شنبه, ۲۸ شوال ۱۴۴۳هـ| ۲۰۲۲/۰۵/۲۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
چرا زمان آن فرا رسیده که دین مان اظهار و پرچم رسول الله صلی الله علیه و سلم برافراشته شود؟
بسم الله الرحمن الرحيم

چرا زمان آن فرا رسیده که دین مان اظهار و پرچم رسول الله صلی الله علیه و سلم برافراشته شود؟

زمان چرخه‌اش را چرخانده، و روزها دوباره برگشتند. جهان با تمامی ملیت‌های مختلفی‌که در خود گردآورده است، روزگارش را در حالت سرنگونی تمدنی و فروپاشی اخلاقی به سرمی‌برد. حرص و طمع، تجاوز، استکبار و تسلط بر قوت یومیۀ فقراء و تاراج اموال‌شان، عامل اساسی حرکت دولت‌های بزرگ است. برای جهانیان شعارهای پر زرق و برق و تقلبی سرمی‌دهند. در مورد آزادی، امنیت و آرامش، صلح و زندگی کریمانه، عدالت و حاکمیت قانون، درحالی‌که در میدان واقعی مانند راهزنان و سارقین مافیایی عمل می‌کنند.

حال‌که وضعیت جهان این‌گونه است و ما نیز در آن زندگی کرده و بخشی از جهان می‌باشیم، پرسش این است که موقف مان در میان جهانیان چیست؟ این‌که ما در کدام بخش از حل مشکل بشریت قرار داریم؟ ما در کدام جای از الگوی قرار داریم که به عنوان امت اسلامی شایستۀ ماست؟ امتی‌که به نور و رحمت اسلام، راهنمایی مردم است. شاید بسیاری بگویند که از ما برای بشریت چه کاری ساخته است؟ آیا ما اهلیت بدوش کشیدن این وظیفۀ سنگین را دارا می‌باشیم؟

با اعتماد کامل و با جرئت تمام می‌گویم که ما اهلیت این وظیفه را داریم. ما توان بدوش کشیدن این مسئولیت مان را دارا می‌باشیم؛ بلکه برای جهان منجی غیر از ما به عنوان امت اسلامی وجود ندارد. ما به فضل الله سبحانه و تعالی مشخصه‌ها، امکانات و عناصری در اختیار داریم، که برای ما توان این را بخشیده است که جهان را با رهبری ویژه‌ای رهبری نموده، تمام مشکلات انسانی را، من‌حیث انسانی بودن مشکلات، قطع نظر از جنسیت، رنگ، نژاد و یا دین، معالجه نموده و برای آن‌ها راه‌حل ارائه بداریم.

این مشخصه‌ها و امکانات را در قالب نکات ذیل خلاصه می‌نمایم:

در نخست: اسلام به عنوان عقیده و نظام، فکره و طریقه، ایدیولوژیی که از آن دولت نشأت می‌گیرد، دارای معالجات و راه‌حل‌های برای مشکلات انسانی است که ثبات دایمی را در زندگی فردی و جمعی به ارمغان آورده، روابطی را بوجود می‌آورد که از انسجام کامل برخوردارد اند، تفاوتی ندارد که این روابط در ناحیه سیاست باشد یا در ناحیۀ اجتماعی، اقتصادی، روابط بین المللی، صحت و یا ناحیۀ پرورش و آموزش. اسلام نظامی است فروفرستاده شده از جانب کسی‌که باحکمت‌ترین حکیمان و داناترین دانایان است؛ کسی‌که صلاح انسان و آن‌چه آن را به سمت صلاح می‌برد را خوب می‌داند:  

﴿أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ﴾(سوره ملک:14)

ترجمه: مگر كسی‌كه مي‌آفريند نمي‌داند، و حال اين كه او دقيق و باريك بين بس آگاهي است‌؟!‏

این ادعای خیال‌بافانه و غیر واقعی نیست، گمان و توهمی نیست که منافی واقعیت باشد؛ بلکه اسلام توسط دولت خلافت در سیزده قرن از زمان تطبیق شد، طوری‌که هیچ ایدیولوژیی در زیبایی تطبیق آن و نه در طول مدت حیات اسلامی در میان جهانیان، با اسلام برابر نمی‌کند؛ اگرچه ما به تأکیدی بر برتری اسلام و حق مطلق بودن آن‌چه که اسلام با خود دارد، نیازی نداریم؛ همان‌طور به اثبات این مسئله و ایجاد قناعت به آن، نیز نیازی نیست، باز هم به بیان دیدگاه "جورج برنارد شو" در خصوص توصیف رسول الله صلی الله علیه وسلم به عنوان "منجی بشریت" اکتفاء می‌نمایم. وی می‌گوید: «اگر محمد پسر عبدالله در حال حاضر در میان مان می‌بود، مشکلات جهان را مثل نوشیدن جرعه جرعۀ یک فنجان قهوه حل می‌نمود.»

دوم: موجودیت حزب التحریر که اسلام را به عنوان ایدیولوژی برای خود بر گزیده و وارد کاروزار سیاست شده است، در کتاب الله سبحانه و تعالی و در سنت رسول الله صلی الله علیه و سلم نگرسته، افکار و مفاهیمی را استنباط نموده است که ضامن بیداری و نهضت امت است، احکام شرعی را تبنی نموده است که تنظیم و رعایت امور و مصالح مردم را ممکن ساخته است. این احکام شرعی را با تبلور کامل به امت پیش‌کش، شب و روز با تمام تلاش در دعوت مردم به تبنی این احکام و تطبیق آن در زندگی شان، زیر چتر دولت خلافت راشده دوم بر منهج نبوت، سعی می‌نماید، برای این دولتی‌که در انتظار اقامۀ آن می‌باشد، قانون اساسی، نظام اداری، احکام نظام اقتصادی، نظام اجتماعی و سیاست تعلیمی، استنباط نموده است، در بهترین وجه در تنظیم و رعایت امور امت و تأمین مصالح آن، مسئولیت خویش را اداء، دسایس و توطئه‌های طرح شده علیه امت را برملاء ساخته است. حزب التحریر لیاقت اعتماد امت و بر افراشتن پرچم اسلام و امت اسلامی را دار می‌باشد. حزب آن واقعیت را دارد که خار حلقوم دشمنان امت باشد. انشاء الله هم‌چنان بر حق ثابت قدم  بوده و آن‌را در اختیار خواهد داشت و تا این‌که قضاء و فرمان الله سبحانه و تعالی فرا رسد و هدف والای حزب محقق شود، مخالفان و دشمنان اسلام به آن آسیب رسانده نتوانسته و مصیبتی عاید حال آن نخواهد شد. الله سبحانه و تعالی به دین خویش نصرت داده و اولیا و متولیان دین ‌اش را قدرت و تمکین خواهد بخشید، چنان‌چه بشارت‌های نصرت در افق نمایان گشته است:  

﴿وَيَقُولُونَ مَتَى هُوَ قُلْ عَسَى أَن يَكُونَ قَرِيباً﴾(سوره اسراء:51)

ترجمه: و مي‌گويند: چه زماني اين خواهد بود؟ بگو: بسا كه نزديك باشد.

سوم: امت اسلامی امت زنده، بزرگ و امت کریم و عزت‌مند است؛ امتی‌که در برابر طوفان‌های ویران‌گر بسان کوه استوار، ایستادگی نموده است، انواع طوفان‌ها، بحران‌ها، جنگ‌ها و طوطئه‌هایی‌که در گذشت زمان علیه آن راه‌اندازی شده است، نتوانسته، این امت را چون امت‌های گذشته، نابود و ریشه‌اش را بخشکاند؛ زیرا الله سبحانه و تعالی ضامن حفاظت این امت طیبه و مبارک است. امت اسلامی در معرض مصیبت و فاجعۀ مغول قرار گرفت، حتی نزدیک بود از ریشه نابود شود؛ اما در برابر این فاجعه دوام آورده، مغول رفت و بار دیگر بر نگشت، امت باقی ماند و پیروز میدان گشت. دولت‌های اروپایی گردهم آمد و جنگ‌های صلیبی چندین بار علیه آن راه‌اندازی شد؛ اما صلیبی‌ها به بدترین شکل شکست خورده و از سرزمین‌های اسلامی رانده شدند. حتی در این روز‌ها، که بیش از صد سال است از سقوط دولت خلافت می‌گذرد و امت سری ندارد که آن را رهبری کند، ذره‌ای ندارد که از آن حفاظت کند و قلعه‌ای ندارد که آن را پناه دهد؛ با وجودی‌که در معرض فتنه‌های گونا گون و انواع امتحان‌ها قرار گرفته است، باز هم اصالة معدن، پاکیزگی روح، معنویت و صلابت بنیان خویش را حفظ کرده، نابود نشده است، همواره مقاومت نموده و در مبارزه کوتاه نمی‌آید و به دین‌اش چنگ زده، مشتاق روز نجات خویش می‌باشد؛ با تمام شور و اشتیاق در انتظار است تا فرزندان شجاع و قهرمان آن تصمیم گرفته و از قید هر گونه پیروی از غیرالله خویشتن را آزاد و باردیگر دولت رسول الله صلی الله علیه و سلم خلافت راشده دوم بر منهج نبوت را اقامه نمایند.

امت عزت‌مند اسلامی در برابر مسئولیت بزرگی، به دستور و مکلفیت ربانی حکیم، قرار دارند، چنان‌چه الله سبحانه و تعالی می‌فرماید:

﴿وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِّتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيداً﴾(سوره بقره:143)

ترجمه: و بيگمان شما را امت ميانه قراردادهايم، تا شاهد و گواهاني بر مردم باشيد، و پيامبر (نيز) بر شما گواه و شاهد باشد.

چون حمل اسلام و دعوت اسلامی به سوی تمام بشریت بعد از رسول الله صلی الله علیه وسلم، تا قیام قیامت به عهدۀ امت اسلامی می‌باشد. امت اسلامی تا حیات هست، زنده بوده هرگز نخواهد مرد، همواره باقی مانده و هرگز به فناء نخواهد رفت، چون اسلام تا بقای آسمان‌ها و زمین باقی است، وظیفۀ شهات تا دوام شب و روز دوام خواهد داشت؛ چون شاهد زنده است.

چهارم: امت اسلامی به دلیل برخورداری از نشاط و نیروی حیاتی‌که مانند آن در امت‌های دیگر یافت نمی‌شود، یک امت متمایز قرار گرفته است. جوانان مشخصه و بزرگ‌ترین عنصر امت اسلای می‌باشند. از لحاظ تعداد بشری یک پنجم جهان را تشکیل می‌دهند، همان‌گونه‌که دارای انرژی‌ها، توان‌مندی‌ها و شایستگی‌های فکری، علمی، صنعتی، حرفه‌ای و فنی است؛ بلکه امت اسلامی دارای بیشترین امکانات موجود در نزد تمامی دولت‌های جهان می‌باشند. تنها امت نیازی به کسی دارد که از این امکانات بهره‌برداری نموده و آن‌ها را در یک ساختار درست و نتیجه بخش قرار دهد. امت به کسی نیاز دارد که مانع از بین رفتن و هدر رفتن انرژی امت شود؛ کسی‌که جامعه‌ای ایجاد نماید که مانع هجرة و فرار مغزها شده و همه را جذب خود نماید.

از موارد مهمی‌که سرزمین های اسلامی را متمایز ساخته است، موقعیت جغرافیایی می‌باشد که از وسعت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. جغرافیایی اسلامی از شمال تا وادی فرغانه، از جنوب تا غانا، از شرق تا اندونیزیا، از غرب تا اسپانیا، امتداد دارد. جغرافیای که از سرزمین‌های اسلامی مرکز جیوسیاسی مؤثر و فعال در سطح جهان قرار داده است؛ طوری‌که این امکان را به امت اسلامی داده است تا بر مسیرهای ملوانی دریایی و هوایی، بر مسیرهای تنقلات و مسافرتی، بر جریان‌های تجارتی جهانی حکم فرما بوده، بالای  وضعیت هر دولتی از دولت‌های جهان تأثیرگذار باشد؛ بلکه اگر بخواهد می‌تواند پای در حلقوم هردولتی از این دولت‌ها بگذارد.

الله سبحانه و تعالی گنج و ثروت، منابع و درآمدهای گوناگون، به کمیت‌های فراوان از مواد معدنی و منابع مختلف انرژی، خاک‌های پربرکت و حاصل‌خیز، آب‌ها و دریاها و سرمایه‌ای حیوانی و دامداری و هر آن‌چه برای ساختن یک دولت قوی و نیرومند و برای فراهم سازی حیات کریم، زندگی مرفه با بالاترین سطح رفاه و آسایش برای رعیت آن، ضرور است، با بهره برداری از آخرین فناوری و تکنالوژی روز، به سرزمین‌های اسلامی عطا کرده است؛ چیزی‌که سایر دولت‌های جهان را به آن پیوند زده و به آن و به ثروت آن نیازمند می‌سازد، این عامل اصلی رونق تجارت و رشد اقتصادی در سطوح عمومی و خصوص است.

ای امت با شکوه مان! غیاب تان (از صحنه) و سکوت تان (در برابر اوضاع) به درازا کشیده است! آیا نباید با حق و برای حق به پا خیزید؟! جهان و جهانیان همه نیازمند خیری می‌باشد که در اختیار توست! ای جوانان مسلمین! آیا دیگر جای درنگ وجود دارد؟! آیا هنوز حقیقت مخشوش است؟! می‌بایست اهداف مان را مشخص نموده، مسئولیت‌های مان را عهده دار شویم، دین مان را یاری رسانده، ظلم و ستم را از بالای امت مان بر داریم، سیرت گذشته امت را به آن باز پس گردانیم؛ بهترین امتی‌که برای خیر وصلاح مردم مأمورگشته اند! بیایید باهم به سوی آزادی از چنگال هرگونه فکر و هر ارتباط و تبعیت از غیر اسلام، به مسیر مان سرعت  ببخشیم. باید قضیۀ اسلام و اقامۀ خلافت راشده دوم بر منهج نبوت را قضیۀ خویش قرار داده، بنای رسول الله صلی الله علیه و سلم را بار دیگر بناء نهاده و به شرف تحقق بشارت‌اش نایل شویم!

آری، زمان آن فرا رسیده که دین مان اظهار شده و پرچم رسول الله صلی الله علیه وسلم بر افراشته شود. شما ای جوانان امت، شایستۀ این شرف می‌باشید! شما توان این کار را دارید، اگر در نیت‌های تان با الله سبحانه صادق بوده و اعمال تان را برای الله سبحانه و تعالی خالص گردانید! به اوامر پروردگار و به طریقۀ پیامبر خویش ملتزم باشید! مژده باد برای تان که الله سبحانه و نصرت‌اش با شما است! دست از کار برای این هدف والا برندارید! پیروزی چیزی جز صبر یک ساعته نیست (نصرت لحظه به لحظه ممکن است به سراغ تان آید)!

برگرفته از جريده الرايه

نویسنده: استاد خالد سعيد

عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحرير سرزمین مبارك (فلسطين)

مترجم: علی مطئین

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه