جمعه, ۱۸ ربیع الاول ۱۴۴۱هـ| ۲۰۱۹/۱۱/۱۵م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

ضایع شدن مهم‌ترین امانت‌‌ها

(ترجمه)

«عن أبي هريرة رضي الله عنه قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «إِذَا ضُيِّعَتِ الأَمَانَةُ فَانْتَظِرِ السَّاعَةَ» قَالَ: كَيْفَ إِضَاعَتُهَا يَا رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ؟ قَالَ «إِذَا أُسْنِدَ الأَمْرُ إِلَى غَيْرِ أَهْلِهِ فَانْتَظِرِ السَّاعَةَ» (رواهُ البُخاري)

ترجمه: از ابو هريره رضی الله عنه روايت است که رسول الله صلی الله عليه وسلم فرمود: چون امانت ضايع ساخته شود، انتظار قيامت را بکش. گفتند: يا رسول الله صلی الله عليه وسلم! ضايع شدن آن چگونه است؟ فرمود: هرگاه کار به غیر اهلش (نا اهلان) سپرده شود انتظار قيامت را بکش.

توضیح حدیث

مراد از لفظ امر در جمله «إِذَا أُسْنِدَ الأَمْرُ»، جنس امور متعلق به دین می‌باشد؛ مانند خلافت، امارت، قضاء، إفتاء وغیره. کرمانی می‌گوید: «لفظ "الی غیر اهله" یعنی کسی‌که اهل امانت نیست و ظرفیت نگهداری امانت را ندارد.» یقیناً افراد زیادی امانت را دست کم می‌گیرند، حتی هیچ نوع اهتمامی به آن ندارند، در حالی‌که موضوع امانت یک موضوع عظیم و نهایت مهم است. بعضی از مسلمانان امانت‌ها را ترک کرده و آن را صرفاً به مفهوم ودیعت‌های مال و پولی که نزد بعضی انسان‌ها امانت می‌گذارند، منحصر ساخته اند، لیکن لفظ امانت عام‌تر از این می‌باشد، قسمی‌که نماز یک امانت است، زکات یک امانت است و مجموعه شعائر دین امانت است، هریک از اعضای جسد انسان امانت بوده لذا دست امانت است، پای امانت، فرج امانت، شکم امانت وغیر ذلک همه امانت اند، پس باید انسان از طریق این امانت‌ها به حرام واقع نشود، اگر به چیزی‌که انسان امین شناخته شده افراط کرد، از حد تکلیف گذشته است. بناءً همه امر ونهیِ الله سبحانه وتعالی امانت بوده و انسان در قبال آن مسئول می‌باشد.

پس برادران مسلمان! از جمله مهم‌ترین امانت‌ها، امانتی است که مربوط به حکام و رؤسا می‌باشد و آن سرپرستی درست از امور رعیت است. به همین مناسبت در حدیث متفق علیه از معقل بن یسار روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«مَا مِنْ عَبْدٍ يَسْتَرْعِيهِ اللهُ رَعِيَّةً، يَمُوتُ يَوْمَ يَمُوتُ وَهُوَ غَاشٌّ لِرَعِيَّتِهِ، إِلَّا حَرَّمَ اللهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ»

ترجمه: هر بنده‌ای را که الله متعال به امارت رعيتی بگمارد و او در حالی بمیرد که بر آنان ظلم کرده باشد، الله متعال بهشت را بر او حرام کرده است.

بلی، سر پرستی رعیت بزرگ‌ترین امانتی است که در بطن آن امانت‌های دیگری قرار دارند، با ضایع شدن این امانت بزرگ همه چیز ضایع است، به خصوص در زمانه فعلی زندگی امت که امور به غیر اهل آن مثل: فساق، عصات، مجرمین، ظالمین، منافقین، وعلمانیین) سپرده شده، حتی کفار و فجار سرپرستی امت را عهده دار می‌باشند. کسانی‌که این مناصب را به طریقه فریب حاصل کرده و بخاطر فریب مسلمین بکار می‌برند که در مصر، سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان وغیره شاهد این صحنه‌ها هستیم.

پس ای مسلمانان چرا ضایع شدن مهم‌ترین وبزرگ‌ترین امانتی را که عبارت از خلافت اسلامی است نمی‌شناسید؟ و چرا بخاطر اعاده آن با دعوتگرانی‌که بخاطر اعاده آن کار می‌کنند، یکجا نمی‌شوید؟

خلاصه حدیث

ضایع شدن امانت‌ها (تسلیمی پست‌ها ومقام‌های دولتی و امور عامه به غیر اهلش) و بزرگ‌ترین امانت ضایع شده امانت حکام است یا به عبارت دیگر فقدان خلافت یا دولت اسلامی است که احکام اسلام را تطبیق نماید.

ادامه مطلب...

چگونه بر اساس اسلام حکومت خواهیم کرد؟

  • نشر شده در فقهی

(ترجمه)

پرسش

با عرض سلام خدمت امیرمان! امیدوارم از نعمت صحت و عافیت برخوردار بوده باشید و از الله متعال می‌خواهم تا در آن امور که موجب رضایتش می‌گردد، دستگیری‌تان نماید و بدان فایق آیید و از خطاهای‌تان در گذرد. پرسش من این است که: در این روزها سوالات زیادی از مردم شنیده می‌شود که اگر الله متعال با برپایی خلافت اسلامی بر اساس منهج و طریقۀ نبوی صلی الله علیه وسلم  بالای ما سایه رحمت و منت خویش را بگستراند و این فرصت را برای‌مان اعطاء فرماید، چگونه مطابق اسلام حکومت خواهیم کرد؟ و ما می‌دانیم که لازم است تا اسلام به گونه کامل و شاملش از روز اول تطبیق گردد؛ پس احکام، اجراآت و گام‌های عملی که عجالتاً بعد از اعلان خلافت اسلامی باید اتخاذ شود چه خواهد بود؟ و نقش ما جوانان در این گروه (حزب) که در قلمرو دولت خلافت اسلامی زندگی به سر می‌بریم چیست؟

پاسخ

وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته!

کارها به وقت خودش انجام خواهد گرفت؛ پس عجله نکنید. به شکل عام باید گفت که جوانان به گونه عمومی بخاطر این کار آماده اند؛ بناءً افکار حزب، مفاهیم و آن چه که در کتاب‌های حزب از نظام‌ها و قانون اساسی گرفته تا راه و مسیری‌که به آن روان می‌باشد، همه و همه جوانان را – با کمک الله متعال – در آن زمان تقویت و توانایی خواهد بخشید تا این امر را تحقق بخشند.

اما به شکل خاص اصدار حکم مبنی بر احکام اسلامی در همان زمان خواهد بود – إن شاء الله -، الله منان شما را بخاطر حرص و توجه‌تان به این امر برکت دهد.

برادر تان عطاء بن خلیل أبو الرشته

9  محرم 1435هـ.ق

2013-11-12

ادامه مطلب...

سرزمین مبارک: نگاه مختصر" سیداو با هدف فاسد کردن زنان و نابودی خانواده با ابزار محلی دست بکار شده است"

  • نشر شده در ویدیوها

ارایه کننده: دوکتور ابراهیم تمیمی عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر در سرزمین مبارک (فلسطین)

ترتیب دهنده: دفتر مطبوعاتی حزب التحریر در سرزمین مبارک (فلسطین).

11 ربیع الاول 1441 هـ.ق/ 08 نومبر 2019م

ادامه مطلب...

دیکته‌ها از سوی سازمان‌های بین‌الملی برای پایه‌داری تمدن کثیف غربی، دوباره از سرگرفته شده است Featured

  • نشر شده در تونس

در یک نامه‌ی سرگشاده از سوی سازمان عفو بین‌الملل، چنین ذکر گردید: «پارلمان جدید باید به حقوق بشر الویت بدهد.» این سازمان به نماینده‌گان مجلس خطاب نمود که 10 مسئله مهم و عاجل را به شورا مشخص بسازند تا در شش ماه آینده به‌طور رسمی قانونی شوند، از جمله تضمین برابری جنسیتی اجتماعی و منع هم‌جنس‌گرایی و... هرچند این تقاضا‌ها توسط احزاب سیاسی در کشور دفاع شده و مورد تصویب قرار گرفت است، این نامه‌ی در واقع ماهیت اصلی احزاب را در عقب این تقاضا‌ها آشکار می‌سازد که تمامش با رنگ کاذب حقوق بشر پنهان شده اند. این نامه هم‌چنین تایید می‌کند که این امر تقاضای مردم مان در تونس نیست بلکه آن را رد می‌کنند، علی رغم تلاش‌های عظیم رسانه‌ها در قبال این مسئله که می‌خواهند به نماینده‌گی از مردم صحبت کنند.                                

در پیوند به همین مسئله به نکات آتی می‌پردازیم:  

ما به مقامات رسمی در کشور، من‌جمله معاونین فعلی و جدید المنتخب و تمامی سیاسیون و صاحب نظران ندا بلند کرده و خطاب می‌کنیم تا جدی بودن این ادعا‌ها و سخنانی که از سوی نهاد "حقوق بشر" بیان شده را متوجه شوند و نیز واقعیت تحمیل آجندای غربی را متوجه شوند که به هدف پایه‌دار‌سازی نظام غربی توسط فریب، غارت و پول، تلاش می‌ورزند. هدف غرب بر علاوه این‌که امت را از قضیه اساسی و حقیقی زنده‌گی منحرف بسازد، اولین گام‌هایش این‌ست که "امت" را از رهبری سیاسی، داشتن اقتصاد و فرهنگ مستقل، تخلیص بدارد. بناً ما را سرگرم‌مسائل جزئی کشور کرده حال آن‌که موارد فوق در اسلام مستلزم یک حکومت می‌باشند. بدین لحاظ، هیچ تلاشی برای فهم دقیق پروژه تمدن اسلامی من‌حیث یک جایگزین واقعی که به‌طور رادیکالی اوضاع را تغییر می‌دهد، صورت نگرفته است. ‏فلهذا، ما به ارتش زنده در میان امت ندا می‌زنیم تا درک کنند و این تمدن جایگزین را به‌وجود می‌آوردند، نه این‌که توسط شعار‌های هم‌چو " نه به بلاغت ایدیولوژیک(No to the ideological rhetoric)" فریب بخورند، که با استفاده از همین روند غرب در مقابل انقلاب امت‌ ظهور کرده و در نتیجه انقلاب به دست انسان‌های ساده‌لوح و سرخورده‌ی متاثر از فرهنگ غربی می‌افتد، بناً میدان سیاسی و مفاهیمی برای پروزه غربی مبنی بر "جدایی دین از زنده‌گی" خالی می‌ماند. از سوی دیگر، حکام جرات پیشنهاداتی را کردند که در غرب بحث‌ برانگیز و ستیزه‌آمیز بود و آن‌ها همین مسائل را برای ما من‌حیث راه‌حل قبول شده‌ی جهانی بیان نموده و عرضه کردند! الله سبحانه و تعالی می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ * وَاتَّقُوا فِتْنَةً لَا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدِيدُ العقاب﴾ [انفال: 24-25]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله(سبحانه‌و‌تعالی) و پیامبر را اجابت کنید؛ هنگامی‌که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد و بدانید الله(سبحانه‌و‌تعالی) میان انسان و قلب او حایل می‌شود و همۀ شما(در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید. خويشتن را از بلا و مصيبتی به دور داريد كه تنها دامن گير كسانی نمی‌گردد كه ستم می‌كنند(بلكه اگر جلو ستمكاران گرفته نشود، خشك و تر به گناه آنان می‌سوزد) و بدانيد كه الله دارای كيفر سخت و مجازات شديد است!

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه تونس

مترجم: زکریا وهاج

ادامه مطلب...

مروری بر ازسرگیری انقلاب‌های بهار عربی

  • نشر شده در سیاسی

انقلاب‌ها در آغاز سال 2011م در سرزمین‌های اسلامی شعله‌ور و از تونس، مصر، یمن، سوریه... آغاز سپس در سودان، الجزائر، عراق و لبنان ازسر گرفته شد... ازسرگیری این انقلاب‌ها بر ضد حکام ظالمی‌که به رعیت‌شان مقهوریت، ذلت، ننگ و فقر را به ارمغان آورد؛ بدون شک نتیجه‌ی تطبیق نظام‌های وضعی از حکومت بشر به عوض شریعت الله -سبحانه وتعالی- است، درینجا روی چند نکته مرور می‌کنیم:

1- ازسرگیری این انقلاب‌ها برای کفار پیامی را مبنی بر این که امت اسلامی هنوز زنده است و قادر به ایجاد تغییر است، ارایه نمود، و اثبات نمود که امت اسلامی، امت اصیلی است که به ظلم، جبر و غلامی/وابستگی به حکامی‌که با ظلم و جبر حکومت می‌کنند، راضی نمی‌شوند.

2- حقیقت و اصل حکام و مزدور بودن‌شان به کفار استعمارگر و این را که آنان توانایی رهبری رعیت/ملت‌شان را ندارند، آشکار ساخت.

3- فساد و ناکارایی تمام انواع نظام‌های حاکم چه جمهوریت و چه شاهی و غیره را آشکار ساخت.

4-دروغ‌های دموکراسی، حقوق‌بشر و سائر شعارهایی را که غرب و مزدورانش ترویج می‌دهند، برای آنانی‌که بر چشم‌های‌شان پرده وجود داشت، به شکل تطبیقی ثابت ساخت.

5- نقاب بسیاری از جریان‌ها و احزابی را که در جامعه فعالیت دارند، برداشته است، بویژه نقاب جریان‌های را که فقط شعار اسلام را سر می‌دهند و هنگامی‌که به حکومت می‌رسند، بر اساس سکولاریزم بر مردم حکومت می‌کنند نه اسلام؛ چون آنان طرح/پروژه سیاسی اسلامی (دستور قانون) گرفته شده از کتاب الله -سبحانه وتعالی- و سنت رسول وی -صلی الله علیه و سلم- ندارند؛ بلکه بر جاده گمراهی جریان‌های سکولاریستی در حرکت هستند.

6- امت اسلامی پی‌برده اند که غرب دشمن امت و اسلامش است و به این‌که غرب نمی‌خواهد مبارزین و دعوت‌گران به منصب حکومت‌داری برسند.

اما انقلاب‌های مذکور بعضی کمبودی‌ها داشتند، از جمله:

1- افکار عمومی گرفته شده از فهم عموم مردم از اسلام، دولت و جهاد در راه الله –سبحانه وتعالی-: پس باید امت اسلامی هوشیار باشند و خواستار برپایی اسلام و تطبیق آن در یک دولت واحد اسلامی گردند.

2- رهبری مخلصی‌که امت اسلامی را به جای امن سوق دهد و طرح سیاسیی داشته باشد که تمام جهان را رهبری نماید و آن از جنس عقیده اسلامی باشد.

3- دید واقعی از مفهوم دولت اسلامی، اساسات آن، جهازهای آن (ادارات)، نظام های آن مانند نظام‌های حکومت‌داری، معاملات، عقوبات، اقتصاد، اجتماع، نصاب آموزشی  و سیاست داخلی و خارجی.

4- اهل قدرت، متنفذین و اهل نصرت که برای رهبری مخلص حکومت‌داری را امکان ببخشد تا اسلام را تطبیق کند و بر اساس آن حکومت نماید.

ما فرزندان امت اسلامی را فرامی‌خوانیم به این که باید پی‌ببرند که هیچ راه‌حلی برای این مشکلات جز بازگشت اسلام و دولت آن، دولت خلافت راشده بر منهج نبوت، وجود ندارد و حزب‌التحریر برای برپایی آن دولت کار می‌کند تا آن‌که امت اسلامی به عنوان بهترین امت برگزیده شده برای رهبری مردم باز گردد، الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ ۗ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَّهُم ۚ مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ﴾ [آل عمران:١١٠]

ترجمه: شما (ای پیروان محمد) بهترین امتی هستید که به سود انسان‌ها آفریده شده‌اید(مادام که) امر به معروف و نهی از منکر می‌نمایید و به الله (سبحانه وتعالی) ایمان دارید و اگر اهل کتاب، (مثل شما به چنین برنامه و آئین درخشانی) ایمان بیاورند، برای ایشان بهتر است! (از باو و آئینی که برآنند؛ ولی تنها عده کمی) از آنان با ایمانند و بیشتر آن‌ها فاسقند (و خارج از حدود ایمان و وظائف آن) هستند.

نویسنده: عبد الرحمن الأثوری_ولایه یمن

برای رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه