چهارشنبه, ۲۴ ذیقعده ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۷/۱۵م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری قمری :17 جمادی الثانی 1441

تاریخ میلادی : سه شنبه، 11 فوریه 2020م

شماره صدور: ح.ت.افغ ۰۶/۱۴۴۱

دفتر مطبوعاتی
ولایه افغانستان


اعلامیه مطبوعاتی

ما امت واحدی بودیم؛ اما «ملت‌گرایی» ما را چندپارچه ساخت

جوبایدن از کاندیدان حزب دموکرات و معاون پیشین بارک اوباما رئیس‌جمهور امریکا، در یکی از مناظرات میان‌حزبی گفته است:«من کاملاً مخالف مفکوره ملت‌سازی در افغانستان بودم. تنها کاری که باید انجام دهیم مبارزه علیه تروریزم در آن منطقه است... هیچ امکان متحد ساختن این کشور وجود ندارد، هیچ امکان این وجود ندارد که افغانستان به کشور یک‌پارچه مبدل شود.»

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر ـ ولایه افغانستان این سخنان را با شدیدترین الفاظ محکوم نموده و اذعان می‌دارد که مردم این سرزمین همیشه علیه اشغال و برنامه‌های استعماری واحد و یک‌پارچه بوده‌اند. در مقابل، این ملت‌سازی و راه‌حل‌هایی مبتنی بر اندیشه ملت است که پیام‌آور تفرقه و چند پارچگی می‌باشد. جوبایدن زمانی از این نسخه‌ی پوسیده و ناکارا منحیث نسخه وحدت و یک‌پارچگی یادآوری می‌کند که مفکوره‌ی دولت‌ ـ ملت سبب شده که مسلمانان سپر و عظمت خود را که همانا دولت واحد خلافت بود از دست داده و به واحدهای کوچک و کوچک‌تری تقسیم شده است.

در واقع جوبایدن از راه‌حلی صحبت می‌کند که برای تولیدکنندگان این اندیشه نیز کارا نبوده‌است. این ملت‌گرایی نیست که ایالت‌های امریکا را وحدت بخشیده، بلکه این سیاست دشمن‌تراشی و ترس از دشمن بیرونی می‌باشد که امریکا را متحد ساخته است. چنان‌که در دهه‌های اخیر امریکا، اسلام‌ را منحیث تهدید به مردمش معرفی می‌کند و جنگ علیه اسلام را تحت نام "جنگ علیه تروریزم" به راه انداخته تا باشد همه ایالت‌ها در محور حکومت مرکزی جمع شوند؛ در غیر آن امریکا بسیار زود به بیش از پنجاه پارچه تقسیم می‌شد.

غرب سال‌های سال به شیوه‌های متفاوتی خواسته است که ما کوچک و کوچک‌تر شویم، و به این هدف برنامه‌ها و نقشه‌های مختلف تجزیه را روی میز به بحث گرفته است. اما مردم مسلمان افغانستان با قوت تمام به این برنامه‌ها نه گفته و همچو پلان‌های شوم آن را خنثی نموده‌اند.

مسلمانان هیچ‌گاهی بر محور راه‌حل‌های که از آدرس مبدأ اسلام نباشد جمع نخواهند شد. برای همین است که پروژه‌های ملی و دولت ـ ملت‌سازی در میان مسلمانان ناکام بوده و محکوم به شکست است. از این‌رو تنها راه‌حلی که مسلمانان را وحدت و عزت می‌بخشد اسلام و مفکوره‌ی امت اسلامی است. مسلمانان تنها با تمثیل امت واحد و تأسیس دولت خلافت راشده به عظمت و شکوه خویش باز خواهند گشت و بس.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر - ولایه افغانستان

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه