یکشنبه, ۰۹ شوال ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۵/۳۱م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
ابعاد سیاسی و اقتصادی حمله بر شرکت آرامکو در سعودی
بسم الله الرحمن الرحيم

ابعاد سیاسی و اقتصادی حمله بر شرکت آرامکو در سعودی

(ترجمه)

شرکت آرامکو -به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت امریکائی در زمان حاکمیت عبدالعزیز آل سعود محسوب گردیده که در سال 1944م در سعودی جهت بهره‌برداری در عرصۀ نیرو تاسیس شده و تا امروز فعالیت می‌کند- روز شنبه مورخ 14/9/2019م در سعودی مورد حملات هوائی قرار گرفت. اما این شرکت تا سال 1944م به اسم آرامکو شهرت نداشت و این اسم اختصاری از شرکت روغن عربی-امریکائی است که رییس روز فلت با ملک عبدالعزیز در حین ملاقات با کشتی امریکائی در کانال سویس به توافق رسیدند. امریکا بر اساس توافق بین ملک و شرکت آرامکو که تلفیقی از چهار شرکت نفتی نیوجرسی، تکساسکو، سوکالو و سوکونی فاکوم است، به نفت سعودی دسترسی پیدا کرده و اولین تولیدش از چاه دمام بود. در سال 1938م شرکت به‌گونۀ تدریجی تحت ملکیت سعودی آمد؛ تااین‌که در سال 1980 کاملاً به ملکیت سعودی داخل گردید.

حوثی‌ها مسئولیت حمله بر شرکت آرامکو را به‌عهده گرفتند؛ چنان‌چه یحیی سریع، سخن‌گوی رسمی نیروهای مسلح حوثی‌ها در صنعاء به این امر تصریح نمود و این در حالی است که پامپیو وزیر خارجۀ امریکا به صراحت ایران را متهم به این حمله نمود؛ اما ایران کاملاً این اتهام را رد کرد. حادثۀ حمله بر آرامکو وغیره حملات دیگر به‌خاطر اهداف از قبل تعیین‌شده اتفاق می‌افتند. اهدافی‌که امریکا به‌خاطر رسیدن به آن تلاش می‌کند، فرقی نمی‌کند که این اعمال از طرف امریکا باشد یا کدام مزدور و هم‌پیمان‌اش؛ اما تنها کسی‌که از این حمله‌ها استفاده می‌کند، امریکائی‌ها است؛ نه کسی دیگری.

اما ابعاد سیاسی و اقتصادیی‌که در عقب این حملات وجود دارد، از جریان اعمال سیاسی‌که در اطراف جنگ انجام می‌دهند؛ خواه فعلی/کنشی باشد یا تنها ادعا، واضح می‌گردد. ابعاد سیاسی آن قرار ذیل است:

در مورد حوثی‌ها، آن‌ها به سعودی و دیگران پیام‌شان را فرستادند و بیان کردند؛ اسلحه‌ای‌که نزدشان موجود است به هرجائی‌که اراده کنند، می‌توانند برسند. اسلحۀ فعال برای دفاع داشته و آن‌ها به قدرتی تبدیل شده‌اند که نباید نادیده گرفته شود. آن‌ها در آیندۀ سیاسی یمن نقش خواهند داشت که این کار بهرۀ بزرگ‌تری را در حین نشست در میز مذاکره برای‌شان خواهد بخشید؛ باوجودی‌که حجم هجوم‌ها، توانائی حوثی‌ها را بلند می‌برد.

از طریق قدرت غیرواقعی‌یی‌که به‌نام قدرت واقعی مسمی بوده، برای‌شان ایجاد گردیده است. تسلط‌شان بر مناطق، نشست‌شان با نمایندۀ سازمان ملل و گفت‌وگو با هیأتی‌که به عنوان هیأت قانونی شناخته شد، همۀ این‌ها اعتراف ضمنی به قانونی‌بودن‌شان دارد که یکی از دست‌آوردهای سیاسی این گروه محسوب می‌گردد.

بهره‌برداری امریکا از این حوادث جهت افزایش نیروها و پایگاه‌های نظامی‌اش در منطقه بوده که وی می‌گوید: تصمیم فرستادن چهار سیستم رادار و باطری برای این سیستم‌ها به‌غرض دفاع هوائی بوده و نیروهای نظامی‌اش را در حدود 200 تن به سعودی می‌فرستد. وزارت دفاع امریکا (پنتاگون)، گفت: تعداد زیادتری از اسلحه را آماده می‌کند که احتمال انتقال آن می‌رود؛ چنان‌چه مارک اسپر وزیر دفاع امریکا گفت: این‌ها نیروهای دفاعی است و در قدم نخست تمرکزشان در دفاع هوائی و موشکی است.

بستن قراردادهای بیش‌تر با حکام آل سعود، جنرال جوزیف دانفورد رییس هیئت ارکان مشترک در پنتاگون در صحبت با سی ان ان گفت: رهبری مرکزی امریکا برای کاهش خطرات آینده با سعودی مشوره می‌کند؛ چنان‌چه با مشارکت امریکا و انگلستان به‌خاطر مراقبت تنگۀ هرمز بعد از یک سلسله حمله‌ها در تابستان گذشته بر کشتی‌های نفت‌کش، برای امنیت دریائی توافق کردند.

سرعت بخشیدن به راه حل سیاسی در قضیه یمن، حسن روحانی رییس جمهور ایران تأکید نمود که حمله بر شرکت آرامکو در سعودی کار یمن بوده است و هشدار داد که اگر جنگ یمن ختم نشود، از جانب بسیاری از مردم یمن حمله‌های بزرگ‌تری نیز رخ خواهد داد؛ چنان‌چه رییس یحیی سریع سخن‌گوی رسمی نیروهای مسلح حوثی به‌تاریخ 28/9 2019م اعلان نمود که در سه منطقه نیروهای هادی و فیصل، نیروهای سعودی را محاصره نموده و صدها کیلومتر ساحات نجران را آزاد کرده‌اند. (کانال مسیره)

اما ابعاد اقتصادی این حمله به‌شرح ذیل است:

بلند رفتن نرخ نفت در سطح جهان، نرخ هر بشکۀ نفت خام الی 71.95 دالر بلند رفته است، چیزی‌که امریکا را در تولید نفت‌اش که استخراج آن دشوار است کمک کند که از این نفت ذخیرۀ بزرگی را به‌دست بی‌آورد. بناءً، واضح می‌گردد که اگر امریکا در این حمله دست نداشته باشد، حداقل با این‌کار موافق بوده است؛ زیرا مصلحت وی چنین کاری را ایجاب می‌کند.

توقف استخراج نفت خام به مقدار 5.7 میلیون بشکه و دو میلیارد متر مکعب گاز در روز از شرکت آرامکو؛ علاوه بر هدف قراردادن کشتی‌های نفت‌کش، فعالیت دزدهای دریائی را نیز شامل می‌گردد. چیزی‌که منجر به ازدیاد درخواست تیل و گاز گردیده و در آینده نظر به دست‌مزد انتقال و هزینۀ تامین آن، نرخ وی بالا رفته؛ سپس نرخ کالاها و خدمات به نفع شرکت‌های جهانی به‌فروش می‌رسند.

پمپیو وزیر خارجۀ امریکا، به صراحت گفت که ایران این حمله را انجام داده است؛ در ضمن فشارهای‌که امریکا همرای دیگر دولت‌های دائمی عضو شورای امنیت به‌خاطر ختم توافق هسته‌ای سابق بر ایران وارد کرد این بود که توافق دو جانبه جدید که سهم اسد را در شرکت‌های وی در بازار ایران ضمانت نماید، می‌باشد.

به‌تاخیر انداختن در خواست شرکت آرامکو، بزرگ‌ترین شرکت نفتی در جهان تنها نزدیک‌ترین اختیار در عقب حمله است؛ باوجودی‌که عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی گفت: در خواست در موعد خود اجرا می‌گردد؛ اما یاسرالرمیان رییس مجلس ادارۀ شرکت گفت: در خواست در خلال دوازده ماه آینده صورت خواهد گرفت و این چیزی است که تلویحاً دلالت به تاخیر در خواست دارد؛ چیزی‌که قبل از هجوم در مورد آن بگومگوهای زیادی وجود داشت.

بناءً، سرزمین‌های اسلامی؛ تا زمانی‌که امت اسلامی دور از شریعت اسلام زندگی کنند، میدان جنگ‌های کفار بوده و دارائی‌های‌شان توسط آن‌ها به غارت برده خواهد شد. در عین حال تا زمانی‌که امت اسلامی برای تاسیس دوبارۀ خلافت بر منهج نوبت کار نکرده و با خلیفۀ مسلمانان بیعت نکنند -خلیفه‌ای‌که از پشت سرش بجنگند و به وی رجوع کنند- حال و روزشان چنین خواهد بود. هرگاه امت اسلامی برای تاسیس دوبارۀ خلافت کار نموده و خلافت را حاکم سازند در آن وقت است که خون‌های‌شان حفظ شده و عزت و آبروی‌شان به آن‌ها باز گردانیده می‌شود.

نویسنده: استاد عبدالله قاضی–یمن

مترجم: رامین بارز

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه