جمعه, ۱۳ رجب ۱۴۴۴هـ| ۲۰۲۳/۰۲/۰۳م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
ابتلائات و بشارت‌ها پیشاهنگ تحقق نصرت
بسم الله الرحمن الرحيم

ابتلائات و بشارت‌ها پیشاهنگ تحقق نصرت

(قسمت پنجم)

الله سبحانه وتعالی برای بندگان مؤمن خود بشارت داده است که آنان را نصرت و تمکین می‌دهد، به شرط آن‌که به اوامرش پایبندی کنند و شروط وی را برای تحقق نصرت فراهم سازند. این بشارت‌ها خیلی واضح و آشکار است که برخی از آن‌ها توسط نصوص شرعی و برخی هم از حوادث و پیشامدهای واقعیتی‌که در آن بسر می‌بریم، به اثبات می‌رسد.

بشارت‌های تحقق نصرت برای امت از طریق وحی و نصوص شرعی:

1-   وعده به بزرگی منزلت امت و پیروزی بر دشمنان؛ الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿وَ لَا تَهِنُوا وَ لَا تَحْزَنُوا وَ أَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ[آل عمران: 139]

ترجمه: و (از جهاد در راه الله به سبب آنچه بر سرتان می‌آید) سست و زبون نشوید و (برای کشتگان‌تان) غمگین و افسرده نگردید و شما (با تأییدات الهی و قوت ایمان راستین و نیروی حقی‌که از آن دفاع می‌کنید) برتر (از دیگران) هستید (و پیروزی و بهروزی از آن شماست)، اگر که به راستی مؤمن باشید (و بر ایمان دوام داشته باشید).

این بشارت برای بندگان مؤمن الله سبحانه وتعالی اطمینان‌بخش و تثبیت کننده بوده و نوید می‌دهد که پیروزی از آن آن‌هاست، هرچند که زمان طولانی یا کوتاه شود و بشارت می‌دهد که الله سبحانه وتعالی با نصرت خود همرای شان است. وی سبحانه و تعالی مؤمنان را از خضوع و کرنش، ذلت و خواری و تسلیمی در برابر دشمنان برحذر داشته و چنین فرموده است:

﴿فَلَا تَهِنُوا وَ تَدْعُوا إِلَى السَّلمِ وَ أَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ وَ اللَّهُ مَعَكُمْ وَ لَن يَتِرَكُمْ أَعْمَٰلَكُمْ[محمد: 35]

ترجمه: سست مشوید و (کافران را) به صلح مخوانید، چرا که شما برترید و الله با شماست و هرگز از (اجر و ثواب) اعمال‌تان نمی‌کاهد.

امام إبن کثیر رحمه الله فرموده است: عبارت «وَاللهُ مَعَکُم» دلیل بر بشارت بزرگ به نصرت و پیروزی بر دشمنان است.»

2-   الله سبحانه وتعالی برای مسلمانان تأکید می‌کند که دین‌شان بزودی بر تمام ادیان جهان چیره خواهد گشت؛ چنانکه فرموده است:

﴿هُوَ الَّذِى أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَىٰ وَ دِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ المُشرِکُون[التوبه: 33]

ترجمه: او (الله) کسی است که رسول خود (محمد صلی الله علیه وسلم) را همراه با هدایت و دین راستین (به میان مردم) فرستاده است تا این آئین (کامل و شامل) را بر همه آئین‌ها پیروز گرداند (و به منصه ظهورش رساند) هرچند که مشرکان نپسندند.

3-   رسول الله صلی الله علیه وسلم برای امت خود بشارت داده که سیطرۀ دین‌شان تا جائی‌که امکان شب و روز در آن باشد، خواهد رسید، چنانکه امام مسلم از طریق ثوبان روایت کرده که پیغمبر صلی الله علیه وسلم می‌فرمودند:

«إنَّ اللهَ زَوَی لِیَ الأرضَ فَرَأیتُ مَشَارِقِهَا وَ مَغَارِبِهَا وَ إِنَّ أُمَّتِی سَیَبلُغُ مُلکَهَا مَا زَوَی لِی مِنهَا»

ترجمه: الله (سبحانه وتعالی) زمین را برایم جمع کرد و من مشارق و مغارب آن را دیدم و بدون شک که مُلک و فرمانروائی امتم تا جائی‌که برایم جمع کرده شد (و من دیدم) بزودی خواهد رسید.

4-   الله سبحانه وتعالی برای بندگان خود وعده استخلاف، تمکین و امنیت را داده و این وعده تحقق یافته است و تا زمانی‌که مسلمانان به منهج وی پایبند باشند و به اوامر و نواهی‌اش مقید باشند، این وعده هم‌چنان تحقق خواهد یافت، چنانکه فرموده است:

﴿وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ ءَامَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئاً وَمَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ فَأُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ[نور: 55]

ترجمه: الله (سبحانه وتعالی) به کسانی از شما که ایمان آورده اند و کارهای شایسته انجام داده اند، وعده می­دهد که آنان را قطعاً جایگزین (پیشینیان و وارث فرماندهی و حکومت شان) در زمین خواهد کرد (تا آن را پس از ظلم ظالمان، در پرتو عدل و داد خود آبادان سازند) همان گونه که پیشینیان (دادگر و مؤمن ملت­های گذشته) را جایگزین (طاغیان و یاغیان ستمگر) قبل از ایشان (در ادوار و اعصار دور و دراز تاریخ) کرده است (و حکومت و قدرت را بدانان بخشیده است). هم‌چنین دین (اسلام نام) ایشان را که برای آنان می­پسندد، حتماً (در زمین) پابرجا و برقرار خواهد ساخت و نیز خوف و هراس آنان را به امنیت و آرامش مبدل می­سازد (آن چنان که بدون دغدغه و دلهره از دیگران، تنها) مرا می­پرستند و چیزی را شریک من نمی­گردانند. بعد از این (وعده راستین) کسانی‌که کافر شوند، آنان کاملاً بیرون شوندگان (از دائره ایمان و اسلام) بشمار رفته (مرتدان و متمردان حقیقی بشمار می­روند).

5-   الله سبحانه وتعالی برای مسلمانان اطمینان می‌بخشد که کفار شکست می‌خورند و از مجازات ما فرار کرده نمی‌توانند، هرچند که نیروی شان افزون شود، چنانکه فرموده است:

﴿لَا تَحسَبَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا مُعْجِزِينَ فِى الْأَرْضِ وَ مَأْوَىٰهُمُ النَّارُ وَ لَبِئْسَ الْمَصِيرُ[نور: 57]

ترجمه: گمان مبر که کافران درمانده کنندگان (الله) در زمین باشند (و بتوانند از چنگال مجازات الهی فرار کنند و از قلمرو قدرتش بیرون روند. نه تنها در این جهان از مجازات الله مصون نیستند)، بلکه در آخرت جایگاهشان دوزخ است و چه بد جایگاهی است!

6-   هرکس دین الله سبحانه وتعالی را نصرت دهد وی نیز نصرتش ‌می‌دهد، چنانکه فرموده است:

﴿يَٰأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَ يُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ[محمد: 7]

ترجمه:ای مؤمنان! اگر (دین) الله را یاری کنید، الله شما را یاری می‌کند (و بر دشمنان‌تان پیروز می‌گرداند) و گام‌های تان را استوار می‌دارد (و کار و بارتان را استقرار می‌بخشد).

7-   دعوت‌گرانی‌که برای نصرت دین الله سبحانه وتعالی فعالیت می‌کنند، هم‌چنان پابرجا و ثابت‌قدم بوده و کسانی‌که علیه شان فعالیت می‌کنند و تنهای شان گذاشته اند، برای شان هیچ ضرری رسانده نمی‌توانند. از معاویه روایت است که گفت: شنیدم از پیامبر صلی الله علیه وسلم که می‌گفت:

«لَا تَزَالُ طَائِفَةٌ مِنْ أُمَّتِي ظَاهِرِينَ عَلَى الْحَقِّ لَا يَضُرُّهُمْ مَنْ خَذَلَهُمْ حَتَّى يَأْتِيَ أَمْرُ اللَّهِ وَهُمْ كَذَلِكَ...»

ترجمه: همیشه و بطور مداورم در میان امتم، گروهی هستند که پشتیبان و حامی حق بوده و آنانی­که آنان را رها نموده اند و به شکست مواجه ساخته اند؛ نمی­توانند به آن­ها ضرری برسانند و آن­ها به همین منوال وجود خواهند داشت تا آنگاه که فرمان الله فرا رسد (تا روز قیامت).

8-   بشارت فتح شهرهای از سرزمین‌های کفری که تا به امروز فتح اسلامی بدان جا نرسیده است؛ از عبدالله بن عمرو بن العاص رضی الله عنه روایت است که گفت: در حالی‌که ما اطراف رسول الله صلی الله علیه وسلم در حال نوشتن بودیم، از ایشان پرسان شد که از قسطنطنیه و رومیه کدام یک اول‌تر فتح می‌شود؟ رسول الله صلی الله علیه وسلم پاسخ دادند: «اول شهر هِرَقل فتح می‌شود» یعنی قسطنطنیه. (مسند امام احمد) و رومیه (روما) تا امروز فتح نشده است.

بشارت‌هایی‌که از واقعیت موجود به اثبات می‌رسد:

1-   متمایز شدن صفوف حق و باطل: امروزه شاهد آنیم که صفوف پیروانان حق و باطل از هم متمایز شده اند و این واقعیت را آیات قرآن چنین تعبیر می‌کند:

﴿مَا كَانَ اللَّهُ لِيَذَرَ الْمُؤْمِنِينَ عَلَىٰ مَا أَنتُمْ عَلَيْهِ حَتَّىٰ يَمِيزَ الخَبِیثَ مِنَ الطَّيِّبِ[آل عمران: 179]

ترجمه:(ای مؤمنان! سنت) الله بر این نبوده که مؤمنان را به همان صورتی‌که شما هستید (و مؤمن با منافق آمیزه یکدیگر شده است و مسلمان از نامسلمان جدا نگشته است) به حال خود واگذارد؛ بلکه الله (با محک سختی‌ها، دشواری‌ها و فراز و نشیب‌های زندگی، منافق) ناپاک را از (مؤمن) پاک جدا می‌سازد.

دعوت‌گران سکولاریزم و آزادی‌خواهان غربی بسان شیر وارد میدان شدند، گروه‌های الحادی و کفری و سازمان‌های مربوط به زن بطور علنی ظهور کردند، رسانه‌ها در اختیارشان گذاشته شد، کینه و بغض شان را نسبت به اسلام اظهار کردند، امت همواره بیدار بوده و متوجه مکر دشمنان است و آنان را با دسائس شان إفشاء کرده و تشخیص می‌دهد و الله سبحانه وتعالی باطل را خوار وزبون کرده و بالای هم انبوه می‌کند.

2-   اظهارات ضد اسلام رهبران دولت‌های استعمارگر امت را بیدار کرده و از حقیقت جنگ بر ضد اسلام پرده برداشته است.

3-   برطرف شدن پرده ترس و نترسیدن از مجازات حکام و دستگاه‌های شان در سرزمین‌های اسلامی.

 شباب امت اسلامی بهترین الگوها و مثال‌ها در ثبات و استقامت در برابر مجازات در جریان انقلابات بهارعربی خوانده شده اند، با وجود آنکه برای آوردن تغییر ریشه‌ای و اساسی در برابر کفار، حکام و سیاسیون راه درستی را طی نمی‌کنند.

4-   إفشاء شدن مزدوری و غلامی حکام سرزمین‌های اسلامی و برملا شدن دسائس شان بر ضد امت؛ به ویژه بعد از انتشار وسائل ارتباطی الکترونیکی که مورد استفاده دعوتگران قرار گرفت؛ همان دعوتگرانی‌که برای اقامه خلافت راشده بر منهج نبوت فعالیت می‌کنند تا جائی‌که بر حکام و مزدوران شان تلوین حقائق و گمراه‌سازی مردم سخت گردیده است.

5-   علماء بین ثبات بر حق و یا سقوط: بسیاری از علماء در جریان جنگ‌های دولت‌های استعماری بر ضد اسلام و اهل آن ابتلاء و افشاء شدند؛ طوری‌که در کنار همکاران‌شان از حکام مسلمانان موقف گرفتند؛ واقعاً که بین علماء درباری و علماء ربانی تفکیک واضح و روشن صورت گرفته است. از الله سبحانه وتعالی برای این علماء ربانی ثبات و استقامت بیشتر خواهانیم.

6-   نظام دموکراسی سکولاریزم نتواسته که مشکلات بشریت راه‌ معالجه کند و شکست آن به وضوح دیده می‌شود.

7-   ضعیف شدن مفکوره میهن‌پرستی تا جائی‌که از سرزمین‌های شان محافظت کرده نمی‌توانند و در تنظیم امور مردم عاجز گشته اند. میهن‌پرستان سودان مثال واضحی بوده که ده‌ها بار به متلاشی کردن سرزمین شان دست برده اند.

8-   شکست حرکات و احزاب اسلامی میانه‌رو که برای بازی دموکراسی امنیت می‌بخشند: این احزاب در تقدیم راه‌حل‌ها برای معالجه مشاکل مردم شکست خوردند و برای مسلمانان یک اسلام بدمنظر که راضی به احکام کفری است، تقدیم نمودند. بلی، اسلامی که غرب را یاری می‌رساند و با ظالمان سازش و نرمی می‌کند، مانند حکومت البشیر، جنبش اسلامی در سودان، جنبش النهضه در تونس، جنبش حماس در نوار غزه و اخوان المسلمین در مصر... الخ.

9-   خواست مسلمانان مبنی بر تطبیق اسلام: این امر در شعارهای اسلامی که از سوی جوانان مسلمان در انقلابات بهار عربی سر داده شده، ثابت شده است.

10-         از بشارت‌های دیگر؛ پیداشدن احساس به وحدت امت و وحدت قضایای آن:  امت اسلام بعد از فروپاشی خلافت علیه ظلم نظام‌های میهن‌پرست استعمارگر انقلاب‌ها نموده اند، مثلاً در تونس، مصر، لیبیا، یمن، شام، سودان، المغرب و الجزائر...الخ، و به خواست الله سبحانه وتعالی این جنب‌وجوش امت هم‌چنان ادامه خواهد داشت تا آن‌که الله سبحانه وتعالی آن را به وسیله دولت اسلام (دولت خلافت راشده بر منهج نبوت) اکرام کند. ادامه دارد...

برگرفته از شماره 419 جریده الرایه

نویسنده: استاد محمد جامع (أبو أیمن)

مترجم: محمد مزمل

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه