چهارشنبه, ۲۴ ذیقعده ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۷/۱۵م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
مروری بر ازسرگیری انقلاب‌های بهار عربی
بسم الله الرحمن الرحيم

مروری بر ازسرگیری انقلاب‌های بهار عربی

انقلاب‌ها در آغاز سال 2011م در سرزمین‌های اسلامی شعله‌ور و از تونس، مصر، یمن، سوریه... آغاز سپس در سودان، الجزائر، عراق و لبنان ازسر گرفته شد... ازسرگیری این انقلاب‌ها بر ضد حکام ظالمی‌که به رعیت‌شان مقهوریت، ذلت، ننگ و فقر را به ارمغان آورد؛ بدون شک نتیجه‌ی تطبیق نظام‌های وضعی از حکومت بشر به عوض شریعت الله -سبحانه وتعالی- است، درینجا روی چند نکته مرور می‌کنیم:

1- ازسرگیری این انقلاب‌ها برای کفار پیامی را مبنی بر این که امت اسلامی هنوز زنده است و قادر به ایجاد تغییر است، ارایه نمود، و اثبات نمود که امت اسلامی، امت اصیلی است که به ظلم، جبر و غلامی/وابستگی به حکامی‌که با ظلم و جبر حکومت می‌کنند، راضی نمی‌شوند.

2- حقیقت و اصل حکام و مزدور بودن‌شان به کفار استعمارگر و این را که آنان توانایی رهبری رعیت/ملت‌شان را ندارند، آشکار ساخت.

3- فساد و ناکارایی تمام انواع نظام‌های حاکم چه جمهوریت و چه شاهی و غیره را آشکار ساخت.

4-دروغ‌های دموکراسی، حقوق‌بشر و سائر شعارهایی را که غرب و مزدورانش ترویج می‌دهند، برای آنانی‌که بر چشم‌های‌شان پرده وجود داشت، به شکل تطبیقی ثابت ساخت.

5- نقاب بسیاری از جریان‌ها و احزابی را که در جامعه فعالیت دارند، برداشته است، بویژه نقاب جریان‌های را که فقط شعار اسلام را سر می‌دهند و هنگامی‌که به حکومت می‌رسند، بر اساس سکولاریزم بر مردم حکومت می‌کنند نه اسلام؛ چون آنان طرح/پروژه سیاسی اسلامی (دستور قانون) گرفته شده از کتاب الله -سبحانه وتعالی- و سنت رسول وی -صلی الله علیه و سلم- ندارند؛ بلکه بر جاده گمراهی جریان‌های سکولاریستی در حرکت هستند.

6- امت اسلامی پی‌برده اند که غرب دشمن امت و اسلامش است و به این‌که غرب نمی‌خواهد مبارزین و دعوت‌گران به منصب حکومت‌داری برسند.

اما انقلاب‌های مذکور بعضی کمبودی‌ها داشتند، از جمله:

1- افکار عمومی گرفته شده از فهم عموم مردم از اسلام، دولت و جهاد در راه الله –سبحانه وتعالی-: پس باید امت اسلامی هوشیار باشند و خواستار برپایی اسلام و تطبیق آن در یک دولت واحد اسلامی گردند.

2- رهبری مخلصی‌که امت اسلامی را به جای امن سوق دهد و طرح سیاسیی داشته باشد که تمام جهان را رهبری نماید و آن از جنس عقیده اسلامی باشد.

3- دید واقعی از مفهوم دولت اسلامی، اساسات آن، جهازهای آن (ادارات)، نظام های آن مانند نظام‌های حکومت‌داری، معاملات، عقوبات، اقتصاد، اجتماع، نصاب آموزشی  و سیاست داخلی و خارجی.

4- اهل قدرت، متنفذین و اهل نصرت که برای رهبری مخلص حکومت‌داری را امکان ببخشد تا اسلام را تطبیق کند و بر اساس آن حکومت نماید.

ما فرزندان امت اسلامی را فرامی‌خوانیم به این که باید پی‌ببرند که هیچ راه‌حلی برای این مشکلات جز بازگشت اسلام و دولت آن، دولت خلافت راشده بر منهج نبوت، وجود ندارد و حزب‌التحریر برای برپایی آن دولت کار می‌کند تا آن‌که امت اسلامی به عنوان بهترین امت برگزیده شده برای رهبری مردم باز گردد، الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ ۗ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَّهُم ۚ مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ﴾ [آل عمران:١١٠]

ترجمه: شما (ای پیروان محمد) بهترین امتی هستید که به سود انسان‌ها آفریده شده‌اید(مادام که) امر به معروف و نهی از منکر می‌نمایید و به الله (سبحانه وتعالی) ایمان دارید و اگر اهل کتاب، (مثل شما به چنین برنامه و آئین درخشانی) ایمان بیاورند، برای ایشان بهتر است! (از باو و آئینی که برآنند؛ ولی تنها عده کمی) از آنان با ایمانند و بیشتر آن‌ها فاسقند (و خارج از حدود ایمان و وظائف آن) هستند.

نویسنده: عبد الرحمن الأثوری_ولایه یمن

برای رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه