یکشنبه, ۱۲ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۴/۰۵م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

کورونا؛ از رسوایی تا آشکارسازی چهرۀ واقعی سرمایه‌داری

(ترجمه)

خبر:

با توجه به این‌كه اقدامات سخت‌گیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کورونا در سراسر جهان تشدید می‏شود، سه‌میلیاردتن فاقد ساده‌ترین سلاح؛ یعنی آب و صابون برای وقایه از این مرض هستند. مرض ساری "کووید 19" که در پایان سال 2019 در چین ظاهر شد، بیش از یک میلیون تن را در جهان آلوده کرده و بیش از 50 هزار تن دیگر را کشته است. اروپا با بستن مرزهای خود و قرنطینه نمودن میلیون‏هاتن در خانه‌های‌شان، به کانون جدید این بیماریی همه‌گیر تبدیل شده است. اما اضطراب در کشورهای درحال توسعه که سیستم‏های بهداشتی آن‌ها شکننده است، افزایش می‏یابد. رهبران آفریقا و آسیا برای جلوگیری از شیوع این بیماری محدودیت‏های سفر و قرنطینه را وضع کردند. اما ملیون‏ها نفر دست‏رسی به امکانات شست‌وشوی منظم دست‌ها، ساده‌ترین اصل پیشگیری که دانشمندان روی آن تمرکز دارند را ندارند. صندوق کودکان سازمان ملل (یونسف) معتقد است 40٪ از جمعیت جهان؛ یعنی سه‌میلیارد نفر نمی‌توانند دست خود را در خانه شست‌وشو دهند. (منبع: الجزیره نت)

تبصره:

واضیح است كه مرض ساری کورونا آن‌چه وضعیت كشورها و مردم را دگرگون کرده است، نظام سرمايه‌داری را نیز رسوا نموده و فساد آن را از جنبه‏های مختلف افشاء کرده است. اگر دولتی مانند دولت اسلامی وجود داشته باشد که دارای یک تمدن و ایدیولوژی بدیل به جای سرمایه‌داری باشد، جهان را دگرگون کرده و زمین را از زیر قدم‏های نظام متعفن، پوسیده و تحمیلی سرمایه‌داری که توسط كشورهای جهان به عنوان نظام و سبک زنده‏گی گرفته می‏شود، نجات می‏داد.

در عرصۀ اقتصادی این بیماری همه‌گیر ثابت نموده که نظام سرمایه‌داری چقدر شکننده است و نمی‌تواند اقتصاد را که همیشه به آن افتخار کرده و به عنوان متبارزترین اصل در این نظام بوده که حتی وجه تسمیه این نظام از آن گرفته شده است را حفظ کند. این ذرۀ مکروسکوپی ثابت ساخت که نظام سرمایه‌داری در مقابل آفات و فجایع هیچ تاب و توانی ندارد. تمام جهان شاهد میزان خسارات و سقوط سهام و بورس بوده و این‌که چگونه این بحران باعث سقوط شرکت‏ها و سرمایه‌گذاران در سطح جهان شد، علاوه بر انتظارات ترسناکی‌که در صورت صحت، باعث فروپاشی و افول سایر کشورها می‏شود.

در سطح انسانی، سرمایه‌داری ثابت کرده که هرگز به دنبال منافع اقوام و ملل نبوده و بیشتر دغدغه‏های آن خدمت به افراد متنفذ سرمایه‌دار و منافع مافیای اقتصادی و بازارها بوده است. به شکل وحشت‌ناکی مردم در لبۀ پرتگاه فقر، بیکاری و گرسنگی قرار گرفته‌اند و مثال بارز غیر انسانی بودن نظام سرمایه‌داری اینست که 40 درصد از جمعیت جهان آب و صابونی در خانه‏های خود به عنوان حداقل‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به این بیماریی همه‌گیر را ندارند؛ درحالی‌که جهان بر روی تریلیون‏ها دالر و بارون پول شنا می‏کند!!

این یک واقعیت است که نظام سرمایه‌داری یک نظام فاسد، ناعادلانه و غیر انسانی است؛ مگر برای تعدادی انگشت شماری از حاکمان، جنایتکاران و افراد با نفوذی‌که همین تعداد اندک تا حال باعث شدند که این نظامِ غیر انسانی در کثافت‌دانی تاریخ دفن نشود. تنها چیزی‌که جهان به آن شدیداً نیاز دارد، نظامِ اسلام است؛ تمدنی‌که علم، پیشرفت، بیداری، رحمت، عدل و اطمینان خاطر را برای بشریت در قبال دارد. ما به درگاه الله سبحانه وتعالی دعا می‌کنیم که هرچه زودتر اسلام را به صحنۀ قدرت بیاورد و سعادت بشریت را بازگرداند و آن را از چنگال‏های سرمایه‌داری و جهنم حاکمان خلاص کند.

نویسنده: مهندس/انجینیر باهر صالح

مترجم: یاسین "سادات"

ادامه مطلب...

کرونا و تأثیر آن در روابط جهانی

(ترجمه)

با وجودی‌که ویروس کرونا باعث از بین رفتن ملیون‌ها تن مانند انفلونزای اسپانیوی در نصف اول قرن بیستم نشده و اندازه‌ی تلفات آن کمتر از امراض چون طاعون، جدری (آبله)، ایدز و ایبولا بوده است؛ اما جهانی شدن آن خطرناک‌تر از خود مرض است که باعث متوقف شدن چرخه اقتصاد، مواجه ساختن ناگهانی بیشتر کشور‌های جهان با رکود، متوقف ساختن پرواز‌ها، گردشگری، صنعت‌ها و به نابودی کشانیدن تجارت جهانی، متوقف شدن رشد اقتصادی، مشکلات تعطیلی، فلج ساختن زندگی معیشتی و تعلیمی گردید. اگر مدت زمان شیوع و گسترش این مرض به درازا بکشد، ترس آن می‌رود که تمام جهان با کساد کامل مواجه گردد.

سرعت انتشار ویروس کرونا و ناتوانی وسایل صحی در متوقف ساختن آن در جهان، این مرض را جهانی ساخته و در روابط، نظام و موقف جهانی و بین المللی تأثیر گذاشته است.

کرونا به یک امر جهانی مبدل شده که باعث قوی شدن یک نیرو و ضعیف گردیدن نیروی دیگری در جهان گردیده و شیوع این مرض فرصت جهانی را برای تعدادی از کشورها جهت بالا بردن جایگاه و افزایش ارزش جهانی شان مساعد ساخته و در عین زمان این مرض بار سنگینی است که حمل آن برای تعدادی از کشورها چالش‌آفرین بوده که سبب نابودی منزلت و تأثیر جهانی آنان گردیده است.

ویروس کرونا به گونه‌ی عملی قوت و ضعف نیرو‌های بزرگ جهانی را در برخورد با خود کاملاً واضح ساخت. به گونه‌ی مثال: کشور چین در تعامل سیاسی‌اش با این مرض در داخل و خارج برتری قابل ملاحظه‌ای را کسب کرد. رهبری چین در داخل کشور با سختی و جدیت تمام با رعیت‌اش در رابطه به منع شیوع مرض کرونا مبادرت ورزیده و با توانایی خاص و عالی تمام امکانات علمی پیشرفته را به تجربه گرفت که در نهایت موفق به جلوگیری از رشد و شیوع این مرض در زمان اندکی گردید که جهان را متحیر ساخت. اما این کشور در خارج از محدوده‌ی خودش، دست همکاری برای انگلیس، صربستان، ایران و هر آن کشوری‌که خواهان همکاری از وی شدند، دراز نمود و این مساعدت و همکاری بخاطر فایده و ضرر نه؛ بلکه بخاطر مسوولیت جهانی بود که در نتیجه احترام و تقدیر کشورهای جهان را کسب کرد و به عنوان بزرگترین کشوری دیده می‌شود که سایر کشورهای جهان نیازمند آن اند. رییس جمهور صربستان در سخنرانی در میان اتباع کشور‌ش از همکاری‌های چین با کشور‌اش تشکر نموده و از کوتاهی در همکاری از هم‌پیمانان اروپایی‌اش انتقاد نمود.

در مقابل امریکا در جایگاه یک کشور فرصت‌طلب و خودخواهی ظاهر گردید که به جز از منافع خود‌ش چیزی دیگری نمی‌خواهد. به گونه‌ای مثال: این کشور به خاطر احتکار برای خودش، در صدد خرید ملکیت داروی آلمانی در مقابل یک ملیارد دالر گردیده و به استثمار و بدترین نوع حرص‌ورزی سرمایه‌داری آغاز نمود. برای امریکا چیزی جز اختصاص دادن دارو‌های کشف شده در ملکیت فکری‎اش نمی‌باشد. موقف‌گیری مصلحتی‌اش در مقابل این بحران به عنوان نخستین دولت در جهان و لزوم همکاری‌اش هنگام ضرورت به دیگران، کاملاً نامناسب بود.

اما اروپا در مقابل این حادثه به حیث یک نیروی بین‌المللی، از زمان بروز این مرض، خیلی‌ها سست، ضعیف، عاری از تعهد همکاری و به دور از تلاش در رویارویی با این مرض بوده که در مقابله با آن و هم‌چنان به عنوان یک نیروی به هم پیوسته حین شیوع این مرض عقب‌گرد نشان داد و تمام دولت‌های متحد از هم گسسته و به تنهای مصیر خود را پیمودند. بناءً اتحادیه اروپا و پیمان ناتو کدام منفعت و سودی نبخشید و به عنوان یک نیرویی‌که به سطح جهان باشد، ظاهر نگردید. فرانسه و آلمان در دام آزمایشات ایتالیا، اسپانیا و صربستان گیر افتاد و هم‌چنان انگلیس از دیگر کشور‌‌های اروپایی نظیر خودش تفاوتی چندانی ندارد؛ از این‌رو درهم ریخته شده و نتوانست به عنوان یک مظهر دولت جهانی در این حادثه بدرخشد.

کشور چین از دید جهانی در مقام بلندی قرار گرفت، اروپا عقب‌گرد داشت و امریکا باور جهانی را نسبت به خودش از دست داد. این‌ها همه دلالت به آغاز یک تغییر در موقف جهانی می‌کند؛ اما این تغییر محدود بوده و نمی‌توان آن‌را تجدید نظر در تشکیلات و از هم پاشیدن نظام جهانی کنونی عنوان کرد. ولی این امر ممثل آغاز عقب‌گرد در موقف جهانی بوده و می‌تواند که در آن ضعف جایگاه امریکا و اروپا و ازدیاد نیرو و جایگاه کشور چین تمثیل گردد؛ ولی این تغییر جهانی در نظام جهانی محدود باقی مانده و با وجود متأثر شدن از این حادثه به حال خود باقی خواهد ماند.

پیامدهای آنی این بحران اشاره‌ای به نابودی و از بین رفتن کامل نظم موجود ندارد؛ بلکه اشارات در رابطه به گسسته شدن نظام و ضعف ناشی از ناتوانی رهبری و کم شدن باور بدان وجود دارد. شاید این گسستگی و زمین خوردن که نظام بین‌المللی در این حادثه مهم به آن مواجه شد، مژده‌ای برای تولد دولت اسلامی باشد که این نظم باطل جهانی را نابود سازد و نظم جهانی جدیدی را اساس‌گذاری نموده و جهان را با بزرگی، عدل و نور اسلام رهبری نماید.

برگرفته از جریدۀ الرایه

نویسنده: استاد احمد الخطوانی

مترجم: عمر موحد

 

#كورونا

#Corona

19Covid#

ادامه مطلب...

تدابیر شدید دولت اندونیزیا در مقابله با ویروس کورونا

(ترجمه)

خبر

احمد یوریانتو سخنگوی ویژۀ دولت اندونیزی برای ویروس کورونا، طی یک کنفراس مطبوعاتی در روز پنج‌شنبه در جاکارتا  گفت: «تعداد واقعات مثبت ویروس کورونا به 309 نفر رسیده که از این تعداد 25 نفر جان باخته است.» (منبع: سی ان ان اندونزی، 19/3/2020) درحالی‌که دولت اندنیزی از مردمِ خود خواسته بود برای جلوگیری از ویروس کورونا خود را قرنطینه کنند و در خانه‌های‌شان بمانند، در این میان اما رسانه‌ها از ورود 49 کارگر چینی به کنداری، جنوب‌شرق سولاویزی خبر دادند. طوری‌که مردم اندنیزی از ورود کارگران چینی به کشورشان شگفت‌زده شدند و این خبر باعث واکنش شدید مردم اندونیزی علیه دولت شد که این حالت بیانگر تناقض موقف دولت اندونیزی در مقابل ملت را نشان می‌دهد .

لوهوت بنسار بانجنتان، وزیر هماهنگی امور دریایی و سرمایه‌گذاری دولت اندونیزی، اظهارداشت: «49 کارگر چینی برای کار به اندونیزی آمده‌اند و تأکید کرد که هیچ اقدامی غیرقانونی از سوی این کارگران صورت نگرفته است.» طبق گفته وی، آن‌ها درخواست ویزه از سفارت اندونیزی در پکن کرده بودند. از طرف دیگر کارمند ویژۀ وزارت نیروی کار، خانم دیتا اینداساری پاسخ داد که: «این کارگران جواز کار از ادارۀ نظارت بر استخدام کارگران خارجی را ندارند؛ بنابر این آمدن آن‌ها غیرقانونی است، به همین خاطر به آن‌ها دستور داده شد که مرکز شرکت را ترک کنند. (منبع: دتیک کوم، 18/3/2020)

تبصره

شکی نیست که ورود بیگانگان به ویژه چینی‌ها در بحبوحۀ ویروس کورونا در اندونیزی چه به عنوان کارگر و چه گردشگر، همان هم‌دردیی را که دولت باید نسبت به مردم اندونیزی نشان دهد، نادیده گرفته است. سازمان بهداشت جهانی، کوید19 را یک بیماری همه‌گیر جهانی دانست. دولت اندونیزی هم برای جلوگیری کوید19، سریعاً حالت اضطرار اعلان کرد؛ زیرا تعداد افراد آلوده به شکل سریع در حال افزایش بود. به نظر می‌رسد دولت اندونیزی در مقابله با این فاجعه، بسیار ضعیف است، طوری‌که از کشورهایی‌که مبتلا به این بیماری همه‌گیر قرار دارند، هم نتوانسته درس صحیح بگیرد. در نکات زیر مشاهده می‌شود که در بعضی از مناطق آن‌ها مشکلات قابل توجهی وجود دارد.

اول: دولت اندونیزی در انجام اقدامات پیش‌گیرانه برای جلوگیری از شیوع بیماری همه‌گیر کورونا در این کشور سهل‌انگاری کرد. در عین حال برای مردم اندونیزی واضح است که دولت در تلاش مخفی کردن اطلاعات مربوط به ویروس کورونا می‌باشد، تا نشان دهد که اندونیزی عاری از این بیماری است. اما هنگامی‌که شک و تردید در مورد اعتبار اظهارات رسمی در بین مردم گسترش یافت، دولت افرادی را متهم کرد که عمداً اخبار دروغ را در رابطه به بیماری ویروس کورونا در اندونیزی پخش می‌کنند. چنان‌چه وزیر هماهنگی سیاست و امنیت، آقای محفوظ در اظهارات خود گفت: «تاکنون اندونزیا از ویروس کورونا عاری است. کسانی در رابطه به ویروس کورونا حرف می‌زنند، خواستار ایجاد مشکلات‌اند.» اما شک و تردید تنها از داخل به‌وجود نیامد، بلکه نخست‌وزیر استرالیا، اسکات موریسون هم توانایی و تلاش اندونیزیا را برای آزمایش بیماران کوید19 را زیر سوال برد. چناچه اندوزیا با جمعیتی در حدود 270 میلیون نفر، فقط حدود 136 نفر را آزمایش نموده و از مصدومیت کوید19 نتیجه منفی گرفته است. وزارت صحت/بهداشت اندونیزیا هم‌چنان به ادعای عدم وجود موارد کورونا ویروس در این کشور ادامه می‌داد تا جایی‌که رئیس جمهور گوکو ویدودو در بیانیه‌ای که یک‌روز پس از نفی وزیر صحت منتشر شد، کشف یک رویداد مثبت در اندونیزیا را تایید کرد. (دوشنبه 2/3/2020)

دوم: ترجیح‌دادن منافع اقتصادی بر سلامتی مردم. این امر از سیاست دولت اندونیزیا مشهود است، چنان‌چه علی‌رغم گسترش هولناک ویروس کورونا در جهان هنوز برای رونق بخش گردشگری، کار می‌کنند، تاجایی‌که دولت 10.2 تریلیون روپیه یا حدود 742 میلیون دلار امریکایی تشویق‌های مالی پرداخت کرده است. از این میزان حدود 3.3 تریلیون روپیه را به دولت‌های محلی که تعداد کم گردشگران دارند، کمک مالی کردند. به همین اساس می‌فهمیم که ارائه اطلاعات در مورد بیماران کورونا مغایر با تلاش  دولت برای بسیج گردشگران خارجی و داخلی است. به همین دلیل اطلاعات دولت در مورد بیماران کورونا اغلب تغییر می‌کند. همان طوری‌که برای یکی از بیماران در شهر چی‌آنجو اتفاق افتاد؛ تا جایی‌که اخیراً گزارش دادند که وی پس از مصدومیت به کورونا درگذشت، اما بعد خبر دادند که نتایج معاینه کورونای او منفی است.

سوم: تأمین منافع خارجی‌ها، به ویژه کشورهایی‌که در دادن قرضه به اندونیزیا دست دارند، مانند چین. به همین خاطر دولت علی‌رغم چین منبع ظهور کوید19 است و درها را برای کارگران چینی به شکل گسترده باز کرده است که این منجر به زیر سوال رفتن حاکمیت اندونیزیا در برابر چین از سوی مردم شد.

چهارم: عجلۀ دولت در مواجهه با بیماری کورونا، اولین بار دولت مرکزی مانع از اعلام رئیس‌های ولایات مبنی بر آلودگی کورونا شد. همان طوری‌که رئیس جمهور در بیانیۀ خود گفت: «بگذارید دولت مرکزی اطلاعات را مدیریت کند.» (13/3/2020) در عین حال دولت از اعلام مناطقی‌که تحت تأثیر ویروس کورونا قرار داشت، خودداری می‌نمود و سخنگوی رسمی برای مقابله با ویروس کورونا، دکتر اشار احمد یوریانتو اظهار داشت که دولت دلایل خاص خود را برای عدم اعلام مناطق آسیب‌دیده دارد. (12/3/2020) اما دو روز پس از این تصمیم دولت‌های محلی مجاز به انتشار اطلاعات در مورد بیماران ویروس کورونا شدند. چنان‌چه سخنگوی مقابله با ویروس کورونا روز یک‌شنبه (15/3/2020) گفت: «اکنون وظیفۀ سران ولایات است که اطلاعات را در مورد آسیب کورونا بدون ذکر هویت بیماری منتشر کنند. پس از این به نظر می‌رسید که دولت مرکزی می‌خواهد از شر این بیماری ساری خلاص شود. چون به رؤسای محلی اختیار تصمیم‌گیری داده و رئیس جمهور جکووی از رؤسای محلی خواست تا به نظارت خود ادامه دهند و در بررسی هر مورد با کارشناسان پزشکی مشورت کنند. ضمناً برای کنترل وضعیت مناطق خود با خبرگزاری ملی مدیریت حوادث مشورت کنند. (منبع: كومباس، 16/3/2020)

پنجم: ناتوانی‌که باعث شد دولت در مقابل گسترش وحشت‌ناک کورونا، با وجود تجربیات برخی از کشورها در این مورد سیاست درستی نداشته باشد. آیا شما مثل چین سیاست تعطیلی عمومی یا قرنطین را اجرا می‌کنید؟ یا مثل کوریا تمام مردم کشور را آزمایش می‌کنید تا بیماران آلوده را شناسایی و قرنطین کنید؟ گذشته از این دولت تا حالا بودیجه برای کورونا تعیین نکرده است. اگر این همه مشکلات به عهدۀ ادارۀ تأمین اجتماعی باشد، جمع کردنش از فاجعۀ کورونا سخت‌تر است، اما به نظر می‌رسد دولت راهی دیگری ندارد. وزیر مالیه/دارای، خانم سری مولیانی اندراواتی روز چهارشنبه در جاکارتا گفت: «ما بلافاصله یک جدول را برای تأمین امکانات درمانی شفاخانه‌ها، در دستور کار قرار می‌دهیم تا ادارۀ تأمین اجتماعی قادر به مقابله با کوید19 باشد.» به همین دلیل بیماران با مشکلات زیادی برخورد خواهند کرد؛ از جمله کمبود تجهیزات پزشکی و عدم پذیرش مریضان توسط بعضی شفاخانه‌ها.

شکی نیست که در رأس سیاست همه کشورها سرمایه‌دارانی است که تمام هم‌وغم‌شان دستیابی به منافع‌شان است و این امر باعث می‌شود که کشور ثروتمندی مانند اندونیزیا حاکمیت خود را از دست بدهد و نتواند نیازهای اساسی رعیت خود را برآورده کند. اما این بی‌خردان کسی جزء اجراء کنندۀ منافع اربابان‌شان نیستند که در حمایت از مواضع خود پول و حامی خارجی دارند.

بلی، چنین بلاهای در زمان اجداد امت اسلامی اتفاق افتاده است، همان طوری‌که در زمان حضرت عمر رضی الله عنه اتفاق افتاد. اما تفاوت موقف‌گیری از کجاست تا به کجا! در این حالت مسلمانان باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از انتقال ویروس انجام دهند و در زمینه کمک به بیماران با یک‌دیگر همکاری کنند. از خداوند جل جلاله می‌خواهیم که این معضل و بیماری همه‌گیر را برطرف کند. با این حال برای حاکم ساختن اسلام در جهان باید تمام تلاش مان را انجام دهیم و همۀ این بی‌خردان را از عهدۀ این مسئولیت مهم دور سازیم. این بیماری نامرئی، ناتوانی کل جهان در مقابله با کوچک‌ترین سرباز الله بود که با تأسیس خلافت تطبیق شریعت و برگشت حکم الله امت دوباره شأن و شوکت خود را بدست می‌آورد.

نویسنده: ادی سوديانا

مترجم: محمدزبیر "سباوون"

 

ادامه مطلب...

ناسازگاری جهانیان بعد از فروپاشی دولت خلافت: در هنگام مصیبت به الله و قدرتش اقرار می‌کنند؛ اما شریعت وی را حاکم نمی‌گردانند!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

ویروس کرونا جهان را در معرض تهدید قرار داده است. ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در صفحه تویترش نگاشته است: «واقعاً جایگاه بزرگی است که یکشنبه (15 مارچ) را روز ملی نیایش/دعا در کشور خود اعلام نمایم. در تلخ‌ترین روز تاریخ خود قرار داریم. به خدا رو می‌آوریم تا ما را در چنین حالت حمایت نماید و قدرت ببخشد.» ترامپ به یاد ما آورد که فرعون مصر در لحظۀ هلاک شدن به الله پناه برد، هنگامی‌که گفت: «معبودی نیست به جز معبودی‌که بنی اسرائیل به آن ایمان آورده‌اند.» این سخن را قبل از این‌که غرق شود، به زبان آورد تا از غرق شدن نجات یابد.

به این منوال نعیم الطاهر دبیرکل شورای عالی دعوت و ارشاد ولایت خرطوم به امامان و خطیبان مساجد دستور داد که خطبه‌های جمعه را به آگاهی‌دهی و شيوه‌های وقایه از خطر مرض کرونا تخصیص دهند. وی اشاره نموده که این دستورات به تأکید دستورات ویژۀ حکومت ولایتی و مصوبه‌های شورای‌وزیران حکومت پیرامون تدابیر محافظتی و اجراءات احتیاطی برای مقابله با مرض کرونا صادر گردیده است. (منبع: روزنامه سودان، پنج شنبه، 19 مارچ 2020م)

شناخت الله سبحانه وتعالی، ایمان آوردن و تعظیم به وی، چیز ناگهانی و اضطرای نیست که انسان خود را از هلاکت و نابودی نجات دهد؛ چنانچه فرعون، دشمن الله سبحانه وتعالى هنگامی‌که غرق می‌شد، به الله پناه آورده گفت:

﴿آَمَنْتُ أَنَّهُ لا إِلَهَ إِلَّا الَّذِي آَمَنَتْ بِهِ بَنُو إِسْرَائِيلَ وَأَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينَ﴾

[یونس:90]

ترجمه: ایمان دارم که معبودی وجود ندارد؛ مگر آن معبودی‌‌که بنی اسرائیل بدو ایمان آروده‌اند و من از زمرۀ فرمان‌برداران هستم!

الله سبحانه و تعالی در جوابش می‌فرماید:

﴿آَلآنَ وَقَدْ عَصَيْتَ قَبْلُ وَكُنْتَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ * فَالْيَوْمَ نُنَجِّيكَ بِبَدَنِكَ لِتَكُونَ لِمَنْ خَلْفَكَ آَيَةً وَإِنَّ كَثِيراً مِنَ النَّاسِ عَنْ آَيَاتِنَا لَغَافِلُونَ﴾

[یونس: 91-92]

ترجمه: آیا اکنون و حال آن‌که قبلاً سرکشی می‌کردى و از زمرۀ تباهکاران بودی. پس امروز جسد تو از نابود شدن نجات می‌دهیم تا این‌که برای پسینیان خود نشانه‌ای باشی، هرچند بسیاری از مردمان نسبت به آیات ما بی‌خبرند!

معنای آیت این است که تو به یاد نیاوردی که معبودی داری؛ مگر حالا در اثنای غرق شدن؛ زیرا فرعون قبل از مصیبت (غرق شدن) غافل بود؛ بناءً در هنگام مصیبت اقرار به موجودیت الله به فرعون نفعى نرساند.

الله سبحانه وتعالی قصه‌های ملت‌های گذشته را برای عبرت گذاشته است؛ اما برای کسی‌که عبرت بگیرد! جهان به تناقض/ناسازگاری بدی مبتلا شده و این تناقض بر فرمان‌روایان و كارگزاران امور خیمه زده است و جزء از نفاقی‌که بشر در آن زندگی می‌کند، شمرده می‌شود؛ زیرا در حالات عادی با شریعت الله و کسی‌که به سوی آن فرا می‌خواند، در نبرد استند؛ اما در حالات مصیبت همه از الله نجات و گشایش می‌خواهند، چنانچه فرعون -که در هلاکت قرار گرفت- از الله نجات خواست، اما همیشه در غفلت قرار داشت؛ مگر در هنگام فاجعه -غرق شدن. آیا حکام امروزی عبرت نمی‌گیرند؟ خطبه‌های جمعه را به دعا و تضرع و عاجزی به الله سبحانه وتعالی تخصیص می‌دهند؛ در حالی‌که شریعت الله را معطل گردانیده‌اند؟!

پس از فروپاشی دولت خلافت که اسلام را در تمام جهازها/ادارات و نظام‌های داخلی آن تطبیق می‌کرد و اسلام را اساس سیاست خارجی و تعامل با تمام ملت‌های جهان گردانیده بود، که اين دولت موجب آن شد که فکر عمومی‌که آموزه های آسمانی را با آن‌چه در زمین رخ می‌داد، انسجام و هماهنگی کامل بخشد.

اما پس از سال 1924م و با حاکمیت نظام سرمایه‌داری که دین را از زندگی جدا نموده و به الله حق تشریع قایل نیست، تناقض آشکارا و ناسازگاری کامل در جهان ظهور کرد، به طوری‌که از نقش شریعت در تشریع و قانون‌گزاری کاسته شد، حق تقنین به بشر بدون قید رجوع به احکام الله داده شد، با رضایت و افتخار قانون غرب را پذیرفتند و حل و فصل قضایا به غیر از شریعت محول شد که بيانات مسؤولین بیان‌گر آن‌ست. سرمایه‌داری و بازتاب‌های آن همانند دموکراسی و کثرت‌گرایی را به فال نیک گرفتند، شریعت الله را کنار گذاشتند و قانون و دستور وضعی-بشری را جایگزین آن نمودند که ماده‌های آن از قوانين اساسی فرانسه، انگلیس و امریکا اقتباس و گرفته شده و بر سرزمین ما -که سائر سرزمین‌های اسلامی حالت مشابه دارد- در تمام عرصه‌ها مجموعه قوانین وضعی‌ حاکم است که نه تنها متفاوت از احکام شریعت ماست؛ بل‌كه مخالف و ضد اصول قطعی شریعت ما نیز است؛ از آن جمله قوانین ذیل هست:

1- میثاق سازمان ملل، پیمان‌ها و قطعنامه‌های صادره از شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل و دادگاه بین الملی (لاهه) و دادگاه جزائی و سائر فرع‌های این سازمان همانند سازمان یونسکو، سازمان جهانی کار، سازمان‌های حقوق بشر، سازمان جهانی تجارت و سائر سازمان‌ها. حکومت پابندی به معاهدات فوق را پنهان نمی‌کند؛ بلکه علناً به آن‌ها افتخار می‌کند و آن را در نصاب آموزشی حتی در کتاب علوم اسلامی می‌گنجاند –که در کتاب صنف اول سودان، در یک فصل مکمل در مورد حقوق بشر و اساسات آن به طور مفصل بحث می‌کند.

2- قانون اساسى، که آن عبارت از اصولی‌ست که شکل دولت، نظام حکومتداری، قدرت و توزیع آن را قوت می‌بخشد. در سودان تمثیل کننده آن نظام اصلی حکومت و نظام شورای‌وزیران هستند که هر دوی آن؛ در صورتی‌که پژوهش کنیم؛ نه با بهره‌گیری از شریعت وضع شده و نه بر منهج و طریقۀ شریعت؛ بلکه بر منوال قوانين اساسى عربی وضع گردیده که از قوانين اساسى غربی نقل شده است؛ به جز عبارت‌های کلیشه‌ای و عام اسلامی‌ که در هنگام صدور حكم به آن مراجعه نمی‌گردد؛ زیرا مقتضای محول کردن موافقت و بهره‌گیری است و آن شعار است؛ نه اساسى براى اتخاذ تصامیم.

3- دوستی با کفار از جمله سیکولرها و نظام‌های صلیبی غربی، با آن‌که این کشورها دشمنی خود را با هر حرکت سیاسی و نظامی‌که هدف و غرض اسلامی داشته باشد، آشکارا اعلام می‌دارند و با آن حرکات به جنگ و پاکسازی نظامی، جسمی و مالی در هر جایى‌که باشند، می‌پردازند. جزء لا ینفک سیاست خارجی آن‌ها، آتش‌بس با صهیونست‌هاست؛ در حالی‌که آنان دشمنان محارب و غصب کنندگان عملی و حقیقی هستند؛ نه  گمانی. با آن‌که شریعت جنگ با آنان و اخراج نمودن‌شان را از سرزمین مقدس واجب ساخته است... اگر درحالت ضعف باشیم، حد اقل این است که باید با آنان آتش‌بس برگزار نکنیم و عهد و پیمان نداشته باشیم؛ چنان‌چه امروز بعد از ملاقات رئیس شورای بزرگان سودان با نخست‌وزیر دولت یهود عهد بستند، که به موجب آن زمینه هوایی را برای طیاره‌ها/هواپیماهای آن‌ها گشودند؛ بلکه برای این‌که از مخزن و منبع قدرت و ضعف‌مان مطلع شوند و این چیزی است که آنان را برای تسلط بر کشورهای مسلمین کمک می‌کند.

4- تشریع گناهان کبیره و تصویب قوانینی‌که آن گناهان را بهبود می‌بخشد. در نظام اقتصادی از طریق اجازه دادن به شبکه‌های ربوی/سودی معامله ربوی تشریع گردیده و قوانین برای مراجعه نمودن به آن هنگام اختلاف سودخوران وضع گردیده است. الله سبحانه وتعالی می فرماید:

﴿فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ﴾

[بقره: 279]

ترجمه: پس اگر چنین نکردید (از ربا خواری دست نکشیدید) بدانید که به جنگ با الله و پیامبرش برخاسته‌اید.

تقنين مالیات و حقوق گمرکی، مسلم در صحیح خود روایت کرده که پیامبر صلی الله علیه وسلم در مورد زنی‌که زنا کرد، سپس حد بر آن جاری شد و توبه نمود، فرمود: «لَقَدْ تَابَتْ تَوْبَةً لَوْ تَابَهَا صَاحِبُ مَكْسٍ لَغُفِرَ لَهُ» یعنی او توبه‌ای نموده که اگر گیرنده حقوق گمرکی و مالیات توبه می‌کرد، قطعاً بخشوده می‌شد.»

قرطبی در کتاب خود "المفهم" گفته: «در این شکی نیست که مالیات از عظیم‌ترین، بزرگ‌ترین و فاحش‌ترین گناه است. نووی هم مثل او چنین گفته است. ذهبی مالیات را در کتاب الکبائر-گناهان کبیره- ذکر کرده است... و در نظام اجتماعی حالا در سودان برای تصویب توافق سِیداو فضاسازی می‌گردد که در کلیات و جزئیات با اسلام در تناقض است!

5- ظلم بر مردم با ندادن حقوق‌شان و این از هیچ‌کس پنهان نیست؛ ظلم و ستمی‌که بر انسان با گذاشتن‌شان در دائره سه گانه مرگبار: فقر، نادانی و گرسنگی، با عدم توزیع عادلانه ثروت و انبار نمودن آن در جیب آزمندان، ظلمی‌ست، فوق ظلم.

دلیل هلاکت ملت‌های گذشته همانا به بازی گرفتن حدود الله متعال است. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده‌است:

«إِنَّمَا أَهْلَكَ الَّذِينَ قَبْلَكُمْ، أَنَّهُمْ كَانُوا إِذَا سَرَقَ فِيهِمُ الشَّرِيفُ تَرَكُوهُ، وَإِذَا سَرَقَ فِيهِمُ الضَّعِيفُ أَقَامُوا عَلَيْهِ الحَدَّ»

ترجمه: آنچه که پیشینیان را هلاک و نابود کرد، این بود که آن‌ها هرگاه شخص شریف/زور مند دزدی می‌کرد، رهایش می‌کردند(حد را بر وی جاری نمی کردند) و هرگاه ضعیف دزدی می‌کرد، حد را بر وی جاری می‌کردند.

سبب هلاکت آنان تطبیق حدود بر ضعفا و عدم تطبیق حدود بر زورمندان بود؛ پس در مورد کسی‌که حدود را به طور کامل ترک کند و احکام وضعی ساختۀ بشر را جایگزین آن نموده‌اند، چه فکر می‌کنيد؟!

جهان از مصیبت و نابودی نجات نمی‌یابد؛ مگر با دولت خلافت راشده‌ای که شریعت الله را در تمام حالات تطبیق کند؛ دولتی‌که متسحق این است که الله ضرر را از آن دور نموده و از نابودی‌ها آن را در امان دارد.

نویسنده: غاده عبد الجبار (ام اواب)

برای رادیوی دفتر مرکزی مطبوعاتی حزب التحریر

مترجم: حمزه "پارسا"

 

#خلافت را بر پا نمایید
#YenidenHilafet
#
أقيموا_الخلافة
#ReturnTheKhilafah

ادامه مطلب...

سعودی در جنگ اقتصادی نفت داخل شده تا با عث کاهش بازار نفط گردد؛ چی کسی از این جنگ بهره می‌برد؟

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

به تاریخ 9 مارچ 2020م قیمت نفت به صورت بی‌سابقه‌ای در جریان چند دقیقه 30 فیصد تنزیل یافت. این تنزیل بعد از چند روز باعث خسارات زیادی در سطوح مختلف شد که چنین کاهشی را در طول چندین سال قبل از آن ندیده بودیم. یقیناً که این تنزیل قیمت نفت به معنی واقعی آن، شکست محسوب می‌گردد؛ زیرا معمول نیست که یک کالای تجاری در ظرف چند دقیقه ثلث قیمت خود را از دست بدهد. پس سوال است که عوامل کاهش و ورشکستگی این‌چنینی چی‌ می‌باشد؟

شکی نیست که انتشار ویروس کرونا و نگرانی بی‌سابقۀ جهان از این مرض باعث شد تا تقاضا و تولیدات نفت تنزیل پیدا کند؛ به دلیل این‌که اکثر دولت‌های جهان اقدامات را برای محدود ساختن سفر و حمل و نقل گرفتند، مخصوصاً چین که اقتصاد دوم جهان را تشکیل می‌دهد؛ کشوری‌که بزرگ‌ترین وارد کنندۀ نفت خام به حساب آمده و روزانه در حدود 10ملیون بشکه نفت استفاده می‌کند.

بی‌نتیجه ماندن توافق تنزیل تولیدات نفت بین سازمان "اوپک" و روسیه باعث شد تا قیمت نفت 10درصد کاهش یابد و در روز دوم آن 30 درصد قیمت نفت کاهش یافت، چنانچه سعودی تصمیم گرفت که قیمت نفت خود را کاهش داده و در ماه اپریل 2020م قیمت هر بشکه نفت نسبت به ماه مارچ شش دالر تقلیل یافت. این تصمیمی بود که منجر به کاهش قیمت نفت بیشتر از ده دالر در بازار گردید. علاوه بر آن‌که این تصمیم اشارۀ واضح بر جنگ نفت بین سعودی و روسیه است، مسأله‌ای ‌که باعث شد تا غوغا و عدم تسلط در بازار نفت و کاهش قیمت نفت را به صورت ناگهانی با خود داشته باشد.

قیمت یک بشکه نفت خام در ابتدای سال 2020م به 72 دالر رسیده بود؛ اما امروز کاهش 30 دالر از آن قیمت را مشاهده می‌کنیم؛ در حالی‌که احتمال می‌رود 20 دالر دیگر نیز کاهش یابد؛ یعنی سطح قیمت نفت به قیمت دهۀ هشتاد قرن گذشته برگشته و خسارات بی‌حد و مرزی به سعودی و دولت‌های تولید کنندۀ نفت وارد گردد. در سایۀ کاهش پیمان "اوپک" دولت‌های عضو "اوپک" روزانه بیشتر از نیم ملیارد دالر خساره می‌کنند؛ علاوه بر آن‌که شرکت" آرامکو" سعودی بیشتر از 300 ملیارد دالر را در جریان چند ساعت محدود از دست داده و قیمت طلا و پول‌های ثابت در برابر آن بلند رفته و هم‌چنان از این ناحیه خسارات پی‌درپی و بزرگ در سهام بازار جهانی وارد شده است.

پوتین رئیس جمهور روسیه از کاهش قیمت نفت توسط تولیدات کننده‌گان نفت به نفع امریکا اظهار نگرانی کرده، چیزی‌که او را وادار ساخت تا بگوید از اول ماه اپریل هر دولت به هر شکلی‌که می‌خواهد تولید نفت داشته باشد! پوتین به این نظر است که کاهش تولید نفت و سیاست محدود ساختن تولید نفت فرصت بزرگی برای شرکت‌های نفت شینی امریکا ایجاد می‌کند؛ زیرا این شرکت‌ها تولید نفت‌شان را زیاد نموده؛ در حالی‌که شرکت‌های روسی بر همان میزان نفت خود باقی می‌مانند. به دلیل عمل‌کرد به توافق‌نامۀ کاهش نفت که روسیه در دسمبر2016م با "اوپک" امضاء نموده بود، موضوعی‌که امریکا را کلان‌ترین تولید کنندۀ نفت جهان گردانید و انتظار می‌رود که روزانه در حدود 13 ملیون بشکه در ربع همین سال تولید کند.

کاهش تولید نفت روسیه به مثابۀ سیلی برای شرکت‌های تولید کنندۀ نفت شینی امریکا و کسانی است ‌که به طور مستمر نیاز به بلند رفتن قیمت نفت دارند. بناءً موقف روسیه از این جنگ واضح و معلوم است که هدف آن زدن تولید نفت امریکا است؛ اما سعودی از این بازی و از این جنگ با روسیه چی بهره می‌برد؟

به نظر می‌رسد که سعودی می‌خواهد بیشترین سهم تولید نفت را در بازار نفت داشته باشد؛ به همین دلیل تصمیم نمایشی به افزایش تولید و پائین آوردن قیمت نفت گرفت تا از این ناحیه حربۀ در وقت انتشار ویروس کرونا داشته باشد؛ وقتی‌که ویروس کرونا تقاضای نفت را در جهان پائین آورده است. البته مصرف تولید نفت در سعودی کم است و در نتیجه روسیه دو گزینه دارد: یا این‌که تولید نفت خود را با مصارف بیشتری گسترده‌تر ساخته و قیمت نفت را کاهش دهد که در این صورت بیشترین خساره متوجه پوتین شده و یا این‌که از موقف‌اش عقب‌نشینی کرده و باید در میز گفتگوهای"اوپک" برگشته و توافق‌نامه کاهش تولید نفت را دو باره قبول کند.

سعودی خود را در جنگ بازار نفت با روسیه دخیل ساخت؛ اما در قدم اول بیشترین استفاده را ترامپ رئیس جمهور امریکا از این جنگ برده و هرگز از این مسأله به تشویش نمی‌باشد؛ بلکه تنها این ورشکستگی بازار نفت را نگاه می‌کند. با این‌که بر شرکت‌های تولید کنندۀ نفت امریکائی فشار وارد می‌شود و حتی خیلی از این شرکت‌ها به افلاس مواجه شده و خسارۀ بزرگی در بازارشان وارد می‌شود؛ چنانچه این مسأله در سال 2014م اتفاق افتاد.

نقش "اوپک" در تأثیر قیمت نفت جهانی به خاطری است که بیشترین میزان تأثیر را در بلندبردن و کاهش تولید نفت در داخل و خارج دارند، مانند توافق‌نامه‌های بیرون از "اوپک" مثل روسیه. هم‌چنان مسألۀ مهم حمایت از تسلط دالر امریکائی در بازار نفت بعد از لغو توافق‌نامۀ "پترو دولار" می‌باشد؛ یعنی امریکا وقتی تجارت پترول را به دالر به حیطۀ خود گرفت؛ گویا وعده به این داده که میزان زیادی دالر را برای معاملات نفت چاپ می‌نماید تا تقاضای دالر را برای دولت‌های وارد کنندۀ نفت جهت خرید نفت تکمیل کند؛ آن هم بدون پشتوانۀ طلا به گونه‌ای‌که از هر 100دالر امریکا تنها 5 سنت آن پشتوانۀ طلا دارد. هم‌چنان تحمیل موجودیت مقدار بسیاری از دالر به صورت احتیاطی در بانک‌ها؛ مخصوصاً در دولت‌های وارد کنندۀ نفت تا واردات نفت را در آینده پشتیبانی کرده و این توافقی بود که در سال 1974 م بعد از دیدار "هنری کسنجر" وزیر خارجه اسبق امریکا در دیدارش با ملک فیصل به حیث بزرگترین دولت‌ صادر کنندۀ نفت گرفته شد و در آن دیدار به توافق رسیدند که از آن به بعد سعودی قیمت نفت را به اساس دالر به فروش برساند. در سال 1975م سازمان "اوپک" تنها دالر امریکائی را من‌حیث پول خرید و فروش نفت قبول کردند.

بناءً لازم است که ارتباط اعتماد دالر از نفت جدا شده تا دالر سقوط کند و این عمل از طریق خرید و فروش نفت به طلا و نقره و دیگر پول‌ها بوده؛ نه این‌که انحصار خرید و فروش نفت تنها به دالر باشد؛ چنانچه لازم است که ثروت‌های نفتی ما حفظ شده؛ نه این‎که به خاطر مصالح امریکا علیه روسیه به جنگ بپردازیم. واقعاً بسیار دردناک است که امروزه سعودی نفت خود را به پول ناچیزی به اجانب می‌دهد و واقعاً بسیار شرم‌آور است که دولت‌های سازمان "اوپک" که در رأس این دولت‌ها سعودی و کویت قرار دارند، در خدمت "ترامپ" قرار داشته و بی‌شرمانه در کمال احمقی به خاطر مصلحت امریکا در جنگ اقتصادی نفت با روسیه داخل شوند.

سوال اینست که چی وقت این غارت تنظیم شدۀ سرمایه‌های ما پایان خواهد یافت؟ چی وقت این بازی‌های سیاسی و اقتصادی جان‌کاه از سر ما دور خواهد شد؟ شکی نیست که جواب این سوالات را بسیاری از ما می‌دانیم که هرگاه تصمیم و صلاحیت به دست فرزندان مخلص امت مسلمه در سایۀ دولت اسلامی بیفتد، در آن وقت این غارت‌گری‌ها، بازی‌های سیاسی و اقتصادی پایان خواهد یافت؛ دولتی‌که تصامیم سخت را متحمل شده و این دنباله‌روی مطلقه و ذلت‌بار را از زنده‌گی‌اش دور ساخته و همان عزت گذشته مان را باز می‌گرداند.

﴿قَدْ مَكَرَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ فَأَتَى اللَّهُ بُنْيَانَهُم مِّنَ الْقَوَاعِدِ فَخَرَّ عَلَيْهِمُ السَّقْفُ مِن فَوْقِهِمْ وَأَتَاهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَيْثُ لَا يَشْعُرُونَ* ثُمَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يُخْزِيهِمْ وَيَقُولُ أَيْنَ شُرَكَائِيَ الَّذِينَ كُنتُمْ تُشَاقُّونَ فِيهِمْ قَالَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ إِنَّ الْخِزْيَ الْيَوْمَ وَالسُّوءَ عَلَى الْكَافِرِين﴾

[نحل: 26]

ترجمه: کسانی‌که قبل از ایشان بودند (نیز) از این توطئه‌ها داشتند؛ ولی الله (سبحانه وتعالی) به سراغ شالوده (زندگی) آن‌ها رفت و آن را از اساس ویران کرد و سقف از بالا بر سرشان فرو ریخت و عذاب (الهی) از آن جایی‌که نمی‌دانستند، به سراغ‌شان آمد!

نویسنده: حامد عبدالعزیز

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

دیگر ازهر مرجع صحیحی‌که مسلمانان باید بخاطر دین‌شان به آن اعتماد کنند، نیست؛ زیرا در وفاداری از فرعون‌های مصر بر عدم حکم آن‌چه الله سبحانه‌وتعالی نازل کرده، خاموشی اختیار نمود! Featured

  • نشر شده در پاکستان

(ترجمه)

دانشگاه ازهر به درخواست رییس جمهور پاکستان، داکتر عارف علوی، فتوایی را صادر نمود که اجازه می‌دهد "نماز جمعه" به‌منظور اتخاذ اقدامات وقایوی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در پاکستان، تعطیل شود. به روز چهارشنبه مورخ 25 مارس 2020م، ‏رییس جمهور در یک تویتی چنین گفت: «من شکرگذار شورای عالی و مفتی اعظم شیخ الازهر برای پاسخ‌دهی به درخواست شخصی‌ام هستم که در خصوص جماعت‌‌‌ نماز‌های فرض و نماز جمعه در مساجد در جریان این حمله وبایی کرونا، زمنیه راهنمایی ما شده است. »

دانشگاه ازهر فتوایی را صادر نمود که جواز الغاء(تعطیل یا لغو) نماز جمعه و جماعت را داد و دلیل فتوایش را ازین امر گرفت که: «هر مسلمانی با آن‌که بداند دهنش بوی سیر و پیاز می‌دهد، در مسجد داخل شدنش کراهت دارد!» حال آن‌که الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ مَنَعَ مَسَاجِدَ اللَّهِ أَنْ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ وَسَعَى فِي خَرَابِهَا أُولَئِكَ مَا كَانَ لَهُمْ أَنْ يَدْخُلُوهَا إِلَّا خَائِفِينَ لَهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ﴾

(بقره: 114)

ترجمه: ‏(از جمله دشمنی ايشان نسبت به يکديگر و نسبت به مسلمانان اين است كه بعضی از قبيله‌ها معابد قبيله‌های ديگر را خراب نمودند و مسلمانان را از ورود به مسجدالحرام باز داشتند) چه كسی ستمگرتر(ظالم‌تر) از كسانی است كه نگذارند در مساجد و اماكن عبادت الله(سبحانه‌وتعالی)، نام الله(سبحانه‌وتعالی) برده شود و در ويرانی آن‌ها بكوشند؟ شايسته اينان نبود كه چنين (گناه بزرگی را مرتكب شوند و اين كارها را) كنند؛ بلكه می‌بايست (حرمت معابد را نگهدارند و) جز خاشعانه وارد آن‌ها نشوند؛ بهره آنان در دنيا زبونی و رسوائی و در آخرت عذاب بزرگی است.!

‏بناءً کدام یک از این دو قول(رای) صحیح است؟! ‏رای دانشگاه ازهر و استدلال باطلش برای منع(حرمت) رفتن به مسجد؛ جایی‌که بوی دهن نماز‌گزار کراهت دارد یا کلام الله سبحانه وتعالی که بدون هیچ ابهامی واضح است؟ ‏آیا جامع ازهر و هر آن کسی‌که در جست‌و‌جوی اخذ فتوا بود، فکر می‌کردند که امت از داشتن علماء محروم شده‌اند، حال آن‌که اکثرشان در پاکستان هستند! ‏فلهذا آیا گرفتن فتوا از موسسه‌ای‌که به فرعون‌های این عصر "السیسی" وفادار اند، جواز دارد؟! ‏ما چگونه توقع حفاظت دین مان را از موسسه‌ی(مرجع) کرده می‌توانیم که هر آن‌کسی‌که می‌خواست دین را با همکاری حکمرانان ضربه بزند، حمایت می‌نمود و مرجعی‌که در سرزمین الکنانه بر عدم اجرای حکم آن‌چه الله سبحانه وتعالی نازل کرده خاموشی اختیار نمود و مرجعی‌که همیشه فتواهای صادر نموده است که به‌شکل صریح در مغاریت با کتاب الله سبحانه وتعالی و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم قرار داشت. ‏به‌طور مثال فتوایش در خصوص جواز امضای معاهده‌ی "کمپ دیوید" همراه دولت یهود و به رسمیت شناختن "حق" یهودیان در سرزمین مبارک فلسطین و هم‌چنین فتواهای دیگرش مانند جواز اخذ سود(ربا) و جواز تطبیق نظام‌های غیر اسلامی فعلی... در نهایت صدها فتوای دیگر؟! ‏چگونه این فهم قابل قبول است که از نتیجه قیاس به وجود آمده باشد؛ در حالی‌که قیاس در عبادات جواز ندارد؟! یا آیا جامع ازهر و رییس جمهور پاکستان فکر می‌کنند که این فهم نادرست توسط عوام پاکستان و علمایش قابل هضم خواهد بود؟! ‏یقیناً بزرگ‌ترین استهزا در واقع حقارت خردمندان عقل است‌.

ای مسلمانان در پاکستان!

رییس جمهور پاکستان می‌خواهد ناکامی و غفلت رژیم را در پالیسی مراقبت از امور صحت مردم توسط بستن دروازه‌های مساجد، پرده بیندازد. رژیم قبل از همه‌گیری وبای ویروس کرونا نیز در خصوص تأمین خدمات صحی مردم ناکام مانده بود. آیا ندیده اید که حکومت حتی در حالت‌های معمولی توانایی تأمین تداوی و معالجه را نداشت؛پس چگونه درین صورت‌حال وبایی شما توقع ارائه خدمات صحی باکیفیت را ازین رژیم دارید؟! ‏تحمیل منع رفت و آمد و بستن مساجد در واقع گریز از مسوولیت است؛ بناءً تا این‌که مردم از یک جنبه دیگر از فساد و ناکامی رژیم در خصوص تأمین صحت آگاهی حاصل نکنند. ‏اگر حکومت پاکستان از وعید آن‌چه در کتاب الله سبحانه وتعالی در مورد حرمت بستن مساجد اندکی هم آگاهی می‌داشت، حتماً در خصوص همین معضل از احتیاط و فکر عمیق استفاده می‌کرد ‏و اگر نیازی می‌بود، این رژیم اقداماتی را اتخاذ می‌کرد تا نمازگزاران را از مبتلا شدن به این بیماری محافظت کند. ‏به‌طور مثال: در میان صفوف پیش‌رو و عقب و راست و چپ نمازگزارن فاصله ایجاد می‌کرد، خطبه نماز جمعه را کوتاه می‌نمود، ماسک‌های با کیفیت را توزیع می‌نمود و در نهایت حفاظت و دور نگه‌داشتن کهن‌سالان و بیماران از مسجد به یک مدت کوتاه و غیره راهکارهای دیگر و لازمی را می‌گرفت... اگر واقعاً از الله سبحانه وتعالی خوف می‌داشتند، چنین می‌کردند!

مساجد (خانه‌های الله سبحانه وتعالی) اند و هر آن‌کسی‌که خواهان تحفظ از امراض و شفایابی است، بگذارید که تنها از الله سبحانه و تعالی طلب کند؛ زیرا تنها الله شافی(شفا دهنده) عام و تام است. یگانه خواستگاه در جریان درد و رنج(ابتلا و امتحان) در واقع توسل جستن به خانه‌های الله سبحانه وتعالی یعنی به مساجد می‌باشد. مسجد جای‌ست که ما در آن از الله سبحانه وتعالی طلب دعا می‌کنیم که او ذات شفا دهنده و دورکننده‌ی هر مصیبت است. ‏تا جایی‌که تعلق به بستن مساجد می‌گیرد، حتی اگر یک روز هم بسته شود، گناهی‌ست که بر گناهان گذشته افزوده می‌شود که الله سبحانه وتعالی در قبال چنین عمل سختی‌ها و عذاب دردناکی را نازل می‌کند. ‏پس بدین علت، ما به الله سبحانه وتعالی تقرب می‌جوییم و به پیشگاه او سبحانه وتعالی توبه می‌نماییم. فلهذا، ‏بهترین عملی‌که ما را به الله سبحانه وتعالی قریب می‌سازد، در واقع دعوت و فعالیت در راستای تأسیس مجدد خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت می‌باشد و آن‌گاه‌ست که بر آن‌چه الله سبحانه وتعالی نازل کرده حکم خواهد شد؛ بناءً الله سبحانه وتعالی از ما راضی خواهد شد و ما را از این بلاها و مصایب در امان خواهد ساخت. ‏الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ﴾

(روم: 41)

‏ ترجمه: ‏‏(هميشه چنين بوده است كه) تباهی و خرابی در دريا و خشکی به خاطر كارهائی پديدار گشته است كه مردمان انجام می‌داده‌ اند. بدين وسيله الله(سبحانه‌وتعالی) سزای برخی از كارهائی را كه انسان‌ها انجام می‌دهند، بديشان می‌چشاند تا اين كه آنان (بيدار شوند و از دست يازيدن به معاصی) برگردند.‏

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه پاکستان

مترجم: داکتر زکریا

 

#Covid19

#Korona

#كرونا

ادامه مطلب...

کرونا و تیوری توطئه

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

اخبار، حوادث و معلومات مرتبط به ویروس کرونا باید از سرعت شیوع خود ویروس پیشی گرفته باشد و آن‌هم به دلیل کثرت اخبار، ترس مرم، آزمندی و حرص‌شان به زندگی، نجات و دوری گزیدن از مصاب شدن و مریض شدن به ویروس و آن‌چه که مربوط آن می‌شود؛ مثل روی آوردن مردم به انبار کردن اجناس در خانه‌ها و بعضی فعالیت‌های بد اجتماعیی‌که با مرض یکجا در حرکت هست و اساس آن سرشت بشری و حاکمیت ایدیولوژی سرمایه‌داری، عقیده و افکار منفعت‌گرایی دنیوی آن می‌باشد که نه برانگیخته شدن را به رسمیت می‌شناسد؛ نه خلقت و نه هم ارزش‌های انسانی و اخلاقی را.

از چند مدت به این سو از تبصره در مورد این مرض امتناع می ورزیدم؛ زیرا بسیار پیام‌ها، نصیحت‌ها و رهنمایی‌ها پیرامون ویروس مذکور برایم می‌رسید و فقط به نقل اخبار -البته بعد از اندکی بررسی و تحقیق- اکتفاء می‌نمودم؛ زیرا پیام‌ها اغلباً مشابه به یکدیگر می‌بود و نیازی به تکرار آن نمی‌دیدم؛ چون باعث افزایش ترس و وحشت می‌گردید! الله سبحانه وتعالی همه برادران و خواهرانی را که در این خصوص سهم گرفتند، جزای خیر دهد!

مگر توجه مرا معلومات مرتبط به تیوری توطئه بودن آن جلب کرد: این یکی آن را به دلیل طبیعت ایدیولوژی سرمایه‌داری تصدیق می‌کرد و آن یکی به دلیل حجم فاجعه تکذیب می‌کرد. بعضی مردم می‌گویند که چین بنابر دلایل جنگ با امریکا ویروس تولید کرده است و بعضی دیگر می‌گویند امریکا تولید کرده و بعضی‌ها هم می‌گویند ایتالیا... بناءً چند نکته را باید با شما شریک سازم:

1- ویروس میان مردم و قربانیان فرقی قایل نیست. ویروس هجوم می‌برد تا انسان را از پای درآورد و باعث اذیت شود.

2- خاصیت مردم در مبتلا شدن به ویروس از دید طبیعت جسم‌شان -خورد و بزرگ، صحت مند و مریض بودن‌شان- متفاوت هست. بنابر این، سالمندان و مریض‌های مزمن نسبت به همه بیشتر مبتلای ویروس می‌شوند و به سر حد مرگ می‌رسند.

3- دیدگاه/ایدیولوژی جامعه چیزی است که راه‌حل‌های مختلف تقدیم کرده و آن را تحمیل می‌کند؛ یعنی هرچیز در جوامع سرمایه‌داری تابع سیاست است؛ طبعاً با تفاوت و فرق آن میان کشورها. بناءً راه‌های مقابله با این مرض گوناگون شده، از مقابله با آن به آخرین حد ممکن از آغاز بروز آن شروع؛ مثلاً در چین تا طولانی ساختن مدت زمان مقابله با آن طبق سیاست "مصونیت جمعی" چنانچه در انگلیس و سوید و بعضی کشورهای دیگر اجرا گردید... بعضی‌ها می‌پرسند: در تمام اروپا فیصدی بزرگسالان بسیار بلند است؛ نه فقط در ایتالیا؛ اما چرا فقط در ایتالیا این مرض بسیار شیوع پیدا کرده است؟ آیا به دلیل سیاست تعیین شده؟ آیا به دلیل این‌که ایتالیا خواسته تا از شر بزرگ‌سالان و سالمندان خلاص شود؟ چنانچه بعضی مردم می‌گویند. یا این‌که چین در مقابل امریکایی‌که آتش جنگ‌های اقتصادی را در مقابل چین افروخته است، جنگ بیولوژیکی را به راه انداخته؟ یا هم برعکس؟...

4- در این شکی نیست که به طو عموم دیدگاه کپیتلیزم در جوامع سرمایه‌داری اینست که سالمندان و یا متقاعدین کسانی اند که فیصدی بلندی دارند و فایده‌ای ندارند و آن‌ها عبارت از قشر 100% مصرفی هستند.

5- حقیقت نمایان است: با این‌که دلائل روشنی وجود ندارد که چین در عقب تولید ویروس کرونا است یا امریکا، یا هم ایتالیا و یا دیگر کشورها؛ اما اکثریت مردم به ایدیولوژی سرمایه‌داری اعتماد ندارند. بنابر این، همیشه سیاست‌ها و فعالیت‌های خود را –اگر چه احیاناً درست هم باشد- تحت ذره‌بین نمی‌گذارند (افشا نمی کنند)؛ زیرا آنان همه طبق ایدیولوژی سرمایه‌داری، تحت مراقبت آن و مدیریت امور جهان با تمام آزمندی، حرص، وحشت و  عدم انسانیت زندگی کرده‌اند که مثال‌های آن قابل شمارش نیست. سلاح‌های کشتارجمعی ساخته شده در عراق از خاطر تخریب کردن عراق و ریختن خون عراقیان چیزی نیست؛ مگر سنگ‌ریزه‌ای از کوه دروغ و توطئه سردم‌داران و پرچم‌داران ایدیولوژی سرمایه‌داری.

بنابر این، حتی دلیل نگاه نمودن به اقدمات جهان سرمایه‌داری و راه‌حل‌های آن –برای کرونا و سائر مشکلات- با چشم شک و تردید، ذات/فطرت ایدیولوژی سرمایه‌داری و فعالیت‌ها و کارکردهای آن است. چنانچه گفته می‌شود: "هرچه را کشت کنی... همان را می‌دروی..."

نویسنده د.فرج ممدوح

برای رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: حمزه "پارسا"

 

ادامه مطلب...

ویروس کرونا

(ترجمه)

خبر

روز سه‌شنبه پکن اعلام کرد که ویروس جدید کرونا در سرزمین اصلی چین، جان 1016 نفر را گرفته است. درحالی‌که تعداد مبتلایان بیماری همه‌گیر کرونا در این کشور از مرز 42600 نفر گذشته است. چین در تلاش است تا این وباء (ویروس کورونا) را کنترل کند و برای این هدف اقداماتی سخت‌گیرانۀ را در دست گرفته است. از جمله بستن تمام شهر‌ها و جلوگیری از بیرون رفتن مردم از خانه‌های‌شان، مگر در صورت ضرورت.

تبصره

الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَا أَصَابَكُم مِّن مُّصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَن كَثِيرٍ﴾

[الشوری: 30]

ترجمه: هر مصیبتی‌که گریبانگیرتان شود، از دستاورد خودتان است و [الله] از بسیاری در می‌گذرد.

و هم‌چنان می‌فرماید:

﴿وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِمَا كَسَبُوا مَا تَرَكَ عَلَى ظَهْرِهَا مِن دَابَّةٍ﴾

[فاطر: 45]

ترجمه: اگر الله مردم را به [سزای] آن‌چه می‌کردند، گرفتار می‌ساخت بر روی آن (زمین) هیچ جنبنده‌ای را نمی‌گذاشت.

در زندان‌های چین یک‌ملیون مسلمانان اویغور زندانی هستند؛ اما الله سبحانه وتعالی بیشتر از 11ملیون آن‌ها را را در شهرها و خانه‌های خودشان زندانی نمود. دولت چین پوشیدن خمار و حجاب را برای زنان مسلمانان منع قرار داد؛ درحالی‌که الله سبحانه وتعالی همه مردان و زنان را مجبور به پوشیدن حجاب نمود. آن‌ها مانع وضوء گرفتن مسلمانان می‌شدند، بنابر این الله سبحانه وتعالی آن‌ها را مجبور ساخت که برای جلوگیری از بیماری دست و روی خود را بیش از چندین بار در روز بشویند. آن‌ها مانع عید فطر و اضحی مسلمانان می‌شدند و الله مانع عیدهای‌شان شد؛ طوری‌که در عید اول سال‌شان با گردهمایی بیش از 40 هزار نفر سبب آلوده شدن تعداد زیادی از آن‌ها به مرض کرونا شد. نباید آن‌ها را از یاد برد. آن‌ها اقتصاد مسلمانان اویغور را نابود ساختند. بنا بر این الله اقتصاد آن‌ها را نابود کرد...

الله سبحانه وتعالی بر آن‌ها تانک‌ها و هواپیما‌ها را نفرستاد؛ بلکه موجود کوچک (ویروس) را فرستاد که حتی به چشم دیده نمی‌شود. الله متعال می‌فرماید:

﴿...وَمَا يَعْلَمُ جُنُودَ رَبِّكَ إِلَّا هُو﴾

[مدثر: 31]

ترجمه: ... [شمار] سپاهیان پروردگارت را جز او [کس] نمی‌داند.

توجه داشته باشید که چینی‌ها همه موجوداتی را که تحرک داشته باشند؛ از قبیل: خزنده‌گان، حشرات و کرم‌ها و حتی جنین‌های سقط شده را می‌خورند. این مردم همه نجاست‌ها را می‌خورند و از حلال و حرام شناختی ندارند و هم‌چنان فرق  بین غذای طیب و خبیث نمی‌گذارند. به این دلیل است که مردم چین مصاب به چنین امراضی می‌شوند و رنج می‌برند؛ درحالی‌که الله سبحانه وتعالی  انسان را آفریده و برایش مشخص نموده که چه چیزی خوب و چه‌چیز مضر است و او خبیر و داناست.

در شریعت اسلامی غذاها به دسته‌های حلال و حرام تقسیم شده است. این شریعت است که فرد را از مصاب شدن به چنین بیماری‌های محافظت می‌کند. چنان‌چه قوانین الله سبحانه وتعالی در مورد غذا و نوشیدنی موجب تحقق خیر می‌شود. به همین ترتیب، قوانین الله در موارد زنده‌گی عمومی؛ چون سیاست، اقتصاد، حاکمیت، اجتماع و مجازات‌ها نیز موجب خیر است. قوانین اسلامی بشریت را در برابر تنگ شدن حیات و سختی‌هایی‌که امروز تجربه می‌کنند، محافظت می‌کنند. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُكْماً لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ

[مائده: 50]

ترجمه: آیا حکم [روزگار] جاهلیت را می‌خواهند؟ برای گروهی‌که یقین دارند، چه کسی در داوری بهتر از الله است.

نکتۀ دیگر این قاعده را رد نمی‌کند که ویروس کرونا یک صنعت بیولوژکی آمریکا برای ضربه زدن به اقتصاد چین باشد و ممکن نیست که این فاجعه یا بحران در ماه اپریل پایان یابد. چنان‌چه ترامپ گفت: «با بالارفتن درجه حرارت این ویروس ختم شده و از بین می‌رود.»

شاید جهانی شدن این ویروس مانند ویروس‌های صنعتی دیگر، چون جمرةالخبیثه، انفلونزای مرغی، انفلونزای خوکی، سارس وغیره... که نشر خبر آن‌ها در آن زمان سبب ایجاد وحشت در بین جهانیان شد -که باعث متضرر شدن فارم‌های مرغ‌داری و فارم‌های تربیه خوک گردید و هنگامی‌که هدف حاصل شد- بیماری پایان یافت.

این ویروس یا انتقام الهی است، بدون دخالت انسان یاهم ساخته شدۀ امریکا است؛ اما حالا بر ما لازم است که از عذاب الله بترسیم؛ درحالی‌که برادران مان در ترکستان شرقی در عذاب و شکنجه قرار داشتند. آن‌ها را ترک کردیم و به نجات آن‌ها از ظلم دولت چین نشتافتیم و هیچ بشری برای نصرت و نجات آن‌ها تلاش نکردند. سپس الله سبحانه وتعالی به وسیله این مرض از ظالمین انتقام گرفت. واجب است که از الله سبحانه وتعالی بترسیم، این‌که ما را جایگزین قوم دیگری نکند که الله آن‌ها را دوست داشته باشد و آن‌ها الله سبحانه وتعالی را. الله سبحانه وتعالی مؤمنین را عزت و شوکت نصیب می‌کند و کفار را ذلت و خاری.

بار الها! ما را به اسلام ثابت قدم بگردان و ما را به عقب بر مگردان؛ زیرا تو بر همه امور قادر هستی!

نویسنده: نجاح‌السباتین

مترجم: پارسا "امیدی"

 

ادامه مطلب...

دفع تمام آفات و بلاها

(ترجمه)

از عثمان ابن عفان رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: هرکه در اول هر صبح و شام سه مرتبه این را بگوید، در آن روز و شب هیچ‌چیزی به وی ضرر رسانیده نمی‌تواند:

«بِسْمِ اللّٰهِ الَّذِيْ لَا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيْعُ الْعَلِيْمُ»

(رواه احمد و ترمذی و ابن ماجه)

ترجمه: به نام الله كه با ذکر نام وى هيچ چيز در زمين و آسمان، (برای انسان)گزندى رسانده نمی‏تواند و او شنوا و دانا است.

توضیح حدیث

دعاهای (صبح و شام، بعد از فرایض، دخول و خروج مسجد، بازار، خانه، تشناب...) از سنت‌های پیامبر صلی الله علیه وسلم است که با خواندن و مداومت بر آن‏ها پیروی از رسول الله صلی الله علیه وسلم در زندگی مان مصداق واقعی پیدامی‏کند و رابطه مان با الله متعال مستحکم می‏شود؛ زیرا دعا یک عمل شرعی و تقدیم نیک است. قطع نظر از این‏که دعا به قضای الله چه تأثیری دارد، ممکن است از برکت آن کمی متوجه مسئولیت‌های خود شویم، در گذشته، حال و آیندۀ خویش بیندیشیم، هدف زندگی مان را که همانا بدست آوردن رضایت الله متعال است، درک نماییم و بدانیم که رضایت الله متعال از هم‌سویی باکفار و تطبیق قوانین غیراسلامی حاصل نمی‏شود. ...

 مسلمان واقعی باید بداند که هر آنچه -از مصائب و امراض- به فرمان الهی برایش می‏رسد، هرگز از روی خطا و حادثه نبوده و هر آنچه نصیب‌اش نمی‏شود، بر اساس تقدیر و خواست الهی برایش نرسیده است، که اصل ایمان داشتن به تقدیر همین است.

ادامه مطلب...

کوید – ۱۹؛ نمایان‌گر عظمت الله سبحانه وتعالی و ضعف ذاتی انسان

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

بیماری واگیر کوید – ۱۹ به سرعت در همۀ نقاط جهان در حال گسترش است. بناءً این فرصت را غنیمت شمرده، می‌خواهیم نکات ذیل را به جامعۀ اسلامی یادآوری کنیم.

۱. پیشگیری از کوید – ۱۹ مسئولیت همه است؛ زیرا همۀ ما را بدون درنظر گرفتن تفاوت‌های‌مان، مبتلا خواهد کرد.

۲. بحران فعلی برای مسلمانان فرصتی است تا برتری اسلام‌شان را، مخصوصاً در مسائلی هم‌چون: آرامش در مقابل سختی‌ها، بشردوستی و بالاترین معیارهای سلامت/بهداشت فردی، نشان دهند. این‌ها موضوعاتی متعلق به ایمان است که باید در حوزه‌های فردی، گروهی و شغلی ظاهر شود.

۳. زمانی‌که امت مسلمه با چنین ابتلاء یا بیماری‌های همه‌گیر روبه‌رو می‌شدند، با توکل و اعتقاد کامل به خالق عزوجل و اتخاذ چارۀ علمی، در برابر آن مبارزه می‌کردند. ما با طلب مغفرت و رجوع به این اعتقاد که مؤمن تسلیم قضای الله سبحانه وتعالی است و هیچ مصیبتی به انسان‌ها نمی‌رسد؛ مگر آن‌که الله سبحانه وتعالی می‌خواهد، ایمان‌شان را به خودش امتحان کند، با این امراض برخورد می‌کنیم. امیدواریم این بیماری مجازاتی از جانب الله سبحانه وتعالی بر ما نباشد.

راهنمایی پیامبر ما صلی الله علیه وسلم این است که مردم را به سوی مغفرت و انجام اعمال نیک دعوت کنیم و همزمان با تلاش برای یافتن درمانی به این بیماری. کاملاً باور داشته باشیم که شفابخش فقط الله سبحانه وتعالی است. پیروی از پیامبر گرامی‌مان صلی الله علیه وسلم پاداش بسا عظیم به همراه دارد، خواه این پیروی در گرفتن توصیه‌های ایشان برای جستجوی درمان و پیشگیری باشد، یا فهمیدن دیدی‌که شخص مؤمن باید برگیرد. صحیح البخاری از ابوهریره روایت می‌کند که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«لاَ تُورِدُوا المُمْرِضَ عَلَى المُصِحّ»

ترجمه: (من‌حیث احتیاط)، هرگز یک بیمار را با یک فرد سالم (باهم در یک مکان) قرار ندهید.

و او صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«إِذَا سَمِعْتُمْ بِالطَّاعُونِ بِأَرْضٍ فَلاَ تَدْخُلُوهَا، وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلاَ تَهَهِ»

[بخاری]

ترجمه: اگر شنیدید که در سرزمینی طاعون است، وارد آن نشوید و اگر در سرزمینی‌که خودتان قرار دارید، رخ داد، از آن خارج نشوید.

از عایشه رضی الله تعالی عنها روایت است که از رسول الله صلی الله علیه وسلم دربارۀ طاعون پرسیدند و ایشان فرمودند:

«أَنَّهُ كَانَ عَذَابًا يَبْعَثُهُ اللَّهُ عَلَى مَنْ يَشَاءُ، فَجَعَلَهُ اللَّهُ رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنِينَ، فَلَيْسَ مِنْ عَبْدٍ يَقَعُ الطَّاعُونُ، فَيَمْكُثُ فِي بَلَدِهِ صَابِرًا، يَعْلَمُ أَنَّهُ لَنْ يُصِيبَهُ إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ، إِلَّا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ الشَّهِيدِ»

[بخاری]

ترجمه: (طاعون) عذابی بود که الله (سبحانه وتعالی) بر هر کسی‌که می‌خواست می‌فرستاد، اما او (سبحانه وتعالی) آن را برای مؤمنین رحمت قرار داده‌است. هرکسی‌که در منطقه‌اش طاعون شیوع کرد، صبور بماند و به پاداش الله (سبحانه وتعالی) امید داشته باشد و بداند که هیچ چیزی به او نمی‌رسد، جز آن‌چه الله (سبحانه وتعالی) برایش مقدر کرده‌است (و هرگاه بمیرد) پاداش یک شهید به وی داده خواهد شد.

۴. درمورد موضوعاتی مانند کوید – ۱۹، هم‌زمان با یافتن درمان و یا پیشگیری، اسلام از ما می‌خواهد که بر اساس توصیه‌های متخصصین عمل کنیم. شریعت اسلامی تأکید دارد تا ما این مسئولیت را جدی بگیریم؛ زیرا در صورت سهل‌انگاری خود، مسئولیت آسیب رساندن به دیگران را نیز به دوش کشیده‌ایم. عبدالله بن عمر از رسول الله صلی الله علیه و سلم روایت کرده‌است که فرمودند:

«كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْؤول عَنْ رَعِيَّتِهِ، الإِمَامُ رَاعٍ وَمَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، وَالرَّجُلُ رَاعٍ فِي أَهْلِهِ وَهُوَ مَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، وَالْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ فِي بَيْتِ زَوْجِهَا وَمَسْؤولَةٌ عَنْ رَعِيَّتِهَا، وَالْخَادِمُ رَاعٍ فِي مَالِ سَيِّدِهِ ومَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، -قَالَ: وَحَسِبْتُ أَنْ قَدْ قَالَ: وَالرَّجُلُ رَاعٍ فِي مَالِ أَبِيهِ وَمَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ- وَكُلُّكُمْ رَاعٍ وَمَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

[بخاری و مسلم]

ترجمه: همۀ شما سرپرست و مسوول زیردستان‌تان استید. حاکم سرپرست و مسوول رعیت‌اش است. مرد (شوهر) سرپرست خانواده‌اش است و مسوولیت آن‌ها را بر عهده دارد. زن (خانم) سرپرست خانه شوهرش و فرزندان‌اش است و مسوولیت آن‌ها را بر عهده دارد. خادم (غلام و یا خدمت‌کار) سرپرست اموال ارباب‌اش است و مسوولیت آن را برعهده دارد – و راوی گفت: هرچند فکر می‌کنم که فرمودند: مرد سرپرست اموال پدرش است و در قبال آن مسوول می‌باشد – بدون شک، هر یک از شما سرپرست و مسوول زیردستان خود استید.

۵. این بحران، باری دیگر یادآور عواقب عدم وجود یک سیاست واقعی اسلامی در جهان اسلام است. مسلمانان همواره در معرض دسیسه‌های سیاسی، حکام خائن و واقعیت‌های ناگوار سیاسی، اقتصادی و تکنولوژیکی کسانی قرار خواهند گرفت که ضربات ویران‌کننده را بر ما وارد کرده‌اند.

ما این وضع را هم در صلح و جنگ می‌بینیم و هم در بی‌تفاوتی و بی‌کفایتی جهان اسلام در مقابل کوید – ۱۹ مشاهده می‌کنیم. در حقیقت، مسلمانان همانند گله‌ای بدون چوپان هستند و این وضعیت، تلاش‌های خستگی ناپذیر برای تغییر را به ما برجسته می‌کند.

۶. بشریت با معظلی همه‌گیر دست و پنجه نرم می‌کند که آن را دُولی به پیش می‌برند که ملاحظات اقتصادی را بر زندگی و رفاه انسان‌ها ترجیح می‌دهند. جای تعجب نیست قدرت‌هایی‌که بمب‌های متعارف، هسته‌ای و شیمیایی را بالای مردم پرتاب می‌کنند، ارزش بشردوستانه را در درجۀ دوم پس از اقتصاد قرار دهند.

۷. امروزه، این شرم بزرگی‌ست که دهه‌ها از نبود چتر خلافت می‌گذرد و هنوز مردم در غیاب رهبری خلیفه زندگی می‌کنند. با گذشتن این ماه رجب، ۹۹مین سال‌گرد الغای خلافت نیز خواهد گذشت. این حالت از منظر شریعت و دیدگاه انسانی، جرمی بسا بزرگ است.

حالا تمام دنیا از معماری ایدیولوژیک و سیاسی غرب، که عامل بسیاری از مشکلاتی است که ظاهراً در صدد حل‌شان می‌باشد، رنج می‌برند. کوید – ۱۹ یادآور آشکار در مورد ضرورت برقراری نظم جهانی است که حفاظت و ارتقای وضعیت انسان را در هستۀ اصلی‌اش قرار داده‌است.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر – استرالیا

مترجم: امیر حسام

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه