شنبه, ۲۰ ذیقعده ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۷/۱۱م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
درس‌‌های از فراز و نشیب‌های انقلاب سوریه
بسم الله الرحمن الرحيم

درس‌‌های از فراز و نشیب‌های انقلاب سوریه

(ترجمه)

مسیرهای‌که انقلاب سوریه در نه سال گذشته پشت سرگذاشت، از شروع تسلط بر 70 درصد سوریه و عقب‌نشینی‌که پس از توطئه‌‌های دشمنان و دوستانی‌نمود، که در واقع دوست نبودند، بر هیچ کس پوشیده نیست.حمایت مالی سم کشندۀ می‌باشد که جناح‌های زیادی را از پاه در آورده و آن‌ها را در گرو رهبری‌های تحت کنترل نظام‌های مزدور آمریکا قرار داده است. جنگ‌های که برای وابستگی بیشتر جناحا و برای ضعیف‌سازی انقلاب و حل و فصل آن، بین جناح‌ها راه اندازی شده است، ثمرۀ از ثمرات پول‌های کثیف سیاسی می‌باشد. هدف از این حمایت‌های مالی مصروف سازی انقلابیون به یگدیگر، جلوگیری از پیشروی انقلاب و ریختاندن خون انقلابیون است. چیزی‌که برای نظام فرصت نفس کشیدن داده و برای ملیشه‌ها و دولت‌های‌که تعادل قدرت نظام را پس از ضعف و شکست آن محقق نمودند، زمینۀ ورود در میدان را فراهم ساخت. سپس برای تبدیل کردن دیدگاه و روحیۀ انقلابی از جنگ به آتش‌بس و مذاکره، از ترفند راه‌حل سیاسی استفاده شد. این جا بود که نقش به اصطلاح دوستان بسیار کشنده بود. بسان دارویی مخدر بسیاری از انقلابیون و رهبران وابسته‌ای آن‌ها را در برابر آتش‌بس‌ها و مذاکرات به زانو در آورد. این راه‌حل برای باز پس‌گیری بسیاری از مناطق آزاد شده، بدلیل ضعفی‌که از افتادن در تلۀ آتش بس‌ها و مذاکرات در قلب‌ها و اذهان انقلابیون ایجاد شده بود، از قوی‌ترین روش‌های کمک برای نظام بود؛ زیرا نظام به وسیلۀ این فریب و پس از هر کنفرانس از جنف تا ریاض و آستانه و سوچی، توانست مناطق آزاد شده زیادی را از حمص تا حلب، پس از آن، دارایا، وادی بردی، شرق راه آهن، حومه حمص و غوطه را، یکی پس از دیگری را بازپس گیرد.
تمام این‌ها ترفندهایی بودند برای این‌که انقلابیون را به دستیابی به حقوق شان از طریق راه‌حل سیاسی امید وار ساخته و در نتیجه باعث تضعیف انقلابیون گردند. آن هم به ضمانت ترکیه، نظامی‌که نقش کاذبانه و موقف‌های فریبندۀ آن همواره در خدمت نقشه راه آمریکا در خصوص راه‌حل سیاسی آن می‌باشد، راه‌حلی‌که انقلاب و روحیۀ جهادی در شام را به سمت نابودی کشانده است.
آخرین اخبار انقلاب پس از محاصرۀ باقی ماندۀ مناطق آزاد شده در ادلب، حومه ادلب، حومه شمالی حماة، حلب غربی و شمال حلب، حاکی از سردی تمام جبهات با ضمانت ترکیه می‌باشد. هدف این است که نظام بتواند از تمام نیروهای خویش در یک محور واحدی‌که برای بلعیدن تک تک مناطق آزاد شده مناسب باشد، استفاده کند. چیزی‌که حاصل چهار ماه گذشته بوده و نظام در آن ده‌ها شهر و قریه را از حومه شمالی حماة و ادلب جنوبی تا خان شیخون را بلعیده است.
این سیاست توسط آمریکا طرح‌ریزی شده و به وسیلۀ نظام و با تضمین روسیه و ترکیه اجراء می‌‌شود. هدف آن سرنگونی انقلاب شام من‌حیث یک انقلاب می‌باشد و سرانجام از بین بردن وروحیه و ضعیت جهادی، تحمیل راه‌حل‌های تسلیمی برمردم سوریه از طریق تحمیل قانون اساسی‌که توسط همکاران فکری و سیاسی مرتبط به سازمان‌های جنایت‌کاربین المللی به‌ویژه آمریکا، تهیه خواهد شد و ازطریق تحمیل رهبری سیاسی مزدور بر اهل شام، رهبریی که وابسته به امریکا بوده و منافع آن‌را تأمین کند و با دین و منافع اهل شام بجنگد.
در سلسلۀ این حوادث از طریق تشکیل کمیتۀ قانون اساسی و به تعقیب آن تلاش‌ها برای ایجاد آتش‌بس‌های دائمی، دشمنان انقلاب مردم شام را با فریب و نیرنگ گمراه می‌سازند. طوری‌که اکنون در انتظار آماده‌سازی اقداماتی اند، برای این‌که نظام بتواند از طریق جنگ و صلح بزرگراه‌های دمشق و حلب متلاشی شده را به دست آورده و بر بشترین باقی ماندۀ مناطق آزاد شده تسلط پیداکنند.
علی‌رغم این واقعیتی‌که فضاحت آن بر هیچ کس پوشیده نیست، رهبران جناح‌ها هم‌چنان در راستای سرد نگهداشتن جبهات ادامه داده و به ‌چراغ سبزهای که نظام در محور منافع خود دارد واکنش نشان می‌دهند. در هر صورت این به این معنی است که سریال نبردها علیه انقلابیون با کارگردانی ترکیۀ ضامن و روسیۀ ضامن در حال آماده‌سازی می‌باشد و بیانگر اینست که قدم گذاشتن رهبران جناح‌ها در مسیری‌که فقط برای ریختاندن خون مجاهدین و بازپس‌گیری باقی ماندۀ مناطق آزاد شده تدارک دیده شده است، یک خیانت فضیح و دسیسۀ دیگری می‌باشد که هدف آن بیرون کشیدن سلاح‌های سنگین از جبهات و عدم پشتبانی کافی جبهات است.
این وقایع نشانگر توطئه‌ای است که ضامن‌ها همراه با رهبران معامله گر جناح‌ها برهدف نابودی مجاهدین و از پشت خنجر زدن به آن‌ها روی دست دارند. می‌خواهند که مجاهدین را در یک جبهۀ از پیش در نظر گرفته شده هدایت و سپس تعداد زیادی را قتل عام و برخی را متواری سازند و بدین ترتیب با یک اسلوب کاملاً پست و ناجوان‌مردانه و بسیار به ساده‌گی تمام مناطق آزاد شده را دو دسته به نظام تسلیم کنند.
اما این واقعیت کشف شده، صدای سیاستمداران مخلص زیادی را بلند ساخت است: مانند جوانان حزب التحریر که هیچ‌گاه دست از هشدار برنداشته و همواره از این بازی‌های کثیف پرده برداشته است. این سیاستمداران خواستار باز شدن تمام جبهات می‌باشند، به ویژه جبهۀ ساحل. همان طوری‌که متنفذین منطقه در رد کردن این بازی‌ها و محکوم کردن آن‌ها و هم‌چنین در اینکه ترکیه ضامن و رهبران وابسته به آن را، مخصوصاً رهبری جناح تحریر شام را که دروازۀ گفته‌های وسیعی را باز نموده و برمنطقه به وسیلۀ دولت نجات(ترکیه) مسلط است، مسئول دانسته و گریبانگیر آنان شوند، نقش بسزای دارند. همانطور که صدای رصدخانه‌ها و رسانه‌های مخلص بلند شده و از نقش‌های کثیف و دسایس مخربی‌که علیه مجاهدین و علیه جایگاه مردمی آنان و علیه باقی ماندۀ مناطق آزاد شده توسط آنان اعمال می‌نمایند، پرده برداشته و آن‌ها را محکوم کرده و فضاحت شان را آشکار می‌سازند. اما در مقابل این واقعیتی‌که درحال وخیم ترشدن است، امت باید شهامت واقعی خود را ابراز کرده حق را در جایگاه ‌آن قرار دهد. آنچه که درسینه‌های فرزندان امت از مجاهدین، ​​سیاستمداران، رسانه‌ها و رصدخانه‌ها می‌گذرد، در مقابل ترکیۀ ضامن و سازمان‌های آن از جناح‌ها، صدای بلندی را بلند نموده از خیانت‌ها و توطئه‌های آنان پرده برداشته و از مجاهدین می‌خواستند که رهبران خویش را تغییر دهند؛ اما پاسخ هیئت تحریر شام دستگیری جوانان راستگرای حزب التحریر، تعداد از متنفذین منطقه، فعالان رصدخانه‌ها و رسانه‌ها بود؛ کسانی‌که خواستار بازشدن تمام جبهات به ویژه جبهه ساحل بودند.
با وجود اصرار بر وضعیت دفاعی سرد آن‌هم دریک محور جهت داده شده و جلوگیری از باز شدن جبهات، پیشروان و جانبازان مخلص مجاهدین در زمینه اقداماتی جدی نمودند، چنانچه ایجاد اتاق عمل مستقلی را به نام ارتش چپ اعلام نمودند. این امر نشان دهنده سرزندگی ذاتی در امت می‌باشد، بیان‌گراین است که این امت هنگام سختی‌ها، مصیبت‌ها و پریشانی‌ها خود را نمایان ساخته و برهمه‌گان می‌فهماند که این امت یک امت زنده است. این امر نشان دهندۀ این است که حق در لحظات سختی و پریشانی خود را نمایان می‌سازد.
تصویر واقعی‌که اکنون از انقلاب شام ارائه می‌گردد، این است که در آن‌جا برای برخی از مردم ناامیدی، ذلت، ضعف و توهم دست داده است؛ تاجای‌که در انتظار راه‌حل سیاسی و یک گشایشی بیهوده از جامعه بین المللی هستند. از کسی توقع احسان دارند که نقش آن در نه سال گذشته جزء توطئه‌گری چیزی دیگری نبوده است؛ در حالی‌که راه‌حل سیاسی‌که به آن بشارت داده می‌شوند، در واقع یک حل و فصل نظامی برای منافع نظام می‌باشد، آن هم به وسیله جنگ و نیرنگ. اما جناح دیگری درآن‌جا وجود دارد که در موضع‌گیری خود برای سرنگونی نظام و حاکمیت اسلام و برای دست رد زدن به سینه ارتباطات خارجی، هم‌چنان ثابت قدم می‌باشند. این جناح که وجود آن و موضع‌گیری‌های آن برای امت در حال تبلور می‌باشد، زمام ابتکار و عمل را در دست گرفته است و از امت می‌خواهد که رهبری را به آن سپارده و از آن پشتبانی و در نصرت آن کوتاهی نکنند، در پهلویش بایستد تا این‌که همراه امت مستحق نصرت الله سبحانه شود، نصرتی‌که تنها در دست الله سبحانه وتعالی بوده و برکسی می‌دهد که بر او سبحانه وتعالی توکل کرده و مطابق منهج و سنت او سبحانه سیر کرده و در انتظار قضای او سبحانه ‌باشد. با وجود چنین مخلصینی حمد و ستایش پروردگار جهانیان الله سبحانه وتعالی را باد.

نویسنده: استاد محمد سعيد العبود (ابو مصعب الشامی)
مترجم: علی مطمئن

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه