چهارشنبه, ۳۰ شعبان ۱۴۴۴هـ| ۲۰۲۳/۰۳/۲۲م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
رجب را از دست دادید؛ اما افتخارات و پیروزی‌هایش را از دست ندهید!
بسم الله الرحمن الرحيم

رجب را از دست دادید؛ اما افتخارات و پیروزی‌هایش را از دست ندهید!

حمد و ثنا و صفت برای الله سبحانه وتعالی بابت روزهای بزرگ و نعمت‌های فراوانش و سلام و درود بر کسی‌که برای امت ما پیروزی‌های بی‌نظیر را ببار آورد و توسط شریعتش سران طواغیت و کفار سرکش را خاک‌آلود ساخت! هم‌چنان سلام و درود بر آل و اصحاب و حاملان دعوتش!

الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿وَ لَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَىٰ بِءَايَٰتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَكَ مِنَ الظُّلُمَٰتِ إِلَى النُّورِ وَ ذَكِّرْهُم بِأَيَّىٰمِ اللَّهِ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَٰتٍ لِّكُلِّ صَبَّارٍ شَکُورٍ﴾ [ابراهیم: 5]

ترجمه: موسی را همراه با آیات (و مؤیِّد به معجزات) خود فرستادیم (و بدو دستور دادیم) که قوم خویش را از تاریکی‌های (کفر و جهل) بیرون بیاور (و) بسوی نور (ایمان و دانش رهنمود گردان) و روزهای خوشی و ناخوشی و نعمت و نقمتی را به یاد ایشان بیاور که الله بر سر گذشتگان آورده است. بی‌گمان در این کار (که بیان سرگذشت نیکان و بدان پیشین است) برای هر شکیبای (بر مصائب و بلایای آسمانی و) سپاس گزار (بر انعام و عطایای الهی)، دلائل بزرگی (و نشانه‌های سترگی بر وحدانیت الله سبحانه وتعالی) است.

این روزهای الهی، روزهای‌ست که یادآوری آن‌ها هر شکیبای سپاس‌گزار را تشویق و ترغیب به بیداری و حرکت نموده تا این‌که امتش را از تاریکی‌ها بسوی روشنایی بیرون آورد! در این روزها، افتخارات و پیروزی‌ها سرازیر شده و نعمت‌ها و بخشش‌های الهی بر رسولان و رهروان‌شان باریدن گرفت! الله سبحانه وتعالی دستور می‌دهد که این روزها نباید از یاد هیچ مؤمنی برود! لذا آنچه امروز ما دعوت‌گران را شایسته و بایسته گفتن است، اینست که هر انسان ناامید و شکست‌خورده نفسیوی در برابر رسانه‌های طواغیت و بزرگان سوء را از پیروزی‌ها و عظمت‌های الله سبحانه وتعالی در طول روزها و ماه‌ها متذکر شویم.

ماه رجب سراسر خیر و خوبی‌ست و چه خیر بزرگی! رجب ماهی‌ست که دعای رسول الله صلی الله علیه وسلم آن را فراگیر شده است: «پروردگارا! برای ما در رجب خیر وبرکت عنایت بفرما!» (به روایت احمد) رجب ماهی‌ست که عرب‌ها آن را بزرگ دانسته و نام آن از هیبت و تعظیم مشتق شده است. یادبود رجب در حالی بر ما می‌گذرد که بسیاری از مسلمانان از افتخارات و پیروزی‌های‌شان که به دستان خود در روزهایی‌که خلافت داشتند، کسب کرده بودند و به شکست و خواریی‌که در روز سقوط خلافت بدان دامن‌گیر شدند، بی‌توجه و غافل اند! در ماه رجب، مسلمانان توسط جهاد و قهرمانی‌های بی‌نظیر خود بخاطر امت و دین خود؛ خطوط درخشان در صفحات شکوه و ابدیت نوشتند.

بعضی از ایام پرافتخار رجب با سیرت معطرش:

1-     در ماه رجب سال پنجم بعثت رسول الله صلی الله علیه وسلم، نخستین هجرت از مکه به حبشه صورت گرفت؛ هجرتی‌که بندهای اسارت و آزار را درهم شکست و برای مسلمانان با وجود دست‌اندازی‌های قریش فضای با امنی را برای پیش‌برد دعوت باز کرد.

2-     در ماه رجب سال دوم هجری، سریه عبدالله بن جحش مشهور به سریه نخله اتفاق افتاد که تنها هشت شیرمرد از صحابه در این سریه بیرون شدند و یکی از جسورانه‌ترین، خطرناک‌ترین مأموریت‌ها را در آستانه مکه انجام دادند، قریش را وحشت‌زده کردند و قهرمان واقد بن عبدالله التمیمی کسی بود که توانست اولین مشرک را در راه الله سبحانه وتعالی به قتل برساند و برخی را اسیر کند و در این سریه قرآن جاویدان نازل شد.

3-     در ماه رجب سال هشتم هجری، سریه أبی عبیده بن جراح در سرزمین جهینه رخ داد که بنام غزوه سیف البحر یعنی ساحل بحر نیز یاد می‌شود.

4-     در ماه رجب سال نهم هجری، غزوه تبوک غزوه مشقت‌بار و آخرین غزوه رسول الله صلی الله علیه وسلم رخ داد که در آن بزرگ‌ترین لشکر را به حرکت درآورد، وقتی رومیان تصمیم گرفتند که به قدرت اسلامی، که رژیم‌شان را تهدید می‌کرد، پایان بخشند! لشکریان روم با نیروهای رومی و عربی، که چهل هزار جنگ‌جو تخمین زده می‌شد، در برابر سی‌هزار مسلمان بیرون شدند و با آن‌ها به مبارزه پرداختند؛ نتیجه این شد که مسلمانان با ترس و وحشت پیروز شدند و لشکر روم پیش از شنیدن خبر آمدن لشکر مسلمانان، بسان موش گریختند و قسمت زیادی از سوره برائت در همین غزوه نازل شد. تبوک تغییرات نظامی را در منطقه به وجود آورد که سبب شد متحدان رومی روم را ترک کنند و با اعراب هم‌پیمان شده و به عنوان ابرقدرت در منطقه متحد شوند. این امر منجر شد تا مسیحیت هم‌پیمان با روم بسان امارت دومات الجندل و امارت إیله (شهر عقبه فعلی) تن به تسلیمی دهد.

5-     در چهارم ماه رجب سال دوازدهم هجری، مسلمانان پس از فتح الحیره در جبهه فارس، شهر الأنبار عراق را به رهبری خالد بن ولید فتح کردند.

6-     در رجب سال سیزدهم خالد بن ولید رضی الله عنه شهر دمشق را فتح کرد.

7-     در پنجم رجب سال پانزدهم هجری، جنگ یرموک به رهبری خالد بن ولید اتفاق افتاد که یکی از مهم‌ترین جنگ‌ها بشمار می‌رود؛ زیرا اولین جرقه پیروزی‌های مسلمانان در بیرون از جزیره عرب بود و هم‌چنین این جنگ سبب پیشرفت سریع اسلام در مناطق شام گردید.

8-     در پنجم ماه رجب سال 92 هجری، فرمانده طارق بن زیاد از دریای مدیترانه به اندلس رفت تا آن را فتح کند.

9-     در رجب سال 216 هجری، رهبر مسلمان قاضی أسد بن الفرات جزیره صقلیه را فتح کرد.

10-  در دوازدهم سال 479 هجری، امیر یوسف بن تاشقین در جنگ زلاقه بر فرنجه پیروز شد.

11-  در دوازدهم رجب سال 583هجری، یعنی در شب إسراء و معراج؛ لشکریان مسلمانان به رهبری فرمانده ناصر صلاح الدین أیوبی وارد شهر قدس شده و حدوداً بعد از آن‌که 88 سال تحت إشغال صلیبیان بود، آزاد کردند و مسجدالأقصی را در جنگ حطین از اسارت آزاد ساختند.

این‌ها افتخارات و شگوفه‌های رجب بود؛ اما روزهای دردآور و تاریک آن:

1-       در 28 رجب سال 1342هجری، خلافت عثمانی به دست مطصفی کمال ملعون سقوط نموده و با این إقدام، دسیسه‌ها و نیرنگ‌هایی‌که چندین دهه به طول انجامید، موفق شد که رابطه معنوی و قله محافظ امت اسلام را از بین ببرد و سپس، مصیبت‌ها بر ما باریدن گرفت.

2-     ماه رجب سال 1367هجری، شاهد هولناک‌ترین کشتار یهودیان در فلسطین، از جمله کشتار دیر یاسین و کشتار ابوشوش بود.

3-     در هفتم رجب سال 1367هجری، تأسیس رژیم یهود غاصب رسماً اعلام شد و دولت‌های ضِرار برای به رسمیت شناختن آن شتافتند.

و ماه رجب متعاقباً با چهره‌ی رنگ پریده و اشک‌آلود می‌گذرد؛ دیگر نه تکبیرهایی طنین‌انداز شنیده می‌شود؛ نه هیاهوی کف‌زدن‌ها و نه خیابان‌ها شاهد زینت‌ها و شعارهای پیروزی است؛ نه خلیفه‌ای است که لشکریان را رهبری کند؛ نه فرماندهانی‌که تجاوز را دفع کند و نه هم راعی و نگهبانی‌که از رعیت محافظت کند!

ای مسلمانان، ای بهترین امتی‌که الله سبحانه وتعالی عزت را برای‌تان مقدّر و خواری وذلت را حرام گردانیده است! خلافت را برپا کنید؛ زیرا خلافت تنها محافظ شما بود که بعد از تکمیلی سقوط داده شد! خلفاء تنها کسانی بودند که لشکریان مبارک‌تان را به حرکت در‌آوردند و پیروزی‌های تان را کسب کردند! اکنون پیروزی کاملاً به فراموشی سپرده شده و لشکریان تان بعد از آن‌که به جای خلفاء سفهاء آمدند، شل و بی‌حرکت شده اند! خیر رجب شما هستید که در گذشته افتخارات آن را کسب کردید و امروزه نیز به خواست الله سبحانه وتعالی آن را تکرار خواهید کرد، به شرط آن‌که به ریسمان الله سبحانه وتعالی چنگ زده، خلافت را قضیه سرنوشت‌ساز خود قرار دهید و قیادت خود را به دعوت‌گران مخلصی از فرزندان آگاه و نیکوکار خود بدهید! بنابر این، آیا امت نیکوکار ما امثال؛ عمر، خالد و صلاح الدین ایوبی به دنیا خواهد آورد تا سرزمین مبارک فلسطین را دوباره آزاد سازد و خلافت راشده بر منهج نبوت را تأسیس کند تا دیگر شاهد و شنونده‌ی این‌گونه پیشامدهای ناگوار نباشیم؟ افتخارات و شکوه رجب را برگردانید تا بتوانیم رهبری و پیروزی امت را در ماه خوب رجب و ماه‌های دیگر برگشتانده و این شب‌های تاریک و متوالی را از ذهن امت محو و نابود گردانیم!

بارالها! از تو عزم و ارادۀ همانند عزم و ارادۀ اصحاب نخستین و بیعتی هم‌چو بیعت‌شان و نصرتی بسان نصرت شان می‌طلبیم و هم‌چنان از تو رجب عزت و پیروزی می‌خواهیم، نه رجب ذلت و شکست!

﴿وَ لَا تَهِنُوا وَ لَا تَحْزَنُوا وَ أَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ﴾ [آل عمران: 139]

ترجمه: و از (مبارزه در راه الله سبحانه وتعالی به سبب آنچه بر سرتان می‌آید) سست و زبون نشوید و (برای کشتگان‌تان) غمگین و افسرده نگردید و شما (با تأییدات الهی الهی و قوت ایمان راستین و نیروی حقی که از آن دفاع می‌کنید) برتر (از دیگران) هستید (و پیروزی و بهروزی از آن شماست)؛ اگر که به راستی مؤمن باشید (و بر ایمان دوام داشته باشید).

برگرفته از شماره 431 جریده الرایه

نویسنده: استاد أحمد الصوفی

مترجم: محمد مزمل

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه