یکشنبه, ۰۳ صَفر ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۰۹/۲۰م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :13 شوال 1441
تاریخ میلادی : پنج شنبه، 18 جون 2020م

شماره صدور: ۱۳ / ۱۴۴۱

دفتر مطبوعاتی
ولايه اردن

اعلامیه مطبوعاتی

الحاق کرانۀ غربی و درۀ اردن واقعیت فلسطین را تغییر نمی‌دهد!

ایمن الصفدی، وزیر امور خارجۀ اردن، اظهار کرد که وی از جامعۀ بین‌المللی می‌خواهد که به‌منظور حفظ صلح و حفظ قوانین بین‌المللی، از تطبیق برنامۀ "اسرائیل" جهت الحاق سرزمین‌های فلسطین اشغالی ممانعت کند. او هشدار داد که تطبیق این تصمیم برای رسیدن به صلح منطقه‌ای و برقراری روابط اردن – اسرائیل، پیامدهای ناگواری را به دنبال دارد. او تأکید کرد که "پیام‌مان باید واضح باشد: این الحاق بی‌پاسخ نخواهد ماند و تطبیق‌اش منجر به راه‌اندازی مبارزۀ شدیدی خواهد شد که گزینۀ دو دولت را ناممکن می‌کند." هم‌چنین ادامه داد: "اقتصاد این کشور زیر چنگال‌های خسیس اشغال رشد نخواهد کرد." نمی‌توان با الحاق یک سوم دولت فلسطین به صلح رسید، وی افزود: "مگر از طریق راه‌حل دو دولت و تأسیس یک دولت مستقل و ماندگار فلسطینی بر مبنای منافع ملی اردن." (منبع: الغد الاردنیه، ۳ جون/ژوئن ۲۰۲۰ م)

موضع‌گیری‌های سست رژیم‌های عربی باعث اوج گرفتن این حیله‌گری و دروغ‌پراگنی شده‌است، زیرا آنان بیش‌تر مشتاق حفظ روابط صمیمانۀشان با دولت یهود اند. به‌طور نمونه، می‌توان به اظهارات وزیر خارجۀ اردن اشاره کرد که گفت رژیم اردن نسبت به هر دولت دیگری از فعالیت‌های دولت یهود و اعلامیۀ نتانیاهو به‌منظور پیش‌برد طرح الحاق یک سوم کرانۀ غربی و درۀ اردن، ترس بیش‌تری دارد. این بدین خاطر است که الحاق یا عدم الحاق نیز، همانند راه‌حل دو دولت که رژیم اردن برای تطبیق‌اش می‌گریست، نمی‌تواند واقعیت اشغال و سلطۀ دولت یهود بالای کل فلسطین را تغییر دهد. در واقع، وزیر خارجه از این حقیقت که صلح حتی با الحاق یک سوم دولت فلسطین هم حاصل نخواهد شد چشم‌پوشی می‌کند. او هم‌چنین انکار می‌کند که فلسطین از دریا تا رود امتداد دارد و آن‌چه از الحاق باقی می‌ماند ۱۵ درصد کل فلسطین هم نخواهد شد.

بناءً الحاق یا عدم الحاق چیزی را از واقعیت اشغال و سلطه‌اش بر سرزمین مقدس فلسطین تغییر نمی‌دهد. این اشغال‌گران از انجام هیچ‌گونه جنایتی، از قبیل؛ قتل، تخریب مساکن، برقراری توافق‌نامه‌ها و بی‌حرمتی به اماکن مقدس، مخصوصاً مسجدالاقصی، سومین مسجد مقدس مسلمانان، دریغ نکرده‌اند. حکام عربستان سعودی، ترکیه و اردن با یکدیگر رقابت می‌کنند تا مسؤولیت پاسداری از مسجدالاقصی را که زیر اشغال یهودیان قرار دارد، با گرفتن یک نقش کوچک در معاملۀ ترامپ عوض کنند؛ و تنها بدین خاطر با طرح الحاق مخالفت می‌کنند که نزد مدافعان راه‌حل دو دولت، فضای قوی‌تری به دست آورند. بناءً این امر نیز در خیانت کم‌تر از چشم‌پوشی از الحاق و معاهدات استعماری همچون: توافق‌نامۀ صلح میان دولت یهود با مصر، توافق‌نامۀ وادی عربه با اردن و معاهدۀ اوسلو با حکومت فلسطین نیست. آخرین مورد، توافق‌نامۀ ترامپ است که تمام فلسطین را در بدل چند مشت دالر برای کشورهای همسایه، به‌منظور حمایت از دولت جدید فلسطین و تطبیق برنامه‌های اقتصادی‌اش، به یهودیان واگذار می‌کند.

مبنای راه‌حل دو دولت این است که در عوض واگذار کردن اکثریت فلسطین به یهودیان، به‌رسمیت شناختن دولت یهود و دادن مشروعیت بین‌المللی برایش، یک حکومت ضعیف را بر بخش‌هایی از ساحل غربی و نوار غزه تحت نام فلسطین، فارغ از هرگونه نیروی نظامی و تشکیلات دولتی، ایجاد کند. مطمئناً بزرگ‌ترین منفعت این طرح، ایجاد یک دولت یهود در بدل ثبات مجازی مورد پسند رژیم‌های عربی خواهد بود. برعلاوه، دفاع نتانیاهو از تصمیم الحاق در اول جولای/ژوئیه، پرده از دروغ‌ها و حیله‌های راه‌حل دو دولت که رژیم اردن پنهان کرده بود برداشته‌است و براساس اظهارات وزیر خارجه، احتمالاً منجر به یک خیزش یا یک خشونت دوام‌دار می‌شود و تمام امیدهای رسیدن به صلح را از دیدگاه او نابود می‌کند.

گریه و زاری جامعۀ بین‌المللی برای ممانعت از اجرای تصمیم دولت یهود به‌منظور الحاق سرزمین‌های فلسطین اشغالی به بهانۀ حفظ صلح و پاسداری از قوانین بین‌المللی، همانا تحقیر و خیانت به مردم اردن، مردم این سرزمین مقدس و تمام مسلمانان است. در حقیقت، قوانین بین‌المللی تنها در دستان متکبران قدرت‌مند قرار دارد و طی چندین دهه هرگز ندیدیم که اروپا و امریکا اقدامی را در قبال دولت یهود، از زمان اشغال‌گری‌اش تا ایجاد طرح الحاق یا عدم الحاق فلسطین، انجام داده باشند. در واقع، امریکا متحد دولت یهود است و پیش از این نیز به معاهدات دولت یهود و الحاق گولان و بیت‌المقدس مشروعیت داده‌بود و حتی سفارت‌اش را به آن‌جا منتقل کرد.

اما این بیانیۀ صفدی، "پیام‌مان باید روشن باشد: الحاق بی‌پاسخ نخواهد ماند،" خنده‌دار و تهوع‌آور است، زیرا در گذشته دیدیم که بزرگ‌ترین پاسخ این رژیم به یهودیان فقط این بود که با توسل به قوانین بین‌المللی سفیرشان را برای چند روزی اخراج کند، نزد رهبران اتحادیۀ اروپا شکایت کند و بیانیه‌های رسانه‌ای پوچ را انتشار دهد. رژیم اردن فکر می‌کند که قرارداد وادی عربه یک موافقت‌نامۀ راهبردی دائمی همراه دولت یهود است که نمی‌تواند از آن خارج شود، بناءً می‌کوشد با چنین بیاناتی به چشم مردم خاک بپاشد، خود را مدافع قضیۀ فلسطین نشان دهد و مدعی شود یگانه رژیم عربی است که (از طریق رسانه‌ها) به تصمیم الحاق دولت یهود پرداخته و در پی اقدام رسمی برای این تهدید است. در واقع، این اقدامات مداوای خشم برخاسته از تکبر و مقاومت برخاسته از تجاوز دولت یهود بر این ملت نیست.

ای مسلمانان!

ترامپ معاملۀ جنایت‌کارانه‌اش را به‌منظور حمایت از دولت یهود به راه انداخته‌است تا رفته رفته کل فلسطین را ببلعد. بایستی این جنایت را با شکستن دندان‌های ترامپ، براندازی دولت شریر یهود و بازگرداندن کل فلسطین به سرزمین‌های مسلمانان پاسخ دهیم، نه با توسل به حکام فعلی. هم‌چنین، پاسخ معاملۀ ترامپ رضایت و اکتفای محض به مقاومت‌ها در ساحل غربی و غزه نیست. این سخن که "فلسطین تنها قضیۀ فلسطینیان است و نه سایر مسلمانان" فلسطین را نابود می‌کند؛ زیرا فلسطین شرعاً قضیۀ تمام مسلمانان، اعراب و غیراعراب است. این قضیه با پاسخ رژیم‌های عربی و حکومت‌های‌شان که نزد دشمنان خود برای اجرای عدالت گریه و زاری می‌کنند جواب داده نمی‌شود، بلکه پاسخ این قضیه را دولت‌هایی می‌دهند که ارتش‌های‌شان را برای ریشه‌کن کردن دولت یهود به حرکت درمی‌آورند. یهودیان فلسطین را غصب و در آن‌جا برای‌شان یک دولت برپا کرده‌اند و در انجام این امر کمک حکام و معلمان مسلمانان را نیز به همراه داشته‌اند؛ بناءً برچیدن آن نیز امکان ندارد؛ مگر توسط دولتی‌که برای نابود و ریشه‌کن کردن آن، ارتش‌ها به راه اندازد.

ای مردم اردن و ای مسلمانان!

حزب‌التحریر پاسخ معاملۀ ناکام ترامپ و پاسخ نخوت دولت یهود را برای‌تان شرح داده‌است، بنابرین این حزب مسلمانان و ارتش‌های امت مسلمه را به اتخاذ یکی از دو پاسخ ذیل دعوت می‌کند:

اول: این‌که مجدانه و شکوه‌مندانه برای ازسرگیری زندگی اسلامی از طریق تأسیس خلافت فعالیت کنند. ارتش‌های مسلمانان بایست برای جنگ با یهودیان و برانداختن دولت‌شان حرکت کنند و کل فلسطین را به پیکر سرزمین‌های اسلامی بازگردانند.

دوم: باوجود این‌که امروز خلافت وجود ندارد، جنگ با کفار، مخصوصاً آنانی‌که سرزمین‌مان را اشغال کرده‌اند، به موجودیت یا غیبت دولت خلافت بستگی ندارد؛ چون جنگ با کفار یک مکلفیت است، خواه حاکم مسلمانان یک خلیفه باشد و یا کسی‌که مبنی بر اسلام حاکمیت نمی‌کند. بناءً این وظیفۀ ارتش‌های مسلمانان است که برای جنگ با یهودیان و براندازی دولت‌شان قدم بردارند و فلسطین را به سرزمین‌های اسلامی برگردانند.

ای مسلمانان!

خلافت خواهد آمد – ان‌شاءالله – و خوش خبری رسول الله صلی الله علیه وسلم با نبرد سربازان اسلام در برابر یهودیان محقق خواهد شد. در صحیح مسلم از ابوهریره رضی الله تعالی عنه روایت شده‌است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«لَا تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى يُقَاتِلَ الْمُسْلِمُونَ الْيَهُودَ فَيَقْتُلُهم الْمُسْلِمُونَ»

ترجمه: قیامت نخواهد آمد، مگر زمانی‌که مسلمانان در برابر یهودیان بجنگند و مسلمانان آن‌ها را بکُشند.

و بعداً دولت غاصب‌شان را از فلسطین محو کنند، این سرزمین مقدس را از نجاست‌شان پاک کنند و به پیکر سرزمین‌های مسلمانان برگردانند. امت مسلمه زنده و بیدار است و در بی‌عدالتی به خواب نمی‌رود، حتی اگر ترامپ و پیروش نتانیاهو و پیروان و حامیان‌اش فکر کنند که این امر رخ نخواهد داد و حتی اگر گمان کنند که حکام امروزین مسلمانان باقی نخواهند ماند و این‌که خلافت باز نخواهد گشت. ان‌شاءالله، الله سبحانه وتعالی آنان را نابود کند.

﴿وَذَلِكُمْ ظَنُّكُمُ الَّذِي ظَنَنْتُمْ بِرَبِّكُمْ أَرْدَاكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ مِنَ الْخَاسِرِينَ﴾

(فصلت: ۲۳)

ترجمه: آری این گمان بدی بود که دربارۀ پروردگارتان داشتید و همان موجب هلاکت شما گردید، و سرانجام از زیانکاران شدید!

خورشید خلافت به زودی به اذن الله سبحانه وتعالی طلوع خواهد کرد، زیرا مژده‌هایش درحال نمایان شدن است؛ بناءً از بارگاه الله سبحانه وتعالی می‌طلبیم که ما را در زمرۀ کسانی قرار دهد که در آوردن‌اش کوشیده‌اند.

﴿هَذَا بَلَاغٌ لِلنَّاسِ وَلِيُنْذَرُوا بِهِ وَلِيَعْلَمُوا أَنَّمَا هُوَ إِلَهٌ وَاحِدٌ وَلِيَذَّكَّرَ أُولُو الْأَلْبَابِ﴾ (ابراهیم: ۵۲)

ترجمه: این (قرآن) پیام (و ابلاغی) برای (عموم) مردم است تا همه به وسیله آن انذار شوند و بدانند او الله یکتاست و تا صاحبان مغز (و اندیشه) پند گیرند!

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر – ولایه اردن

مترجم: محمد حارث پویا

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه