یکشنبه, ۰۹ ذیقعده ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۶/۲۰م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
کنفرانس‌اقتصادی؛ پالیسی ادامۀ فقر و هلاکت‌فقرا!
بسم الله الرحمن الرحيم

کنفرانس‌اقتصادی؛ پالیسی ادامۀ فقر و هلاکت‌فقرا!

(ترجمه)

مردم به خاطر بدست آوردن یک توته‌نان، یک لیتر ‌تیل و یا گاز؛ چندین کیلو‌متر برای ساعت‌ها در صف می‌ایستند. هنگامی‌که نوبت آن‌ها می‌رسد، باید قیمت‌گزاف را برای خریدن این مواد بپردازند. فلهذا؛ زنده‌گی مردم میان سندان قیمت‌های گزاف و چکش فقدان ‌مواد‌اولیه، به جهنمِ غیر‌قابل تحمل مبدل شده است. این در حالی‌ست که دولت، روز دو شنبه 28 سپتامبر کنفرانس‌اقتصادی را به پایان رساند که در واقع از طریق آن پالیسی‌های ناکام اقتصادی‌اش را تحت پوشش قرار داد. همان‌طوری‌که وزیر تصدی‌مالیه "حبا محمد علی" در کنفرانس‌مطبوعاتی‌اش در ارتباط به کنفرانس‌اقتصادی چنین گفت: «هدف از برگزاری کنفرانس‌اقتصادی دخیل ساختن تمام شرکا در سیستم‌های متخلف به منظور طرح پالیسی‌ها و اخذ تصامیم به هدف ایجاد پروژه ملی می‌باشد که دارای بزرگ‌ترین چتر محبوب است که برای موفقیت و ادامۀ آن حمایت اش می‌کند.»

نتیجه کنفرانس به جای این‌که به نفع مردم کشور تمام شود و یا هم قیمت‌های گزاف و کمیابی ‌مواد‌اولیه را از آن‌ها دور کند، بر علاوه تودۀ عظیم کشور را نا‌توان ساخته تا نتوانند مواد‌غذایی اولیۀ خویش را مهیا سازند؛ برعکس، نتیجه واقعی کنفرانس چنان بود که برای ادامۀ افزایش قیمت‌ها چراغ سبز، روشن گردید. قسمی‌که در بخش پیشنهادات‌کنفرانس چنین بیان شده است: «گرچه کمک نمودن ‌مواد‌اولیه بر اساس توازن تجارت و بودجه می‌باشد، با وجود آن مردم روستا‌ها تاهنوز به خصوص از کمک‌های برق و گاز مستفید نشده اند. این دلایل نشان می‌دهد که باید به طور مستقیم حمایۀ نقدی صورت گیرد.» (منبع: سودان تریبیون).

با وجودی‌که بیان این پیشنهاد با عدم پذیرش و نارضایتی اشتراک کننده‌ها مواجه گردید، دولت تلاش دارد با ترفند ایجاد بحران‌ها مردم را قانع سازد تا اصلاحات بودجه‌اش تصویب و به تطبیق اوامر کفار غربی ادامه دهد که با تطبیق پالیسی صندوق بین‌المللی پول، "IMF" ثروت و منابع کشور را برای راضی نگهداشتن کفار استعمار‌گر هدر دهد. این در حالی‌ست که بحران مواد‌غذایی روز به روز در حال وخیم‌تر شدن است. در مقابل، چنین بهانه می‌گردد که قرضه‌های میل‌ آرد به 20 میلیون دالر رسیده است. (منبع: بگ نیوز)

روزانه برای ساعت‌ها برق قطع می‌گردد که بر اساس گفته‌های ریس شرکت برق سودان 161 میلیون دالر نیاز است تا این سکتور مشکل برق را حل سازد. در واقع دولت قادر نیست تا پول بیل‌های نفت و گندم را بپردازد، در همین‌حال نخست‌وزیر "حمدوک" اعلان می‌دارد که: «پول جبران بمب‌های سفارت‌های امریکا در دارالسلام و نیروبی و پول جنگندۀ "USS Cole" آماده است تا پرداخت گردد!» (منبع: سودان تریبیون) البته مقدار پول آن بیش‌تر از 400 میلون دالر می‌گردد که 335 میلیون دالر آن برای دو سفارت‌خانه و 70 میلیون دالر آن برای جنگنده "USS Cole" پرداخت می‌گردد. الله سبحانه و‌تعالی واضحاً چنین فرموده است:

﴿وَلَا تُؤْتُوا السُّفَهَاءَ أَمْوَالَكُمُ الَّتِي جَعَلَ اللَّهُ لَكُمْ قِيَاماً﴾ (نسا: 5)

ترجمه: اموال خود را که خداوند وسیله قوام زندگی شما قرار داده به دست سُفها نسپارید.

در کنفرانس‌اقتصادی؛ حکومت انتقالی سودان با ارایۀ دلایل‌معقول حرمت مردم غریب سودان را ضربه زد و از طرف دیگر، مردم را در باتلاق فقر با قبول نمودن پالیسی صندوق بین‌المللی پول، بیش‌تر از قبل غرق نمود!

ای مردم سودان! حکومت‌انتقالی با بخش‌های نظامی و مدنی‌اش نمی‌تواند مشکل شما را حل کند؛ زیرا همۀ آن‌ها متعهد بر حفظ و نگهداری منافع کفار استعمار‌گر می‌باشند. آن‌ها قسم خورده اند تا نظام وحشی سرمایه‌داری را که باعث فقر و قتل غربا می‌گردد، را تطبیق کنند و در برابر منافع‌مردم هرگز خود را مسئول نمی‌دانند. زیرا آن‌ها نماینده‌های کفار استعمار‌گر هستند که روز و شب برای راضی ساختن آن‌ها کار می‌کنند و آن‌ها راه‌حل مشابه گذشته را عملی می‌نمایند که نتیجۀ آن افزایش بد‌بختی، پریشانی و غم و اندوه مردم می‌باشد. الله سبحانه و‌تعالی فرموده است:

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى﴾ (طه: 124)

ترجمه: و هرکس از یاد من روی‌گردان شود، زندگی سخت و تنگی خواهد داشت و روز قیامت او را نا‌بینا محشور می‌کنیم.

نجات از زیر یوغ کفار استعمارگر و نوکران آن تنها توسط نظام عادل اسلام امکان دارد که توسط خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت با رهبران‌متقی بر اساس قوانین ناب اسلامی رهبری خواهد شد. آن‌ها به خاطر تقوای خویش خود را مسئول می‌دانند و در صورت کوتاهی در پیش‌برد امور مردم، مورد محاسبه قرار خواهند گرفت.

این رهبران، "رهبران اسلام" دست کفار استعمار‌گر را از غارت ثروت و منابع سر‌شار طبیعی مسلمانان قطع خواهد نمود؛ در ضمن سایۀ کثیف، نظام ساخت‌بشر و مالیات کمر‌شکن که مردم را به هلاکت رسانده است را، از سرِ امت اسلامی بر خواهد داشت. سپس با یاری و خواست الله سبحانه و‌تعالی سرنوشت این بهترین مردم که برای هدایت بشر خلق شده اند بار دیگر تغییر خواهد کرد؛ و این کار در آیندۀ نزدیک توسط مردان با عزم، بشارت وعدۀ  الله سبحانه وتعالی و نصرت وی اتفاق خواهد افتاد. فلهذا؛ در میان آن‌ها باشید و فرصت افتخار حمایت و یا کار برای تاسیس خلافت را از دست ندهید که در آن سعات دنیا و آخرت نهفته است.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ﴾ (انفال: 24)

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله و پیامبر را اجابت کنید، هنگامی که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد و بدانید الله میان انسان و قلب او حایل می‌شود و همه شما (در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید.

حزب‌التحریر-ولایه سودان

مترجم: عبدالله صالحی

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه