پنجشنبه, ۰۳ رجب ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۲/۲۷م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

مشاوره در مورد ازدواج دیرهنگام و مجازات برای ازدواج زودهنگام

(ترجمه)

خبر:

رئیس جمهور اردوغان در مراسمی در کاخ ریاست جمهوری باشتب، اظهار داشت که سن ازدواج برای جوانان در حال افزایش است. وی گفت: «بیش‌تری دختران و پسران بعد از سی‌سالگی ازدواج می‌کنند یا هرگز ازدواج نمی‌کنند. چطور می‌تواند چنین اتفاقی بیفتد؟ ما باید در مقابل این خطر مقاومت کنیم و به ازدواج توصیه کنیم.» (منبع: وکالات)

تبصره:

در زبان ما مثلی وجود دارد که موقف اردوغان را خلاصه می‌کند: "وقتی منافق در مورد قهرمان بودن خود لاف می‌زند، در باره‌ی سرقت خود صحبت می‌کند."

به نظر می‌رسد که اردوغان، به این نصحیت‌ها قهرمان‌سازی می‌کند، در حالی‌که از آسیب‌های ناشی از توافق‌ها و قوانینی‌که قبلاً پذیرفته است، بی‌خبر می‌باشد.

مقصر دانستن جوانان به دلیل ازدواج دیرهنگام قابل پذیرش نیست؛ زیرا در 18 سال  دورۀ حاکمیت خود قوانینی را تصویب نموده و موافقت‌نامه‌هایی را پذیرفته که باعث دور شدن جوانان از ازدواج، تجزیه خانواده‌ها و سال‌به‌سال باعث افزایش طلاق شده است، و مجازات‌ خیره کننده‌ای بر مردانی که با زنان زیر 18سال ازدواج می‌کنند، اعمال شده است. توافق‌نامۀ استانبول که بر اساس تصمیم اتحادیه اروپا ایجاد شده و در نزد مردم  به عنوان پروژۀ "نابودى خانواده" شناخته می‌شود را در دوران حکومت خود در 2011 پذیرفتی. این بسیار جالب است که شما در مورد لزوم ازدواج زودهنگام صحبت می‌کنید، در حالی‌که هرسال حدود 150 هزار مرد به دلیل ازدواج زودهنگام از خانه‌های خود دستگیر می‌شوند.

این توافق به تنهایی مسبب فروپاشی بیش از یک‌ملیون خانواده شده است. آیا حفظ خانواده‌های نیرومند درحالی‌که تعداد گزینه‌های نابود كنند‌‌ی خانواده به دلیل این توافقی‌که قرار است از خشونت علیه زنان جلوگیری كند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته و امکان‌پذیر است؟ آن‌چه در هر گوشه‌ی کشور تحت نام برابری جنسیتی بر اساس این توافق به چشم می‌خورد، ارزش ازدواج را بسیار پائین آورده و اقدامی در برابر جمعیت انحرافی و منحرف انجام نداده است. شکل دیگری از آزار و اذیت گواه قرار دادن زن به عنوان تنها گواه نزاع بین مرد و زن است که درها را به صورت گسترده‌ی برای تحریک و نزاع‌ها باز می‌کند.

همانا با مجازات نفقه‌ی دایمی، دروازه‌های ازدواج را به طور کامل بسته نمودی. اكنون شکایت در مورد تأخیر ازدواج بازی نمودن با خِرد مردم است؛ زیرا تو همان كسی هستی که با زندانی نمودن هزاران جوانی‌که در سن 16-17 سالگی ازدواج نمودند، مرتکب این جنایت بزرگ گردیده‌ای و باعث شد‌ه‌ای زنان همسران خود را ترک کنند و فرزندان بدون پدر رها شوند. تو همان كسی هستی كه بر رسانه‌ها تسلط كامل داری که انواع بی‌اخلاقی را منتشر می‌کنند. پس اساس رهبری‌ات که تلاش داری خود را با بیان چند حرف تبرئه نمایی و برنامه‌های رسانه‌ای و آسیب‌هایی را که به خانواده‌ها می‌رسانند، نادیده گیری در چیست؟

غرب اساس خانواده‌ها را ویران نموده و آن را فدای اقتصاد نمود که اکنون با انقراض نسل روبرو است. با این وجود شگفت‌انگیز این است: در حالی‌كه قوانین غیراخلاقی غربی به عنوان راه‌حل در بین امت اعمال می‌شود؛ اعتبار دادن آن به عنوان یک نمونه و الگو آغاز جنگ علیه حق است.

اردوغان بهگونه‌ای سخن می‌گوید که گویا رییس دولت ترکیه نه؛ بلکه رییس دولت دیگری باشد؛ طوری‌که عمل‌کرد او سخنان‌اش را تکذیب می‌کند. در حالی‌که قوانینی را تصویب نموده و توافق‌هایی را پذیرفته‌ای كه باعث  نابودی خانواده‌ها و بدی به آن‌ها شده. پس توصیه و نصیحت تو در بارۀ ازدواج معنی ندارد؛ زیرا کار قوه‌ی اجرائیه طرح شکایت نیست و اگر این اصل را فراموش کرده‌ای، بگذار مجدداً به تو یادآوری کنیم.

از زمانی‌که به این اعتراف نمودی که جرم انگاشتن زنا طبق بیانیه‌ی اتحادیه‌ی اروپا اشتباه بوده، دوسال سپری شده است. 8 ماه از این گفته‌ات که توافق‌نامۀ استانبول یک حکم اسلامی نیست، گذشته است. با این حال قوانین موجود هنوز هم خانواده‌ها را متلاشی می‌کنند؛ اگرچه سخنان تو مدت‌ها قبل بیان شده است. اگر در گفته‌های خود صادق هستی! ابتدا باید نظام فاسد غربی را ترک نموده و به توافق‌های تحریک آمیزی‌که تمایل غربی دارند، پایان دهی و مردانی را که بر اساس دستور الله متعال ازدواج کرده‌اند، آزاد کنی. تو باید رسانه‌ها را کنترول کنی که کرامت انسانی و عفت خانواده را نادیده می‌گیرند و از تلاش برای فشار آوردن زنان به بازار کار خودداری شود. نظام اجتماعی اسلام را به منظور تشویقِ برپایی خانواده‌ها بر اساس ترس از الله تطبیق کن. پس از آن می‌توانی بر دشمنان خود با یک خانواده قوی، یک نظام قوی و یک سرزمین قوی غالب شوی و اگر آماده‌گی‌اش را داری، جامعه آرزو آن را می‌کند.

ما می‌دانیم که هیچ ارزش انسانیِ امنی زیر سایه‌ی نظام سرمایه‌داری وجود ندارد و خصوصی‌ترین ارزش یعنی خانواده نیز از ‌خطر در امان نیست. نظام اسلامی‌ است که امروز و فردا و همان طوری‌که دیروز راه‌حلی برای همه مشکلات بود، این امنیت را تضمین می‌کند.

نویسنده: احمد سابا

مترجم: پارسا امیدی

ادامه مطلب...

فتوای دیگر علیه حزب التحریر و صفحۀ دیگری از دروغ و تهمت

(ترجمه)

خبر:

در 10 جنوری 2020م، ادارۀ امور مذهبی ایالت جوهر مالیزی به تمام مساجد این ایالت دستور داد تا خطبه‏ای با عنوان "فاصله‌گیری از حزب التحریر" ارائه دهند، که حاوی تهمت‏های مضحک بسیاری علیه حزب التحریر بود. نکته تأسف‌آور این است که تمام مساجد این ایالت به مکانی برای پخش دروغ در برابر حزب التحریر تبدیل می‏شوند. اصل این است که مساجد الله سبحانه وتعالی مکانی برای هدایت و عبادت خالصانۀ اوتعالی باشد. متأسفانه خانۀ الله سبحانه وتعالی در این شهر به بلندگویی برای تهمت و دروغ علیه حزب التحریر و آسیب رساندن به آن تبدیل شده است.

تبصره:

پس از آن‌كه ایالت‏های سلانگور و صباح حكم‏های ظالمانه‌اى علیه حزب التحریر صادر كردند، اکنون ایالت جوهر با ادعاهای شدیدتر و تهمت آمیزتری در مقایسه با سلانگور و صباح، اقدام نموده است. این حوزه‌هاى مذهبی آستین بر خدشه‏دار نمودن حیثیت مردمی جریان‏های اسلامی‏ای برزده‌اند که با آن‌ها هم مسیر نیستند و در کمین جریان‏های اسلامی نشسته و در انتظار بروز کوچکترین خطایی از جانب آن‌ها می‌باشند و اگر نتوانند مشکل و یا ضعفی در آن‌ها پیدا کنند، برای صدمه زدن به حیثت مردمی این جریان‌ها از هیچ‌گونه تهمت علیه‌شان دریغ نمی‌کنند.

باوجود این‌که حزب التحریر آن‌ها را هشدار داده و گوش‌زد نموده بود تا قدم در مسیر تطبیق این پلان شوم برندارند، آن‌ها نقشۀ خود را عملی کرده و بدون  دلیل علیه حزب التحریر خطبه ارائه نمودند و با این عمل خود واضحاً نشان دادند که گویا مساجد ملکیت شخصی‌شان بوده و منابر تنها به آن‌ها تعلق دارد که از طریق آن می‏توانند با آبروی هرکسی‌که خواسته باشند، بازی کنند. بنابر این، آن‌ها مساجد را از مکان آموزش و هدایت امت به جایگاهی‌که جریان‏‌های مخالف فکر خود را مورد تاخت و تاز قرار می‌دهند، تبدیل نمودند.

برخی نکاتی در خطبه به عنوان فتواهایی‌که توسط دارالافتای ایالت جوهر ارسال شده به حزب التحریر نسبت داده شده است. چیزی‌که ما را بیش‌تر متعجب ساخت مفتیانی بودند که امت ایشان را به چشم متقی می‏بیند و همین مفتیانی به اصطلاح متقی بودند که فتواهای دروغین علیه حزب التحریر صادر کردند؛ بدون آن‌که تحقیق کنند و بدون آن‌که دیدار و گفتگويی با خود حزب داشته باشند! آیا این روش مناسب برای صدور فتوا است که این دار الإفتاء از آن پیروی نموده است؟ آن‌ها بدون تحقیق در مورد صحت اطلاعات و بدون ملاقات یا مشوره با حزب علیه آن حکم صادر می‏کنند. بهتر این بود که دار الإفتاء ایالت جوهر از قبل با ما ارتباط برقرار می‏کرد تا افکار و آرای حزب را از طریق خود حزب مطالعه می‏کرد.

این تهمت‏ها به کارگردانی دارالإفتاء و ادارۀ امور مذهبی ایالت جوهر پیرامون دیدگاه‌های حزب التحریر در مورد عذاب قبر، اعتقاد داشتن به اين‌كه منشأ قضا و قدر فلسفۀ یونانی‌ست، عمل انسان هیچ ارتباطی به قضا و قدری‌که از جانب الله سبحانه وتعالی است ندارد، هدایت و گمراهی از طرف الله سبحانه وتعالی نیست؛ بلکه از جانب انسان است، اين علاوه بر آن است كه می‌گوید هركس می‌تواند اجتهاد کند و احكام‏ صادرکند؛ مانند جواز دست دادن زن با مرد و بوسیدن زنان بیگانه بدون قصد ارتكاب زنا. واضح است که دارالإفتای ایالت جوهر در خصوص این ادعای خویش اندک تحقیقی را انجام نداده است؛ زیرا آن‌ها فقط افتراءات قدیمی را به حزب نسبت داده‌اند که قبلاً از جانب مخالفان‌اش به آن مواجه شده بود. آن‌ها هم‌چنین ادعا کرده‌اند که حزب التحریر وحدت مسلمانان، امنیت ملی و صلح را تهدید می‏کند.

حال پرسش این است كه چگونه می‏توانند براساس پیش فرض‌ها فتوا صادر كنند؟ بدتر این‌که این تهمت‏ها با واقعیت مغایرت دارد؟! درحالی‌که بیش از 20 سال از حضور حزب التحریر در مالزی می‌گذرد، کمیسیون ایالت جوهر هیچ‌گاه آشفتگی و آشوبی را از طرف این حزب تجربه نکرده است! همان‌گونه که نیم دیگر خطبه‌ها به بدنامی و دروغ‌بافی ادامه داده و حزب التحریر را به اين‌كه مردم را به مبارزه و جنگ با حاکمی‌که اسلام را تطبیق نمی‌کند، مورد اتهام قرار داده است. به نظر می‌رسد که دارالإفتاء ایالت جوهر وقتی چنین اتهامات مستقیمی را وارد کرد که به حزب آسیب رساند، از هوشیاری وب ينش مناسبی برخوردار نبوده است.

ما برای این دارالإفتاء الله سبحانه وتعالى و هشدارش در مورد انتشار دروغ و افتراء را یادآور می‌شويم كه می‌فرمايد:

﴿وَالَّذِينَ يُؤْذُونَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ بِغَيْرِ مَا اكْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتَاناً وَإِثْماً مُّبِيناً

[احزاب: 58]

ترجمه: و آنان که مردان و زنان باایمان را به خاطر کاری‌که انجام نداده‌اند، آزار می‌دهند؛ بار بهتان و گناه آشکاری را به دوش کشیده‌اند.

اين روشن است نتیجۀ دروغ هرچند دامنه‏اش گسترده شود، به زیان صاحب‏اش خواهد بود. بدون شک تمام دروغ‌بافی‌ها و نیرنگ‌هایی‌که علیه حزب پخش و نشر نموده‌اند، نه در دنیا و نه در آخرت برای‌شان هیچ‌گونه خیری را در پی نخواهد داشت. بهتر این است که مسیر حق را انتخاب نموده و بدون این‌که بار خطاهای کسانی را که به ایشان افتراء بستند، بدوش داشته باشند و در برابر الله سبحانه قرار گیرند.

نویسنده: دکتر محمد – مالزی

مترجم: یاسین سادات

ادامه مطلب...

تلویزیون الواقیه: برنامه امور امت "حکومت در اسلام...میان ثوابت نظام و نرمش مدیریت!"

  • نشر شده در ویدیوها

مهمان برنامه: دوکتور محمود عبدالهادی

عضو حزب التحریر در ولایه لبنان

مجری برنامه: استاد عدنان مزیان

شنبه, ۲۱ جمادی الآخر ۱۴۴۱ه مطابق ۱۵ فبروری ۲۰۲۰م

ادامه مطلب...

سرزمین مبارک فلسطین: سخن مسجد "راه حل دو دولت، روی دیگر معامله قرن است که نباید امت فریب آن را بخورد!"

  • نشر شده در ویدیوها

سخنی از دوکتور مصعب ابو عرقوب

عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر در سرزمین مبارک فلسطین

جمعه, ۲۰ جمادی الآخر ۱۴۴۱ه مطابق ۱۴ فبروری ۲۰۲۰م

ادامه مطلب...

حکم 23 سال حبس، تنها بخاطر کلمۀ "رب من الله است"

  • نشر شده در روسیه

(ترجمه)

به‌تاریخ 10 فوریه 2020م، دادگاه/محکمه‌ی منطقه نظامی مرکزی(CDMC) در یکاترینبرگ، ادوارد نظاموف را متهم به سازماندهی و پیشبرد فعالیت‌های حزب التحریر در روسیه نموده و وی را به مدت 23 ‌سال با "شدیدترین قیودات امنیتی در کلنی یا سلول خاص" محکوم به حبس نمود. این برادر بر اساس چندین ماده‌ی قانون جزایی/کیفری روسیه، از جمله سازماندهی فعالیت‌های یک سازمان تروریستی (فصل 1 ماده‌ی 205.5)"، حمایت از فعالیت‌های تروریستی (فصل 1 ماده‌ی 205.1)" و  تصرف خشونت‌آمیز قدرت (مادۀ 278) متهم شمرده شد. ‏این در حالی‌ست که رسانه‌های روسی نظاموف را چندین‌بار من‌حیث رییس سازمان "حزب التحریر" خطاب نمودند. قبلاً نیز آقای ادوارد در سال 2005م، بخاطر مشارکت در فعالیت‌های حزب التحریر مجرم شناخته شده بود؛ مگر آن زمان دعوت اسلامی در چهارچوب "مبارزه علیه تروریسم" شناخته نمی‌شد"، بناءً او به مدت تقریباً 2 سال "به‌طور رفتارسنجی" طبق فصل 2 ماده 282.2 قانون جزایی/کیفری روسیه بخاطر "اشتراک ورزیدن در فعالیت‌های یک سازمان تندرو" محکوم به حبس شد.

نظاموف در جریانی‌که "کلمات اخیرش" را به زبان می‌آورد، در رابطه به اسلام، آزار و شکنجه مسلمانان در روسیه، قوانین و سیاست‌های ضد اسلامی، هم‌چنین انتشار پروپاگند‌های ضد و نقیض در رسانه‌های رسمی، سخن گفت. وی خاطر نشان کرد که پیامد طبیعی این چنین سیاست‌های دولت، در واقع ترویج اسلام‌هراسی در جامعه روسیه است و دولت آگاهانه و هدف‌مندانه تصویر منفی از اسلام و مسلمانان را در جامعه ایجاد می‌کند تا بتواند سیاست‌های ضد اسلامی و سرکوب‌های خشن خود را علیه مسلمانان توجیه کند.

ادوارد هم‌چنین در مورد زندگی خود، در مورد این‌که چگونه در پی آموختن فهم اسلام پرداخت و چگونه دین در اوضاع دشوار زندگی، مشکلاتش را حل کرد، صحبت نمود. او تصریح نمود که قرآن‌کریم یگانه مصدر ثابت و حقیقی احکام است که از 14 قرن تا حال بدون هیچ تغییر و تبدیل، ثابت مانده است. ‏وی برعکس حرف‌های فوق‌اش را از قوانین قابل تغییری‌که توسط انسان‌ها ساخته شده یعنی قوانین روسیه مثال زد، که مدام و به سرعت در حال تغییر است. مثلاً به‌شدت سخت‌گیرانه می‌شود و یک وضعیت متناقصی را در جامعه ایجاد می‌کند که یک‌ مسلمان به هر شکلی‌که خود را تطابق به این اصول و قوانین بدهد، بازهم در چشم دستگاه سرکوب‌گر روسیه من‌حیث یک جنایت‌کار باقی می‌ماند. ‏ادوارد تمامی اتهاماتی‌که علیه‌اش صادر شده بود را رد کرد و پس از آن‌که او اتهام بالعکس را علیه آن‌ کسانی‌که برضد اسلام تهمت می‌بستند و مسلمانان را بخاطر عقیده‌شان زندانی می‌کردند، بست. او در سخنانش تایید کرد که هیچ جنایتی در عمل‌اش نبوده است.

اتهام تروریسم علیه حاملان دعوت اسلامی، چیزی نیست جز تصدیق و اعتراف و ترس دولت در مقابل حق و در برابر کسانی‌که یگانه اسلحه‌شان بیان حق است.

درین‌جا هیچ جای شکی نیست که دروغ‌های سازمان‌های خاص جنایی روسیه علیه اعضای حزب التحریر یک روز برای عموم واضح و آشکار خواهد شد و الله سبحانه‌وتعالی تمامی کسانی‌ را که در زندانی ساختن مسلمانان به دلیل بخاطر ایمان‌شان به الله محاسبه‌ خواهد کرد. الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِيَصُدُّوا عَن سَبِيلِ اللَّهِ فَسَيُنفِقُونَهَا ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ وَالَّذِينَ كَفَرُوا إِلَى جَهَنَّمَ يُحْشَرُونَ﴾

[انفال: 36]

ترجمه: ‏كافران اموال خود را خرج می‌كنند تا (مردمان را ) از راه الله (و ايمان به الله) بازدارند. آنان اموال‌شان را خرج خواهند كرد، اما بعدا مايه حسرت و ندامت ايشان خواهد گشت و شكست هم خواهند خورد. بی‌گمان كافران همگی به سوی دوزخ رانده می‌گردند و در آن گرد آورده می‌شوند.‏

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-روسیه

مترجم: زکریا وهاج

ادامه مطلب...

دهه‌های آینده، آیندۀ منطقه را چگونه پیش‌بینی می‌کند؟

(ترجمه)

خبر:

تحولات سیاسی در شرق میانه پیچیده و غیرمترقبه است؛ اما طبق گزاراشات و پیشبینی‏هایی‌که توسط مرکز تحقیقات "جیواستراتیژیک میدیا" به انجام رسانیده است؛ آن‌چه احتمال دارد به وقوع بپیوندد، اینست: از  2019 به بعد الی ختم 2030 میلادی شرق میانه از چنان مخمصه و تنگنایی عبور خواهد نمود که در طی صد سال گذشته آن‌چه قبلاً در لیبیا، عراق و سوریه در اثر تحولات و مداخلات بیگانه، از کشتار و خونریزی‏هایی‌که به وقوع پیوسته بود، وخیم تر است.

پیش‏بینی اتفاقات آینده یک امر دشوار است و این را می‏طلبد تا بر اساس آمارها و داده‏های که نشانه بر تحولات و تغییرات رخ داده، آن‏چه که در آینده واقع خواهد شد و ربط این‏ها باشد. دولت‏های عربی تلاش دارند تا هویت ملی خویش را که به وسیلۀ توافق سایکس-پیکو طی قرن گذشته وضع شده بود، حفظ نمایند؛ چرا که ایدلوژی‏های سیاسی عمده بر گِرد منافع کشوری می‏چرخد؛ نه بر اساس منافع ملیتی. پس برخی ازین دولت‌ها رو به سوی غرب نموده و برخی دیگر جانب شرق را گرفته‌اند‏ و هم‏چنان برخی دیگر تلاش جمع بین هردو را دارند. ممکن است چالش در برابر دولت‏های عربی اسلامیت و یا عربیت باشد؛ چون هردو تفکر نظام‏های منطقوی را رد نموده و با آن تناقض دارند. (منبع: جریدۀ اردنی رأی)

تبصره:

 تنها اهل اردن نیست که چنین وضعیت دارند؛ بلکه تمام سرزمین‏های اسلامی همین‏گونه است. آن‌گونه كه از خبر فوق واضح است، وضعیت حاضر نتیجۀ توافق و پیمان سایکس-پیکو می‏باشد؛ پیمانی‌که به رهبریی انگلیس و همکاری عده‌ای از یهودیان، ترک‏ها و اعراب منجر به انهدام خلافت اسلامی گردید.

از بارز ترین عمال و مزدوران آن، ایمانویل قراصو است. او از اولین مووسسین حرکت جوانان ترک بود. او مسئول برانگیختن مردم و تحریک آن‏ها علیه سلطان و خلیفۀ مسلمانان بود. درست قبل از آمدن مصطفی کمال یهودی است؛ کسی‏که از دانشگاه نظامی در مانستر مقدونیه تحصیل کرده و در همانجا به فعالیت تخریبی‏اش علیه دولت اسلامی، بر حسب دستورات یهود و انگلیس و ماسون‏ها آغاز نموده بود که به جمع از صاحب منصبان معرفی شد و توانست جمعیت وطن را تأسیس کند.

شخصی دیگر بنام شریف حسین یاد می‏گردد؛ کسی‏که انقلاب را كه به انقلاب بزرگ عربی مسمى است، به راه انداخت. او كسي است ‏که اولین تیر را از کمان مسلمانان علیه مسلمانان رها نمود. او کسی است که عرب زبانان را از غیر آنان جدا ساخت و بین عرب و ترک و عجم حایل ساخت.

حالا بعد از این‏که کفار متوجه شده‌اند که امت مسلمه به سبب وضعیت بد خودِ کفار و دست کم گرفتن مسلمانان توسط غرب و مزدورانش رو به بیداری است، دست به طرح دسيسه‌ها زده و با برنامه‌هاى تازه و نقشه‏های جدید می‏خواهند که امت را از سیر کردن به مسیر تعالی گذشته باز دارند تا امت اسلامى زمین‌گیر گردیده، کفار بتوانند خون‏های‌شان را بمكند و ثروتی را که الله سبحانه وتعالی برای امت مسلمه ارزانی کرده است، به تاراج ببرند.

به غرب کافر و مزدوران گناهکارشان که از اِيل و فاميل خودمان اند، می‏گویم: آرزوی‌تان به خاک یکسان شد؛ چرا که الله سبحانه وتعالی این امت را دوباره به برکت حزب التحریر بیدار می‏سازد؛ حزبی‌که امت را متوجه خواهد ساخت که درد چیست و دوایش در کجاست. امت اسلامی را به طریق شریعت ارشاد نموده؛ طریقی‌که عظمت دوباره و عزت گذشتۀ مسلمانان را در بین امت‏های سرگردان که به فساد روبرو شده و این فساد بشریت را به فساد گرفتار نموده است، برای‌شان خواهد بخشید. این امت بسان گذشته‏اش دوباره زمام امور را در دست گرفته اسلام را به دیگران نیز حمل خواهد نموده تا باقی بشریت را از ظلم و وحشت سرمایه‏داری نجات بخشد. همان‏گونه که الله سبحانه وتعالی می‏فرماید:

﴿كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْراً لَّهُم﴾

[آل عمران:110]

ترجمه:شما بهترین امتی هستید که برای مردم بیرون آورده شده است، به معروف امر می‏کنید و از منکر نهی می‏نمایید و به الله و روز آخرت ایمان دارید.

نويسنده: عبدالله عبدالرحمن

مترجم: عبدالقدیر مخلص 

ادامه مطلب...

آیا برای خلیفه جائز است تا بالای مسلمانان مالیات وضع نماید؟

  • نشر شده در فقهی

(ترجمه)

پرسش:

السلام‌علیکم‌ورحمت‌الله‌وبرکاته!

الله متعال عمر طولانی نصیب‌تان فرماید. از شما پرسشی دارم، امیدوارم پاسخ ارائه فرمایید. واضح است که مالیات در اسلام حرام می‌باشد؛ پس دولت اسلامی چگونه می‌تواند چنین مشکلی را بر طرف کند؛ درحالی‌که امروز (توظیف، عشر و خراج) وجود ندارد؟

پاسخ:

علیکم‌السلام‌ورحمت‌الله‌وبرکاته!

معلوم می‌شود که در رابطه به پرسش موضوع، شما دچار التباس شده‌اید؛ چون می‌گویید که: مالیات در اسلام حرام می‌باشد. این به شکل عام در حالات مخصوص درست است. هم‌چنان گفتید: امروزه عشر و خراج وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که سرزمین مسلمانان یا عشری است و یا هم خراجی که فعلاً وجود دارد. در رابطه به موضوع، شما کلمات؛ چون: توظیف، عشر و خراج را یادآور شدید که کلمۀ (توظیف) در این‌جا بی‌ربط می‌باشد.

به‌هرصورت ما برای‎تان پاسخ مفصلی ارائه خواهیم داشت تا ابهامی باقی نماند. إن‌شاءالله!

1- شریعت سلطان را از وضع مالیات بالای مسلمانان به خواست خودش نهی نموده است. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم در حدیثی‌که احمد روایت نموده و زین و حاکم آن را صحیح می‌دانند، فرموده‌اند:

«لا يَدْخُلُ الْجَنَّةَ صَاحِبُ مَكْسٍ»

ترجمه: صاحب مالیات وارد بهشت نمی‌شود.

کلمۀ (مکس) عبارت از مالیاتی است که از تجار در مرز سرزمین‌های گرفته شده اخذ گردد؛ اما نهی رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم مطابق حدیث متفق علیه که از طریق ابوبکره روایت شده است، تمام مالیات را شامل می‌شود که فرمودند:

«إِنَّ دِمَاءَكُمْ وَأَمْوَالَكُمْ وَأَعْرَاضَكُمْ عَلَيْكُمْ حَرَامٌ كَحُرْمَةِ يَوْمِكُمْ هَذَا فِي بَلَدِكُمْ هَذَا فِي شَهْرِكُمْ هَذَا»

ترجمه: بدون شک خون، مال و آبروى شما بر يک‌ديگر حرام است؛ مانند: حرمت امروز و اين ماه و اين شهر شما.

این حدیث شامل خلیفه و عامۀ مردم می‌گردد؛ بناءً برای خلیفه جائز نیست تا به خاطر مصارف، از مردم مالیات اخذ کند؛ بلکه باید از بیت‌المال استفاده نماید.

2- اما حالات خاصی وجود دارد که شریعت مطابق نصوص وارده، آن را استثناء قرار داده و مصارف را خاص بیت‌المال نکرده و آن را شامل همه مسلمان نموده است. این در صورتی است که مال کافی در بیت‌المال وجود نداشته باشد. مصارف از دوش بیت‎المال به دوش امت افتاده و از سرمایه‌داران امت به مقدار ضرورت بدون زیادت از نیاز، مالیه اخذ گردیده و در مواضع خاص خودش مصرف می‎گردد. باید واضح گردد که اخذ مالیه در چنین یک وضعیت از خواست و صلاحیت حاکم نیست که هرگونه خواست مالیه اخذ نماید؛ بلکه سلطان مجری اوامر الله سبحانه‌وتعالی است. در چنین یک وضعیت امر الله سبحانه‌وتعالی را اجراء کرده و مطابق احکام شرعی عمل می‌نماید [حسب نیاز مالیات را بالای ثروت‌مندان امت وضع می‌کند.] بدین اساس شریعت سلطان را مکلف به پرداخت مصارف مسلمانان از بیت‌المال نموده است؛ پس اگر مال کافی در بیت‌المال وجود نداشت که کفایت مصارف را بکند، خلیفه مطابق احکام شرعی می‌تواند به قدر ضرورت مالیات را بالای ثروت‌مندان وضع نماید که در این‌صورت عمل وی حرام نمی‌باشد.

3- جواز وضع مالیات بالای مسلمانان باید دارای شروط زیر باشد:

این‌که در بیت المال مال کافی وجود نداشته باشد؛

وجود نص شرعی‌که مصارف را بالای بیت‌المال و مسلمانان واجب گرداند؛

وضع مالیات باید بیش‌تر از نیاز نباشد؛

مالیات باید بالای ثروت‌مندانی‌که بیش‌تر از نیازشان ثروت دارند، وضع گردد.

4- هم‌چنین اخذ مالیات از مسلمانان مطابق شروط گذشته صورت می‌گیرد و آن زمانی است که شریعت انفاقِ حالات ویژه را نه تنها بالای بیت‌المال؛ بلکه بالای جمیع مسلمین فرض کرده باشد. به‌گونۀ مثال: اگر بیت‌المال قادر به پرداخت مصارف برای فقراء نبود، مالیات بالای ثروت‌مندان به اندازۀ ضرورت وضع می‌گردد؛ چون بیت‌المال تنها مسئول پرداخت مصارف فقراء نبوده و ثروت‌مندان نیز شامل آن می‎گردد. حاکم در مستدرک خود از عائشه رضی‌الله‌عنها روایت می‌کند که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمود:

«لَيْسَ بِالْمُؤْمِنِ الَّذِي يَبِيتُ شَبْعَانًا وَجَارُهُ جَائِعٌ إِلَى جَنْبِهِ»

ترجمه: مومن نیست آن‌که خودش سیر بخوابد؛ ولی همسایه او در کنارش گرسنه باشد.

در روایت طبرانی در معجم کبیر از انس بن مالک رضی‌الله‌عنه روایت شده که گفت: رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمود:

«مَا آمَنَ بِي مَنْ بَاتَ شَبْعَانًا وَجَارُهُ جَائِعٌ إِلَى جَنْبِهِ وَهُوَ يَعْلَمُ بِهِ»

ترجمه: هرکسی‌که شب را سیر به بستر برود و بداند که همسایه‌اش در کنار او گرسنه مانده به من ایمان نیاورده است.

حاکم در مستدرک از ابن عمر رضی‌الله‌عنهما روایت می‌کند که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمود:

«وَأَيُّمَا أَهْلِ عَرْصَةٍ أَصْبَحَ فِيهِمُ امْرُؤٌ جَائِعًا، فَقَدْ بَرِئَتْ مِنْهُمْ ذِمَّةُ اللَّهِ»

ترجمه: اهل هر سرزمینی‌که شب را به روز برسانند؛ درحالی‌که شخصی گرسنه‌ای در میان آنان باشد، ذمۀ خدا و رسول‌اش از آنان بری است.

اگر بیت‌المال قادر به پرداخت مصارف جهاد نبود، مالیات بالای ثروت‌مندان به اندازه ضرورت وضع می‌گردد؛ چون بیت‌المال تنها مسئول پرداخت مصارف جهاد نبوده و ثروت‌مندان نیز شامل آن می‌گردد. الله متعال می‌فرماید:

﴿وَجَاهِدُوا بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ذَٰلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

[توبه -41]

ترجمه: در راه خدا به مال و جان جهاد کنید، این کار شما را بسی بهتر خواهد بود؛ اگر مردمی با فکر و دانش باشید.

دلایل دیگر نیز در این راستا وجود دارد.

اگر بیت‌المال قادر به پرداخت مصارف ارتش نبود، مالیات بالای ثروت‌مندان به اندازۀ ضرورت وضع می‌گردد؛ چون: بیت‌المال تنها مسئول پرداخت مصارف ارتش نبوده و ثروت‌مندان نیز شامل آن می‌گردند؛ چون: احمد در مسند خویش از عبدالله بن عمرو رضی‌الله‌عنه روایت می‌کند که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند:

«لِلْغَازِي أَجْرُهُ، وَلِلْجَاعِلِ أَجْرُهُ وَأَجْرُ الْغَازِي»

ترجمه: برای غازی اجر خودش و برای مزددهنده اجر غازی و اجر خودش داده می‌شود.

اگر در شهری بیمارستان وجود نداشت و عدم موجودیت آن سبب متضرر شدن مردم می‌گردید و بیت‌المال قادر به پرداخت مصارف اعمار آن نبود، مالیات بالای ثروت‌مندان به اندازۀ ضرورت وضع می‌گردد؛ چون: اعمار بیمارستان جهت رفع ضرر از مردم، تنها مسئولیت بیت‌المال نبوده و ثروت‌مندان نیز شامل آن می‌گردد؛ چون: جلوگیری از ضرر واجبۀ عامه‌ای مردم می‌باشد. حاکم در مستدرک حدیث صحیحی را از ابی سعید خدری رضی‌الله‌عنه روایت می‌کند که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمود:

«لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ، مَنْ ضَارَّ ضَارَّهُ اللَّهُ، وَمَنْ شَاقَّ شَاقَّ اللَّهُ عَلَيْهِ»

ترجمه: ضرر و زیان رسانیدن به خود جائز نیست. کسی‌که به دیگری زیان وارد می‌کند، الله جل‌جلاله به او زیان رسانده و کسی‌که دیگری را به مشقت اندازد، الله جل‌جلاله او را به مشقت خواهد افگند.

اگر بیت‌المال قادر به پرداخت مصارف برای رعیت در حوادث؛ مانند: طوفان و زمین لرزه نبود، مالیات بالای ثروت‌مندان به اندازۀ ضرورت وضع می‌گردد؛ چون بیت‌المال تنها مسئول پرداخت مصارف حوادث نبوده و ثروت‌مندان نیز شامل آن می‌گردد. به دلیلی‌که ابوداود در سنن خویش از ابن حُجَیرالعَدَوی روایت می‌کند که گفت: از عمر بن خطاب رضی‌الله‌عنه شنیدم که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمود:

«وَتُغِيثُوا الْمَلْهُوفَ وَتَهْدُوا الضَّالَّ»

ترجمه: متضرر را کمک و گمراه را راهنمایی کنید.

این حدیث در زمان قحطی‌که قبلاً یادآور شدیم، نیز صدق می‌کند.

5- مصارف در مواردی؛ چون: ایجاد راه دومی، اعمار بیمارستان دومی، فابریکه‌های تولیدی؛ مانند: استخراج نکل و سنگ سرمه، ایجاد حوض‌ها به خاطر کشتی‌های تجارتی وغیره که عدم موجودیت‌شان باعث متضرر شدن مردم نمی‌گردد، تنها مسئولیت بیت‌المال می‌باشد. در صورت موجودیت پول کافی، بیت‌المال باید اقدام به این کارها نماید؛ اما اگر پول کافی در بیت‌المال وجود نداشت، مسلمانان مکلف به پرداخت مالیات نبوده و باید منتظر بمانند تا پول مورد نیاز به دسترس بیت‌المال قرار گیرد.

6- به جز از ثروت‌مندان، مالیات بالای دیگر مسلمانان وضع نمی‌گردد؛ چون کسی‌که بیش‌تر از حاجات اساسی‌اش ثروت نداشته باشد، از وی مالیات اخذ نمی‌گردد؛ مگر کسی‌که بیش‌تر از حاجات اساسی‌اش ثروت داشته باشد، مالیات پرداخت می‌نماید. بخاری از ابوهریره روایت می‌کند که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمود:

«خيرُ الصدقة ما كان عن ظهر غنى»

ترجمه: بهترین صدقه آن است که با پشتوانۀ بی‌نیازی باشد.

غِنَی آن را گویند که  انسان بدان نیاز نداشته باشد و از حد نیازش خارج باشد.

مسلم از جابر رضي‌الله‌عنه روایت می‌کند که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمود:

«ابدأ بنفسك فتصدّق عليها، فإن فَضَلَ شيءٌ فلأهلك، فإن فَضَلَ عن أهلك شيءٌ فَلِذي قرابتك، فإن فَضَلَ عن ذي قرابتك شيءٌ فهكذا وهكذا - يقول فبين يديك، وعن يمينك، وعن شمالك»

ترجمه: مصرف را از خود شروع کن و اوّل به نفس خویش کمک نما؛ پس اگر چیزی اضافه شد، آن را به اهل و عیال خود بده‌؛ اگر از اهل و عیال‌ات چیزی اضافه گردید، آن را به خویشاوندان خویش عطا کن‌ و اگر از آنان چیزی اضافه ماند، این چنین و آن چنان پیش‌رو، چپ و راست (به هرکی خواهی بدون منت) مصرف کن.

پس کسی‌که باید برایش انفاق شود، در مرتبۀ دوم پس از خود انفاق‌کننده قرار داده شده و مالیات نیز مانند نفقات و صدقه می‌باشد؛ چون الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿وَيَسْأَلُونَكَ مَاذَا يُنفِقُونَ قُلِ الْعَفْو

[بقره: 219]

ترجمه: از تو ميپرسند: چه‌چيز را صدقه و انفاق كنند؟ بگو: مازاد از نيازمندي خود و خویش را.

یعنی مالی‌که از نیاز بیش‌تر باشد و در مصرف‌اش زحمت نی‌آید آن را مالیه گرفته می‌شود؛ پس مالیات از ثروت‌مندانی‌که شامل دایرۀ زکات می‌گردند، گرفته می‌شود؛ نه از فقراء.

7- اما مالیات بیش‌تر از قدر ضرورت بالای رعیت وضع نمی‌گردد؛ چون نصوص شرعی، گرفتن مالیات را به خاطر رفع نیازمندی‌های خاص جواز داده است. این همان حالت استثنائی گرفتن مال یک فرد بدون رضایت‌اش می‌باشد. بناءً باید همان حدی را که نصوص در اخذ مالیات معین ساخته [گرفتن مالیات به اندازۀ نیاز؛ نه بیش‌تر از آن]، رعایت گردد، درغیرآن اخذ مالیات بدون رضایت، ظلم محسوب می‌گردد.

8- از آن‌چه که گذشت فهمیده می‌شود که فرضیه ناتوانی (دائمی و یا شبیه دائمی) در رابطه به بودجه دولت خلافت اسلامی، یک فرضیه‎ای می‌باشد که در غیر محل اصلی‌اش قرار دارد؛ چون ناتوانی یعنی این‌که عوائد برای مصارف کفایت نکند. ولی اگر اسلام به شکل احسن تطبیق گردد، این ناتوانی بنا به دو امر مهم، خلاف اصل می‌باشد:

الف: احکام شرعی بدون درنظرداشت اجتهاد و سنجش مردم، چگونگی اخذ مالیات و مصرف آن را توسط دولت، مفصلاً بیان نموده است. قسمی‌که در بالا تذکر دادیم انفاق را در بعضی از اموری‌که ربطی به وجود و عدم وجود مال در بیت‌المال ندارد، بالای بیت‌المال و مسلمانان لازم گردانیده است. اگر مال کافی در بیت‌المال وجود نداشته باشد، مالیات جهت تنظیم بعضی امور وضع می‎گردد. مصارفی‌که فقط برای بیت‌المال لازم است، هنگامی باید صورت گیرد که بودجۀ کافی برای مصرف در بیت‌المال مسلمانان وجود داشته باشد، دراین‌صورت هیچ نوع مالیاتی بالای مسلمانان وضع نمی‌گردد.

ب: عوائد دائمی بیت‌المال عبارت است از: فَيء، غنائم، أنفال، خراج وغیره. هم‎چنین ملکیت عامه با انواع آن و هم‌چنین ملکیت دولتی نیز شامل عوائد بیت‌المال که عبارت است از: عشر، خمس معادن، معدن و اموال زکات.

پس حالات اصلی این است که هرگاه دولت خلافت موجود باشد، دارائی، تنها عوائد دائمی بیت‌المال حتماً مصارف اساسی  بیت‌المال را برآورده می‎سازد، برابر است که در وقت مشکلات، مال فزیکی در بیت‌المال موجود باشد یا خیر. پس تصورِ عجز دولت خلافت در مصارف اساسی‎اش یک امر خیلی بعید است. لذا تصورِ ناتوانی و ضعف مالی در پرداخت مصارف [برای بیت‌المال دولت اسلامی]، امر نادرست و به دور از واقعیت می‌باشد.

تفصیلات بیش‌تر در کتاب‌های نظام اقتصادی، کتاب اموال در دولت خلافت و کتابِ مقدمۀ دستور نیز پیشکش شده است.

امیدوارم این جواب به یاری الله سبحانه‌وتعالی کافی باشد.

برادرتان شیخ عطاء بن خلیل ابوالرشته

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه