته و مردم‌اش را به قتل می‌رساند. از این جهت کنفرانس‌ها و اجتماعاتی را با کسانی‌که ادعای دوستی با مردم بی‌چارۀ سوریه دارند، برگزار می‌کند.

شاید خواننده سوال نماید که "چرا از جنایت‌های نظام بشار و روسیه شروع نمودید؛ در حالی‌که موضوع بحث کشته شدن بغدادی است؟" آری، باید پرسان کند، اما جواب آن اینست که بسیاری وقت‌ها رسانه‌ها قضایای خورد و کوچک را تحت الشعاع قرار می‌دهند تا قضیه‌های حساس و جنجال‌برانگیز به باد فراموشی سپرده شود. از این جهت ما نباید دنباله‌روان تبلیغات رسانه‌ها باشیم، بلکه همیشه بالای قضایای مهم و سرنوشت‌‌ساز تمرکز نماییم و با تحقیق و پژوهش آن‌ها را تکمیل نموده و خطوط نجات و رستگاری را ترسیم کنیم. حالا که این مسئله تحت الشعاع قرار گرفته است، ما باید حقایق زیر را مورد توجه قرار دهیم:

اول) این‌که این بار نخست نیست که خبر قتل بغدادی اعلان می‌گردد.

دوم) این اولین بار نیست که ائتلاف بین المللی اهدافی را مورد هدف قرار می‌دهند که ادعا دارند سازمان‌هایی را مورد هدف قرار داده اند که با آن‌ها می‌جنگند؛ سپس اعای‌شان باطل اعلان می‌گردد؛ چنانچه طیاره‌ها/چنگنده‌های ائتلاف مسجدی را در یکی از قریه‌های حلب غربی به نام "الجنیه" بمب‌باران نمود و ادعا نمودند که آن‌ها اجتماع حرکت القاعده را بمباردمان کردند؛ اما واضح گردید که آن‌ها جماعت دعوت و تبلیغ را مورد حمله قرار داده بودند.

ما باید سوالاتی را طرح کنیم که بتواند ما را به پیام‌های سیاسی این حادثه آشنا سازد و از جملۀ این سوالات: از این خبر چه کسی استفاده می‌‌کند؟ بعد از شنیدن این خبر مردم شام چه فکر می‌کنند؟ حوادثی خطرناکی را که می‌خواهند کتمان کنند و ادامه دهند، چیست؟ دیدگاهی‌که بعد از این خبر در مورد منطقۀ ادلب ایجاد می‌گردد چیست؟ این خبر به توافقنامۀ سوچی چه ربطی دارد؟ این خبر با تلاش‌های پی‌درپی برای ازبین‌بردن مناطق بیشتر به نفع نظام سوریه چه ارتباطی دارد؟...

این سوالات و حقایق ما را وادار می‌کنند تا حوادث جدید سوریه را تحت شعاع قرار دهیم. سپس متوجه می‌گردیم، آنچه که در شرق فرات جریان دارد، مسئلۀ بزرگی‌ست که می‌خواهند پنهان نگهدارند. عملیات "بهار صلح" که اردوغان و تعدادی از گروهای سوریه راه‌اندازی کردند، نتیجۀ فاجعه‌باری را نسبت به انقلاب در پی‌ خواهد داشت. مناطق وسیعی در شرق فرات به دست حکومت جنایت‌کار سوریه سقوط نموده است و این جنایت تازه‌ای‌ست به حق انقلاب سوریه و مردم آن که در لیست جنایت‌های نظام ترکیه ثبت می‌گردد، بلکه جنایتی‌ست که او را از چشم پیروان و هوا دارانش می‌اندازد.

انتشار خبر کشته شدن بغدادی بخاطری بود که تا به عنوان خبر اول و مهم در صدر اخبار رسانه‌ها قرار بگیرد؛ در حالی‌که نظام جنایت‌کار بشار و روسیه تلاش دارند تا مناطقی جدیدی را در "الکبینه"، یکی از قریه‌های لاذقیه به دست گیرند. این عمل بعد از توافقنامۀ دوجانبه بین اردوغان و پوتین صورت گرفت و هردو تأکید دارند که توافقنامۀ سوچی به گونه طبیعی ادامه دارد. طبیعی بودن آن نزد نظام ترکیه همین است که هر روز مردم سوریه به قتل می‌رسند و زیر بمب‌ها می‌شوند؟! یا این‌که مناطق بزرگی را در شرق فرات به نظام تسلیم کند؟!

بعد از عملیات موسوم به شاخۀ زیتون که جنگجویان قریه‌های شمالی حلب نیز حضور داشتند، اردوغان وعدۀ آزادسازی شهر‌های "تل رفعت و اطراف آن را به آن‌ها داده بود و بعد از عملیات سپر فرات هم‌چنین وعده نموده بود که "منبیج" را آزاد کند؛ اما هیچ یک از این وعده‌ها محقق نشد و حالا عملیات موسوم به بهار صلح راه‌اندازی گردیده است تا مناطق بیشتری را به نظام واگذار نمایند. آیا بعد از این نیز این گروه‌ها وابسته به نظام ترکیه باقی می‌مانند؟! یا واقعیتی را که ما همیشه به آن‌ها گوش‌زد می‌کردیم، درک می‌کنند؟

برگردیم به خبر کشته شدن بغدادی؛ آیا مکانی‌که ادعا می‌شود بغدادی در آن کشته شده رابطه‌ای با مرحلۀ آینده بخاطر هجوم بر حلب به عنوان آخرین پایگاه انقلاب دارد که سازمان ملل-شریک جنایات عصر با جنایت‌کار عصر بشار اسد- توجیه را بخاطر دوام سکوت و خاموشی‌اش از جنایت‌های گذشته و آیندۀ اسد پیدا کند و شاید هم بعد از این خبر به گونۀ رسمی حمایت‌شان را از اسد جنایت‌کار اعلان نماید؛ مخصوصاً بعد از این‌که ترکیه اعلان نمود که بخاطر بزرگ‌شدن موضوع به گونۀ استخباراتی با آن‌ها فعالیت می‌کند.

هر صاحب بصیرتی می‌داند که ما مردم شام به صورت خاص و همه مسلمانان به صورت عموم قضیۀ ما به گونه‌ایست که همیشه زیر استعمار دشمنان خود قرار داریم، طیاره‌ها/جنگنده‌های‌شان در سرزمین‌های مان می‌چرخند و هرکسی را که بخواهد از بین برده و هیچ‌کسی هم نیست از آن‌ها بپرسد. آن‌ها عمل‌شان را انجام می‌دهند، سپس برای ما روایت آن را می‌گویند و از ما می‌خواهند که آن‌ها را تصدیق نماییم و سپس بر اساس همان روایت ما را محاکمه می‌کنند. این کار به این خاطر است که مسلمانان دولتی ندارند تا بر اساس شریعت الله سبحانه وتعالی امورشان را سرپرستی نماید، از آنان حمایت نموده و از شر جنایت‌کاران آن‌ها را حفظ نماید و جواب دشمنان مان را بدهد.

مردم شام، برخی‌ها کشته، عدۀ مهاجر و تعدادی هم آواره شدند و منتظر نجات از زیر یوغ استعمارگران و مزدوران‌شان هستند. آن‌ها در این راه همه‌چیز خود را فدا کردند و این همه جنایات و فریب در ظرف چند سال گذشته بر آنان وارد شده است. بخاطری‌که مولود امت را قبل از تولد آن از بین ببرند. اما کور خوانده‌اند، این امت در اکثریت کشور‌ها دست به انتفاضه زده و خواهان ازبین‌رفتن مزدورانی‌که غرب برای غارت ثروت مسلمانان و جلوگیری از نهضت گمارده‌اند، شدند.

در اخیر باید گفت که جنگ میان مسلمانان و دشمنان‌شان یک امر حتمی است و هم‌چنین نتیجۀ آن نیز حتمی است و عاقبت از متقیان است. اما این عاقبت می‌طلبد تا ما به اندازۀ مسئولیت خود تلاش نماییم و با قوت به دین خود چنگ بزنیم. نصرتی را که الله سبحانه وتعالی برای بنده‌گان خود وعده نموده است، ناامید نباشیم؛ زیرا ما در نبود ریسمان الله سبحانه وتعالی هلاک می‌گردیم و اگر به کشتی شریعت او سبحانه وتعالی سوار نباشیم، غرق می‌گردیم. هیچ راه نجاتی وجود ندارد؛ مگر این‌که با انسان‌هایی‌که بخاطر نصرت دین فعالیت می‌کنند، فعالیت نماییم. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید: ﴿فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَاقِبَةَ لِلْمُتَّقِينَ﴾ ترجمه: صبر کن زیرا عاقبت از آن متقیان هست.

نویسنده: منیر ناصر

عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر ولایه سوریه

مترجم: رامین بارز

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه