شنبه, ۰۴ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۳/۲۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :14 رجب 1441
تاریخ میلادی : دوشنبه، 09 مارس 2020م

شماره صدور:BN/S 1440/08

دفتر مطبوعاتی
سرزمین مبارک فلسطین

اعلامیه مطبوعاتی

فاجعه کمپ نسیرات؛ نتیجۀ ناکامی‌نظام، نادیده‌گرفتن ارزش‌های انسانی و معیار‌گرفتن منفعت در اعمال است!

(ترجمه)

چشم‌‌ها اشک می‌ریزند، قلب‌ها می‌شکنند! برای چیزی‌که اتفاق افتاده است، نهایت غمگین هستیم؛ اما همان چیزی را می‌گوییم که باعث خوشنودی الله سبحانه‌و‌تعالی می‌گردد!

﴿إِنَّا للهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ﴾

[بقره: 156]

ترجمه: ما از آن الله(سبحانه‌و‌تعالی) ایم و به سوی او(تعالی) باز می‌گردیم!

بار الها! حسنات ما را بیفزا! برای قربانیان این حادثه از درگاه الله سبحانه‌و‌تعالی طلب بخشش کرده، برای مجروحین شفای‌عاجل، بدیل بهتر در مال آن‌ها اعطای و صبر جمیل و آرامش‌واقعی را نصیب خانواده‌ها و دوستان آن‌ها ارزانی فرما!

با بررسی عمیق از حادثه غم‌انگیزی‌که در کمپ نسیرات رخ داد، می‌توان بی‌توجهی، بی‌کفایتی، عدم آماده‌گی و ناکاریی مقامات غزه را برای جلو‌گیری و یا اقدام با چنین رویداد‌ها دریافت. بر اساس اظهارات شهر‌داری نسیرات؛ خبازیی‌که مورد آتش‌سوزی قرار گرفت، فاقد معیار‌های ایمنی و مصونیتی بود. کمیته مسلکی‌ملی برای مالک این خبازی مدت دو هفته ضرب‌العجل تعیین نموده بود تا این وضعیت را درست سازد. آیا درست است که مدت دو هفته  وقت گذاشت تا باعث انفجار و ده‌ها خسارت دیگر شود؟ اصول و اساسات اسلام این است که خسارات فوراً از بین برده شود؛ مخصوصاً زمانی‌که خطر تانک‌گاز به وزن 1340 کیلو‌گرام در ساحۀ پر تجمع شهر موجود باشد. حفاظت جان مردم اولین و مهم‌ترین مسئولیت‌های دولت نسبت به جمع‌آوری پول جواز و یا بخش‌های دیگر است و این کار به احتمالات هرگز واگذار نمی‌شود.

آتش‌سوزی همه را متعجب ساخت و مالک‌خبازی در مدت داده شده، هیچ کمکی نگردید؛ فلهذا هیچ دلیل شهر‌داری و یا مقامات مسئول غزه برای توجیه سهل‌انگاری شان در این حادثۀ غم‌انگیز پذیرفته نمی‌شود و یا این‌که توجیه کنند که این حادثه مربوط به قضا و قدر الله سبحانه‌و‌تعالی می‌گردد. هیچ کدام این دلایل نمی‌تواند آن‌ها را از مسئول بودن این حادثه بی‌طرف سازد.

مسئولیت مواظبت امور‌مردم نیاز‌مند داشتن آماده‌گی کامل برای هرنوع ضرری‌که برای آن‌ها بیفتد، می‌باشد. یقیناً که افراد سهل‌انگار این حادثه، نزد الله سبحانه‌و‌تعالی و بنده‌هایش مسئول هستند. حضرت عمر فاروق رضی الله عنه از محاسبۀ الله سبحانه‌و‌تعالی ازین‌که در عراق راه عبور حیوانات را هموار نسازد، می‌ترسید. جزای کسی‌که از مسایل مصونیتی مردم چشم‌پوشی کند، چی خواهد بود و یا کسی‌که در حمل زخمی‌ها در آتش‌سوزی مهلک تأخیر کند؟ اگر رحم الله سبحانه‌و‌تعالی نمی‌بود و مردم‌عادی با همکاری شرکت‌های کانکریت برای خاموش‌کردن آتش‌سوزی شتاب نمی‌کردند و با موتر‌های شخصی خویش زخمی‌ها را منتقل نمی‌ساختند؛ وضع از این هم بد‌تر می‌شد.

چیزی‌که اتفاق افتاد، آشکارا ناکارا بودن مقامات غزه را نشان می‌دهد. وظیفه آن‌هاست که موتر‌ها را مهیا می‌ساختند و مهم‌تر از همه مصونیت مردم باید در اولویت کاری آن‌ها می‌بود؛ به عوض این‌که توجه به جمع‌آوری پول و ادامه پروسۀ جمع‌آوری مالیات و افزایش آن را با دلایل پوچ و بی‌معنی بالای مردم تحمیل کردند که در واقع دلایل آن‌ها اصلاً برای مردم قانع‌کننده نیست.

در این متن می‌خواهیم در مودر بمب‌هایی‌که در آینده در ساحات پر‌تجمع در هرجا؛ مانند ایستگاه‌ گاز، خبازی‌ها و یا جا‌های دیگر ممکن منفجر شوند، بدون کدام تقاضا از دولت و یا هم سکتور‌های خصوصی و یا به خاطر منافع شخصی و یا دیگر خواست‌هایی‌که به قیمت جان و مال مردم تمام شود، تذکر می‌دهیم که باید اقدام جدی صورت گیرد. پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم می‌فرماید:

»لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ، مَنْ ضَارَّ ضَارَّهُ اللَّهُ، وَمَنْ شَاقَّ شَاقَّ اللَّهُ عَلَيْهِ«

ترجمه: باعث ضرر رساندن مردم نشوید و یا به آن‌ها ضرر نرسانید؛ کسی‌که به دیگران ضرر می‌رساند، الله (سبحانه‌و‌تعالی) به وی ضرر خواهد رساند! کسی‌که با دیگران خشن است، الله (سبحانه‌و‌تعالی) با وی خشن خواهد بود!

تنها کسی‌که سزاوار قدردانی‌ست، مردم و شرکت‌های خصوصی مانند شرکت‌کانکریت و شرکت تولید آب‌تازه می‌باشد. بدون شک، بدون رحمت الله سبحانه‌و‌تعالی و کمک این شرکت‌ها هیچ‌کس نمی‌دانست که مردم در نتیجه این آتش‌سوزی چقدر خساره‌مند می‌شد. پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم فرموده است:

«أَلَا كُلُّكُمْ رَاعٍ، وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، فَالْأَمِيرُ الَّذِي عَلَى النَّاسِ رَاعٍ، وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

ترجمه: یقیناً که هریکی از شما مراقب و مسئول زیر‌دستان خویش هستید؛ حاکم‌مردم مراقب و مسئول زیر دستانش است.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-سرزمین‌مقدس فلسطین

مترجم: عبدالله صالحی

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه