شنبه, ۰۲ صَفر ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۰۹/۱۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
توافق ریاض؛ بازی سیاسی کثیف برای تقسیم قدرت
بسم الله الرحمن الرحيم

توافق ریاض؛ بازی سیاسی کثیف برای تقسیم قدرت

(ترجمه)

سه‌شنبه، ۵ نوامبر ۲۰۱۹م سلیم الحنبشی، به نمایندگی از هادی و ناصرالخبجی، به نمایندگی از حکومت انتقالی، توافق‌نامۀ ریاض را به‌منظور خاتمه دادن به درگیری که از ۲ آگست/اوت ۲۰۱۹م بین نیروهای‌شان به راه افتاده‌بود، به امضاء رساندند. این توافق ایجاد دولتی با حداکثر ۲۴ وزیر، تقسیم مساویانۀ پست‌های وزارتی بین شمال و جنوب و صلاحیت هادی برای تقرر چند والی/استاندار به ولایات/استان‌های جنوبی را دربر می‌گیرد. هم‌چنان، آنان بر اتحاد نیروهای ارتش و شورای انتقالی و ضمیمۀشان به وزارت دفاع، بازسازمانی نیروهای امنیتی تحت ادارۀ وزارت داخله/وزارت کشور بازگرداندن آن‌عده از نیروهای ارتش که مواضع‌شان را ترک کرده‌بودند، برای اشتراک در جنگ در ولایات/استان‌های عدن، ابین و شبوه و تشکیل کمیته‌ای به‌سرپرستی ائتلاف به رهبری سعودی برای تعقیب تطبیق این توافق‌نامه، موافقت کردند. در واقع، این توافق‌نامه پس از جنگی‌که ده‌ها کشته و صدها زخمی برجای گذاشته و هنوز پایان نیافته‌است، به امضاء رسیده‌است. هم‌چنان، محمد بن سلمان، ولیعهد رژیم نجدی و مزدور امریکا و محمد بن زاید، غلام انگلیس، نیز در امضای توافق ریاض سهم داشتند.

این توافق‌نامه فشار امریکا و پیروانش بر امارات متحدۀ عرب، یعنی انگلیس را نشان می‌دهد تا از یمن خارج شود و زمینه را برای شورای عالی جنبش انقلابی، گروه باووم (جنبشی واقعاً طرف‌دار امریکا) و گروه‌هایی از این قبیل به‌منظور رقابت با هادی، شورای انتقالی و پیروان‌شان بر سر حاکمیت جنوب یمن فراهم کند. برعلاوه، خروج نیروهای امارات از جنوب یمن به نیروهای ریاض کمک می‌کند تا زمینۀ حضور جنبش باووم را در یمن تسهیل کنند و مزدوران امریکا را به سهم‌گیری در حاکمیت جنوب یمن بکشانند، چون هم هادی و هم شورای انتقالی مزدوران انگلیس اند و درگیری بین‌شان برای محو کردن تحرکات امریکا است.

حزب‌التحریر در پاسخ به پرسشی به‌تاریخ ۱۳ آگست/اوت ۲۰۱۹ م چنین بیان کرد: «در سال ۲۰۰۷م، حرکتی در جنوب یمن به‌نام جنبش الحراک جنوبی به رهبری حسن باووم، یک فعال مخالف، با همکاری امریکا و پشتوانۀ ایران رسماً اعلان وجود کرد... انگلیس از این حرکات هراس داشت تا آن‌که ترس‌اش پس از مرگ صالح و کاهش نفوذش با گسترش نفوذ حوثی‌ها در شمال به اوج رسید. سپس تمام تلاش‌اش را برای ایجاد یک نیروی جنگی در جنوب به‌کار برد تا حداقل سهمی در جنوب و برگ برنده‌ای در حاکمیت یمن داشته‌باشد... پس از آن‌که متوجه شد دیگر بالای هادی در مسائلی‌که عربستان بر او تسلط دارد، اعتماد کرده نمی‌تواند، بناءً به فکر تمرکز نفوذش در جنوب افتاد. انگلیس از امارات متحدۀ عرب خواست تا در جنبش جنوبی نفوذ کند و یا با تشکیل جنبشی تازه برای رهبری منطقه، این گروه را به حاشیه بکشاند... این‌گونه، انگلیس بر امارات و پیروان‌اش فشار آورد تا جنبشی هم‌تراز با جناح باووم با داشتن سهم بیشتر در جنوب ایجاد کند؛ سرانجام آن‌چه را به دنبال‌اش بودند در عیدروس الزبیدی یافتند. ...» امروز امریکا از طریق بن سلمان می‌خواهد با آوردن مزدوران‌اش بر اریکۀ قدرت جنوب و فشار بر هادی و شورای انتقالی برای مذاکره با حوثی‌ها، نفوذ انگلیس را ازبین ببرد.

این توافق ثابت می‌کند که حکام این سرزمین و سرزمین‌های منطقه حاضر در توافق مذکور عملاً بردۀ غرب کافر، مخصوصاً انگلیس و امریکای استعمارگر اند. این استعمارگران می‌خواهند بر کل سرزمین تسلط داشته باشند، حال‌آن‌که حکام مذکور تنها تماشا می‌کنند و امریکا و انگلیس بازیگران اصلی اند. این توافق در مطابقت با طرزالعمل‌های سرمایه‌داری شکل گرفته‌است و احکام اسلام در آن هیچ جایگاهی ندارد.

استفاده از نیروی نظامی برای رسیدن به اهداف سیاسی به یک رسم مشروع در یمن مبدل شده‌است. انگلیس از شورای انتقالی کار گرفت ولی امریکا جرأت نکرد حتی یک کلمه بگوید، چون خودش نیز از عین روش برای سپردن ادارۀ صنعا به حوثی‌ها کار گرفته‌بود.

ما می‌دانیم که مردم شمال و جنوب یمن آرزوی زندگی زیر چتر اسلام را دارند، ولی به‌دلیل وجود چنین حاکمانی‌که به‌غیر آن‌چه الله سبحانه وتعالی فرستاده‌است، حکم می‌کنند، چیزی جز سختی و مشقت را در زندگی حاصل نکرده‌اند؛ الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً﴾

[طه: ۱۲۴]

ترجمه: و هرکس از یاد من روی گردان شود، زندگی (سخت و) تنگی خواهد داشت!

ما مخالف راه‌حلی نیستیم که به خون‌ریزی میان این امت دارای عقیدۀ واحد پایان دهد و مطمئناً می‌دانیم که اسلام افراد و گروه‌ها را تشویق کرده‌است تا کنار یکدیگر بیایند؛ ولی تا زمانی‌که این حکام با دشمنان امت، یعنی غرب کافر و سازمان ملل، همکاری کنند، تا زمانی‌که غرب کافر در امور کوچک و بزرگ‌شان دخالت کند و تا مادامی‌که این درگیری در کشور وجود داشته‌باشد، این توافق مردم یمن را از این درد و رنج عظیم نجات نخواهد داد. بناءً تا هنگامی‌که چنین وضعی بر یمن حاکم باشد، حلقۀ جنگ پابرجا خواهد ماند، مگر آن‌که الله سبحانه وتعالی به تأسیس دولت خلافت اراده کند.

حزب‌التحریر از صاحبان ایمان و خرد در شمال و جنوب یمن و از تمام مسلمانان دعوت می‌کند تا برای تأسیس خلافت راشدۀ ثانی به‌طریقۀ رسول الله صلی الله علیه و سلم که الله سبحانه وتعالی وعده‌اش را داده‌است و سرورمان حضرت محمد صلی الله علیه وسلم مژدۀ بازگشت‌اش را دادند، فعالیت کند تا اسلام حاکم و عدالت برقرار شود، نیکی گسترش یابد و کسانی‌که امروزه از ظلم و بی‌عدالتی این دولت سیکولر رنج می‌برند، زیر سپر دولت اسلام محفوظ بمانند. رسول الله صلی الله علیه وسلم در حدیثی به روایت از نعمان بن بشیر رضی الله تعالی عنه فرمودند:

«...ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةٌ عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ»

ترجمه: سپس خلافت به‌طریقۀ نبوت خواهد آمد.

حزب‌التحریر – ولایه یمن

مترجم: محمد حارث پویا

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه